Rejestr sprzedaży
Rejestry VAT sprzedaży służą do dokumentowania należnego podatku VAT. Do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT-7 potrzebne są dwa następujące rejestry związane ze sprzedażą:
- Sprzedaż,
- Korekty sprzedaży.
Dopuszczalne jest, aby oba wymienione wyżej rodzaje dokumentów znajdowały się w jednym rejestrze
Rejestr sprzedaży VAT marża
Rejestr VAT marża jest rejestrem umożliwiającym przechowywanie informacji o transakcjach, które opodatkowane są wg zasad szczególnych. Rejestr VAT marża należy dodać do listy rejestrów VAT ręcznie, w zależności od potrzeb. Jest to na ogół zwykły rejestr sprzedaży z tym, że w oknie konfiguracji rejestru VAT zaznaczyć należy pole VAT marża
Sprzedaż detaliczna
Sposób rejestrowania sprzedaży detalicznej w programie uzależniony jest od przyjętych zasad. Najczęściej tego typu sprzedaż księgowana jest na podstawie raportów z kasy fiskalnej, dobowych lub miesięcznych ale możliwe jest również zaimportowanie wystawionych paragonów z programu Wapro Mag Sprzedaż i magazyn. W zależności od przyjętej metody księgowania, w rejestrach VAT programu może pojawić się od jednego zapisu do wielu zapisów odpowiadających pojedynczym paragonom natomiast niezależnie od sposobu księgowania, w plikach JPK_VAT sprzedaż detaliczna dokumentowana paragonami oraz fakturami do paragonów wystawionymi na osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej ma być raportowana sumarycznie, w jednej pozycji. W związku z tym, w programie takie dokumenty muszą być specjalnie oznaczone, tak aby w momencie pobierania do programu Wapro JPK Jednolity Plik Kontrolny mogły być zgrupowane i podsumowane. Służy do tego opcja Sprzedaż detaliczna dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (do wersji 8.30.6 opcja nazywała się Paragon). Importowane z Wapro Mag Sprzedaż i magazyn paragony są automatycznie oznaczane, natomiast w przypadku księgowania ręcznego opcje należy samodzielnie ustawić na TAK, w przeciwnym przypadku, nie oznaczony dokument nie zostanie zgrupowany w jeden zapis. Poniżej formatka przykładowego dokumentu fiskalnego z zaznaczoną opcją Sprzedaż detaliczna dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej:
Faktury do paragonów
Wielokrotnie zdarza się, za zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jak i nie prowadzące działalności gospodarczej, żądają od dostawców wymiany paragonów na faktury VAT, które poniżej, dla uproszczenia nazywać będziemy fakturami do paragonów. Dokumenty tego typu najczęściej będą importowane równocześnie z innymi dokumentami z programu Wapro Mag Sprzedaż i magazyn (import dokumentów za pośrednictwem pliki wymiany danych WAPRO XML). Ze względu na to, że mogą one być wystawiane do trzech miesięcy po wystawieniu paragonu, na jednej fakturze do paragonu mogą znaleźć się paragony z różnych okresów rozliczeniowych VAT, każda pozycja takiej faktury trafiająca do rejestru VAT jest automatycznie oznaczana jako **Faktura do paragonów. Odpowiednio wprowadzenie ręczne takiego dokumentu wymaga samodzielnego oznaczenia dokumentu. Poniżej przykład zaimportowanej faktury do paragonów z programu Wapro Mag Sprzedaż i magazyn:
Do tak oznaczonych dokumentów, przed naliczeniem deklaracji VAT-7 i wysłaniu pliku JPK_VAT w programie można automatycznie naliczyć i wystawić korektę sprzedaży detalicznej o wystawione **faktury do paragonów. Jeżeli korekta dotyczy zamkniętych okresów rozliczeniowych, należy wysłać korektę pliku JPK_VAT za korygowany okres.
