Historia zmian
Zapoznaj się z historią zmian w wersjach programu WAPRO Kaper. Wybierz wariant programu.
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- W operacjach grupowych dodano możliwość wprowadzenia opisu zdarzenia gospodarczego.
- W wydrukach umów zleceń dodano możliwość drukowania liczby godzin pracy w danym miesiącu.
- Zablokowano możliwość wyboru podpisywania e-deklaracji przychodem w e-Formularzach, w których nie wolno stosować tej metody.
- Dodano możliwość używania do obliczeń zaliczki na podatek pierwszej stawki podatkowej przez cały rok, niezależnie od wysokości podstawy opodatkowania dla podatników, którzy rozliczenia rocznego zamierzają dokonać z małżonkiem uzyskującym niskie dochody.
- Dodano funkcje kontrolne księgi, które poprzez porządkowanie rejestrów aktywności mają m.in. wpływ na minimalizowanie rozmiaru bazy danych.
- W rejestrach aktywności użytkowników dodano mechanizm retencji danych, który automatycznie usuwa zapisy, w przypadku gdy data wykracza poza okres zdefiniowany parametrem.
- Na formatce zamykającej program dodano informację o terminie wykonania ostatniego archiwum.
- W oknach przeglądarek kartotek: Kontrahentów, Pracowników, Kontaktów dodano filtry Pokaż zapisy do anonimizacji zgodnie z RODO.
- W programie, w którego bazach danych znajdują się wyłącznie struktury Wapro Kaper dodano możliwość usuwania firm oraz udziałowców.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
Dodano nową funkcjonalność umożliwiającą definiowanie dodatkowych składników wynagrodzeń. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w instrukcji Jak dodać dodatkowe składniki wynagrodzeń do list płac?
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
- Wersja 8.90.4 jest wersją stabilizującą. Zawiera wszystkie aktualizacje Wapro Update opublikowane dla wersji 8.90.2;
- Dodana została również możliwość generowania formularza PIT-11(29) od przychodów oraz dochodów za rok 2024;
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-4R wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-8AR wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-36 wzór 31 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-36L wzór 20 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-28 wzór 26 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- PIT-36, PIT-36L i PIT-28 - pobieranie danych z bazy danych programu oraz procedury obliczeniowe zostaną dodane w późniejszym terminie.
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału / JST;
- Dodano możliwość uruchamiania konfiguracji importu danych z KSeF z okna bufora dokumentów importowanych;
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Zreorganizowana została obsługa deklaracji firmy, udziałowca oraz pracowników w oknach przeglądarek:
- Zmodernizowano w celu poprawienia ergonomii obsługi listę operacji dostępnych po przyciśnięciu przycisku "Operacje deklaracji"
- Zamieniono dotychczasowy komunikat zbiorczy pojawiający się w przypadku pojawienia się jakichś braków w przetwarzanych deklaracjach na okna informacyjne, w których widoczna jest lista zgrupowanych deklaracji zaznaczonych do przetworzenia z informacją o znalezionym braku oraz informacją jak go usunąć
- Ujednolicony został sposób wybierania deklaracji do przetwarzania. Uruchamiane funkcje będą przetwarzać zaznaczone na liście przeglądarek deklaracje;
- Przelewy do US - dodano automatyczne podpowiadanie mikrorachunku;
- Powielanie deklaracji - dodana została możliwość powielania deklaracji w celu ułatwienia wykonywania korekt deklaracji;
- Import listy banków - dodana została możliwość importu listy banków;
- Import danych z Białej listy - dodana została możliwość importu danych kontrahentów, w tym numerów rachunków bankowych z "Białej listy";
- Dodana została możliwość wykazywania świadczeń z kodami 311, 315 oraz 327 na liście płac w polu zasiłek macierzyński;
- Dodany został zwiększony limit najmu w formie ryczałtu dla małżonków wg stawki 8,5%;
- Na wydruku rachunku do umowy cywilnoprawnej dodane zostało podsumowanie składek ZUS;
- Dodana została możliwość drukowania numeru PESEL na umowach cywilnoprawnych;
- Zestawienie dla ubezpieczonego - zmieniono wykazywanie świadczeń chorobowych na zestawieniu. Obecnie prezentowane jest na liście świadczeń;
- Zmodernizowano procedury obliczające kwoty przychodów oraz kosztów w deklaracjach rocznych, w celu poprawienia dokładności obliczeń, w sytuacjach kiedy z ulg korzysta wielu udziałowców w firmie;
- Na potrzeby automatycznego wypełniania sekcji D (aktualnie pola numer 28) deklaracji PIT-11 w kartotece pracownika dodany został odpowiedni parametr dotyczący kosztów uzyskania przychodów
- Naliczanie składki PPK, poprawione zostało naliczanie składki gdy:
- data zawarcia umowy i data wypłaty listy płac jest z tego samego dnia;
- gdy pracownik korzysta z obniżonej składki;
- Wersja stabilizująca - posiada funkcjonalność wersji 8.81.0 oraz wszystkie aktualizacje WAPRO Update opublikowane od dnia wydania wersji 8.81.0 do dnia 26.05.2023 roku;
Aktualizacja z dnia 22.03.2023
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach;
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36(30)
- PIT-36L(19)
Nowe formularze obejmują zmiany związane z rozliczaniem podatku dochodowego wg przepisów Polskiego Ładu. Udostępniana wersja wypełnia automatycznie większość pól deklaracji, w szczególnie w kluczowych załącznikach takich jak PIT/B, PIT/O i PIT/D jak też oczywiście w obu głównych formularzach.
Program uzupełniono o dodatkowe zestawienia, z których obliczone kwoty przenoszone są do załącznika PIT/B obu deklaracji. Zestawienia te mają służyć wyjaśnieniu pochodzenia kwot przychodów z działalności gospodarczej i zasiłków macierzyńskich, szczególnie w przypadku, kiedy podatnik korzysta z trzech dużych ulg polskiego ładu (ulga dla powracających z zagranicy, dla wielodzietnych i dla pracujących emerytów).
Zaktualizowane zostały również algorytmy obliczania kwot deklaracji zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dotyczącymi sposobu naliczania miesięcznej ulgi w zależności od przychodów prawnych opiekunów dzieci.
- Zweryfikowano aplikację pod kątem zgodności z SQL Server 2022 a także wprowadzono komunikaty informacyjne o zakończeniu wsparcia dla SQL 2014.
- Weryfikacja licencji firm - dodany został mechanizm weryfikacji licencji firm zarejestrowanych w programie.
Aktualizacja z dnia 22 marca 2023 roku
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach Opis znajduje się w punkcie: Deklaracja PIT-28 za rok 2022;
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Zmiana zapisów Ewidencji Ryczałtowej na zapisy Księgi Przychodów i Rozchodów - w związku z wprowadzeniem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisu umożliwiającego zmianę sposobu opodatkowania z ewidencji ryczałtowej na księgę przychodów i rozchodów, program został wyposażony w narzędzia ułatwiające przeprowadzenie tej operacji.
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Parametr firmy Rodzaj rozliczenia ZUS - w związku ze zmianami w strukturze deklaracji PIT-11 i koniecznością wykazywania zasiłków macierzyńskich w oddzielnych pozycjach, wobec wprowadzonych wcześniej ulg podatkowych Polskiego Ładu, zmodyfikowany został sposób określania parametru zmieniającego algorytm naliczania list płac (w szczególności zaliczek na podatek), związanego z ilością pracowników zatrudnionych w firmie. Obecnie wartość parametru określania jest w zależności od roku.
- Dostosowano struktury rejestrowania składowych wynagrodzeń pod kątem nowych formularzy PIT;
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- SQL Native Client - w programie WAPRO Kaper wymienione zostało połączenie z bazą danych. Z dotychczasowych ODBC lub OLE DB na: SQL Native Client.
- PIT-11(29) - w programie dodany został PIT-11 wzór 29;
Dodatkowo dodane zostało również Zestawienie pomocnicze do weryfikacji formularza PIT-11(29).
Aktualizacja z dnia 19.10.2022 roku
- Automatyczne pobieranie kursów walut - w programie dodany został moduł czynności automatycznych wraz z pierwszą czynnością automatyczną, którą jest pobieranie kursów walut. Opis znajduje się w punkcie: Moduł czynności automatycznych;
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, w programie dokonano następujących modyfikacji:
- Zmieniona została pierwsza stawka podatkowa dla umów cywilnoprawnych i list płac, o ile data ich wypłaty nie jest wcześniejsza niż 1 lipca 2022 roku.
