Przejdź do głównej zawartości

Tworzenie i konfiguracja rejestrów VAT

Do prawidłowego rozliczania podatku VAT niezbędny jest zestaw odpowiednich rejestrów VAT. Taki zestaw generowany jest automatycznie podczas tworzenia firmy w programie. Jednak w indywidualnych przypadkach zachodzi potrzeba zmiany pewnych parametrów rejestru (np. nazwy lub trybu numeracji) lub stworzenia nowego rejestru w celu wydzielenia pewnej grupy dokumentów.

Okno przeglądania parametrów rejestrów VAT

Dostęp do konfiguracji rejestrów VAT odbywa się przez opcje menu: Konfiguracja | Konfiguracja rejestrów VAT. Wywołanie tej opcji spowoduje otwarcie okna przeglądania parametrów rejestrów VAT.

Okno przeglądania posiada przyciski realizujące następujące funkcje:

KlawiszPrzyciskRealizowana funkcja
Ins[Dodaj]Wywołanie formatki edycji parametrów rejestru trybie dodania nowego rejestru
F2[Popraw]Wywołanie formatki edycji parametrów rejestru trybie edycji
Del[Usuń]Usunięcie bieżącego rejestru (Przed usunięciem zapisu program zadaje pytanie o potwierdzenie operacji.)
F9[Pokaż drzewo]Otwarcie okna zawierające drzewo rejestrów
Esc[Zamknij]Zamknięcie okna przeglądania parametrów rejestrów

Okno parametrów rejestru

WAPRO Kaper. Okno - Edycja parametrów rejestru VAT

Formatka edycji parametrów rejestru zawiera następujące dane:

  • Nazwa. Nazwa rejestru może być dowolnie zmieniana.

  • Symbol rejestru - oznaczenie rejestru wykorzystywane przez program na listach w oknach przeglądarek i na wydrukach

  • Powiązanie z VAT-7. Parametr określa część deklaracji VAT-7, do której ma być skierowane podsumowanie rejestru. Zdefiniowanie tego parametru powoduje jednoznaczne określenie czy dany rejestr dotyczy zakupu czy sprzedaży.

  • Powiązanie z KPiR. Rejestr może być powiązany z Księgą Przychodów i Rozchodów lub z Ryczałtową Ewidencją Sprzedaży. Parametr mówi o tym, które dokumenty kierowane są do danego rejestru. Dodatkowo można zaznaczyć tutaj pole VAT marża tak, aby do rejestru trafiały dokumenty opodatkowane na zasadach szczególnych

  • Rejestr ręczny. Parametr określa, czy w przypadku rejestru zakupów nie powiązanego z Księgą Przychodów i Rozchodów zapisy mają być użyte do wyliczania struktury stawek VAT przy zakupie.

  • Numeracja zapisów. W tym miejscu określa się tryb numeracji zapisów w rejestrze (miesięczny lub roczny) oraz numer startowy dla numeracji rocznej.

    Podpowiedź

    Numeracja może być prowadzona ręcznie lub automatycznie. W celu włączenia lub wyłączenia numeracji automatycznej należy w nagłówku sekcji należy odpowiednio zaznaczyć lub odznaczyć opcję **Automatyczna numeracja zapisów (widoczna na obrazie powyżej).

  • Informacje o aktualizacji pozycji rejestru. Program zapamiętuje, który użytkownik i kiedy ostatnio aktualizował zawartość rejestru VAT. Jest to informacja niezbędna w sytuacjach, kiedy dopisuje się dokument do rejestru VAT po terminie, a także w przypadku drukowania rejestru VAT z okresu zablokowanego (wiadomo, na który dzień wydruk z rejestru jest aktualny)

  • Dokumenty. Ten parametr decyduje o tym, czy do danego rejestru kierowane są dokumenty pierwotne czy korygujące (faktury VAT).

Drzewo rejestrów

Z poziomu przeglądania parametrów rejestrów VAT dostępne jest także okno, które przedstawia drzewiastą strukturę rejestrów VAT. Struktura drzewa służy do oceny prawidłowości zdefiniowania zestawu rejestrów VAT – sygnalizuje definicje nadmiarowe oraz braki w definicjach rejestrów.

W przeglądarce rejestrów VAT wprowadzono możliwość szybkiego przejścia z przeglądarki rejestrów do pozycji rejestru, na którym znajduje się kursor. Przejście to realizuje się poprzez wybranie z menu kontekstowego pozycji Pokaż | Dokumenty w rejestrze.

WAPRO Kaper. Okno - Rejestry VAT, menu podręczne: "Dokumenty w rejestrze"

Okno przeglądarka rejestru VAT

Aby w programie otworzyć okno przeglądarki wybranego rejestru należy z głównego menu wybrać: Zakładka: VAT | Sekcja: Rejestry VAT | Polecenie: Rejestry VAT, po przyciśnięciu rozwinięta zostanie lista z dostępnymi do wyboru rejestrami oraz poniżej dwa polecenia: Rejestr VAT należny oraz Rejestr VAT naliczony.

Poniżej przykład okna przeglądarki pojedynczego rejestru VAT:

WAPRO Kaper. Okno - Rejestry VAT, przykład listy pojedynczego rejestru

Poniżej przykład okna przeglądarki rejestru podatku należnego, łącznie ze wszystkich cząstkowych rejestrów VAT:

WAPRO Kaper. Okno - Rejestr podatku naleznego

W kolumnie Symbol rejestru widoczny jest skrót nazwy rejestru pozwalający zidentyfikować rejestr cząstkowy, z którego zapis pochodzi.

Wyświetlone zestawienie można również wydrukować przyciskając przycisk **Drukuj lub używając skrótu [Ctrl+D].

Sortowanie danych na wydruku rejestru VAT

Program posiada możliwość wydruku pozycji rejestru VAT w kolejności ustalonej przez użytkownika. O ile z poziomu przeglądarki zapisów w rejestrze VAT wydruk porządkowany jest wg numeru zapisu w rejestrze, o tyle po wejściu w opcję **Rejestr za bieżący okres można widoczne pozycje posortować wg dowolnej widocznej kolumny, i ten porządek sortowania zostanie przeniesiony na wydruk rejestru VAT.

WAPRO Kaper. Okno - Rejestr za bieżący okres