Przejdź do głównej zawartości

Jak automatycznie tworzyć zamówienia?

Warto wiedzieć

Nie dotyczy programu Wapro Mag w wariancie Start.

Przeznaczeniem generatora zamówień w Wapro Mag jest automatyzacja procesu tworzenia zamówienia do dostawcy, na podstawie dostępnych w formularzu parametrów.

Dokumenty w ten sposób utworzone, trafiają do bufora zamówień, tak aby operator mógł je poddać ewentualnej obróbce i dopiero skierować do zamówień przeznaczonych do realizacji.

Generator wywołujemy przyciskiem, znajdującym się w menu: Magazyn | Zamówienia.

Wapro generator

Po wywołaniu ekranu głównego generatora mamy do dyspozycji szereg parametrów, których odpowiednie skonfigurowanie pozwoli na wygenerowanie najkorzystniejszego dla nas zamówienia.

Wapro generator

Jak określić parametry zamówień?

  • Zamówienia do dostawców - tutaj decydujemy, do których dostawców (lub pojedynczego dostawcy) zostaną wygenerowane nasze zamówienia. Do wyboru mamy wszystkich dostawców (wtedy o wyborze dostawcy zadecyduje filtr artykułu) lub konkretnego dostawcę, do którego zostanie wygenerowane zamówienie wg. zdefiniowanych dalej parametrów. Firmy wybrane w tej sekcji będą figurować w nagłówkach zamówień.
  • Zamówienia na asortyment - w tej sekcji decydujemy które artykuły maja trafić na zamówienie (lub zamówienia). W górnej części określamy czy chcemy zamawiać towar pochodzący pierwotnie z zamówień dowolnych dostawców, czy też zamawiamy towar pochodzący z zamówień kontrahenta(ów) wybranych w sekcji "Zamówienia do dostawców".
  • Analiza zamówień od odbiorców - w tej grupie parametrów decydujemy o wpływie stanu zamówień od odbiorców na ilość zamawianych artykułów. Możemy skorzystać z suwaka, określającego procentowo poziom zamówienia, a także ograniczyć zakres do konkretnych zamówień - wg terminu realizacji lub wręcz wg zaznaczenia na liście zamówień. W takim przypadku należy zaznaczyć konkretne zamówienia przed wywołaniem Generatora.
  • Analiza stanów - minimalnego i maksymalnego Ta część pozwala na kontrolę wielkości zamówienia, uwzględniającą wprowadzone w kartotece asortymentowej wartości stanów MIN/MAX . Korzystając z suwaka i wyświetlonych pod nim parametrów możemy "domówić" towar do określonej wartości procentowej pomiędzy "MIN" a "MAX" lub zamówić wszystko, co ma stan poniżej wartości suwaka, a wtedy ilość na zamówieniu będzie wyliczana tak, aby osiągnąć stan maksymalny.
  • Analiza rozchodów - ta część pozwala na kontrolę wielkości zamówienia, uwzględniającą rozchody towarów już zarejestrowanych w systemie wraz z określeniem prognozy, na ile dni zatowarowania przewidujemy wykonać zamówienia.
  • Wzór obliczenia ilości - ta część pozwala na zbudowanie wyrażenia, które posłuży jako algorytm generowania zamówienia. Użytkownik pod klawiszem F9 posiada słownik zmiennych jakie może wykorzystać we wzorze wraz z walidacją takiego wzoru poprzez klawisz F4.
  • Zamawianą ilość pomniejszać - korzystając z dostępnych możliwości, mamy możliwość pomniejszenia wygenerowanych zamówień o wartość obecnego stanu magazynu, sumę towarów zamówionych u dostawców, oba parametry łącznie albo żaden z nich.

Należy przy tym pamiętać że przy konstrukcji zamówienia nadrzędna będzie sekcja, która uzyska największą wartość przy zdefiniowanych parametrach. Toteż jeżeli z sekcji Na podstawie zamówień od odbiorców będzie wynikało że brakuje 100 sztuk Towaru A, natomiast z sekcji Na podstawie stanów min/max program wyliczy braki na 150 sztuk, do zamówienia trafi wyższa wartość.

W sytuacji kiedy kilku dostawców dostarcza ten sam asortyment, ich eliminacja odbywa się za pomocą parametrów z sekcji Zamówienia do dostawców (najszybszy, najtańszy, ostatnio dostarczający itd.)

Warto wiedzieć

Zamówienie bądź zamówienia utworzone generatorem trafiają do bufora zamówień – tam czekają na ostateczną korektę operatora lub przeniesienie do kolejki zamówień.

Przykłady zastosowania generatora

Przykład nr 1:

Chcemy wygenerować automatyczne zamówienia do dwóch dostawców – Hurtowni A i Hurtowni B, przy czym zakładamy że wcześniej dokonywaliśmy już od nich zakupów.

W sekcji Zamówienia do dostawców zaznaczamy "Wybrani", a następnie z rozwijanej listy wybieramy opcję "Wg zaznaczenia". Klawiszem F7 wyświetlamy listę kontrahentów i zaznaczamy Hurtownię A i Hurtownię B.

W sekcji Zamówienia na asortyment określamy typ towarów, które nas interesują lub wręcz wybieramy je z listy (korzystając z rozwijanego menu) i filtra pod klawiszem F8.

Następnie określamy dodatkowe warunki, takie jak pomniejszenie o wartość aktualnego stanu magazynu lub o już utworzone zamówienia do dostawców i przyciskiem Generuj zamówienia.

Przykład nr 2:

Współpracujemy teraz z Hurtownią C, która ma w ofercie asortyment zarówno Hurtowni jak i Hurtowni B

W sekcji Zamówienia do dostawców zaznaczamy "Wybrani", a następnie z rozwijanej listy "Jeden wybrany". Klawiszem F7 wyświetlamy listę kontrahentów i zaznaczamy Hurtownię C.

W sekcji Zamówienia na asortyment wybieramy wariant "Zamawiać towary od: wszystkich dostawców" - dzięki temu do Hurtowni C zostanie wygenerowane zamówienie na towary do tej pory dostarczane przez dowolnych dostawców ( w tym Hurtowni A i B). W dalszej kolejności ustalamy dodatkowe warunki na konkretne towary (tak jak w poprzednim przykładzie) i wreszcie generujemy zamówienie.