Program, podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy automatycznie zastępuje obowiązującą w pierwszym półroczu stawkę 17% wartością 12%. Nie dotyczy to zapisanych i utworzonych wcześniej harmonogramów zapłat na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. W tym przypadku należy przed wydrukowaniem takiej umowy zaktualizować obliczenia podczas edytowania rachunku za miesiące od lipca 2022 roku. - Usunięta została możliwość naliczania ulgi dla klasy średniej dla dokumentów od 1 lipca 2022.
- Wyłączony został mechanizm wprowadzony rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 o odroczeniu zaliczek na podatek dochodowy.
- Dodany został formularz obliczeniowy PIT-RC dla obliczania zaliczki na podatek zryczałtowany. Formularz przeznaczony jest do naliczania podatku zryczałtowanego z uwzględnieniem obniżenia przychodu o 50% składek zdrowotnych opłaconych w miesiącu, za który liczony jest za liczka, co wynika z przepisów wprowadzanych ustawą z dnia 9 czerwca 2022. Formularz uwzględnia również obniżenia wynikające z ulg przysługujących pracującym emerytom, powracającym zza granicy oraz posiadającym czworo lub więcej dzieci. Formularz umożliwia ręczne korygowanie podstawowych wielkości wpływających na wymiar zaliczki, co nie było możliwe przy obliczaniu zaliczki za okres przed 1 lipca 2022
- Na formatce zapisu do ewidencji księgowej dodany został znacznik, który wyłącza oznaczony nim zapis z podstawy obliczenia składki zdrowotnej ZUS. Dotyczy to dokumentów będących np. następstwem sprzedaży środka trwałego.
- Aktualizacja deklaracji DRA oraz eksportu do programu Płatnik zgodnie z obowiązującymi, nowymi wzorcami KEDU.
- Ryczałt ewidencjonowany:
- dostosowano program do obsługi dwóch nowych stawek: 12% i 14%
- zaktualizowano naliczanie zaliczki na podatek zryczałtowany
- AKTUALIZACJA 19.02.2022
- Implementacja w programie deklaracjI PIT-28(24).
- Program został dostosowany do zmian przepisów w podatku dochodowym w zakresie naliczania list płac oraz umów cywilno - prawnych, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaktualizowane zostały:
- kwota progu podatkowego;
- kwota wolna od podatku;
- Zaktualizowana została metoda odliczania kwoty wolnej dla ogółu podatników rozliczającej podatek wg skali podatkowej;
- Zmodyfikowano obliczanie wysokości składki zdrowotnej oraz ograniczanie jej wysokości do kwoty podatku obliczonego według zasad obowiązujących na dzień 31 grudnia 2021 roku.
- Zlikwidowano odliczanie składki zdrowotnej od obliczonej kwoty podatku;
- Dodano obsługę nowych ulg:
- Ulga dla klasy średniej;
- Nowe PITy-0:
- Ulga dla powracających z zagranicy;
- Ulga dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci;
- Ulga dla pracujących emerytów;
- Dodano opcjonalną możliwość nie stosowania przez pracownika:
- kosztów uzyskania oraz
- ulgi dla klasy średniej.
- Zaktualizowane zostały:
- Program został dostosowany do zmian przepisów VAT wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaimplementowano obsługę schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2)
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Księgowanie składek PPK wypłacanych przez pracodawcę - w programie dodana została funkcjonalność księgowania składek PPK naliczonych przez pracodawcę.
Poza tym dodane zostały:- Możliwość grupowej zmiany daty wypłaty składek. ;
- Raport naliczonych składek PPK do listy płac;
- Formatka naliczania listy płac - zmieniony został podgląd naliczanej na żądanie pozycji listy płac.
- Importer dokumentów:
- Dodana została możliwość sortowania importowanych dokumentów;
- Zmodyfikowany został mechanizm walidacji kontrahentów;
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO, w którym zablokowana jest możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- Kartoteka kontrahentów - grupowa zmiana danych - w programie dodana została możliwość zmiany:
- Dostawca / Odbiorca;
- Czynny podatnik VAT;
- Podlega ewidencji NIP;
- Ulga na złe długi zg. z art. 26i ustawy o pdof. - w programie dodany został mechanizm naliczania ulgi na złe długi zg. z art. 26i ustawy pdof.
- Ulga na dzieci - w programie dodane zostały struktury do przechowywania informacji o dzieciach udziałowców wymagane do naliczenia ulgi w rozliczeniu rocznym podatku (w formularzach PIT);
- Formularz VIU-DO(1) - dodano deklarację VIU-DO wzór 1;
Tylko w wariantach 365.
- VAT e-commerce lipiec 2021 - w programach linii 365 zaimplementowana została funkcjonalność obsługi pakietu VAT e-Commerce, który wszedł w życie 1 lipca 2021 roku;
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program udostępnia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestry VAT OSS oraz IOSS - w programie dodane zostały niezależne od rejestrów VAT krajowego, nowy rejestr VAT OSS / IOSS przeznaczony do rozliczeń według szczególnej procedury unijnej oraz do rozliczeń według szczególnej procedury importu. ;
- Rejestr OSS/IOSS za bieżący okres - w programie dodane zostały procedury naliczające dla transakcji OSS oraz IOSS rejestry za bieżący okres.
- Stawki VAT UE - w programie dodano słownik stawek VAT unijnych w kontekście krajów, w których obowiązują (stawki podstawowe i obniżone);
- Okna wprowadzania dokumentów do księgi oraz rejestrów VAT - w celu umożliwienia księgowania w księdze i rejestrowania transakcji e-commerce zmodyfikowane zostały formatki wprowadzania dokumentów do księgi oraz do rejestrów VAT. .
Zmodyfikowane zostały filtry przeglądarki rejestrów. ; - Operacje grupowe - rozbudowana została funkcjonalność operacji grupowych o możliwość przypisywania lub zmiany większości parametrów dotyczących transakcji e-Commerce. ;
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze:
- Zmodernizowano działanie modułu e-Formularzy w celu zwiększenia szybkości działania
- Dodano nowe wzory formularzy:
- PIT-11 - wzór 27
- PIT-4R - wzór 12
- PIT-8AR - wzór 11
- Do modułu e-Formularzy przeniesiono:
- VAT-8 - wzór 11
- VAT-9M - wzór 10
- Zmodyfikowano mechanizm obsługi marż ujemnych w celu dostosowania go do wymagań schematu JPK_V7.
- Dodano filtry na dokumenty objęte procedurą opisaną w art. 89a i 89b ustawy o VAT/
- Na liście wyświetlanych samochodów podczas wprowadzania kosztów, wprowadzono ograniczenie wyświetlania do samochodów nie posiadających w kartotece znacznika „Archiwalny” (nieaktywny).
- Na formatce wprowadzania kontrahenta dodano mechanizm sprawdzający, czy kontrahent o wprowadzanym numerze NIP istnieje już w bazie.
- Zmieniony został sposób sumowania wartości kwot rejestru zakupu. Poprzednio wartości te nie uwzględniały współczynników odliczenia VAT, natomiast obecnie kwoty wyświetlane są z uwzględnieniem tych współczynników.
- W procesie usuwania firm z bazy danych dodano procedury usuwające również ich deklaracje podatkowe.
- W nowej wersji usunięto również drobne usterki zgłoszone przez użytkowników programu;
- Dodane zostały nowe wzory deklaracji:
- IFT-1 - wzór 16;
- IFT-1R - wzór 16;
- Ryczałt – dodana została nowa stawka 15%
- Zdarzenia gospodarcze - dodana została możliwość:
- przypisywania skrótów klawiszowych do 9 wybranych zdarzeń gospodarczych, służących do szybkiego wybierania i wprowadzania ich na dokument
- przypisywania domyślnych kodów transakcji JPK do zdarzeń gospodarczych
- Okna przeglądarek – na listach dodane skróty klawiaturowe:
- Ctrl+A - zaznacz wszystkie
- Shift+Ctrl+A - usuń zaznaczenie
- Shift+Ctrl+D - odwróć zaznaczenie
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36 - nowy wzór 28
- PIT-36L - nowy wzór 17
- PIT-28 - nowy wzór 23
- W nowej wersji dodano nowe wzory obowiązujących deklaracji podatkowych:
- PIT-4R - wzór 11. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 05.01.2021;
- PIT-8AR - wzór 10; Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 07.01.2021;
- PIT-11 - wzór 26. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 13.11.2020;
Uwaga - zgodnie z informacją opublikowaną na epuap.gov.pl informujemy, że wzory dokumentów elektronicznych mogą być stosowane po upływie dwóch tygodni od daty opublikowania. Czyli na dzień opublikowania programu można jedynie wysyłać PIT-11(26). Pozostałe deklaracje można przygotowywać, jednak najprawdopodobniej wysłać będzie je można dopiero po upływie ww. 14 dni od odpowiednich dat wymienionych wyżej.
