Przejdź do głównej zawartości

Jak utworzyć deklaracje Intrastat?

Intrastat to system, który powstał w celu monitorowania obrotu handlowego towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie danych na temat ruchu towarów należących do podmiotów z siedzibą w kraju i dokonujących obrotów z innymi państwami należącymi do wspólnoty.

Podmioty zobowiązane do przekazywania danych dotyczących ich obrotów towarowych z krajami Unii Europejskiej są zobligowane do dokonywania zgłoszeń w zakładkach Deklaracje INTRASTAT - Przywóz oraz Deklaracje INTRASTAT - Wywóz. Deklaracje te zawierają zbiorcze, miesięczne informacje o przywozach i wywozach towarów.

Okres sprawozdawczy obejmuje cały miesiąc kalendarzowy, w którym miały miejsce przywóz lub wywóz towarów. Można również przekazywać informacje za krótsze okresy, jednak wszystkie częściowe dane muszą obejmować łącznie cały miesiąc sprawozdawczy.

Przed wygenerowaniem deklaracji INTRASTAT, konieczne jest uprzednie uzupełnienie informacji w kartotekach: asortymencie, kontrahentach oraz danych w konfiguracji firmy.

Należy pamiętać o wcześniejszym wypełnieniu takich pól jak:

  • Kod CN - kartoteka asortymentu,
  • Kraj pochodzenia - kartoteka asortymentu,
  • Waga towaru - kartoteka asortymentu,
  • Znacznik kontrahent UE - kartoteka kontrahenta,
  • Dane składającego deklarację - konfiguracja firmy,
  • Kod izby celnej - konfiguracja firmy.

Podczas rejestrowania dokumentów dostawy i nabycia na terenie UE, należy wypełnić odpowiednie pola związane z Intrastatem. Parametry dotyczące Intrastatu znajdują się w zakładce o tej samej nazwie - widoczna podczas dodawania pozycji do dokumentu handlowego.

Jeśli użytkownik uzupełni odpowiednie dane w kartotece towaru, program automatycznie pobierze je do dokumentów dotyczących obrotu unijnego. Dzięki temu skróci się czas potrzebny na wypełnienie tych danych w dokumencie.

Podpowiedź

Część pól wypełni się na podstawie odpowiednich wpisów z kartoteki asortymentowej, natomiast część należy zdefiniować ręcznie lub nadać wartości domyślne, które będą proponowane przy dodawaniu kolejnych pozycji.

Przykładowo kod transportu najczęściej dotyczy jednego rodzaju (np. morski) i to właśnie w dany sposób przybywa większość dostaw. W tej sytuacji transport morski należy ustawić jako domyślny, a w razie wystąpienia zmiany rodzaju transportu wystarczy edytować tę informację przy konkretnej pozycji. Pozostałe pozycje otrzymają kod domyślny.

Deklaracje Intrastat, znajdziemy w menu Magazyn | Dokumenty Intrastat. Schemat pracy w tym oknie jest podobny do innych, omówionych wyżej, miejsc programu.

Jak dodać nową deklarację?

Aby dodać nową pozycję do deklaracji Intrastat należy użyć przycisku Dodaj (Insert), po naciśnięciu którego na ekranie pojawi się okno nowej deklaracji.

W pierwszej kolejności należy określić typ deklaracji oraz podać okres, dla którego tworzona jest deklaracja - odpowiednie pola widoczne są na ekranie. Następnie, po wybraniu zakresów dat i pozostałych parametrów, należy nacisnąć przycisk Generacja pozycji Intrastatu (Ctrl+G). Spowoduje to przeszukanie dokumentów w podanym zakresie i wydobycie z nich pozycji asortymentowych wraz z informacjami dodatkowymi, takimi jak kod rodzaju transportu, kod kraju pochodzenia, waga itp. Użytkownik ma do dyspozycji metrykę eksportu oraz metrykę importu ISTA/ISTB.

Po zatwierdzeniu okna generatora deklaracji, użytkownik otrzyma do wglądu listę wygenerowanych deklaracji. W prawej części okna pojawi się lista pozycji przynależnych do konkretnej deklaracji. Możliwa jest również edycja informacji przy konkretnych wpisach oraz wydruk deklaracji.

Pozycje w deklaracji Intrastat podlegają grupowaniu według następujących kryteriów:

  • kod CN,
  • kod kraju pochodzenia,
  • kod rodzaju transakcji,
  • kod kraju przeznaczenia /wysyłki,
  • kod rodzaju transportu.

Pozycje, które spełniają wszystkie warunki, zostaną zgrupowane na deklaracji, w przeciwnym razie zostaną podzielone na osobne wpisy.

Użytkownik ma możliwość eksportowania deklaracji do pliku w formacie XML oraz importowania danych z pliku XML dokumentu ISTA/ISTB. Służą do tego odpowiednie przyciski na formatce Eksport XML oraz Import IST A/B.

Rejestr Intrastat, podobnie jak inne okna w programie, umożliwia filtrowanie listy po zakresie dat lub kryteriach deklaracji. Opcje filtrowania są dostępne na górze ekranu.