Jak przebiega import dokumentów?
Funkcja importu dokumentów w Wapro Kaper pozwala na sprawne przenoszenie danych z różnych źródeł. Użytkownicy mogą importować dokumenty bezpośrednio z programu Wapro Mag, jeśli oba systemy korzystają ze wspólnej bazy danych. Co więcej, możliwy jest również import dokumentów z zewnętrznych plików, co zapewnia elastyczność i pozwala na współpracę z programami działającymi na innych komputerach, także poza siecią.
Dzięki tej funkcjonalności Wapro Kaper umożliwia bezproblemową wymianę danych nie tylko z Wapro Mag, ale także z programem Wapro Fakturka, co znacząco usprawnia zarządzanie dokumentacją księgową i sprzedażową.
Funkcja importu danych dostępna jest w głównym menu programu: Narzędzia | Import dokumentów
.
Jak zdefiniować źródła danych importu dokumentów?
Import dokumentów do programu Wapro Kaper może odbywać się z różnych źródeł, np. różnych oddziałów lub różnych programów typu Wapro Mag oraz Wapro Fakturka. W każdym takim źródle, dokumenty mogą być pobierane z bazy danych lub z różnych plików XML (WAPRO XML lub JPK_FA).
Zanim użytkownik wykona import danych, powinien zdefiniować wszystkie źródła danych i każdemu z nich przypisać odpowiedni typ źródła. Po jednym źródle dla jednego fizycznego oddziału lub filii. Przy kolejnym imporcie wystarczy wybrać odpowiednie źródło.
Import danych z pliku JPK_FA wymaga utworzenia niezależnego źródła danych z zaznaczoną opcją w źródle Import danych z pliku JPK_FA.
Jak importować dokumenty z plików WAPRO XML lub JPK_FA?
Operację importu dokumentów należy rozpocząć, gdy na dysku komputera znajduje się plik WAPRO XML przygotowany przez program Wapro Mag, Wapro Fakturka lub plik JPK_FA przygotowany przez dowolny program.
Plik JPK_FA nie jest typowym plikiem wymiany danych, dlatego nie pozwala na pełne dekretowanie importowanych dokumentów oraz ich kompletne zarejestrowanie w ewidencji VAT. W związku z tym, w trakcie importu musiały zostać wprowadzone uproszczenia. Jeżeli konieczne jest korzystanie z plików JPK_FA, zalecamy importowanie dokumentów do bufora programu a nie bezpośrednio do księgi. Każdy zaimportowany dokument należy najpierw sprawdzić i uzupełnić brakujące informacje. Przykładowo faktury WDT w pliku JPK_FA nie różnią się w żaden sposób od krajowych faktur sprzedaży, dlatego po imporcie zostaną zarejestrowane jako Sprzedaż krajowa.
W przypadku dodawania nowego kontrahenta, nie ma możliwości utworzenia poprawnego adresu w kartotece kontrahentów. W pliku JPK_FA cały adres jest jednym ciągiem znaków, którego nie można prawidłowo podzielić na pola adresu w kartotece kontrahentów. Jeżeli to tylko możliwe, zalecamy korzystanie z pliku wymiany danych WAPRO XML.
Jak pobrać dokumenty z plików wymiany danych?
Po wskazaniu na liście źródła i kliknięciu przycisku Wybierz
(klawisz Enter
), na ekranie wyświetli się Dziennik transakcji importu dokumentów. Po pobraniu danych transakcje importu dokumentów można pozostawić w celu ponownego wykorzystania lub usunąć. Jeżeli na liście nie ma żadnej zapisanej transakcji, automatycznie uruchomione zostanie okno eksploratora umożliwiające wybranie pliku wymiany danych. W zależności od wybranego typu źródła danych, należy wskazać plik WAPRO XML albo plik JPK_FA.
Po wybraniu pliku wymiany danych i kliknięciu przycisku Dalej
(klawisz F10
), na ekranie pojawi się okno, na którym widoczny będzie postęp pobierania dokumentów. Jeżeli w oknie dziennika transakcji została opcja zaznaczona Pokaż zaimportowane dokumenty, w kolejnym kroku moduł wyświetli listę pobranych dokumentów.
Użytkownik ma również możliwość zaznaczenia dokumentów, które mają zostać zadekretowane i zaimportowane do księgi lub bufora programu. W tym celu powinien zaznaczyć pole wyboru w pierwszej kolumnie wiersza, na górnej liście.
Po pobraniu dokumentów i ich zadekretowaniu należy zweryfikować dane kontrahentów, które zostały pobrane razem danymi o dokumentach.
Jak zweryfikować kontrahentów?
