Przejdź do głównej zawartości

Jak prowadzić rejestr sprzedaży?

Rejestr sprzedaży VAT to podstawowy rejestr Wapro Kaper, niezbędny w dokumentowaniu należnego podatku VAT. Aby prawidłowo sporządzić deklarację VAT-7, niezbędne są dwa główne rodzaje rejestrów związanych z procesem sprzedaży:

  • Rejestr sprzedaży – dokumentujący wszystkie transakcje sprzedaży,
  • Rejestr korekt sprzedaży – uwzględniający wszelkie zmiany i korekty dotyczące pierwotnych transakcji.

Warto zauważyć, że oba rodzaje rejestrów mogą być prowadzone w ramach jednego dokumentu, co ułatwia zarządzanie danymi i ich późniejsze wykorzystanie w deklaracjach podatkowych.

Dzięki odpowiedniemu prowadzeniu rejestru sprzedaży można zyskać lepszą kontrolę nad swoimi finansami. Warto regularnie aktualizować rejestr, co pomoże uniknąć błędów i ułatwi proces rozliczeń podatkowych.

W programie Wapro Kaper wszystkie rejestry widoczne są po przejściu do widoku VAT | Rejestry VAT i rozwinięciu listy.

Jak założyć rejestr sprzedaży VAT marża?

Rejestr sprzedaży VAT marża to ważne narzędzie dla przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji opodatkowanych na zasadach szczególnych. Umożliwia on efektywne gromadzenie informacji o niestandardowych transakcjach, co jest istotne z perspektywy prawidłowego rozliczania podatku VAT.

Aby dodać rejestr VAT marża do swojej firmy, należy przejść do widoku Konfiguracja | Konfiguracja rejestrów VAT i kliknąć przycisk Dodaj (klawisz Ins). W kolejnym kroku należy wprowadzić nazwę nowego rejestru i zaznaczyć pozycję VAT marża - umożliwia prawidłowe klasyfikowanie transakcji.

Właściwe prowadzenie rejestru VAT marża jest nie tylko obowiązkiem, ale również ułatwieniem w codziennej działalności gospodarczej. Dzięki niemu można lepiej kontrolować transakcje oraz uniknąć ewentualnych problemów z urzędami skarbowymi.

Jak rejestrować sprzedaż detaliczną?

Rejestrowanie sprzedaży detalicznej w programie Wapro Kaper jest podstawowym elementem efektywnego zarządzania finansami. Proces ten może różnić się w zależności od przyjętych zasad i metod księgowania. Najczęściej sprzedaż ta jest rejestrowana na podstawie raportów z kasy fiskalnej, które mogą być generowane dobowo lub miesięcznie. Alternatywnie, można skorzystać z opcji importu paragonów wystawionych w systemie Wapro Mag.

W zależności od wybranej metody księgowania, w rejestrach VAT programu mogą pojawić się różne liczby zapisów. Można mieć od jednego zapisu - w przypadku raportu zbiorczego, do wielu zapisów odpowiadających poszczególnym paragonom. Warto pamiętać, że niezależnie od metody, wszystkie transakcje dokumentowane paragonami oraz fakturami do paragonów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej muszą być raportowane sumarycznie, w jednej pozycji w plikach JPK_VAT.

Aby zapewnić prawidłowe grupowanie i podsumowanie sprzedaży detalicznej w plikach JPK, dokumenty powinny być odpowiednio oznaczone.

WAPRO Kaper. Okno - Edycja zapisu, zakładka "Rejestr VAT"

Faktury do paragonów

Wielokrotnie zdarza się, za zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i nie prowadzące działalności gospodarczej, żądają od dostawców wymiany paragonów na faktury VAT, które w Wapro Kaper nazywane są fakturami do paragonów. Dokumenty tego typu najczęściej będą importowane równocześnie z innymi dokumentami z programu Wapro Mag - pliki wymiany danych WAPRO XML. Ze względu na to, że mogą one być wystawiane do trzech miesięcy po wystawieniu paragonu, na jednej fakturze do paragonu mogą znaleźć się paragony z różnych okresów rozliczeniowych VAT. Każda pozycja takiej faktury trafiająca do rejestru VAT jest automatycznie oznaczana jako faktura do paragonów. Ręczne wprowadzenie takiego dokumentu wymaga samodzielnego oznaczenia dokumentu.

