Jak doliczać kwoty akcyzy podczas sprzedaży?
Zgodnie z aktualnymi przepisami Ministerstwa Finansów, do ceny sprzedaży wyrobów węglowych należy doliczyć podatek akcyzowy, którego stawka zależy od sposobu wykorzystania produktu węglowego.
Aby zautomatyzować ten proces, użytkownik ma do dyspozycji wbudowane mechanizmy proponowania cen sprzedaży. W pierwszej kolejności powinien zdefiniować rubryki cenowe. Jest to możliwe w menu Kartoteki | Powiązane z asortymentem | Rubryki cenowe
.
Przykładowo, można założyć rubryki o nazwie Detaliczna z akcyzą oraz Detaliczna bez akcyzy, a następnie kolejno przypisać je jako preferowane dla utworzonych grup cenowych.
Odpowiednie grupy cenowe kontrahentów można utworzyć w menu Kartoteki | Powiązane z kontrahentami | Grupy cenowe kontrahentów
dla przykładu mogą być to grupy Kontrahenci z akcyzą oraz Kontrahenci zwolnieni z akcyzy.
Do zdefiniowanych grup cenowych użytkownik może dodać kontrahentów (zgodnie z ustawieniem znacznika w widoku edycji kontrahenta na zakładce Dane handlowe o nazwie Zwolniony z akcyzy).
W zależności od tego, czy akcyza ma być doliczona, system może automatycznie zaproponować cenę. W tym celu, w formatce edycji grupy cenowej, na zakładce Cennik dla grupy, należy ustawić odpowiednią cenę preferowaną.
Ostatni etap to wprowadzenie dla wybranych wyrobów węglowych odpowiednich cen w poszczególnych rubrykach cenowych. W przykładzie widoczny jest towar z grupy kodu CN 2701, dla którego przewidziano wartość akcyzy w wysokości 30,46 na 1000 kg. Zakładając, że cena wyjściowa sprzedaży netto to 600,00 zł, należy wprowadzić do rubryki detalicznej z akcyzą kwotę 630,46, a do rubryki bez akcyzy kwotę 600,00 zł.
Po wprowadzeniu powyższych zmian, program podczas tworzenia dokumentu rozchodu dla kontrahenta z grupy cenowej Kontrahenci z akcyzą, zaproponuje cenę z rubryki detalicznej z akcyzą, czyli 630,46 netto, natomiast dla kontrahentów z grupy cenowej Kontrahenci zwolnieni z akcyzy zaproponuje kwotę 600 netto.
W przypadku gdy dla wybranego kontrahenta cena powinna być pobierana z innej rubryki cenowej lub wprowadzona ręcznie, można to zmienić bezpośrednio w dokumencie. Użytkownik może wskazać dowolną cenę z listy lub w polu Cena netto, na formatce dodawania pozycji dokumentu, wprowadzić cenę ręcznie.