Przejdź do głównej zawartości

Jak wprowadzić brót towarami podlegającymi odwrotnemu obciążeniu?

Rozszerzono katalog grup towarowych podlegającyh procedurze tzw. odwrotnego obciążenia, czyli takiej, gdzie nabywca staje się płatnikiem VAT. Uproszczono także procedurę, aby podatnicy niezarejestrowani jako aktywni lub podatnicy zwolnieni nie podlegali tej procedurze.

W związku z powyższymi zmianami wprowadzono zmiany w programie Wapro Mag mające na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami.

Jak edytować dane kontrahentów?

Jednym z czynników, jakie brane są pod uwagę podczas wystawiania transakcji z odwrotnym obciążeniem, zwanej dalej "Odwrotnej", jest to, aby kontrahent oznaczony był jako "Czynny podatnik VAT". Użytkownik może tego dokonać w edycji danych kontrahenta w kartotece kontrahentów.

Jak edytować dane artykułów?

Drugim istotnym czynnikiem jest określenie, do której grupy należy produkt, jakim handlujemy. Istotną zmianą jest fakt, że niektóre grupy podlegają limitowi w tzw. "jednolitej gospodarczo transakcji", czyli sytuacji, kiedy np. obrót laptopami przekracza kwotę wolną od podatku (netto) 20000 PLN. Po przekroczeniu tej kwoty, jeśli kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, powinna zostać wystawiona faktura odwrotna. W innym przypadku wystawiana jest faktura z podatkiem VAT.

W kartotece asortymentu użytkownik ma do dyspozycji znacznik w grupie Podlega odwrotnemu obciążeniu VAT:

  • nie - system nie uwzględnia produktu w obrocie z odwrotnym obciążeniem,
  • odwrotny bez limitu - system uwzględnia produkt, ale nie kontroluje limitu,
  • odwrotny z limitem - system uwzględnia produkt i uwzględnia limit 20 tys. netto dla jednolitej gospodarczo transakcji.

Jak edytować dane zestawień?

Dodatkowym obowiązkiem jest składanie deklaracji o obrocie krajowym towarami z odwrotnym obciążeniem. Co do zasady tego typu zestawienia realizowane są w systemach finansowo-księgowych Wapro Fakir oraz Wapro Kaper, lecz program Wapro Mag posiada dwa zestawienia:

  • "Obrót krajowy - odwrotne obciążenie" - zestawienie dostępne jest w wariantach Prestiż oraz Prestiż Plus i jest wykonane w technologii Crystal Reports, dzięki czemu można je dostosować pod potrzeby klienta.
  • "Obrót krajowy - odwrotne obciążenie (standard)" - jest zestawieniem standardowym, którego treści, jak i wyglądu zmienić nie można.

Oba zestawienia prezentują sumaryczne wartości obrotu pozycji podlegających odwrotnemu obciążeniu w ramach transakcji krajowych.