Przejdź do głównej zawartości

Okno księgowania

Okno księgowania w księdze przychodów i rozchodów zostało zaprojektowane tak, aby zmniejszyć ilość wprowadzanych danych do niezbędnego minimum. Księgowanie w księdze jest jednocześnie księgowaniem do odpowiedniego rejestru VAT. Kolejność wprowadzania danych została dobrana w taki sposób, aby jak największa ilość danych wynikała domyślnie z danych już wprowadzonych. Okno zostało podzielone na zakładki. W znakomitej większości przypadków wystarczy wypełnić pola należące do pierwszej zakładki „Podstawowe”.

Opis formatki

Zakładka „Podstawowe”

  • Sekcja Dane opisowe

    • Data księgowania Wynikająca z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (datę poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo datę zestawienia sprzedaży),
    • VAT kasowy - zaznaczona opcja oznacza, że podatek VAT wynikający z dokumentu rozliczany jest metodą kasową,
    • PIT kasowy - zaznaczona opcja oznacza, że podatek dochodowy wynikający z dokumentu rozliczany jest metodą kasową,
    • Numer dowodu księgowego. Jest to numer faktury lub innego dowodu. Jeżeli zapisów dokonuje się na podstawie dziennego zestawienia sprzedaży, należy wpisywać numer zestawienia faktur,
    • Opis zdarzenia gospodarczego | Treść Rodzaje przychodów lub wydatków. Określenie to powinno zwięźle oddawać istotę dokonanego zdarzenia gospodarczego. Treść wraz z kolumną księgi i danymi dotyczącymi księgowania w rejestrze VAT można wstawić z kartoteki Zdarzenia gospodarcze , którą wywołuje się naciskając kombinację klawiszy [Ctrl-Z], lub przez kliknięcie myszki na przycisk [Wybierz].
  • Zaliczka, faktura końcowa do zaliczek - program Wapro Kaper Księga podatkowa umożliwia ewidencję faktur zaliczkowych. Zaznaczenie opcji "Zaliczka" powoduje, że wprowadzany lub edytowany zapis traktowany będzie jako zaliczka : kwota zapisu uwzględniana będzie w księdze razem z zapisem końcowym. Aby wpis do księgi uważany był za zapis końcowy (tzn. kwotę ostatecznie zamykającą transakcję) należy zaznaczyć pole opcji "Faktura końcowa do zaliczek" a następnie przejść do zakładki "Lista zaliczek", gdzie wskazać i dodać można dowolną ilość zaliczek.

    WAPRO Kaper. Okno - Dodanie nowego zapisu, zakładka: Lista powiązanych zaliczek

  • Kolumna księgi. Należy wybrać jedną z kolumn, w której zamierzamy zapisać kwotę, w zależności od rodzaju zdarzenia gospodarczego. Do wyboru są następujące kolumny:

    • Kolumna 7 jest przeznaczona do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług.

    • Kolumna 8 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika.

    • Kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

    • Podatnicy prowadzący działalność kantorową w kolumnie tej wpisują miesięczną kwotę zakupionych wartości dewizowych, wynikającą z ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

    • Kolumna 11 jest przeznaczona do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem, np. kosztów dotyczących transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze.

    • Kolumna 12 jest przeznaczona do wpisywania wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom (w gotówce i w naturze). Wpisu dokonuje się na podstawie list płac lub innych dowodów, na których pracownik potwierdza własnym podpisem kwoty otrzymanych wynagrodzeń w gotówce i w naturze. W kolumnie tej ewidencjonuje się również wynagrodzenia wypłacane osobom z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło.

    • Kolumna 13 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kol. 10-13), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki, jak: czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia.

      WAPRO Kaper. Dodawanie zapisu – zakładka „Podstawowe”

  • Sekcja Kontrahent

    • Nr IP (kontrahenta). W programie przyjęto założenie, że każdy kontrahent musi znajdować się w kartotece kontrahentów, dlatego też wpisanie numeru NIP spowoduje akcję wyszukiwania w tej kartotece. Procedura wyszukiwana skonstruowana jest w ten sposób, że inne rozmieszczenie kresek w numerze zapisanym w kartotece a inny we wpisywanym numerze na formatce księgowania nie spowoduje nieprawidłowego wyszukania. Podczas wyszukiwania wyświetlana jest uproszczona tabela z kartoteką kontrahentów. W przypadku znalezienia szukanego kontrahenta wystarczy nacisnąć klawisz [Enter], aby dane kontrahenta znalazły się w odpowiednich polach formatki księgowania. Jeżeli kontrahent nie zostanie odnaleziony, wówczas program zaproponuje dopisanie go do kartoteki i wyświetli stosowną formatkę. Tabelę z kartoteką kontrahentów można również wywołać z formatki księgowania w dowolnym momencie naciskając kombinację klawiszy [Ctrl-K] lub przez kliknięcie myszki na przycisk [Wybierz].