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Kartoteka Kontrahentów - dodano możliwość definiowania w kartotece domyślnych kodów JPK, które po wybraniu kontrahenta w dokumencie zostaną automatycznie wstawione do nagłówka dokumentu.
- Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- Kod kraju nadania numeru NIP - w programie rozdzielono w strukturach kod kraju od numeru NIP, które dotychczas były przechowywane razem, w jednej kolumnie.
- Kody klasyfikacji JPK - dodano możliwość definiowania kodów klasyfikacji JPK sprzedaży i zakupu na obu rodzajach dokumentów.
- Okno księgowania - rozdzielono pole uwag na uwagi odnoszące się do księgi oraz uwagi odnoszące się do rejestrów. każde pole posiada osobny znacznik uwzględniania ich na wydrukach.
- Eksport do ZUS - zaktualizowano schemat do wersji 5.2;
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe przypisywanie, zmianę, usuwanie rodzajów transakcji handlowych;
- Grupowe przypisywanie, zmiana kodu kraju nadania numeru NIP w dokumentach;
- Obsługa rejestrów cząstkowych.
- Deklaracja VAT-8 wzór 11;
- Deklaracja VAT-9M wzór 10;
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Rodz trans handl, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK -
Rodzaj trans. handl.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie
Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych. Do standardowej formatki dodana została zakładka
4) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk:
Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. - Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu.
- Wersja 8.51.2 funkcjonalnie stanowi połączenie wersji 8.51.0 z opublikowanymi do niej aktualizacjami.
- Update wersji 8.51.2 (21.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5
- Zmieniono numer wersji aplikacji na 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP jako zgodne z SQL Server 2019.
- Mały ZUS Plus - w programie dodano możliwość obsługi "Małego ZUS Plus" i naliczania na tej podstawie składek ZUS. Równocześnie zaktualizowano schematy plików formularzy eksportowanych do programu Płatnik
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K:
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML
- Update wersji 8.51.0 (6.05.2020)
- VAT-R - dodano wzór nr 14
- VAT-Z - dodano wzór nr 6
- Update wersji 8.51.0 (15.06.2020)
- Moduł importu dokumentów / schemat pliku WAPRO XML
do schematu pliku WAPRO XML dodane zostały nowe, opcjonalne sekcje pozycji dokumentu umożliwiające zautomatyzowanie importu dokumentów dotyczących np. kosztów pojazdów. Funkcjonalność dedykowana jest dla zewnętrznych systemów wspierających pracę księgowych, które przygotowują dokumenty do zaimportowania do programu WAPRO Fakir w plikach WAPRO XML.
Sekcja:
oraz - umożliwiają one dodanie w pozycji dokumentu informacji o rodzaju kosztu związanego z użytkowaniem pojazdów, numerów rejestracyjnych pojazdów. Jeżeli pojazdy o tych numerach rejestracyjnych znajdują się w kartotece Samochody, taki dokument zostanie automatycznie zadekretowany i opisany, tak jak podczas ręcznego księgowania przy użyciu kalkulatora naliczania kosztów pojazdów; - umożliwia dodanie do pozycji dokumentu informacji o typie odliczenia VAT jaki ma być zastosowany dla tej pozycji dokumentu;
Nowe sekcje są opcjonalne, w związku z tym pliki nie zawierające ich, będą obsługiwane tak jak do tej pory.
- Moduł importu dokumentów / schemat pliku WAPRO XML
- Dodano nowy moduł przeznaczony do przygotowywania deklaracji podatkowych o nazwie e-Formularze
- PIT-36 - dodano wzór 27. Nowy wzór można uruchomić zarówno w nowym module e-Formularze jak i poprzednio stosowanym
- Update wersji 8.50.4 (09.03.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-36L 16.
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$.
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT)
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019
- Update wersji 8.50.2 (16.01.2020)
Opublikowane trzy nowe wzory deklaracji: PIT-11 wzór 25, PIT-4R wzór 9 oraz PIT-8AR wzór 8. - Update wersji 8.50.2 (27.01.2020)>
Aktualizacja uruchamia w programie obsługę mikrorachunków. - Update wersji 8.50.2 (28.01.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1 wzór 15.
Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1R wzór 15. - Update wersji 8.50.2 (6.02.2020)
Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-28 wzór 22.
- Nowy wykaz podatników VAT (usługa subskrypcyjna) - w programie dodano możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących.
- Obniżony PIT - od 1 października 2019 obowiązuje nowa skala podatkowa. W okresie przejściowym od 1 października do grudnia 2019 występują dwie stawki podatku co zmienia sposób naliczania list płac oraz umów zleceń,w tym przede wszystkim zaliczki na podatek dochodowy. Program został dostosowany tak, aby umożliwić stosowanie nowych stawek podatku.
- Ryczałt - w rejestrach VAT dodana została możliwość automatycznego rejestrowania zapisów w VAT dla kosztów związanych z samochodami, zgodnie z definicją pojazdu znajdującą w kartotece "Samochody".
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- Zerowy PIT dla młodych - w programie zaimplementowano, obowiązujące od 1 sierpnia 2019, zwolnienie przychodów od zaliczki na podatek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Wariant PRESTIŻ - od wersji 8.41.4 do programu WAPRO Kaper dodany został wariant PRESTIŻ
- Kartoteka Płace minimalne - w programie dodana została kartoteka rejestrująca zmiany płac minimalnych
- WAPRO PPK - w programie dodany został moduł WAPRO PPK przeznaczony do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Moduł uruchamiany jest z głównego menu programu: Zakładka: Inne | Polecenie: WAPRO PPK
- Naliczanie składek PPK - w programie dodana została funkcjonalność automatycznego naliczania składek PPK uczestników programu $$PPK$$. Składki naliczane są w trakcie naliczania list płac oraz rachunków do umów cywilno - prawnych. WAPRO Kaper nalicza automatycznie składki PPK, na podstawie informacji otrzymanych z modułu WAPRO PPK
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- W operacjach grupowych dodano możliwość wprowadzenia opisu zdarzenia gospodarczego.
- W wydrukach umów zleceń dodano możliwość drukowania liczby godzin pracy w danym miesiącu.
- Zablokowano możliwość wyboru podpisywania e-deklaracji przychodem w e-Formularzach, w których nie wolno stosować tej metody.
- Dodano możliwość używania do obliczeń zaliczki na podatek pierwszej stawki podatkowej przez cały rok, niezależnie od wysokości podstawy opodatkowania dla podatników, którzy rozliczenia rocznego zamierzają dokonać z małżonkiem uzyskującym niskie dochody.
- Dodano funkcje kontrolne księgi, które poprzez porządkowanie rejestrów aktywności mają m.in. wpływ na minimalizowanie rozmiaru bazy danych.
- W rejestrach aktywności użytkowników dodano mechanizm retencji danych, który automatycznie usuwa zapisy, w przypadku gdy data wykracza poza okres zdefiniowany parametrem.
- Na formatce zamykającej program dodano informację o terminie wykonania ostatniego archiwum.
- W oknach przeglądarek kartotek: Kontrahentów, Pracowników, Kontaktów dodano filtry Pokaż zapisy do anonimizacji zgodnie z RODO.
- W programie, w którego bazach danych znajdują się wyłącznie struktury Wapro Kaper dodano możliwość usuwania firm oraz udziałowców.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
- Wersja 8.90.4 jest wersją stabilizującą. Zawiera wszystkie aktualizacje Wapro Update opublikowane dla wersji 8.90.2;
- Dodana została również możliwość generowania formularza PIT-11(29) od przychodów oraz dochodów za rok 2024;
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-4R wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-8AR wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-36 wzór 31 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-36L wzór 20 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-28 wzór 26 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- PIT-36, PIT-36L i PIT-28 - pobieranie danych z bazy danych programu oraz procedury obliczeniowe zostaną dodane w późniejszym terminie.
