Przejdź do głównej zawartości

Instalacja programów Wapro ERP

W jakiej architekturze pracują programy?

Oprogramowanie Wapro ERP w wersji desktop pracuje w architekturze dwuwarstwowej. Oznacza to, że program łączy się poprzez sieć z serwerem baz danych (w tym przypadku MS SQL Server). Wspierane są wszystkie edycje MS SQL Server (domyślnie instalowana jest bezpłatna edycja Express).

Taka architektura umożliwia pracę na wielu stanowiskach oraz jednoczesny dostęp wielu użytkowników (należy uwzględnić ograniczenia wybranych wariantów produktów). Oprogramowanie w tej architekturze instalowane jest w infrastrukturze klienta (na swoim lokalnym serwerze) lub z wykorzystaniem usługi Wapro Anywhere Online, gdzie dostęp do aplikacji świadczony jest przez usługi terminalowe Microsoft do infrastruktury producenta.

Co to jest technologia klient - serwer?

Aplikacje do zarządzania małymi i średnimi firmami Wapro ERP zaprojektowane są w modelu klient – serwer, co oznacza, że system składa się z dwóch zasadniczych elementów (warstw):

  1. SQL Serwer z bazami danych aplikacji - MS SQL Server jest to program komputerowy przeznaczony do obsługi i zarządzania bazami danych, w których aplikacje użytkowe przechowują swoje dane. Może zostać zainstalowany na jednym z komputerów lokalnej sieci komputerowej (na którym zainstalowana jest również jedna lub kilka aplikacji) lub na specjalnym, przeznaczonym do tego celu komputerze.

  2. Aplikacje użytkowe - zainstalowane na komputerach użytkowników, np. Wapro Mag czy Wapro Kaper i pozostałe. Każda aplikacja musi być połączona z bazą, w której utworzone są struktury danych umożliwiające przechowywanie informacji wymaganych przez aplikację. Baza danych może być wspólna dla kilku aplikacji użytkowych (zalecane) lub też każda z aplikacji może pracować z osobną bazą. W zależności od tego, wymiana danych między nimi może następować bezpośrednio lub poprzez dodatkowe pliki wymiany.

Warto wiedzieć

Programy marki Wapro ERP korzystają wyłącznie z serwera baz danych firmy Microsoft - Microsoft SQL Server i tylko na tym serwerze istnieje możliwość przechowywania danych.

Wapro klient-serwer

Technologia klient – serwer zapewnia:

  • łatwe skalowanie systemu – od skonfigurowania na pojedynczym komputerze, poprzez pracę w lokalnej sieci aż do możliwości wykorzystania Internetu do pracy wieloddziałowej w rozproszonych lokalizacjach,
  • wysoką wydajność i bezpieczeństwo danych – dzięki obsłudze baz danych przez specjalistyczny, niezależny od aplikacji użytkowych program.

W aplikacjach Wapro ERP, wszystkie dane zapisywane są w bazie - zarówno dane operacyjne aplikacji, jak i tzw. meta dane, np. dane konfiguracyjne systemu, ustawień konfiguracyjnych kont użytkowników itp.

Aplikacje zaprojektowane w ten sposób zapewniają:

  • bezpieczeństwo danych - aby zabezpieczyć się przed możliwością utraty danych wystarczy dbać o jedną bazę danych, regularnie przeprowadzać czynności konserwacyjne, archiwizować ją, a archiwa przechowywać na co najmniej dwóch niezależnych nośnikach, w bezpiecznym miejscu,
  • łatwość odtwarzania środowiska pracy firmy - w przypadku awarii systemu, wymiany komputerów lub innych awaryjnych sytuacji wymagających odtworzenia systemu komputerowego, wystarczy posiadać aktualne archiwum bazy danych, aby natychmiast odtworzyć cały system i rozpocząć pracę na nowo. Po zainstalowaniu aplikacji na komputerach operatorów i podłączeniu ich do odtworzonej bazy danych system jest gotowy do pracy, bez konieczności konfiguracji czegokolwiek poza serwerem SQL.

Zabezpieczenie dostępu do danych

Z pojęciem technologii klient – serwer bezpośrednio wiąże się pojęcie zabezpieczenia dostępu do danych. Wszystkie dane aplikacji gromadzone są w bazach danych, które są zarządzane i obsługiwane przez serwer baz danych. Oba programy: aplikacja użytkowa oraz serwer umożliwiają uprawnionym użytkownikom dostęp do danych zgromadzonych w bazie.