    • Status podatnika VAT

      WAPRO Kaper. Okno - dodawanie nowego zapisu, sekcja: kontrahent, status VAT

      Po prawej stronie pola Nr IP widoczny jest status podatnika VAT w postaci graficznej. informacja o statusie pobierana jest z kartoteki Kontrahentów. W rzeczywistości jest to przycisk, po przyciśnięciu którego program automatycznie przeprowadzi automatyczną weryfikację statusu kontrahenta jako podatnika VAT. Warto weryfikować krajowych kontrahentów podlegających ewidencji NIP, w przypadku kiedy aktualny status jest różny od czynny. Weryfikacja w kartotece Kontrahentów omówiona jest w rozdziale : Weryfikacja czynnych podatników VAT - kartoteka kontrahentów.

    • Nazwa (kontrahenta). Jeżeli nie został podany numer NIP to można wyszukać kontrahenta podając jego nazwę. Tak samo, jak podczas wyszukiwania numeru NIP podczas wpisywania nazwy pojawi się uproszczona tabela z kartoteką kontrahentów.

    • Adres (kontrahenta). Podobnie jak nazwa zostanie pobrany z kartoteki kontrahentów

  • Sekcja Płatności

    • Nie podlega rozliczeniu - należy zaznaczyć, w przypadku dokumentów, dla których nie mają być utworzone rozrachunki.

    • Termin płatności - termin płatności wyrażony w dniach.

    • Zapłacono przy odbiorze - do automatycznego rozliczenia transakcji opłaconej przy odbiorze.

    • Sekcja Waluta

    • Waluta - rodzaj waluty w jakiej przeprowadzona była transakcja. Lista dostępnych na liście walut pochodzi z kartoteki walut programu.

    • Kurs dla podatku PIT - kurs waluty jaki zostanie przyjęty do przeliczenia kwot walutowych na polskie złote w celu zaksięgowania operacji w księdze.

    • Kurs dla podatku VAT - kurs waluty jaki zostanie przyjęty do obliczenia podstawy opodatkowania VAT i przeprowadzenia pozostałych obliczeń w celu zarejestrowania transakcji w rejestrach VAT..

  • Sekcja VAT marża. Zaznaczenie pola opcji VAT marża powoduje, że dostępne stają się pola, w które wpisać można wartość brutto zakupu, wartość brutto sprzedaży oraz wyliczana jest marża brutto transakcji. Opcja ta jest dostępna wyłącznie dla sprzedaży krajowej. Wypełnienie wspomnianych wyżej pól powoduje, że - przy wybranej uprzednio stawce VAT - pola kwot Netto, VAT i Brutto, które znajdą się następnie w rejestrze VAT marża, wypełniane są automatycznie. Dla przypadków, w których potrzeba byłaby modyfikacja wartości tych pól - są one dostępne do edycji.

  • Sekcja Stawka VAT

    • Stawka VAT. W większości przypadków księgowanie dokumentu odbywa się w jednej stawce VAT. Należy wówczas z listy dostępnych stawek VAT wybrać właściwą. Jeżeli na dokumencie jest więcej niż jedna stawka VAT należy przejść do następnej zakładki Kwoty w stawkach VAT i tam wpisać kwoty w odpowiednie pola.

    • Netto. Należy wpisać kwotę netto dokumentu. Podczas wpisywania kwoty automatycznie zostaną wypełnione pola z kwotami VAT i Brutto

    • VAT. Zostanie tu automatycznie wpisana kwotę VAT dokumentu. Jeżeli po wpisaniu kwoty Netto lub Brutto okaże się, że na dokumencie jest inna kwota VAT, można ta kwotę skorygować ręcznie.

    • Brutto. Jeżeli nie jest znana wartość netto wówczas można zaksięgować kwotę Brutto, a kwoty Netto i VAT zostaną wyliczone automatycznie.