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału / JST;
- Dodano możliwość uruchamiania konfiguracji importu danych z KSeF z okna bufora dokumentów importowanych;
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Zreorganizowana została obsługa deklaracji firmy, udziałowca oraz pracowników w oknach przeglądarek:
- Zmodernizowano w celu poprawienia ergonomii obsługi listę operacji dostępnych po przyciśnięciu przycisku "Operacje deklaracji"
- Zamieniono dotychczasowy komunikat zbiorczy pojawiający się w przypadku pojawienia się jakichś braków w przetwarzanych deklaracjach na okna informacyjne, w których widoczna jest lista zgrupowanych deklaracji zaznaczonych do przetworzenia z informacją o znalezionym braku oraz informacją jak go usunąć
- Ujednolicony został sposób wybierania deklaracji do przetwarzania. Uruchamiane funkcje będą przetwarzać zaznaczone na liście przeglądarek deklaracje;
- Przelewy do US - dodano automatyczne podpowiadanie mikrorachunku;
- Powielanie deklaracji - dodana została możliwość powielania deklaracji w celu ułatwienia wykonywania korekt deklaracji;
- Import listy banków - dodana została możliwość importu listy banków;
- Import danych z Białej listy - dodana została możliwość importu danych kontrahentów, w tym numerów rachunków bankowych z "Białej listy";
- Dodana została możliwość wykazywania świadczeń z kodami 311, 315 oraz 327 na liście płac w polu zasiłek macierzyński;
- Dodany został zwiększony limit najmu w formie ryczałtu dla małżonków wg stawki 8,5%;
- Na wydruku rachunku do umowy cywilnoprawnej dodane zostało podsumowanie składek ZUS;
- Dodana została możliwość drukowania numeru PESEL na umowach cywilnoprawnych;
- Zestawienie dla ubezpieczonego - zmieniono wykazywanie świadczeń chorobowych na zestawieniu. Obecnie prezentowane jest na liście świadczeń;
- Zmodernizowano procedury obliczające kwoty przychodów oraz kosztów w deklaracjach rocznych, w celu poprawienia dokładności obliczeń, w sytuacjach kiedy z ulg korzysta wielu udziałowców w firmie;
- Na potrzeby automatycznego wypełniania sekcji D (aktualnie pola numer 28) deklaracji PIT-11 w kartotece pracownika dodany został odpowiedni parametr dotyczący kosztów uzyskania przychodów
- Naliczanie składki PPK, poprawione zostało naliczanie składki gdy:
- data zawarcia umowy i data wypłaty listy płac jest z tego samego dnia;
- gdy pracownik korzysta z obniżonej składki;
- Wersja stabilizująca - posiada funkcjonalność wersji 8.81.0 oraz wszystkie aktualizacje WAPRO Update opublikowane od dnia wydania wersji 8.81.0 do dnia 26.05.2023 roku;
Aktualizacja z dnia 22.03.2023
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach;
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36(30)
- PIT-36L(19)
Nowe formularze obejmują zmiany związane z rozliczaniem podatku dochodowego wg przepisów Polskiego Ładu. Udostępniana wersja wypełnia automatycznie większość pól deklaracji, w szczególnie w kluczowych załącznikach takich jak PIT/B, PIT/O i PIT/D jak też oczywiście w obu głównych formularzach.
Program uzupełniono o dodatkowe zestawienia, z których obliczone kwoty przenoszone są do załącznika PIT/B obu deklaracji. Zestawienia te mają służyć wyjaśnieniu pochodzenia kwot przychodów z działalności gospodarczej i zasiłków macierzyńskich, szczególnie w przypadku, kiedy podatnik korzysta z trzech dużych ulg polskiego ładu (ulga dla powracających z zagranicy, dla wielodzietnych i dla pracujących emerytów).
Zaktualizowane zostały również algorytmy obliczania kwot deklaracji zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dotyczącymi sposobu naliczania miesięcznej ulgi w zależności od przychodów prawnych opiekunów dzieci.
- Zweryfikowano aplikację pod kątem zgodności z SQL Server 2022 a także wprowadzono komunikaty informacyjne o zakończeniu wsparcia dla SQL 2014.
Aktualizacja z dnia 22 marca 2023 roku
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach Opis znajduje się w punkcie: Deklaracja PIT-28 za rok 2022;
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Zmiana zapisów Ewidencji Ryczałtowej na zapisy Księgi Przychodów i Rozchodów - w związku z wprowadzeniem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisu umożliwiającego zmianę sposobu opodatkowania z ewidencji ryczałtowej na księgę przychodów i rozchodów, program został wyposażony w narzędzia ułatwiające przeprowadzenie tej operacji.
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Parametr firmy Rodzaj rozliczenia ZUS - w związku ze zmianami w strukturze deklaracji PIT-11 i koniecznością wykazywania zasiłków macierzyńskich w oddzielnych pozycjach, wobec wprowadzonych wcześniej ulg podatkowych Polskiego Ładu, zmodyfikowany został sposób określania parametru zmieniającego algorytm naliczania list płac (w szczególności zaliczek na podatek), związanego z ilością pracowników zatrudnionych w firmie. Obecnie wartość parametru określania jest w zależności od roku.
- Dostosowano struktury rejestrowania składowych wynagrodzeń pod kątem nowych formularzy PIT;
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- SQL Native Client - w programie WAPRO Kaper wymienione zostało połączenie z bazą danych. Z dotychczasowych ODBC lub OLE DB na: SQL Native Client.
- PIT-11(29) - w programie dodany został PIT-11 wzór 29;
Dodatkowo dodane zostało również Zestawienie pomocnicze do weryfikacji formularza PIT-11(29).
Aktualizacja z dnia 19.10.2022 roku
- Automatyczne pobieranie kursów walut - w programie dodany został moduł czynności automatycznych wraz z pierwszą czynnością automatyczną, którą jest pobieranie kursów walut. Opis znajduje się w punkcie: Moduł czynności automatycznych;
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, w programie dokonano następujących modyfikacji:
- Zmieniona została pierwsza stawka podatkowa dla umów cywilnoprawnych i list płac, o ile data ich wypłaty nie jest wcześniejsza niż 1 lipca 2022 roku.
Program, podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy automatycznie zastępuje obowiązującą w pierwszym półroczu stawkę 17% wartością 12%. Nie dotyczy to zapisanych i utworzonych wcześniej harmonogramów zapłat na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. W tym przypadku należy przed wydrukowaniem takiej umowy zaktualizować obliczenia podczas edytowania rachunku za miesiące od lipca 2022 roku. - Usunięta została możliwość naliczania ulgi dla klasy średniej dla dokumentów od 1 lipca 2022.
- Wyłączony został mechanizm wprowadzony rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 o odroczeniu zaliczek na podatek dochodowy.
- Dodany został formularz obliczeniowy PIT-RC dla obliczania zaliczki na podatek zryczałtowany. Formularz przeznaczony jest do naliczania podatku zryczałtowanego z uwzględnieniem obniżenia przychodu o 50% składek zdrowotnych opłaconych w miesiącu, za który liczony jest za liczka, co wynika z przepisów wprowadzanych ustawą z dnia 9 czerwca 2022. Formularz uwzględnia również obniżenia wynikające z ulg przysługujących pracującym emerytom, powracającym zza granicy oraz posiadającym czworo lub więcej dzieci. Formularz umożliwia ręczne korygowanie podstawowych wielkości wpływających na wymiar zaliczki, co nie było możliwe przy obliczaniu zaliczki za okres przed 1 lipca 2022
- Na formatce zapisu do ewidencji księgowej dodany został znacznik, który wyłącza oznaczony nim zapis z podstawy obliczenia składki zdrowotnej ZUS. Dotyczy to dokumentów będących np. następstwem sprzedaży środka trwałego.
- Aktualizacja deklaracji DRA oraz eksportu do programu Płatnik zgodnie z obowiązującymi, nowymi wzorcami KEDU.
- Ryczałt ewidencjonowany:
- dostosowano program do obsługi dwóch nowych stawek: 12% i 14%
- zaktualizowano naliczanie zaliczki na podatek zryczałtowany
- AKTUALIZACJA 19.02.2022
- Implementacja w programie deklaracjI PIT-28(24).
- Program został dostosowany do zmian przepisów w podatku dochodowym w zakresie naliczania list płac oraz umów cywilno - prawnych, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaktualizowane zostały:
- kwota progu podatkowego;
- kwota wolna od podatku;
- Zaktualizowana została metoda odliczania kwoty wolnej dla ogółu podatników rozliczającej podatek wg skali podatkowej;
- Zmodyfikowano obliczanie wysokości składki zdrowotnej oraz ograniczanie jej wysokości do kwoty podatku obliczonego według zasad obowiązujących na dzień 31 grudnia 2021 roku.
- Zlikwidowano odliczanie składki zdrowotnej od obliczonej kwoty podatku;
- Dodano obsługę nowych ulg:
- Ulga dla klasy średniej;
- Nowe PITy-0:
- Ulga dla powracających z zagranicy;
- Ulga dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci;
- Ulga dla pracujących emerytów;
- Dodano opcjonalną możliwość nie stosowania przez pracownika:
- kosztów uzyskania oraz
- ulgi dla klasy średniej.
- Zaktualizowane zostały:
- Program został dostosowany do zmian przepisów VAT wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaimplementowano obsługę schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2)
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Księgowanie składek PPK wypłacanych przez pracodawcę - w programie dodana została funkcjonalność księgowania składek PPK naliczonych przez pracodawcę.
Poza tym dodane zostały:- Możliwość grupowej zmiany daty wypłaty składek. ;
- Raport naliczonych składek PPK do listy płac;
- Formatka naliczania listy płac - zmieniony został podgląd naliczanej na żądanie pozycji listy płac.