Aby zabezpieczyć je przed dostępem nieuprawnionych osób zarówno serwer baz danych, jak i aplikacja użytkowa posiadają własne systemy weryfikacji uprawnień użytkowników. Ze względu na to, że w dalszej części podręcznika często w treści będą pojawiać się opisy logowania użytkowników, dla usystematyzowania podkreślamy, że podczas łączenia się do bazy danych i logowania:

  • aplikacji narzędziowych systemów Wapro ERP jak Administrator baz danych czy Konfigurator SQL, należy stosować system uwierzytelniania serwera SQL. Konto administratora serwera baz danych (sa) zostanie utworzone w trakcie jego instalacji,
  • aplikacji użytkowych (np. Wapro Fakir) należy stosować system uwierzytelniania aplikacji Wapro ERP. Konto pierwszego użytkownika o nazwie Admin (z pustym hasłem) zostanie założone podczas instalacji aplikacji. Następnie administrator systemu powinien dodać użytkowników oraz zmienić swoje dane logowania.

Jak wygląda organizacja danych w systemach?

W zależności od potrzeb, dane w systemie Wapro ERP można dzielić pomiędzy różne bazy danych, w których są przechowywane lub przeciwnie - łączyć w jednej bazie dane wszystkich aplikacji oraz dane wszystkich zarejestrowanych w systemie firm.

W najprostszym przypadku, do pracy jednej aplikacji niezbędna jest sama aplikacja, połączona z serwerem SQL z zainstalowaną na nim bazą danych programu.

Ze względu na to, że systemy Wapro ERP umożliwiają przystosowanie do indywidualnych wymagań każdej firmy, poniżej przedstawiamy kilka podstawowych pojęć i informacji, które mogą być pomocne w zaprojektowaniu własnego, najbardziej bezpiecznego, efektywnego i wydajnego systemu do zarządzania firmą.

Bazy danych

Aby dowolna aplikacja Wapro ERP mogła funkcjonować, musi być połączona z bazą danych zawierającą struktury aplikacji (tabele, procedury i inne) do przechowywania jej danych i wykonywania na nich operacji. Z upływem czasu, te struktury (tabele) wypełniane są danymi wprowadzanymi przez operatorów poprzez interfejs programu.

Każdy MS SQL Server może zarządzać pracą dowolnej ilości baz danych. Oznacza to, że każda aplikacja, jeżeli wariant na to zezwala, może zarejestrować na serwerze dowolną ilość baz danych.

Aplikacje

Każda aplikacja Wapro ERP, jeżeli wariant programu na to zezwala, może pracować z dowolną bazą danych zawierającą jej struktury, zarejestrowaną na dowolnym MS SQL Server dostępnym w sieci.

Aby pracować z danymi znajdującymi się w bazie, podczas logowania do aplikacji wystarczy wskazać nazwę serwera SQL oraz nazwę jednej z baz danych na nim zarejestrowanych.

Każda aplikacja może:

  • zarejestrować w MS SQL Serwer dowolną ilość baz danych ze swoimi strukturami danych,
  • zainstalować swoje struktury danych w już istniejącej bazie danych zarejestrowanej przez inną aplikację Wapro ERP.

Z powyższego wynika, że:

  • każda aplikacja Wapro ERP może przechowywać swoje dane w indywidualnej dla aplikacji bazie danych - praca w modelu baz rozłącznych,
  • wszystkie aplikacje Wapro ERP mogą przechowywać swoje dane w jednej, wspólnej bazie danych. Przy tego typu organizacji systemu, wszystkie struktury wspólne programów są dostępne równocześnie we wszystkich aplikacjach, co zmniejsza nakład pracy na wprowadzanie danych do systemu, ułatwia i przyspiesza dostęp do nich oraz ich wymianę (np. kartoteka kontrahentów czy pracowników) - praca w modelu wspólnej bazy danych.
Podpowiedź

Program Wapro Mag może zawierać dane jednej firmy podzielone pomiędzy kilka baz danych. Wynika to z konieczności dostosowania aplikacji do sposobu działania firmy i jej możliwości technicznych (np. niezależnie działające oddziały, filie, sklepy). W tym przypadku wymiana danych może odbywać się na drodze wymiany plików.

Firmy

Każda aplikacja Wapro ERP, jeżeli wariant programu na to pozwala, może zarejestrować w bazie danych dowolną liczbę firm. W związku z tym użytkownicy, którzy pracują z kilkoma firmami, w zależności od potrzeb mogą:

  • dla każdej firmy założyć oddzielną bazę danych,
  • zarejestrować wszystkie firmy w jednej bazie danych.

Wybór rodzaju organizacji zależy wyłącznie od potrzeb i ergonomii pracy.