    • Licz VAT. Gdy z pola opcji zostanie zlikwidowane zaznaczenie wówczas wpisywanie kwot w polach Netto lub Brutto nie spowoduje przeliczania w polu VAT. Gdy zostanie zmodyfikowane pole VAT, wówczas zaznaczenie opcji zostanie automatycznie zlikwidowane. Ma to znaczenie podczas powtórnego przeglądania lub edycji dokumentu, w którym kwota VAT została ręcznie zmodyfikowana.

      • Dla dokumentów podlegających odwrotnemu obciążeniu VAT - przy wyborze stawki oznaczonej jako „OO”, począwszy od dnia 1 lipca 2015, w związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT, wprowadzono możliwość wskazania, czy dany zapis, zgodnie z art. 17 ust 1. pkt 7 lub 8 dotyczy sprzedaży towarów czy też świadczenia usług:

        WAPRO Kaper. Okno - dodawanie nowego zapisu, sekcja: kontrahent, stawka VAT

        Analogiczny mechanizm wprowadzony został na formatce dodawania zapisów do rejestru sprzedaży.

  • Sekcja Kwota do rozrachunków - pole wyboru pozwala wskazać, która z kwot (jeśli zapis jest dokumentem VAT) ma trafiać do księgi: można wybrać kwotę netto lub brutto – i kwoty te pobierane są automatycznie z pól na formularzu, bądź też inną, dowolną kwotę – w tym przypadku należy ją samodzielnie wpisać w polu kwoty znajdującym się z prawej strony grupy pól wyboru

  • Uwagi. W polu uwag można wpisywać dowolne informacje niezbędne użytkownikowi. Aby ułatwić wprowadzanie powtarzalnych informacji, wprowadzono możliwość ich przechowywania w kartotece "Pre-definiowane wpisy do pól uwag". Kartoteka ta jest dostępna z menu Kartoteki. Zaznaczenie pola "Uwagi (zaznacz pole opcji, jeśli uwaga ma nie być drukowana na wydruku księgi)" powoduje, że treść uwagi nie jest zamieszczana na wydruku księgi.

  • Nazwa usługi świadczonej poza terytorium kraju. Pole to jest dostępne pod warunkiem wybrania typu VAT jak na rysunku poniżej oraz zaznaczenia pola "Usługi". Począwszy od roku 2010 wypełnienie tego pola jest w takich przypadkach obowiązkowe:

    WAPRO Kaper. Okno - Edycja zapisu

Na liście dostępnej po naciśnięciu klawisza Dodaj znajdują się wyłącznie zapisy, których data nie jest późniejsza niż data dokumentu końcowego jak również tylko te, które dotyczą tego samego kontrahenta oraz są tego samego typu (tzn. dokumenty sprzedaży albo zakupu). Ponadto dostępne są wyłącznie zaliczki, które nie zostały przypisane do żadnego zapisu końcowego.

Po uzupełnieniu listy w księdze znajdzie się zapis równy sumie kwot edytowanego dokumentu końcowego oraz kwot wszystkich wybranych zaliczek.

Zakładka „Kwoty w VAT”

Ta zakładka będzie używana w małej ilości przypadków, gdy na dokumencie wystąpi więcej niż jedna stawka VAT. Pola na zakładce ułożone są w postaci tabeli, której wiersze dotyczą poszczególnych stawek VAT, natomiast kolumny są następujące:

WAPRO Kaper. Edycja zapisu – zakładka „Kwoty w stawkach VAT”

  • Netto. Należy wpisać kwotę netto w danej stawce z dokumentu. Podczas wpisywania kwoty automatycznie zostaną wypełnione pola z kwotami VAT i Brutto
  • VAT. Zostanie tu automatycznie wpisana kwotę VAT w danej stawce z dokumentu. Jeżeli po wpisaniu kwoty Netto lub Brutto okaże się, że na dokumencie jest inna kwota VAT, można ta kwotę skorygować ręcznie.
  • Brutto. Jeżeli nie jest znana wartość netto wówczas można zaksięgować kwotę Brutto, a kwoty Netto i VAT zostaną wyliczone automatycznie.
  • Licz VAT. Gdy z pola opcji zostanie zlikwidowane zaznaczenie wówczas wpisywanie kwot w polach Netto lub Brutto nie spowoduje przeliczania w polu VAT. Gdy zostanie zmodyfikowane pole VAT, wówczas zaznaczenie opcji zostanie automatycznie zlikwidowane. Ma to znaczenie podczas powtórnego przeglądania lub edycji dokumentu, w którym kwota VAT została ręcznie zmodyfikowana.