- Importer dokumentów:
- Dodana została możliwość sortowania importowanych dokumentów;
- Zmodyfikowany został mechanizm walidacji kontrahentów;
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO, w którym zablokowana jest możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- Kartoteka kontrahentów - grupowa zmiana danych - w programie dodana została możliwość zmiany:
- Dostawca / Odbiorca;
- Czynny podatnik VAT;
- Podlega ewidencji NIP;
- Ulga na złe długi zg. z art. 26i ustawy o pdof. - w programie dodany został mechanizm naliczania ulgi na złe długi zg. z art. 26i ustawy pdof.
- Ulga na dzieci - w programie dodane zostały struktury do przechowywania informacji o dzieciach udziałowców wymagane do naliczenia ulgi w rozliczeniu rocznym podatku (w formularzach PIT);
- Formularz VIU-DO(1) - dodano deklarację VIU-DO wzór 1;
Tylko w wariantach 365.
- VAT e-commerce lipiec 2021 - w programach linii 365 zaimplementowana została funkcjonalność obsługi pakietu VAT e-Commerce, który wszedł w życie 1 lipca 2021 roku;
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program udostępnia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestry VAT OSS oraz IOSS - w programie dodane zostały niezależne od rejestrów VAT krajowego, nowy rejestr VAT OSS / IOSS przeznaczony do rozliczeń według szczególnej procedury unijnej oraz do rozliczeń według szczególnej procedury importu. ;
- Rejestr OSS/IOSS za bieżący okres - w programie dodane zostały procedury naliczające dla transakcji OSS oraz IOSS rejestry za bieżący okres.
- Stawki VAT UE - w programie dodano słownik stawek VAT unijnych w kontekście krajów, w których obowiązują (stawki podstawowe i obniżone);
- Okna wprowadzania dokumentów do księgi oraz rejestrów VAT - w celu umożliwienia księgowania w księdze i rejestrowania transakcji e-commerce zmodyfikowane zostały formatki wprowadzania dokumentów do księgi oraz do rejestrów VAT. .
Zmodyfikowane zostały filtry przeglądarki rejestrów. ; - Operacje grupowe - rozbudowana została funkcjonalność operacji grupowych o możliwość przypisywania lub zmiany większości parametrów dotyczących transakcji e-Commerce. ;
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze:
- Zmodernizowano działanie modułu e-Formularzy w celu zwiększenia szybkości działania
- Dodano nowe wzory formularzy:
- PIT-11 - wzór 27
- PIT-4R - wzór 12
- PIT-8AR - wzór 11
- Do modułu e-Formularzy przeniesiono:
- VAT-8 - wzór 11
- VAT-9M - wzór 10
- Zmodyfikowano mechanizm obsługi marż ujemnych w celu dostosowania go do wymagań schematu JPK_V7.
- Dodano filtry na dokumenty objęte procedurą opisaną w art. 89a i 89b ustawy o VAT/
- Na liście wyświetlanych samochodów podczas wprowadzania kosztów, wprowadzono ograniczenie wyświetlania do samochodów nie posiadających w kartotece znacznika „Archiwalny” (nieaktywny).
- Na formatce wprowadzania kontrahenta dodano mechanizm sprawdzający, czy kontrahent o wprowadzanym numerze NIP istnieje już w bazie.
- Zmieniony został sposób sumowania wartości kwot rejestru zakupu. Poprzednio wartości te nie uwzględniały współczynników odliczenia VAT, natomiast obecnie kwoty wyświetlane są z uwzględnieniem tych współczynników.
- W procesie usuwania firm z bazy danych dodano procedury usuwające również ich deklaracje podatkowe.
- W nowej wersji usunięto również drobne usterki zgłoszone przez użytkowników programu;
- Dodane zostały nowe wzory deklaracji:
- IFT-1 - wzór 16;
- IFT-1R - wzór 16;
- Ryczałt – dodana została nowa stawka 15%
- Zdarzenia gospodarcze - dodana została możliwość:
- przypisywania skrótów klawiszowych do 9 wybranych zdarzeń gospodarczych, służących do szybkiego wybierania i wprowadzania ich na dokument
- przypisywania domyślnych kodów transakcji JPK do zdarzeń gospodarczych
- Okna przeglądarek – na listach dodane skróty klawiaturowe:
- Ctrl+A - zaznacz wszystkie
- Shift+Ctrl+A - usuń zaznaczenie
- Shift+Ctrl+D - odwróć zaznaczenie
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36 - nowy wzór 28
- PIT-36L - nowy wzór 17
- PIT-28 - nowy wzór 23
- W nowej wersji dodano nowe wzory obowiązujących deklaracji podatkowych:
- PIT-4R - wzór 11. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 05.01.2021;
- PIT-8AR - wzór 10; Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 07.01.2021;
- PIT-11 - wzór 26. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 13.11.2020;
Uwaga - zgodnie z informacją opublikowaną na epuap.gov.pl informujemy, że wzory dokumentów elektronicznych mogą być stosowane po upływie dwóch tygodni od daty opublikowania. Czyli na dzień opublikowania programu można jedynie wysyłać PIT-11(26). Pozostałe deklaracje można przygotowywać, jednak najprawdopodobniej wysłać będzie je można dopiero po upływie ww. 14 dni od odpowiednich dat wymienionych wyżej.
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Kartoteka Kontrahentów - dodano możliwość definiowania w kartotece domyślnych kodów JPK, które po wybraniu kontrahenta w dokumencie zostaną automatycznie wstawione do nagłówka dokumentu.
- Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- Kod kraju nadania numeru NIP - w programie rozdzielono w strukturach kod kraju od numeru NIP, które dotychczas były przechowywane razem, w jednej kolumnie.
- Kody klasyfikacji JPK - dodano możliwość definiowania kodów klasyfikacji JPK sprzedaży i zakupu na obu rodzajach dokumentów.
- Okno księgowania - rozdzielono pole uwag na uwagi odnoszące się do księgi oraz uwagi odnoszące się do rejestrów. każde pole posiada osobny znacznik uwzględniania ich na wydrukach.
- Eksport do ZUS - zaktualizowano schemat do wersji 5.2;
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe przypisywanie, zmianę, usuwanie rodzajów transakcji handlowych;
- Grupowe przypisywanie, zmiana kodu kraju nadania numeru NIP w dokumentach;
- Obsługa rejestrów cząstkowych.
- Deklaracja VAT-8 wzór 11;
- Deklaracja VAT-9M wzór 10;
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Rodz trans handl, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK -
Rodzaj trans. handl.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie
Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych. Do standardowej formatki dodana została zakładka
4) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk:
Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. - Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu.
- Wersja 8.51.2 funkcjonalnie stanowi połączenie wersji 8.51.0 z opublikowanymi do niej aktualizacjami.
- Update wersji 8.51.2 (21.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5
- Zmieniono numer wersji aplikacji na 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP jako zgodne z SQL Server 2019.
- Mały ZUS Plus - w programie dodano możliwość obsługi "Małego ZUS Plus" i naliczania na tej podstawie składek ZUS. Równocześnie zaktualizowano schematy plików formularzy eksportowanych do programu Płatnik
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K:
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML
- Update wersji 8.51.0 (6.05.2020)
- VAT-R - dodano wzór nr 14
- VAT-Z - dodano wzór nr 6
- Update wersji 8.51.0 (15.06.2020)
- Moduł importu dokumentów / schemat pliku WAPRO XML
do schematu pliku WAPRO XML dodane zostały nowe, opcjonalne sekcje pozycji dokumentu umożliwiające zautomatyzowanie importu dokumentów dotyczących np. kosztów pojazdów. Funkcjonalność dedykowana jest dla zewnętrznych systemów wspierających pracę księgowych, które przygotowują dokumenty do zaimportowania do programu WAPRO Fakir w plikach WAPRO XML.
Sekcja:
oraz - umożliwiają one dodanie w pozycji dokumentu informacji o rodzaju kosztu związanego z użytkowaniem pojazdów, numerów rejestracyjnych pojazdów. Jeżeli pojazdy o tych numerach rejestracyjnych znajdują się w kartotece Samochody, taki dokument zostanie automatycznie zadekretowany i opisany, tak jak podczas ręcznego księgowania przy użyciu kalkulatora naliczania kosztów pojazdów; - umożliwia dodanie do pozycji dokumentu informacji o typie odliczenia VAT jaki ma być zastosowany dla tej pozycji dokumentu;
Nowe sekcje są opcjonalne, w związku z tym pliki nie zawierające ich, będą obsługiwane tak jak do tej pory.
