Jak zdefiniować kartotekę uwag?
Kartoteka uwag to ważny element Wapro Kaper umożliwiający użytkownikowi oprogramowania efektywne zarządzanie informacjami. Pozwala na samodzielne definiowanie opisów, które następnie można wykorzystać w polu uwag na formularzu zapisu do księgi oraz do rejestru. Dzięki tej funkcji, użytkownik może dostosować opisy do swoich potrzeb, co zwiększa przejrzystość i organizację danych w systemie.
Aby otworzyć kartotekę uwag, należy przejść do widoku Kartoteki | Domyślna treść pól uwag
.
Jak dodać szablon uwagi do kartoteki?
Wprowadzenie nowej pozycji do kartoteki jest możliwe po kliknięciu przycisku Dodaj
(klawisz Ins
). Użytkownik powinien wpisać akronim oraz treść uwagi.
Użytkownik ma możliwość dodawania uwag w różnych oknach systemu. Stworzenie szablonów uwag w kartotece znacznie ułatwia mu to zadanie - zamiast wpisywać je ręcznie, może pobrać gotową treść, klikając ikonę . Na ekranie wyświetli się kartoteka uwag z dostępnymi szablonami do wyboru. Wybranie konkretnego wpisu i kliknięcie przycisku
Wybierz
(klawisz Enter
) spowoduje skopiowanie opisu z kolumny Treść do pola Uwagi.
Zmiana treści uwagi podczas jej modyfikacji nie spowoduje zmiany wcześniej wprowadzonych wpisów w polu Uwagi.
Aby przyspieszyć wprowadzanie tekstów uwag zaimplementowano dodatkowy, uproszczony sposób - akronimy. Do każdej zdefiniowanej uwagi użytkownicy mogą dodawać akronimy - dowolne kody, np. 101, a następnie używać ich podczas wpisywania konkretnych uwag. Aby wpisać uwagę opatrzoną akronimem, należy wprowadzić jej kod otoczony znakami gwiazdek. Po wprowadzeniu gwiazdki zamykającej program przeszuka kartotekę zdefiniowanych uwag i jeśli znajdzie wpis o akronimie 101, wpisze jego treść w pole Uwagi.
Akronim może być ciągiem dowolnych znaków (nie może zaczynać się gwiazdką i nią kończyć). Zalecamy, aby składał się z cyfr. Jest to wskazane szczególnie przy korzystaniu z klawiatury numerycznej, na której - obok cyfr - znajduje się symbol gwiazdki, co znacznie przyspiesza wprowadzanie akronimu i samej uwagi.
Mechanizm wprowadzania uwag poprzez akronimy można wyłączyć w widoku konfiguracji interfejsu (Administracja | Działanie i wygląd programu | Program
).