W przypadku księgowania w stawkach 0% oraz operacji zwolnionej i nie podlegającej VAT na formatce występują tylko kwoty netto. Dodatkowo przy sprzedaży eksportowej możliwe jest zaznaczenie, że jest to sprzedaż dla zagranicznych turystów przez zaznaczenie opcji Tax Free.

Zakładka „Rejestr VAT”

  • Dokument (Pierwotny – Korygujący) - określenie czy jest księgowana faktura VAT pierwotna (sprzedaży lub zakupu) czy korygująca (zwrot towaru lub zmiana ceny, ilości itp.). Wybranie odpowiedniej opcji decyduje o tym, do którego rejestru VAT trafi księgowany dokument np. rejestr sprzedaży czy rejestr korekt sprzedaży.

  • Data wystawienia dokumentu - jest data własna dokumentu np. faktury VAT. Przy fakturach zakupu ta data nie ma wpływu na moment odliczenia podatku VAT naliczonego, natomiast w przypadku dokumentu sprzedaży jest to data powstania obowiązku podatkowego

  • Data otrzymania dokumentu. Dotyczy tylko rejestrów podatku VAT naliczonego i jest datą, według której będzie ustalany termin odliczenia podatku VAT naliczonego na tym dokumencie. W przypadku księgowania dokumentu sprzedaży to pole nie jest aktywne

    WAPRO Kaper. Edycja zapisu – zakładka „Rejestr VAT”

  • Odliczenie VAT Całkowite, Proporcjonalne, Bez odliczenia. Rodzaj odliczenia VAT, który ma znaczenie tylko dla dokumentów zakupu. W przypadku księgowania dokumentu sprzedaży to pole nie jest aktywne.

    • Odliczenie VAT Całkowite – ma miejsce wówczas, gdy został dokonany zakup opodatkowany przeznaczony w całości do sprzedaży opodatkowanej.
    • Odliczenie VAT Proporcjonalne – ma miejsce wówczas, gdy został dokonany zakup opodatkowany przeznaczony w całości do sprzedaży opodatkowanej oraz zwolnionej. Ten przypadek występuje wówczas, np. gdy firma prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, wtedy wszystkie koszty związane z działalnością firmy należy odliczać w ten sposób.
    • Bez odliczenia – w ten sposób należy przydzielić faktury VAT, które zostały wadliwie wystawione lub podatek nie może być odliczony z innych powodów.
  • Miesiąc odliczenia VAT . Według ustawy o podatku VAT podatek naliczony można odliczać w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. To pole pozwala wybrać, w którym miesiącu dostanie odliczony VAT naliczony na księgowanej fakturze. Wybór miesiąca ma również wpływ na to, w którym miesiącu zapis pojawi się w rejestrze VAT.

  • Kwota w KPiR (Netto – Brutto). Informacja o tym, która kwota z dokumentu zostanie zaksięgowana w księdze przychodów i rozchodów. Gdy nie można odliczyć naliczonego podatku VAT można kwotę podatku zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. W tym przypadku należy wybrać opcję Brutto, do księgi zostanie wpisana kwota brutto dokumentu.

  • Kwota. W tym polu można wpisać dowolną kwotę, która ma być uwidoczniona w księdze. Praktycznie pole to zawsze będzie wypełniane automatycznie i nie będzie potrzeby modyfikacji jego zawartości.

  • Pobieraj. Dokonanie poprawki w polu Kwota spowoduje usunięcie zaznaczenia tej opcji, oznacza to, że kwota nie będzie pobierana z sumy netto lub brutto dokumentu. Ma to znaczenie podczas powtórnego przeglądania lub edycji dokumentu, w którym kwota w księdze została ręcznie zmodyfikowana.

