Rozliczenie rozrachunków
Moduł rozliczania rozrachunków przeznaczony do rozliczania rozrachunków, które są tworzone automatycznie w trakcie zapisywania dokumentów. Zarejestrowane w systemie rozrachunki dostępne są po wybraniu z głównego menu programu: Zakładka: Firma ... | Sekcja: Rozliczenia | Polecenie: Zapisy rozliczenia
. Po jego wybraniu na ekranie wyświetlone zostanie okno przeglądarki Zapisy - rozliczenia.
Lista rozrachunków prezentuje wyłącznie rozrachunki utworzone przez dokumenty handlowe. Rozrachunki utworzone przez dokumenty finansowe nie są widoczne na głównej liście okna przeglądarki, natomiast po rozliczeniu widoczne są w dolnej części okna, w sekcji Rozliczenia.
Przykład poniżej:
Jak widać jest to standardowe okno przeglądarki, które umożliwia utworzenie własnego, dostosowanego do swoich potrzeb drzewka filtra, wyświetlenie wszystkich informacji o transakcji, rozpoczynając od dokładnych informacji na temat rozliczanego dokumentu do wykazu dokumentów finansowych rozliczających wybranych rozrachunek.
Transakcje mogą być rozliczane na trzy sposoby:
- w trakcie rozliczania rozrachunku w oknie Zapisy - Rozliczenia z równoczesnym rejestrowaniem dokumentu finansowego (bankowego lub kasowego);
- dokumentami kompensaty rozliczającymi rozrachunki zarejestrowanych na jednego kontrahenta dokumentami zakupu i sprzedaży;
- w trakcie dodawania nowego lub edycji istniejącego dokumentu finansowego w kartotece dokumentów finansowych poprzez powiązanie dokumentu finansowego z rozliczanym dokumentem handlowym, w zakładce Rozrachunki na formatce dokumentu finansowego;
Rozliczanie rozrachunków z jednoczesnym rejestrowaniem dokumentu finansowego
Aby rozliczyć rozrachunek z równoczesnym zarejestrowaniem w systemie dokumentu finansowego wystarczy wybrać na liście rozrachunków żądany dokument i przycisnąć przycisk Rozlicz lub użyć skrót klawiszowy Ctrl+R i na ekranie pojawi się formatka Rozliczanie dokumentu. Przykład poniżej:
W pole Kwota rozliczana wystarczy wpisać kwotę operacji finansowej tzn. kwotę dokumentu finansowego i przycisnąć przycisk Rozlicz lub użyć skrót klawiszowy F10. W kolejnym etapie program wyświetli formatkę dodawania nowego dokumentu finansowego:
Po wybraniu typu dokumentu finansowego i uzupełnieniu pozostałych danych wystarczy przycisnąć przycisk Zapisz lub użyć skrót klawiszowy F10. Dokument finansowy zostanie zapisany w kartotece dokumentów finansowych a rozrachunek, w zależności od kwoty operacji, częściowo lub całkowicie rozliczony.
Kompensowanie rozrachunków
Kompensowanie rozrachunków odbywa się bardzo podobnie do rozliczania rozrachunków dokumentami finansowymi. Aby skompensować ze sobą rozrachunki muszą być spełnione poniższe warunki:
- Kompensowane rozrachunki muszą być różnego typu, zakupu i sprzedaży;
- Kompensowane rozrachunki muszą być jednego kontrahenta;
- Kompensowane rozrachunki muszą być w jednej walucie;
Poniższy widok prezentuje przykładowe kompensowanie dwóch rozrachunków (dwóch dokumentów) jednego kontrahenta. Po zaznaczeniu na liście dwóch kompensowanych rozrachunków i przyciśnięciu przycisku Rozlicz lub użyciu skrótu klawiszowego [Ctrl+R], na ekranie wyświetlone została formatka Kompensacja dokumentów:
Po sprawdzeniu czy wszystko jest w porządku wystarczy przycisnąć przycisk Rozlicz lub użyć skrót klawiszowy [Ctrl+R] i na ekranie wyświetlona zostanie formatka tworzenia nowego dokumentu finansowego, dokumentu kompensaty:
Po uzupełnieniu pozostałych wymaganych danych wystarczy przycisnąć przycisk Zapisz lub użyć skrót klawiszowy [F10]. Dokument finansowy zostanie zapisany w kartotece dokumentów finansowych a rozrachunek, w zależności od wartości rozrachunków dokumentów, częściowo lub całkowicie rozliczony.