Organizacja danych w systemie

Jak wynika z powyższego opisu, dane zarejestrowanych w systemie firm mogą być zorganizowane w dowolny sposób. Poniżej przedstawiamy kilka możliwych wariantów:

  1. Każda aplikacja może utworzyć dla każdej zarejestrowanej firmy oddzielną bazę danych. Tzn. dla każdej firmy, na serwerze baz danych, znajduje się wiele baz danych, każda zarządzana przez jedną aplikację.

  2. Wszystkie aplikacje wchodzące w skład systemu do zarządzania firmami mogą mieć utworzoną dla każdej zarejestrowanej firmy jedną zintegrowaną bazę danych. Oznacza to, że na serwerze baz danych, dla każdej zarejestrowanej firmy, utworzona jest jedna baza danych ze strukturami wspólnymi wszystkich aplikacji.

  3. Cały system do zarządzania firmami Wapro ERP może pracować na jednej zintegrowanej bazie danych, w której zarejestrowane są wszystkie wprowadzone przez użytkownika firmy.

  4. Dopuszczalne są dowolne kombinacje powyższych układów. Dodatkowo, w najbardziej złożonych systemach, bazy danych mogą znajdować się na różnych serwerach, łącznie z bazami, do których dostęp realizowany jest poprzez sieć internetową.

Jak wygląda proces instalacji programu?

Konsekwencją zastosowania technologii klient–serwer jest pewne skomplikowanie procesu instalacji oprogramowania. Z formalnego punktu widzenia można w nim wyróżnić następujące trzy etapy:

  1. Instalacja serwera bazy danych - program MS SQL Server może znajdować się na komputerze lokalnym lub na wydzielonym komputerze pełniącym rolę serwera baz danych w instalacjach sieciowych. Instalacja nie jest konieczna, jeśli mamy już wcześniej zainstalowany serwer baz danych i chcemy się do niego podłączać.
  2. Instalacja aplikacji Wapro ERP - wybrane programy Wapro ERP, do których należą: Wapro Mag, Wapro Fakir, Wapro Kaper, Wapro Analizy, Wapro Aukcje, Wapro Best lub Wapro Gang, instaluje się na lokalnym komputerze użytkownika programu lub na komputerze pełniącym rolę serwera aplikacji, skąd będą uruchamiać program wszyscy użytkownicy sieci komputerowej.
  3. Założenie bazy danych programu - bazy definiuje się przy pomocy programu Administrator baz danych dostępnego w menu Start | Wszystkie programy | Wapro | [nazwa programu] | Administrator baz danych. Znajdą się one na serwerze baz danych. Operacja nie jest wymagana, jeśli mamy już założoną bazę danych naszego systemu.

Jakie są zalecane wymagania sprzętowe i systemowe?

Zalecane wymagania sprzętowe i systemowe to zestaw specyfikacji, które powinien spełniać komputer użytkownika, aby zapewnić optymalne działanie zainstalowanego programu Wapro ERP. Obejmują one takie elementy jak prędkość procesora, ilość dostępnej pamięci RAM, przestrzeń dyskowa, rodzaj i wersja systemu operacyjnego, a także kompatybilność z innymi programami i urządzeniami peryferyjnymi. Przed instalacją oprogramowania, zaleca się zapoznanie się z tymi wymaganiami, aby uniknąć problemów z wydajnością i stabilnością programu, co może wpłynąć na komfort pracy lub rozrywkę. Wymagania te są zwykle podane przez producenta oprogramowania i dostępne w dokumentacji technicznej lub na stronie internetowej produktu.

Instalacja wielostanowiskowa:

  • Serwer:
    • Komputer z procesorem 2 GHz zalecane szybsze kompatybilne z x86 lub x64,
    • 4 GB RAM lub więcej,
    • 2 GB wolnego miejsca na dysku,
    • napęd DVD, karta graficzna XGA/XVGA,
    • Windows 2012 Server lub nowszy,
    • SQL Server 2012 lub nowszy,
    • .NET Framework 3.5 SP1 lub nowszy,
    • Windows Installer 4.5 lub nowszy.
  • Stanowisko:
    • Komputer z procesorem 2GHz kompatybilny z x86 lub x64,
    • 2 GB RAM,
    • 5 GB wolnego miejsca na dysku twardym,
    • karta graficzna XGA/XVGA (1024x768),
    • system operacyjny Microsoft Windows 8 lub nowszy (łącznie z edycjami serwerowymi),
    • Microsoft SQL Server 2017 lub nowszy w darmowej edycji Express (wyłącznie na systemach 64 bit). W przypadku większej liczby stanowisk, zalecamy dedykowany serwer z Microsoft SQL Server Standard lub Enterprise. Edycje te nie mają ograniczeń darmowego SQL Express tj. limitu na RAM 1GB i rozmiar bazy 10GB.