Zakładka "MPP"

Zakładka służy do oznaczania dokumentów zakupu oraz sprzedaży, które zostały wystawione zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT. W tym celu na zakładce należy wybrać MPP w grupie Rodzaj opcję Obowiązkowy. poniżej przykład:

WAPRO Kaper. Mechanizm Podzielonej Płatności

Na zakładce widoczne są dodatkowo dwa pola informacyjne:

  • Kwota VAT (całkowita) - pole informujące o całkowitej kwocie VAT dokumentu. Pozycja uzupełniana automatycznie;
  • Kwota VAT (obowiązkowa MPP) - pozycja opcjonalna, widoczna po wybraniu opcji Obowiązkowe. Umożliwia wpisanie obowiązkowej kwoty VAT do rozliczenia mechanizmem podzielonej płatności (istotna dla dokumentów zakupu). Wpisana kwota będzie widoczna w trakcie przygotowywania przelewów;

Zakładka „Klasyfikacje”

Zakładka służy do klasyfikowania zapisów księgowych. Każdy zapis może być sklasyfikowany na dowolną ilość sposobów, w zależności od potrzeb użytkownika. Zakładka podobnie, jak kartoteka własnych klasyfikacji posiada dwa panele: lewy z kategoriami i prawy z klasyfikacjami używanymi w danej kategorii.

Jeżeli klasyfikacje nie zostały utworzone to z poziomu tej zakładki używając przycisku "klasyfikacje" lub kombinacji klawiszy [Ctrl+K] można wywołać kartotekę własnych klasyfikacji.

W celu wybrania klasyfikacji z danej kategorii należy ustawić belkę na żądanej kategorii, a następnie kliknąć na przycisk "Wybierz" lub nacisnąć klawisz [Spacja], wówczas zostanie otwarte okno wyboru klasyfikacji dla jednej kategorii. Okno zawiera utworzone wcześniej drzewo klasyfikacji. Poszczególne klasyfikacje wybiera się poprzez zaznaczenie odnośnych opcji.

WAPRO Kaper. Wybór klasyfikacji

Operacje

Zapisywanie do bufora

Program umożliwia zapisywanie operacji gospodarczych w księdze oraz w rejestrach VAT za pośrednictwem tzw. bufora. Transakcje zapisane w buforze, do momentu przeniesienia do księgi nie są brane pod uwagę w żadnych obliczeniach podatkowych, deklaracjach, wydrukach księgi czy podsumowaniach. Podobnie z zapisami znajdującymi się w buforze rejestrów VAT. Dopiero przeniesienie ich z bufora do rejestrów spowoduje, że będą uwzględniane w ewidencji VAT.

Jeżeli podczas rejestrowania danych, w sekcji typ VAT wybrana zostanie inna pozycja niż Wiele pozycji VAT, podczas zapisu danych trafią one równolegle do księgi albo do bufora, w zależności od dokonanego wyboru.

Uwaga

Jeżeli w sekcji typ VAT wybrana zostanie pozycja Wiele pozycji VAT, dane księgowe można przenosić niezależnie od danych VAT. Program traktuje takie zapisy VAT niezależnie od zapisów księgowych. Dane księgowe mogą być zaksięgowane a zapisy VAT znajdować się jeszcze w buforze.

Użytkownicy mający pełne uprawnienia do zapisu w księdze mogą każdorazowo przed zapisem wybrać czy dane mają zostać:

  • zaksięgowane w księdze - w tym przypadku należy na formatce przycisnąć przycisk Zapisz lub użyć skrótu [F10];
  • zapisane w buforze - w tym przypadku należy na formatce przycisnąć przycisk Zapisz do bufora lub użyć skrótu [Shift+F10];

Widok odpowiednich przycisków poniżej:

WAPRO Kaper. Przycisk - Zapisz do bufora

W oknie przeglądarki księgi transakcje zarejestrowane w buforze oznaczone są specjalną ikonką w kolumnie Bufor oraz w sekcji szczegółów, widok poniżej:

WAPRO Kaper. Przykład zapisu oznaczonego jako zarejestrowanego w buforze

Osoby mające uprawnienia do zapisywania danych w księdze, po sprawdzeniu dokumentów znajdujących się w buforze mogą je przenieść pojedynczo lub grupowo do księgi. W celu przeniesienia zapisu z bufora do księgi można otworzyć formatkę zapisu / edycji i przycisnąć przycisk Zapisz lub użyć skrótu [F10]. Aby grupowo przenieść do wiele zapisów z księgi do bufora, w oknie przeglądarki należy zaznaczyć wybrane wiersze i z przycisku Operacje wybrać polecenie Przenieś zaznaczone zapisy z bufora do księgi. Przykład poniżej:

WAPRO Kaper. Przenoszenie zapisów z bufora do księgi

Podobnie, korzystając z polecenia Przenieś zaznaczone zapisy z księgi do bufora można przenieść do bufora zapisy pierwotnie zaksięgowane.

