Kartoteka "Walut"
Kartoteka rodzajów walut zawiera niezbędne do działania programu dane o obsługiwanych w programie walutach.
Wywołanie kartoteki
Wariant BIURO - dostęp do kartoteki rodzajów walut oraz operacji, które mogą przeprowadzać użytkownicy programu regulowane są uprawnieniami. Aby je nadać lub zmienić administrator programu musi je zdefiniować w oknie: Konfiguracja uprawnień | sekcja: Kartoteki ogólne | Waluty
.
W programie, dostęp do kartoteki walut znajduje się w dwóch miejscach:
- z głównego menu programu:
Zakładka: KArtoteki | Sekcja: Waluty | Polecenie: Lista walut
- z formatki kontrahenta, w zakładce "Konta" w trakcie dodawania lub edycji rachunku bankowego kontrahenta przez wybór przycisku oznaczonego ikoną po prawej stronie pola "Waluta";
Okno przeglądania
Okno przeglądania kartoteki walut zawiera listę, w której kolumnach zawarty są dane o używanych w programie walutach.
Formatka zapisu
Po przyciśnięciu na powyższym oknie przycisku DODAJ lub użyciu skrótu klawiszowego [Ins] na ekranie pojawi się okno dodawania nowej waluty natomiast po przyciśnięciu przycisku POPRAW lub użyciu skrótu [F2] na ekranie pojawi się formatka umożliwiająca edycję, podobna do poniższego przykładu.
Formatka zapisu danych waluty umożliwia wprowadzenie lub edycję istniejących w bazie danych dotyczących walut: symbolu waluty, jej nazwy oraz kraju, w którym obowiązuje. List krajów do wyboru wyświetlana jest poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się z prawej strony pola [Kraj].
Kartoteka kursów walut (tabela kursów walut)
Wariant BIURO - dostęp do kartoteki kursów walut (tabeli kursów walut) oraz operacji, które mogą przeprowadzać użytkownicy programu regulowane są uprawnieniami. Aby je nadać lub zmienić administrator programu musi je zdefiniować w oknie: Konfiguracja uprawnień | sekcja: Narzędzia | Kursy walut
.
Okno przeglądarki kartoteki kursów walut wywoływane jest z głównego menu programu: Zakładka: Kartoteki | Sekcja: Waluty | Polecenie: Tabela kursów walut
Poniżej przykładowy widok okna przeglądarki tabel kursów walut z wyświetlonymi, pobranymi kursami tabeli NBP z 24.09.2015 w trybie edycji.
Do kartoteki można dodawać tabele kursów ręcznie lub pobierać je elektronicznie z portalu Narodowego Banku Polskiego.
Pobieranie elektroniczne kursów walut Narodowego Banku Polskiego
Wariant BIURO - uprawnienie do automatycznego pobierania kursów walut przez użytkowników programu regulują uprawnienia. Aby je nadać lub zmienić administrator programu musi je zdefiniować w oknie: Konfiguracja uprawnień | Sekcja: Narzędzia | Kursy walut | Pobieranie
.
Program może pobierać wszystkie kursy walut, które są publikowane przez Narodowy Bank Polski jednak wszystkie te kursy nie są potrzebne w codziennej działalności, dlatego aby ograniczyć pobieranie kursów tylko tych walut, które są wymagane, drugim warunkiem koniecznym aby kurs waluty był pobierany jest zarejestrowanie waluty w kartotece walut.
Na przykładzie powyżej widoczna jest tabelę kursów, która została pobrana elektronicznie. Pobrane zostały tylko trzy kursy walut: EUR, USD oraz CAD ponieważ w kartotece walut zarejestrowane były waluty widoczne poniżej:
Aby pobrać kolejne tabele kursów należy w oknie Kursy walut. przycisnąć przycisk Pobierz kursy lub użyć skrótu klawiaturowego [Ctrl+P]. Na ekranie pojawią się trzy opcje do wyboru:
- Pobierz kursy za poprzedni dzień roboczy - pobrana zostanie tabela za ostatni dzień roboczy w stosunku do dnia dzisiejszego;
- Pobierz dzisiejsze kursy NBP - jeżeli jest już opublikowana dzisiejsza tabela kursów, w takim przypadku zostanie opublikowana;
- Pobierz kursy walut za wskazany okres - w programie można zaznaczyć dowolny historyczny okres, z którego mają zostać pobrane tabele kursów walut. Oczywiście pobrane zostaną dostępne na portalu Narodowego Banku Polskiego tabele kursów.
Po wybraniu dwóch pierwszych opcji, tabele kursów zostaną automatycznie pobrane a na ekranie wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat. Jeżeli w kartotece znajduje się już tabela kursów z wybranego dnia, program dodatkowo poinformuje o tym i zapyta, czy ma ją nadpisać.
Po wybraniu trzeciej opcji, czyli Pobierz kursy walut za wskazany okres na ekranie wyświetlone zostanie okno wyboru dni, podobne do poniżej zaprezentowanego przykładu:
Jak widać na powyższym przykładzie, dni można wybierać pojedynczo po prostu zaznaczając dni wskaźnikiem myszy na kalendarzu lub zaznaczając wskaźnikiem myszy przytrzymując dodatkowo klawisz [Ctrl] całe zakresy dat.
Po zaznaczeniu dat w kalendarzu należy przenieść je, przyciskając przycisk >> do sekcji znajdującej się po prawej stronie formatki, tak jak prezentuje to poniższy przykład:
Jeżeli wybrane daty i zakresy dat są w porządku aby rozpocząć pobieranie elektronicznie tabeli kursów, wystarczy przycisnąć przycisk Pobierz kursy walut lub użyć skrótu klawiaturowego [Ctrl+P].