WAPRO Kaper. Okno - Edycja zapisu w rejestrze VAT, faktura do paragonu

Do tak oznaczonych dokumentów, przed naliczeniem deklaracji VAT-7 i wysłaniem pliku JPK_VAT, można automatycznie naliczyć i wystawić korektę sprzedaży detalicznej o wystawione faktury do paragonów. Jeżeli korekta dotyczy zamkniętych okresów rozliczeniowych, należy wysłać korektę pliku JPK_VAT za korygowany okres.

Ministerstwo Finansów wymaga, aby co najmniej faktury do paragonów wystawione na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą były szczegółowo raportowane w pliku JPK_VAT. Faktury do paragonów wystawione na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą być wykazywane łącznie z całą sprzedażą detaliczną, jednak podzielenie faktur na dwie grupy jest niemożliwe do zrealizowania w programie.

W rejestrze sprzedaży za bieżący okres znajduje się filtr pozwalający łatwo wyszukiwać i sumować faktury do paragonów w wybranym okresie rozliczeniowym.

WAPRO Kaper. Okno - Rejestr sprzedaży za bieżący okres

Podobny filtr znajduje się również w rejestrach dokumentów.

Automatyczne korygowanie sprzedaży detalicznej o wystawione faktury do paragonów

Program zakłada, że sprzedaż detaliczna jest rejestrowana w VAT w całości, bez ręcznego korygowania o wystawione faktury do paragonów. Sprzedaż detaliczna powinna być zarejestrowana w VAT np. na podstawie zaimportowanych z programu Wapro Mag wszystkich wystawionych w okresie rozliczeniowym paragonów, wszystkich raportów dobowych lub raportu miesięcznego. W takim przypadku, po zaksięgowaniu i zarejestrowaniu w VAT faktury do paragonu, w rejestrze VAT powinien powstać zapis korygujący.

Program posiada mechanizm automatycznie naliczający korektę sprzedaży detalicznej o wystawione faktury do paragonów. W tym celu podsumowuje wszystkie zapisy w VAT oznaczone jako faktura do paragonu, do których nie został utworzony jeszcze zapis korygujący i tak wyliczoną kwotę korekty może zapisać w rejestrze sprzedaży na dwa sposoby, w zależności od ustawienia parametru firmy Korekta do faktur do paragonów:

  • Jednym zbiorczym zapisem korygującym,
  • Do każdej faktury osobna korekta.

WAPRO Kaper. Okno - Edycja danych firmy, Sekcja: VAT, Parametry: Korekta do faktur do paragonów

Aby naliczyć korektę sprzedaży detalicznej dla wystawionych faktur do paragonów, należy wybrać opcję Rejestr za bieżący okres (klawisze Ctrl+Y), najwygodniej z dokumentami wybranymi przy pomocy drzewa filtrów. Utworzona gałąź filtra o nazwie Faktury pozwala wybrać z rejestru VAT wszystkie faktury i podzielić na faktury standardowe i faktury do paragonów, a te z kolei na faktury, do których utworzono automatycznie zapis korygujący oraz te, do których jeszcze nie utworzono zapisu korygującego. Aby utworzyć do wszystkich faktur, do których nie utworzono zapisu korygującego wystarczy na liście rejestru kliknąć prawy przycisk myszy i w menu kontekstowym wybrać polecenie Zaznacz wszystkie.

WAPRO Kaper. Okno - Rejestr sprzedaży za bieżący okres, Meny podręczne: "Zaznacz wszystko"

W następnym kroku należy kliknąć przycisk Utwórz zapis korygujący do faktur do paragonów (klawisze Ctrl+T). Po potwierdzeniu operacji na ekranie wyświetli się komunikat potwierdzający dokonanie aktualizacji zapisów w rejestrach VAT. Dokonane zapisy korygujące można obejrzeć w rejestrze VAT. Poniżej przykład, w którym parametr Korekta do faktur do paragonów został ustawiony na Do każdej faktury osobna korekta.

WAPRO Kaper. Przykład rejestru sprzedaży z korektami do faktur do paragonów dla wybranej opcji: "Do każdej faktury osobna korekta"

Szczegółowe zapisy korygujące widoczne są wyłącznie w rejestrach VAT. W pliku JPK_VAT zostaną zgrupowane z pozostałymi zapisami dotyczącymi sprzedaży detalicznej w jednym podsumowanym zapisie.