Podpowiedź

Dane do bufora poza ręcznym wprowadzaniem mogą trafić również z modułu importu dokumentów.

O uprawnieniach do pełnego dostępu do księgi decyduje uprawnienie grupy użytkowników: Operacje firmy (działalności) | Księga Przychodów i Rozchodów | Operacje bezpośrednie.

WAPRO Kaper. Uprawnienia dostępu do księgi

Użytkownicy należący do grupy z odebranym tym uprawnieniem mogą tylko rejestrować nowe dokumenty w buforze księgi oraz buforze rejestrów VAT.

Generowanie noty korygującej

Każdemu zapisowi w księdze, ewidencji ryczałtowej, najmie i rejestrze VAT można przypisać notę korygującą. Notę korygującą tworzy się poprzez kliknięcie na ikonę znajdującą się na belce formatki zapisu, a wskazaną na poniższym rysunku:

WAPRO Kaper. Edycja zapisu, nota korygująca

Kliknięcie na wskazaną ikonę powoduje wyświetlenie przeglądarki not korygujących dla danego zapisu. Program umożliwia wprowadzanie dowolnej ilości not korygujących przyporządkowanych do pojedynczego zapisu.

WAPRO Kaper. Dodawanie do zapisu noty korygującej

Treść korygowaną i treść prawidłową należy wpisać ręcznie do formatki. W polu Uwagi można wpisać dowolny tekst - pole to nie jest umieszczone na wydruku samej noty korygującej.

Powiązane tematy

Skróty klawiszowe zdarzeń gospodarczych

W celu przyśpieszenia wyboru zdarzenia gospodarczego podczas rejestrowania dokumentów w księdze dodana została możliwość przypisywania skrótów klawiaturowych do dziewięciu najczęściej używanych zdarzeń gospodarczych. Okno przypisania skrótów klawiaturowych do zdarzeń wywołuje się z poziomu przeglądarki zdarzeń gospodarczych przyciskiem Operacje lub skrótem [Ctrl+P]. Początkowo okno wygląda jak na poniższym przykładzie:

WAPRO Kaper. Okno - Zdarzenia gospodarcze, przypisywanie skrótów klawiaturowych do zdarzeń

Do dyspozycji są skróty klawiaturowe od Ctr+1 do Ctrl+9. Wciśnięcie dowolnej z tych kombinacji klawiszy na widocznym wyżej oknie wyświetli listę zdarzeń gospodarczych w danej firmie. np. użycie [Ctrl+3] wyświetli listę zdarzeń jak poniżej:

WAPRO Kaper. Okno - Zdarzenia gospodarcze, przypisywanie skrótów klawiaturowych do zdarzeń, wybieranie zdarzenia

Wybranie zdarzenia, na przykład szóstego a następnie zamknięcie przeglądarki zdarzeń przypisze zdarzenie do wybranego skrótu.

WAPRO Kaper. Okno - Zdarzenia gospodarcze, przypisywanie skrótów klawiaturowych do zdarzeń, wybrane zdarzenie

Przypisania tego można również dokonać poprzez kliknięcie przycisku wyboru z prawej strony pola, w którym znajduje się opis zdarzenia gospodarczego.

Uwaga

Cyfry w kombinacjach z klawiszem Control należy wybierać wyłącznie z klawiatury numerycznej.

Po przypisaniu wszystkich skrótów do zdarzeń okno będzie wyglądać podobnie do poniższego przykładu:

WAPRO Kaper. Okno - Zdarzenia gospodarcze, przypisane wszystkie zdarzenia

Nie ma obowiązku wykorzystywania skrótów po kolei. Można swobodnie wybierać skrót i przypisane do nich zdarzenia. Program sprawdza jedynie, czy do wybranego zdarzenie nie jest już przypisany inny skrót klawiszowy.

Podpowiedź

Użycie kombinacji [Ctrl+Del] spowoduje usunięcie wszystkich skrótów klawiaturowych.