W kolejnym kroku pracy kreatora na ekranie wyświetli się lista kontrahentów związanych z zaimportowanymi dokumentami. Lista podzielona jest na dwie sekcje:
- dane pobrane z pliku wymiany danych,
- dane kontrahentów z kartoteki kontrahentów programu.
Jeśli w kartotece kontrahentów znajdują się dane, w większości przypadków moduł importu dokumentów sam powiąże importowane dane kontrahentów z odpowiednimi danymi w kartotece kontrahentów i oznaczy ich ikoną statusu - .
Jeżeli importer dopasuje kontrahentów, ale w danych nie będzie potwierdzenia w numerach identyfikacyjnych (NIP lub PESEL) lub w kartotece kontrahentów nie znajdzie dopasowania, taki kontrahent zostanie oznaczony ikoną .
W tym przypadku program oczekuje potwierdzenia lub dopasowania ręcznego. Aby to zrobić, po prawej stronie, w sekcji Dane kontrahentów po kliknięciu przycisku Zmień
(klawisz F2
), można wybrać właściwego kontrahenta w kartotece i go przypisać. Status automatycznie zmieni się na .
Jeśli wyświetlona lista jest długa, warto ustawić filtr na kolumnie statusu.
Po uzgodnieniu każdego kolejnego kontrahenta pierwotnie oznaczonego statusem , lista będzie się automatycznie skracać. Kontrahenci oznaczeni ikoną
będą niewidoczni na liście.
W przypadku pominięcia uzgodnienia kontrahentów, po kliknięciu przycisku Następny, moduł importu dokumentów powiąże kontrahentów zgodnie z zaprezentowaną listą, a kontrahentów opisanych - w sekcji po prawej stronie. Jeżeli nie zostanie przypisany kontrahent z kartoteki, program utworzy nowego kontrahenta i doda go do kartoteki kontrahentów.
Jak walidować importowane dokumenty?
Moduł importu dokumentów po walidacji kontrahentów a przed przeniesieniem dokumentów do ksiąg przeprowadza ich walidację.
Jak konfigurować moduł importu dokumentów?
Po przejściu do widoku Narzędzia | Import dokumentów
dostępny jest przycisk Konfiguracja
(klawisze Ctrl+K
), który umożliwia zmianę domyślnych ustawień modułu.
W lewym górnym rogu okna znajduje się lista zdefiniowanych źródeł danych. Konfiguracja dotyczy zaznaczonego na liście źródła. Wyświetlone okno pozwala na zmianę domyślnych ustawień modułu. Dostępne są opcje:
- Nie importuj sprzedaży do księgi przychodów i rozchodów - w firmach rozliczających się KPiR, podczas importu pominięte zostaną wszystkie dokumenty sprzedaży,
- Importuj dokumenty do bufora - zadekretowane dokumenty przenoszone są do bufora księgi, w przeciwnym razie, bezpośrednio do księgi,
- Pomiń dokumenty już zaksięgowane - program wykrywa duplikaty wśród importowanych dokumentów, a po zaznaczeniu niniejszej opcji blokuje możliwość ich importowania do ksiąg,
- Nie pokazuj diagnostyki, jeżeli wszyscy kontrahenci są uzgodnieni - jeśli program może uzgodnić wszystkich kontrahentów znajdujących się w importowanych danych z kontrahentami znajdującymi się w kartotece programu, okno diagnostyki kontrahentów nie wyświetli się,
- Ustawienia księgowania - umożliwiają zmianę domyślnie przypisanej każdemu typowi importowanego dokumentu:
- Definicja kolumn,
- Parametry dokumentu,
- Parametry VAT.
Efektem końcowym procesu importu danych, w przypadku zaznaczonej opcji Importuj dokumenty do bufora jest zaksięgowanie dokumentów w buforze księgi wraz z zarejestrowaniem ich w rejestrze VAT oraz utworzeniem dla nich rozrachunków.
Potrzebujesz pomocy w pracy z programem?
- Szkolenia zdalne - sprawdź, czy w najbliższym terminie możesz zapisać się na szkolenie,
- Webinaria - nie musisz wychodzić z domu, to my przyjdziemy do Ciebie i wskażemy rozwiązanie,
- Usługi wsparcia - napisz, zadzwoń i zamów usługę,
- Menedżer radzi - sprawdź, co radzą eksperci.
Dowiedz się więcej
- Najczęstsze pytania i odpowiedzi - masz pytanie? Tutaj znajdziesz na nie odpowiedź,
- Filmy instruktażowe - sprawdź, które zagadnienia objaśnili nasi eksperci na filmach,
- Biuletyn HR - przeczytaj biuletyn i zapoznaj się z najnowszymi zagadnieniami płacowo-kadrowymi,
- Blog - sprawdź, czy na blogu nie pojawił się nowy artykuł eksperta HR.