- Moduł importu dokumentów / schemat pliku WAPRO XML
- Dodano nowy moduł przeznaczony do przygotowywania deklaracji podatkowych o nazwie e-Formularze
- PIT-36 - dodano wzór 27. Nowy wzór można uruchomić zarówno w nowym module e-Formularze jak i poprzednio stosowanym
- Update wersji 8.50.4 (09.03.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-36L 16.
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$.
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT)
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019
- Update wersji 8.50.2 (16.01.2020)
Opublikowane trzy nowe wzory deklaracji: PIT-11 wzór 25, PIT-4R wzór 9 oraz PIT-8AR wzór 8. - Update wersji 8.50.2 (27.01.2020)>
Aktualizacja uruchamia w programie obsługę mikrorachunków. - Update wersji 8.50.2 (28.01.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1 wzór 15.
Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1R wzór 15. - Update wersji 8.50.2 (6.02.2020)
Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-28 wzór 22.
- Nowy wykaz podatników VAT (usługa subskrypcyjna) - w programie dodano możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących.
- Obniżony PIT - od 1 października 2019 obowiązuje nowa skala podatkowa. W okresie przejściowym od 1 października do grudnia 2019 występują dwie stawki podatku co zmienia sposób naliczania list płac oraz umów zleceń,w tym przede wszystkim zaliczki na podatek dochodowy. Program został dostosowany tak, aby umożliwić stosowanie nowych stawek podatku.
- Ryczałt - w rejestrach VAT dodana została możliwość automatycznego rejestrowania zapisów w VAT dla kosztów związanych z samochodami, zgodnie z definicją pojazdu znajdującą w kartotece "Samochody";
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- Zerowy PIT dla młodych - w programie zaimplementowano, obowiązujące od 1 sierpnia 2019, zwolnienie przychodów od zaliczki na podatek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Wariant PRESTIŻ - od wersji 8.41.4 do programu WAPRO Kaper dodany został wariant PRESTIŻ
- Kartoteka Płace minimalne - w programie dodana została kartoteka rejestrująca zmiany płac minimalnych
- WAPRO PPK - w programie dodany został moduł WAPRO PPK przeznaczony do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Moduł uruchamiany jest z głównego menu programu: Zakładka: Inne | Polecenie: WAPRO PPK
- Naliczanie składek PPK - w programie dodana została funkcjonalność automatycznego naliczania składek PPK uczestników programu $$PPK$$. Składki naliczane są w trakcie naliczania list płac oraz rachunków do umów cywilno - prawnych. WAPRO Kaper nalicza automatycznie składki PPK, na podstawie informacji otrzymanych z modułu WAPRO PPK
- Naliczanie kosztów samochodów osobowych przez podatników VAT - zostało rozbudowane o możliwość naliczania kosztów podatkowych:
- Ubezpieczeń oraz rat leasingowych.
- Eksploatacji dla wszystkich rodzajów samochodów zarejestrowanych w kartotece „Samochody”. Również tych ze 100% odliczeniem VAT.
Środki trwałe
- Dodano możliwość definiowania dla środka trwałego będącego samochodem osobowym (tj. środka trwałego powiązanego z pozycją kartoteki „Samochody” będąca samochodem osobowym), limitów dla kwot kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów. Limity mogą być definiowane dla różnych okresów rozliczeniowych i mają wpływ na ograniczenie wysokości podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
- Dla operacji sprzedaży samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, przeprowadzanej z datą po 1 stycznia 2019 zmieniony został sposób naliczania kosztów podatkowych w tej operacji.
Dostosowano go do obowiązujących przepisów Art. 24 ust.2 pkt. 2a ustawy o pdof;
- Deklaracja PIT-36 wzór 26
- Deklaracja PIT-36L wzór 15
- Naliczanie kosztów eksploatacji samochodów - W programie dodany został mechanizm automatycznego naliczania kosztów eksploatacji samochodów. W związku z tym, zmodernizowane zostały:
- Kartoteka samochodów - dodana została historia zmian oraz rozszerzony został zakres przechowywanych danych
- Formatka "Opcje zaawansowane" (uruchamiana z okna dodawania nowego zapisu do księgi) – dodana została funkcjonalność naliczania podatkowych kosztów eksploatacji samochodów osobowych, zależnie od wybranego z kartoteki Samochody pojazdu
- Nowe wzory deklaracji PIT wraz z załącznikami. Deklaracje za rok 2018, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019:
- PIT-11 wzór 24
- PIT-28/PIT-28S wzór 21
- PIT-8AR wzór 7
- PIT-4R wzór 8
- IFT-1 / IFT-1R wzór 14
- Import dokumentów (nowy moduł):
Dodano odświeżanie, po imporcie danych okien przeglądarek
Konfiguracja importu dokumentów:- Rozbudowano możliwość konfiguracji typu importowanego dokumentu o:
- Wybór rejestru VAT
- Włączanie / wyłączanie opcji Nie podlega rozliczeniu
- Dodano opcję blokowania importu dokumentów wcześniej zaksięgowanych
- Możliwość nie wyświetlania diagnostyki kontrahentów w przypadku, jeżeli wszyscy kontrahenci są uzgodnieni
- Rozbudowano możliwość konfiguracji typu importowanego dokumentu o:
- Zmodernizowana została operacja weryfikacji kontrahentów
- Faktura końcowa na zero złotych - dodana została procedura importu z programu WAPRO Mag faktur końcowych do wcześniej wystawionych faktury lub faktur zaliczkowych, których suma wartości jest równa całości zamówienia
- Export danych do programu Płatnik - w programie wymieniony sposób eksportu danych do programu Płatnik. Format pliku wymiany danych został zmieniony na XML
- Import danych - wyłączony został import danych z plików "kpm"
- Powielanie dokumentów - W konfiguracji działania programu dodano dwa nowe parametry odpowiedzialne za powielanie numeru dokumentu:
- Kopiuj numer dokumentu gdy jest to sprzedaż (dotyczy księgi) - domyślnie zaznaczony
- Kopiuj numer dokumentu gdy jest to zakup (dotyczy księgi) - domyślnie nie zaznaczony
- Bufor dokumentów - dodano weryfikację unikalności numeru wprowadzanego do bufora dokumentu
- Zmodyfikowano formatkę nadawania / zmiany haseł użytkowników programu
- Import dokumentów z plików w formacie WAPRO XML - uszczelniono proces importu i zablokowano import dokumentów z nieobsługiwanymi kodami dokumentów
- Rozszerzono zakres współpracy programu z programem $$WAPRO JPK$$ wariant Biuro o możliwość seryjnego wysyłania korekt plików JPK_VAT
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- W operacjach grupowych dodano możliwość wprowadzenia opisu zdarzenia gospodarczego.
- W wydrukach umów zleceń dodano możliwość drukowania liczby godzin pracy w danym miesiącu.
- Zablokowano możliwość wyboru podpisywania e-deklaracji przychodem w e-Formularzach, w których nie wolno stosować tej metody.
- Dodano możliwość używania do obliczeń zaliczki na podatek pierwszej stawki podatkowej przez cały rok, niezależnie od wysokości podstawy opodatkowania dla podatników, którzy rozliczenia rocznego zamierzają dokonać z małżonkiem uzyskującym niskie dochody.
- Dodano funkcje kontrolne księgi, które poprzez porządkowanie rejestrów aktywności mają m.in. wpływ na minimalizowanie rozmiaru bazy danych.
- W rejestrach aktywności użytkowników dodano mechanizm retencji danych, który automatycznie usuwa zapisy, w przypadku gdy data wykracza poza okres zdefiniowany parametrem.
- Na formatce zamykającej program dodano informację o terminie wykonania ostatniego archiwum.
- W oknach przeglądarek kartotek: Kontrahentów, Pracowników, Kontaktów dodano filtry Pokaż zapisy do anonimizacji zgodnie z RODO.
- W programie, w którego bazach danych znajdują się wyłącznie struktury Wapro Kaper dodano możliwość usuwania firm oraz udziałowców.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
- Wersja 8.90.4 jest wersją stabilizującą. Zawiera wszystkie aktualizacje Wapro Update opublikowane dla wersji 8.90.2;
- Dodana została również możliwość generowania formularza PIT-11(29) od przychodów oraz dochodów za rok 2024;
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-4R wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-8AR wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-36 wzór 31 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-36L wzór 20 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-28 wzór 26 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- PIT-36, PIT-36L i PIT-28 - pobieranie danych z bazy danych programu oraz procedury obliczeniowe zostaną dodane w późniejszym terminie.