Ministerstwo Finansów wymaga aby co najmniej faktury do paragonów wystawione na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą były szczegółowo raportowane w pliku JPK_VAT. Faktury do paragonów wystawione na osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mogą być wykazywane łącznie z całą sprzedażą detaliczną jednak podzielenie tych faktur na te dwie grupy, programowo jest niemożliwe do zrealizowania. Użytkownicy znający swoich odbiorców lub mający o nich szczegółowe informacje mogą faktury do paragonów wystawione na osoby fizyczne nie prowadzące działalności dodatkowo oznaczyć jako **Sprzedaż detaliczna dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Spowoduje to, że nie zostaną one wykazane szczegółowo w pliku JPK_VAT. Zostaną zgrupowane i podsumowane w zapisie dotyczącym sprzedaży detalicznej.
W rejestrze sprzedaży za bieżący okres znajduje się filtr pozwalający łatwo wyszukiwać i sumować faktury do paragonów w wybranym okresie rozliczeniowym:
Po dodaniu do drzewka wyboru odpowiedniej gałęzi można łatwo wyszukać wyżej wymienione dokumenty:
Podobny filtr działa również w rejestrach dokumentów.
Automatyczne korygowanie sprzedaży detalicznej o wystawione faktury do paragonów
W programie zakładamy, że sprzedaż detaliczna jest rejestrowana w VAT w całości, bez ręcznego korygowania o wystawione faktury do paragonów. Sprzedaż detaliczna powinna być zarejestrowana w VAT na przykład na podstawie zaimportowanych z programu Wapro Mag Sprzedaż i magazyn wszystkich wystawionych w okresie rozliczeniowym paragonów lub wszystkich raportów dobowych lub raportu miesięcznego. W takim przypadku, po zaksięgowaniu i zarejestrowaniu w VAT faktury do paragonu, w rejestrze VAT powinien powstawać zapis korygujący.
Program posiada mechanizm automatycznie naliczający korektę sprzedaży detalicznej o wystawione faktury do paragonów. W tym celu podsumowuje wszystkie zapisy w VAT oznaczone jako faktura do paragonu, do których nie został utworzony jeszcze zapis korygujący i tak wyliczoną kwotę korekty może zapisać w rejestrze sprzedaży na dwa sposoby, w zależności od ustawienia parametru firmy: Korekta do faktur do paragonów:
- Jednym zbiorczym zapisem korygującym
- Do każdej faktury osobna korekta
Przykładowe okno parametrów firmy z wybraną sekcją VAT, poniżej:
Aby naliczyć korektę sprzedaży detalicznej dla wystawionych faktur do paragonów należy otworzyć okno przeglądarki rejestru sprzedaży za bieżący okres, najwygodniej z dokumentami wybranymi przy pomocy drzewka filtra. Utworzona gałąź filtra o nazwie Faktury pozwala wybrać z rejestru VAT wszystkie faktury i podzielić na faktury standardowe i faktury do paragonów a te z kolei na faktury, do których utworzono automatycznie zapis korygujący oraz te, do których jeszcze nie utworzono zapisu korygującego. Aby utworzyć do wszystkich faktur, do których nie utworzono jeszcze zapisu korygującego wystarczy na liście rejestru wybrać prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe i wybrać polecenie Zaznacz wszystko. Przykład poniżej:
W następnym kroku należy przycisnąć przycisk Utwórz zapis korygujący do faktur do paragonów lub użyć skrótu [Ctrl+T]. Po przyciśnięciu przycisku na ekranie pojawi się prośba o potwierdzenie operacji. Po potwierdzeniu na ekranie pojawi się komunikat potwierdzający dokonanie aktualizacji zapisów w rejestrach VAT. Dokonane zapisy korygujące można obejrzeć w rejestrze VAT. Poniżej przykład, w przykładzie parametr Korekta do faktur do paragonów został ustawiony na **Do każdej faktury osobna korekta:
Szczegółowe zapisy korygujące widoczne są wyłącznie w rejestrach VAT programu. W pliku JPK_VAT zostaną zgrupowane z pozostałymi zapisami dotyczącymi sprzedaży detalicznej w jednym podsumowanym zapisie.