Po ustaleniu przypisań należy zestaw zapisać używając klawisza [F10] (Zapisz). Przypisanie skrótu jest widoczne podczas edycji zdarzenia gospodarczego, jak na rysunku niżej:

WAPRO Kaper. Okno - Zdarzenia gospodarcze, Edycja danych zdarzenia

Podpowiedź

Nie ma możliwości zmiany przypisanego skrótu na formatce zdarzenia gospodarczego.

Używanie skonfigurowanych skrótów klawiaturowych zdarzeń gospodarczych polega na wybraniu na formatce księgowania kombinacji klawiszy Ctrl+cyfra z zakresu 1 do 9 z klawiatury numerycznej. Powoduje to użycie przypisanego zdarzenia gospodarczego do wstępnego wypełnienia pól formatki bez wyświetlania dodatkowych okien.

W razie zapomnienia, które zdarzenie przypisane jest do którego skrótu – można użyć kombinacji klawiszy [Ctrl+0] (z klawiatury numerycznej) celem przywołania okna przypisywania zdarzeń gospodarczych – opisanego wyżej. Zmian w przypisaniach skrótów można dokonywać również po wywołaniu tego okna z poziomu wprowadzania zapisu księgowego.

WAPRO Kaper. Okno - Dodawanie nowego zapisu z otwartym oknem: Przypisanie skrótów klawiaturowych do zdarzeń

Przycisk "Rodzaj transakcji handlowej" (Zakładka "Podstawowe")

Wejście w życie obowiązku wysyłania zamiast dotychczasowych plików plików JPK_VAT nowych struktur o nazwach odpowiednio:

  • dla rozliczenia miesięcznego - JPK_V7M;
  • dla rozliczenia kwartalnego - JPK_V7K;

wprowadza obowiązek oznaczania transakcji zakupów oraz sprzedaży wieloma kodami klasyfikacji JPK. W złożonych przypadkach lista kodów klasyfikacji JPK może składać się z wielu kodów. Ze względu na to, że opisują transakcję, należy wybrać je w zakładce nagłówka dokumentu. po wyeksportowaniu danych do programu Wapro JPK Jednolity Plik Kontrolny znajdą się w sekcji ewidencyjnej utworzonych plików JPK_V7. Poniżej znajduje się dokładny opis kodów wymaganych w ww. wymienionych schematach.

Klasyfikacja JPK znajduje się w punkcie: JPK_V7 - klasyfikacja JPK

Omawiana funkcjonalność dostępna jest na zakładce Podstawowe, w sekcji Rodzaje transakcji handlowych JPK pod przyciskiem oznaczonym ikoną folderu, znajdującym się po prawej stronie. Lista dostępnych kodów zależna jest od tego czy jest to dokument sprzedaży czy też dokument zakupu, zgodnie z powyższym opisem.

WAPRO Kaper. Rodzaj transakcji handlowej wg JPK

Jeżeli lista nie była jeszcze definiowana, przez użytkownika, niektóre kody mogą zostać automatycznie zaznaczone przez program. Dotyczy to:

  • W dokumentach zakupu:

    • kod: MK dla dokumentu, w którym zaznaczona jest opcja "Metoda kasowa"
    • kod MPP dla dokumentu, w którym zaznaczona jest opcja obowiązkowej MPP;
  • W dokumentach sprzedaży:

    • kod: FP - dla zaznaczonej opcji "Faktura do paragonu";
    • kod: TT_D - wybrana jest "Sprzedaż WDT" i zaznaczona opcja: trójstronna;
    • kod: RO - jeżeli zaznaczona "Sprzedaż detaliczna dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej" przy czym, nie jest zaznaczona opcja "Faktura do paragonu";

Jeżeli lista została już zdefiniowana, kody nie zostaną automatycznie nadane.

Należy przy tym pamiętać, że program może jednoznacznie zidentyfikować kilka kodów transakcji i są to tylko definicje domyślne. Ostateczny opis transakcji klasyfikacją JPK musi wykonać użytkownik programu. Podobnie do dokumentów wprowadzonych ręcznie, podobnie nalezy opisać dokumenty importowane. Dlatego warto po opisaniu (zdefiniowaniu listy kodów JPK) na koniec zaznaczyć opcję Zweryfikowano oznaczenia, aby była możliwość prostego odszukania zarówno w oknie przelądarki dokumentów księgi jak i rejestrów VAT, w celu sprawdzenia i ewentualnego uzupełnienia listy kodów.