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału / JST;
- Dodano możliwość uruchamiania konfiguracji importu danych z KSeF z okna bufora dokumentów importowanych;
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Zreorganizowana została obsługa deklaracji firmy, udziałowca oraz pracowników w oknach przeglądarek:
- Zmodernizowano w celu poprawienia ergonomii obsługi listę operacji dostępnych po przyciśnięciu przycisku "Operacje deklaracji"
- Zamieniono dotychczasowy komunikat zbiorczy pojawiający się w przypadku pojawienia się jakichś braków w przetwarzanych deklaracjach na okna informacyjne, w których widoczna jest lista zgrupowanych deklaracji zaznaczonych do przetworzenia z informacją o znalezionym braku oraz informacją jak go usunąć
- Ujednolicony został sposób wybierania deklaracji do przetwarzania. Uruchamiane funkcje będą przetwarzać zaznaczone na liście przeglądarek deklaracje;
- Przelewy do US - dodano automatyczne podpowiadanie mikrorachunku;
- Powielanie deklaracji - dodana została możliwość powielania deklaracji w celu ułatwienia wykonywania korekt deklaracji;
- Import listy banków - dodana została możliwość importu listy banków;
- Import danych z Białej listy - dodana została możliwość importu danych kontrahentów, w tym numerów rachunków bankowych z "Białej listy";
- Dodana została możliwość wykazywania świadczeń z kodami 311, 315 oraz 327 na liście płac w polu zasiłek macierzyński;
- Dodany został zwiększony limit najmu w formie ryczałtu dla małżonków wg stawki 8,5%;
- Na wydruku rachunku do umowy cywilnoprawnej dodane zostało podsumowanie składek ZUS;
- Dodana została możliwość drukowania numeru PESEL na umowach cywilnoprawnych;
- Zestawienie dla ubezpieczonego - zmieniono wykazywanie świadczeń chorobowych na zestawieniu. Obecnie prezentowane jest na liście świadczeń;
- Zmodernizowano procedury obliczające kwoty przychodów oraz kosztów w deklaracjach rocznych, w celu poprawienia dokładności obliczeń, w sytuacjach kiedy z ulg korzysta wielu udziałowców w firmie;
- Na potrzeby automatycznego wypełniania sekcji D (aktualnie pola numer 28) deklaracji PIT-11 w kartotece pracownika dodany został odpowiedni parametr dotyczący kosztów uzyskania przychodów
- Naliczanie składki PPK, poprawione zostało naliczanie składki gdy:
- data zawarcia umowy i data wypłaty listy płac jest z tego samego dnia;
- gdy pracownik korzysta z obniżonej składki;
- Wersja stabilizująca - posiada funkcjonalność wersji 8.81.0 oraz wszystkie aktualizacje WAPRO Update opublikowane od dnia wydania wersji 8.81.0 do dnia 26.05.2023 roku;
Aktualizacja z dnia 22.03.2023
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach;
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36(30)
- PIT-36L(19)
Nowe formularze obejmują zmiany związane z rozliczaniem podatku dochodowego wg przepisów Polskiego Ładu. Udostępniana wersja wypełnia automatycznie większość pól deklaracji, w szczególnie w kluczowych załącznikach takich jak PIT/B, PIT/O i PIT/D jak też oczywiście w obu głównych formularzach.
Program uzupełniono o dodatkowe zestawienia, z których obliczone kwoty przenoszone są do załącznika PIT/B obu deklaracji. Zestawienia te mają służyć wyjaśnieniu pochodzenia kwot przychodów z działalności gospodarczej i zasiłków macierzyńskich, szczególnie w przypadku, kiedy podatnik korzysta z trzech dużych ulg polskiego ładu (ulga dla powracających z zagranicy, dla wielodzietnych i dla pracujących emerytów).
Zaktualizowane zostały również algorytmy obliczania kwot deklaracji zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dotyczącymi sposobu naliczania miesięcznej ulgi w zależności od przychodów prawnych opiekunów dzieci.
- Zweryfikowano aplikację pod kątem zgodności z SQL Server 2022 a także wprowadzono komunikaty informacyjne o zakończeniu wsparcia dla SQL 2014.
- Weryfikacja licencji firm - dodany został mechanizm weryfikacji licencji firm zarejestrowanych w programie.
Aktualizacja z dnia 22 marca 2023 roku
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach Opis znajduje się w punkcie: Deklaracja PIT-28 za rok 2022;
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Zmiana zapisów Ewidencji Ryczałtowej na zapisy Księgi Przychodów i Rozchodów - w związku z wprowadzeniem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisu umożliwiającego zmianę sposobu opodatkowania z ewidencji ryczałtowej na księgę przychodów i rozchodów, program został wyposażony w narzędzia ułatwiające przeprowadzenie tej operacji.
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Parametr firmy Rodzaj rozliczenia ZUS - w związku ze zmianami w strukturze deklaracji PIT-11 i koniecznością wykazywania zasiłków macierzyńskich w oddzielnych pozycjach, wobec wprowadzonych wcześniej ulg podatkowych Polskiego Ładu, zmodyfikowany został sposób określania parametru zmieniającego algorytm naliczania list płac (w szczególności zaliczek na podatek), związanego z ilością pracowników zatrudnionych w firmie. Obecnie wartość parametru określania jest w zależności od roku.
- Dostosowano struktury rejestrowania składowych wynagrodzeń pod kątem nowych formularzy PIT;
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- SQL Native Client - w programie WAPRO Kaper wymienione zostało połączenie z bazą danych. Z dotychczasowych ODBC lub OLE DB na: SQL Native Client.
- PIT-11(29) - w programie dodany został PIT-11 wzór 29;
Dodatkowo dodane zostało również Zestawienie pomocnicze do weryfikacji formularza PIT-11(29).
Aktualizacja z dnia 19.10.2022 roku
- Automatyczne pobieranie kursów walut - w programie dodany został moduł czynności automatycznych wraz z pierwszą czynnością automatyczną, którą jest pobieranie kursów walut. Opis znajduje się w punkcie: Moduł czynności automatycznych;
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, w programie dokonano następujących modyfikacji:
- Zmieniona została pierwsza stawka podatkowa dla umów cywilnoprawnych i list płac, o ile data ich wypłaty nie jest wcześniejsza niż 1 lipca 2022 roku.
Program, podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy automatycznie zastępuje obowiązującą w pierwszym półroczu stawkę 17% wartością 12%. Nie dotyczy to zapisanych i utworzonych wcześniej harmonogramów zapłat na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. W tym przypadku należy przed wydrukowaniem takiej umowy zaktualizować obliczenia podczas edytowania rachunku za miesiące od lipca 2022 roku. - Usunięta została możliwość naliczania ulgi dla klasy średniej dla dokumentów od 1 lipca 2022.
- Wyłączony został mechanizm wprowadzony rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 o odroczeniu zaliczek na podatek dochodowy.
- Dodany został formularz obliczeniowy PIT-RC dla obliczania zaliczki na podatek zryczałtowany. Formularz przeznaczony jest do naliczania podatku zryczałtowanego z uwzględnieniem obniżenia przychodu o 50% składek zdrowotnych opłaconych w miesiącu, za który liczony jest za liczka, co wynika z przepisów wprowadzanych ustawą z dnia 9 czerwca 2022. Formularz uwzględnia również obniżenia wynikające z ulg przysługujących pracującym emerytom, powracającym zza granicy oraz posiadającym czworo lub więcej dzieci. Formularz umożliwia ręczne korygowanie podstawowych wielkości wpływających na wymiar zaliczki, co nie było możliwe przy obliczaniu zaliczki za okres przed 1 lipca 2022
- Na formatce zapisu do ewidencji księgowej dodany został znacznik, który wyłącza oznaczony nim zapis z podstawy obliczenia składki zdrowotnej ZUS. Dotyczy to dokumentów będących np. następstwem sprzedaży środka trwałego.
- Aktualizacja deklaracji DRA oraz eksportu do programu Płatnik zgodnie z obowiązującymi, nowymi wzorcami KEDU.
- Ryczałt ewidencjonowany:
- dostosowano program do obsługi dwóch nowych stawek: 12% i 14%
- zaktualizowano naliczanie zaliczki na podatek zryczałtowany
- AKTUALIZACJA 19.02.2022
- Implementacja w programie deklaracjI PIT-28(24).
- Program został dostosowany do zmian przepisów w podatku dochodowym w zakresie naliczania list płac oraz umów cywilno - prawnych, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaktualizowane zostały:
- kwota progu podatkowego;
- kwota wolna od podatku;
- Zaktualizowana została metoda odliczania kwoty wolnej dla ogółu podatników rozliczającej podatek wg skali podatkowej;
- Zmodyfikowano obliczanie wysokości składki zdrowotnej oraz ograniczanie jej wysokości do kwoty podatku obliczonego według zasad obowiązujących na dzień 31 grudnia 2021 roku.
