Kartoteka "Urzędy skarbowe"
Kartoteka zawiera informacje o Urzędach Skarbowych.
Wywołanie kartoteki
Wywołanie kartoteki danych urzędów skarbowych realizuje się na dwa sposoby:
- przez wybór z menu głównego programu – opcja „kartoteki”
- przez kliknięcie ikony Urzędów Skarbowych na pasku narzędzi
Z poziomu kartoteki Urzędów Skarbowych można dokonać wydruku (tylko w wersji standardowej) listy dokumentów wysyłanych do urzędu skarbowego. Funkcjonalność ta została wprowadzona z myślą o biurach rachunkowych, które wysyłają pakiety deklaracji podatkowych do urzędów, które wymagają z kolei listy podatników, których deklaracje w owym pakiecie się znajdują.
Program Wapro Kaper Księga podatkowa tworzy taką listę na podstawie deklaracji wygenerowanych w programie za wskazany przez użytkownika miesiąc. Wydruk uruchamia się poprzez naciśnięcie klawiszy Ctrl+D lub kliknięcie przycisku "Drukuj listę dokumentów". Wydruk zawsze dotyczy tego urzędu skarbowego, na którym stoi kursor w przeglądarce (tj. urzędu skarbowego podświetlonego). Pierwszym etapem jest wybór rodzajów deklaracji, dla których mają być utworzone listy dokumentów oraz miesiąca, za który lista ma być drukowana. Wyboru tego dokonuje się w oknie pokazanym poniżej:
Po naciśnięciu OK program tworzy listy dokumentów, przy następujących założeniach:
- dla każdego typu deklaracji podatkowej tworzona jest osobna lista z osobną numeracją stron; poszczególne typy deklaracji mogą w urzędach skarbowych trafiać do różnych osób - dzięki takiemu rozwiązaniu każda z tych osób otrzymuje listę tylko z tymi deklaracjami, którymi się zajmuje
- na liście umieszczane są tylko te deklaracje, które mają w programie ustawiony znacznik "wysłana do urzędu skarbowego"; jeśli jakiejś deklaracji na liście nie ma, należy sprawdzić w przeglądarce deklaracji udziałowca lub firmy, czy deklaracja ta jest zaznaczona jako "wysłana..." a jeśli nie, znacznik ten ustawić edytując deklarację i zaznaczając pole deklaracja właściwa, złożona do US (dotyczy deklaracji wg nowego wzorca - deklaracje w starych wzorcach ustawiają tę właściwość automatycznie)
Na raporcie pozostawiono w górnej jego części miejsce na ewentualne wstawienie pieczęci biura rachunkowego
Okno przeglądania
Okno przeglądania kartoteki urzędów skarbowych zawiera tabelę, w której kolumnach zawarte są podstawowe informacje o wprowadzonych urzędach (nazwa, kod pocztowy, miasto, ulica, telefon, adres e-mail)
Formatka zapisu
Formatka zapisu zawiera dwie zakładki.
Zakładka Dane urzędu zawiera podstawowe dane teleadresowe urzędu skarbowego takie jak pełna nazwa, ulica, numer budynku, kod pocztowy, miasto, telefon, adres poczty elektronicznej. Zakładka zawiera również pole kodu urzędu skarbowego. Ten czterocyfrowy identyfikator jest niezbędny przy składaniu deklaracji drogą elektroniczną. Kod ten można wpisać w pole edycji lub posłużyć się listą dostępną po kliknięciu przycisku z prawej strony pola "Kod Urzędu Skarbowego (niezbędny dla e-deklaracji)". Po kliknięciu przycisku pojawia się drzewo urzędów skarbowych dla ułatwienia pogrupowanych miejscowościami.
![WAPRO Kaper. Okno - Edycja danych urzędu skarbowego, kody urzędów skarbowych](../../../static/img/kp/kp-kartoteka Urzedy Skarbowe.png)
Zakładka Konta zawiera tabelę z danymi o rachunkach bankowych urzędu skarbowego: nazwę banku, numer rachunku bankowego oraz opis rachunku.
Formatka zapisu danych konta bankowego zawiera:
- Numer rachunku - numer rachunku bankowego urzędu skarbowego
- Bank - pełna nazwa banku; lista banków wyświetlana jest po naciśnięciu przycisku z prawej strony pola
- Waluta - symbol waluty, w jakiej prowadzony jest rachunek urzędu skarbowego; listę walut wyświetlana jest po naciśnięciu przycisku z prawej strony pola
- Opis - pole do dyspozycji użytkownika; pozostawienie tego pola pustego powoduje, że program wpisuje do niego ostatni człon pełnego numeru rachunku bankowego