Przejdź do głównej zawartości

Kontekst pracy

Struktura danych programu jest zaprojektowana tak, aby można było równorzędnie traktować podmiot gospodarczy oraz jego właściciela lub współwłaściciela. Ponieważ w programie istnieje możliwość dowolnego kojarzenia osób z podmiotami gospodarczymi dla uproszczenia obsługi stworzono sposób kontekstowej obsługi – w kontekście podmiotu lub osoby. Po uruchomieniu programu, w głównym menu programu można wybrać odpowiedni kontekst pracy programu. W zakładce Start wybierając polecenie:

  • Wybór udziałowca - program zostanie uruchomiony w kontekście wybranego udziałowca;
  • Wybór firmy - program zostanie uruchomiony w kontekście wybranej firmy;

Kontekst podmiotu gospodarczego

Podczas pracy w kontekście podmiotu gospodarczego program udostępnia funkcje bezpośrednio związane z tym podmiotem takie jak: obsługa Księgi Przychodów i Rozchodów, Rejestrów VAT, Środków Trwałych itp.

Kontekst udziałowca

Praca w kontekście udziałowca firmy to głównie rozliczenie jego podatku dochodowego od osób fizycznych, a także możliwość przejścia do kontekstu jego innych działalności.

Przyporządkowywanie udziałowca do firmy

Program Wapro Kaper Księga podatkowa może obsługiwać wiele firm (działalności gospodarczych) i wielu udziałowców. Ich ilość może być limitowana jedynie rodzajem posiadanej licencji. Aby było możliwe właściwe rozliczanie podatku dochodowego poszczególnych właścicieli konkretnej firmy należy "poinformować" program, którzy udziałowcy są jej właścicielami oraz koniecznie podać ich procentowy udział.

Podpowiedź

Wprowadzenie remanentu i wielkości udziałów jest jedyną metodą pozwalającą programowi Wapro Kaper Księga podatkowa zorientować się, kto jest właścicielem danej firmy i w konsekwencji - komu i w jakim stopniu przypisać należy kwoty wymagane przy rozliczaniu podatku dochodowego formularzem ZPIT-5. Samo wprowadzenie firmy i udziałowca, nawet jeżeli jest to jedyna firma w systemie i ma tylko jednego właściciela, nie jest wystarczające.

Pamiętać należy, iż każda zmiana w składzie udziałowców : dodanie nowego, usunięcie istniejącego lub zmiana udziałów procentowych musi znaleźć odzwierciedlenie w systemie poprzez wprowadzenie nowego remanentu z datą odpowiadającą dacie wystąpienia zmian. Wprowadzenie remanentu do systemu jest również konieczne na początku każdego roku kalendarzowego, nawet jeśli nie zaszły żadne wymienione wyżej zmiany. Program ostrzega o braku remanentu dokonanego na początku roku podczas tworzenia formularza ZPIT-5 do obliczania zaliczki na podatek dochodowy.

Wprowadzenie nowego lub korekta istniejącego remanentu odbywa się poprzez naciśnięcie klawisza Dodaj lub Popraw przy edycji danych firmy - na zakładce Udziały lub Remanenty.

WAPRO Kaper. Okno - edycja danych firmy, Sekcja: Udziały

Zakładka Udziały pracować może w dwóch trybach: pokazywania tylko remanentów obowiązujących w aktualnym miesiącu (tak jak na rysunku powyżej z zaznaczonym polem wyboru Bieżące), kiedy ukrywane są wszystkie wcześniejsze (i ewentualne późniejsze) udziały lub w trybie pokazującym wszystkie udziały. Naciśnięcie przycisku Dodaj powoduje wyświetlenie okna dialogowego:

WAPRO Kaper. Okno - Dodanie nowego remanentu

Program Wapro Kaper Księga podatkowa dodając nowy remanent zakłada, że struktura udziałów w przychodach i kosztach działalności firmy pozostaje taka, jak w poprzednim remanencie - co jest najczęściej spotykanym przypadkiem. Na powyższej formatce muszą być wypełnione pola:

  • Numer - numerem wprowadzanego remanentu
  • Data - datą, od której nowe wartości obowiązują
  • Kwota - wartością remanentu (w szczególnym przypadku kwota może być zerowa)

Strukturę udziałów w działalności można zmienić poprawiając procentowe udziały poszczególnych właścicieli - naciskając klawisz Popraw lub [F2] i wywołując okno dialogowe:

WAPRO Kaper. Formatka - Zmiana danych udziału

Identyczne okno dialogowe wywoływane jest w przypadku dodawania nowego udziałowca do listy udziałowców, których obejmuje remanent.

Przy zmianach struktury udziałów należy skontrolować, czy suma udziałów wszystkich udziałowców wynosi 100 % program wyświetla sumę procentów wszystkich udziałów, lecz nie wymusza wartości 100 %.

Nie jest możliwe wprowadzenie dwóch remanentów z tą samą datą.

W szczególnym przypadku, kiedy firma posiada tylko jednego udziałowca - w pole Procent wpisać należy wartość 100.0000. W takim przypadku mamy do czynienia z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, co powinno znaleźć odzwierciedlenie przy zaznaczeniu pola Osoba fizyczna na zakładce Dane ogólne.

WAPRO Kaper. Okno - edycja danych firmy, Sekcja: Dane ogólne

Program nie kontroluje tej opcji automatycznie (nie wszyscy udziałowcy danej firmy muszą być obligatoryjnie obsługiwani przez program, więc posiadanie tylko jednego powiązanego udziałowca w programie nie oznacza, że firma jest osobą fizyczną). Zaznaczenie jej ma jednak istotne znaczenie dla :

  • rozliczania ZUS
  • umieszczania danych właściciela lub firmy na deklaracjach podatkowych
  • możliwości rozliczania wielu działalności jednego właściciela wspólną deklaracją VAT