Przejdź do głównej zawartości

Księgowanie transakcji walutowych

Rejestrowanie transakcji walutowych odbywa się podobnie do procesu rejestracji transakcji wyrażonych w PLN. Jedyna różnica polega na tym, że w sekcji Waluta należy wybrać odpowiedni kod waluty, w której przeprowadzana jest transakcja oraz Kurs dla podatki PIT, według którego wycenione zostaną odpowiednie kwoty w PLN do zarejestrowania transakcji w księdze oraz Kurs dla podatku VAT, według którego wyliczona zostanie podstawa opodatkowania VAT wyrażona w PLN, oraz naliczony zostanie kwota podatku VAT. Na poniższym przykładzie zaprezentowany został przykładowy widok formatki dla np. transakcji przeprowadzonej w EUR.

WAPRO Kaper. Okno - Dodawanie nowego zapisu, zakładka: Podstawowe, sekcja: Waluta

Tak jak już wcześniej to było powiedziane w rozdziale poświęconym kartotece walut oraz tabeli kursów walut, na liście wyboru dostępne są tylko te waluty, które zarejestrowane są w kartotece walut.

Podpowiedź

Jeżeli w trakcie rejestrowania kolejnej transakcji walutowej pojawi się nowy rodzaj waluty, zanim zaczniemy rejestrować taką transakcję w księdze, najpierw należy dodać nową walutę do kartoteki walut.

Kolejnym, wymaganym krokiem do zdefiniowania transakcji walutowej jest wprowadzenie wyżej wymienionych kursów przeliczeniowych do obliczeń podatku dochodowego (zaksięgowania transakcji w księdze) oraz podatku VAT (do zarejestrowania transakcji w rejestrach VAT). Kursy walut NBP pobierane są automatycznie program i rejestrowane w tabeli kursów walut .Aby w formatce wstawić odpowiedni kurs waluty wystarczy wybrać odpowiednią datę kursu, kurs zostanie wstawiony automatycznie.

Podpowiedź

Rejestrowanie transakcji walutowych rozliczonych przy odbiorze różni się nieco od analogicznej transakcji rozliczanej w złotych polskich. W takim przypadku program automatycznie, w tle tworzy dokument finansowy. Do rozliczenia transakcji walutowych, wymagane jest dodatkowo podanie kursu rozliczeniowego i przelicznika, który ma zostać zastosowany na takim dokumencie finansowym. Aby rozliczyć automatycznie dokument należy zdefiniować Termin płatności = 0 oraz wybrać opcję Zapłacono przy odbiorze, po ich ustawieniu na formatce zapisu, w sekcji Płatności wyświetlone zostaną dwa dodatkowe pola: kurs rozliczenia oraz przelicznik. Po zapisaniu dokumentu, w tle utworzony zostanie walutowy dokument finansowy rozliczający zapisany dokument.

Po zdefiniowaniu wyżej omówionych parametrów transakcji walutowej takich jak rodzaj waluty oraz oba kursy przeliczeniowe wystarczy już tylko wprowadzić odpowiednie kwoty transakcji wyrażone w walucie a program automatycznie przeliczy je na polskie złote. Tak jak to zaprezentowano na powyższym i poniższym przykładzie, formatka wprowadzania zapisu do księgi w przypadku transakcji walutowej posiada dla każdej kwoty dwa pola, białe pola edycyjne, do wprowadzania kwot wyrażonych w walucie oraz wyszarzone pola tylko do odczytu, z obliczonymi kwotami wyrażonymi w PLN.

WAPRO Kaper. Okno - Dodawanie nowego zapisu, zakładka: Kwoty w VAT

Po zapisaniu formatki, w księdze oraz rejestrach VAT dodane zostaną zapisy wyrażone w PLN, natomiast przeglądanie księgi w ujęciu transakcji walutowych umożliwia filtr automatyczny "Waluta dokumentu";