- Zlikwidowano odliczanie składki zdrowotnej od obliczonej kwoty podatku;
- Dodano obsługę nowych ulg:
- Ulga dla klasy średniej;
- Nowe PITy-0:
- Ulga dla powracających z zagranicy;
- Ulga dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci;
- Ulga dla pracujących emerytów;
- Dodano opcjonalną możliwość nie stosowania przez pracownika:
- kosztów uzyskania oraz
- ulgi dla klasy średniej.
- Zaktualizowane zostały:
- Program został dostosowany do zmian przepisów VAT wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaimplementowano obsługę schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2)
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Księgowanie składek PPK wypłacanych przez pracodawcę - w programie dodana została funkcjonalność księgowania składek PPK naliczonych przez pracodawcę.
Poza tym dodane zostały:- Możliwość grupowej zmiany daty wypłaty składek. ;
- Raport naliczonych składek PPK do listy płac;
- Formatka naliczania listy płac - zmieniony został podgląd naliczanej na żądanie pozycji listy płac.
- Importer dokumentów:
- Dodana została możliwość sortowania importowanych dokumentów;
- Zmodyfikowany został mechanizm walidacji kontrahentów;
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO, w którym zablokowana jest możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- Kartoteka kontrahentów - grupowa zmiana danych - w programie dodana została możliwość zmiany:
- Dostawca / Odbiorca;
- Czynny podatnik VAT;
- Podlega ewidencji NIP;
- Ulga na dzieci - w programie dodane zostały struktury do przechowywania informacji o dzieciach udziałowców wymagane do naliczenia ulgi w rozliczeniu rocznym podatku (w formularzach PIT);
- Formularz VIU-DO(1) - dodano deklarację VIU-DO wzór 1;
- VAT e-commerce lipiec 2021 - w programach linii 365 zaimplementowana została funkcjonalność obsługi pakietu VAT e-Commerce, który wszedł w życie 1 lipca 2021 roku;
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program udostępnia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestry VAT OSS oraz IOSS - w programie dodane zostały niezależne od rejestrów VAT krajowego, nowy rejestr VAT OSS / IOSS przeznaczony do rozliczeń według szczególnej procedury unijnej oraz do rozliczeń według szczególnej procedury importu. ;
- Rejestr OSS/IOSS za bieżący okres - w programie dodane zostały procedury naliczające dla transakcji OSS oraz IOSS rejestry za bieżący okres.
- Stawki VAT UE - w programie dodano słownik stawek VAT unijnych w kontekście krajów, w których obowiązują (stawki podstawowe i obniżone);
- Okna wprowadzania dokumentów do księgi oraz rejestrów VAT - w celu umożliwienia księgowania w księdze i rejestrowania transakcji e-commerce zmodyfikowane zostały formatki wprowadzania dokumentów do księgi oraz do rejestrów VAT. .
Zmodyfikowane zostały filtry przeglądarki rejestrów. ; - Operacje grupowe - rozbudowana została funkcjonalność operacji grupowych o możliwość przypisywania lub zmiany większości parametrów dotyczących transakcji e-Commerce. ;
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze:
- Zmodernizowano działanie modułu e-Formularzy w celu zwiększenia szybkości działania
- Dodano nowe wzory formularzy:
- PIT-11 - wzór 27
- PIT-4R - wzór 12
- PIT-8AR - wzór 11
- Do modułu e-Formularzy przeniesiono:
- VAT-8 - wzór 11
- VAT-9M - wzór 10
- Zmodyfikowano mechanizm obsługi marż ujemnych w celu dostosowania go do wymagań schematu JPK_V7.
- Dodano filtry na dokumenty objęte procedurą opisaną w art. 89a i 89b ustawy o VAT/
- Na liście wyświetlanych samochodów podczas wprowadzania kosztów, wprowadzono ograniczenie wyświetlania do samochodów nie posiadających w kartotece znacznika „Archiwalny” (nieaktywny).
- Na formatce wprowadzania kontrahenta dodano mechanizm sprawdzający, czy kontrahent o wprowadzanym numerze NIP istnieje już w bazie.
- Zmieniony został sposób sumowania wartości kwot rejestru zakupu. Poprzednio wartości te nie uwzględniały współczynników odliczenia VAT, natomiast obecnie kwoty wyświetlane są z uwzględnieniem tych współczynników.
- W procesie usuwania firm z bazy danych dodano procedury usuwające również ich deklaracje podatkowe.
- W nowej wersji usunięto również drobne usterki zgłoszone przez użytkowników programu;
- Dodane zostały nowe wzory deklaracji:
- IFT-1 - wzór 16;
- IFT-1R - wzór 16;
- Ryczałt – dodana została nowa stawka 15%
- Zdarzenia gospodarcze - dodana została możliwość:
- przypisywania skrótów klawiszowych do 9 wybranych zdarzeń gospodarczych, służących do szybkiego wybierania i wprowadzania ich na dokument
- przypisywania domyślnych kodów transakcji JPK do zdarzeń gospodarczych
- Okna przeglądarek – na listach dodane skróty klawiaturowe:
- Ctrl+A - zaznacz wszystkie
- Shift+Ctrl+A - usuń zaznaczenie
- Shift+Ctrl+D - odwróć zaznaczenie
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36 - nowy wzór 28
- PIT-36L - nowy wzór 17
- PIT-28 - nowy wzór 23
- W nowej wersji dodano nowe wzory obowiązujących deklaracji podatkowych:
- PIT-4R - wzór 11. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 05.01.2021;
- PIT-8AR - wzór 10; Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 07.01.2021;
- PIT-11 - wzór 26. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 13.11.2020;
Uwaga - zgodnie z informacją opublikowaną na epuap.gov.pl informujemy, że wzory dokumentów elektronicznych mogą być stosowane po upływie dwóch tygodni od daty opublikowania. Czyli na dzień opublikowania programu można jedynie wysyłać PIT-11(26). Pozostałe deklaracje można przygotowywać, jednak najprawdopodobniej wysłać będzie je można dopiero po upływie ww. 14 dni od odpowiednich dat wymienionych wyżej.
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Kartoteka Kontrahentów - dodano możliwość definiowania w kartotece domyślnych kodów JPK, które po wybraniu kontrahenta w dokumencie zostaną automatycznie wstawione do nagłówka dokumentu.
- Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- Kod kraju nadania numeru NIP - w programie rozdzielono w strukturach kod kraju od numeru NIP, które dotychczas były przechowywane razem, w jednej kolumnie.
- Kody klasyfikacji JPK - dodano możliwość definiowania kodów klasyfikacji JPK sprzedaży i zakupu na obu rodzajach dokumentów.
- Okno księgowania - rozdzielono pole uwag na uwagi odnoszące się do księgi oraz uwagi odnoszące się do rejestrów. każde pole posiada osobny znacznik uwzględniania ich na wydrukach.
- Eksport do ZUS - zaktualizowano schemat do wersji 5.2;
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe przypisywanie, zmianę, usuwanie rodzajów transakcji handlowych;
- Grupowe przypisywanie, zmiana kodu kraju nadania numeru NIP w dokumentach;
- Obsługa rejestrów cząstkowych.
- Deklaracja VAT-8 wzór 11;
- Deklaracja VAT-9M wzór 10;
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Rodz trans handl, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK -
Rodzaj trans. handl.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie
Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych. Do standardowej formatki dodana została zakładka
4) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk:
Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. - Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu.
- Wersja 8.51.2 funkcjonalnie stanowi połączenie wersji 8.51.0 z opublikowanymi do niej aktualizacjami.
- Update wersji 8.51.2 (21.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5
- Zmieniono numer wersji aplikacji na 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP jako zgodne z SQL Server 2019.
- Mały ZUS Plus - w programie dodano możliwość obsługi "Małego ZUS Plus" i naliczania na tej podstawie składek ZUS. Równocześnie zaktualizowano schematy plików formularzy eksportowanych do programu Płatnik
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K:
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML
- Update wersji 8.51.0 (6.05.2020)
- VAT-R - dodano wzór nr 14
- VAT-Z - dodano wzór nr 6
- Dodano nowy moduł przeznaczony do przygotowywania deklaracji podatkowych o nazwie e-Formularze
- PIT-36 - dodano wzór 27. Nowy wzór można uruchomić zarówno w nowym module e-Formularze jak i poprzednio stosowanym
- Update wersji 8.50.4 (09.03.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-36L 16.
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$.
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT)
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019
- Update wersji 8.50.2 (16.01.2020)
Opublikowane trzy nowe wzory deklaracji: PIT-11 wzór 25, PIT-4R wzór 9 oraz PIT-8AR wzór 8. - Update wersji 8.50.2 (27.01.2020)>
Aktualizacja uruchamia w programie obsługę mikrorachunków. - Update wersji 8.50.2 (28.01.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1 wzór 15.
Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1R wzór 15. - Update wersji 8.50.2 (6.02.2020)
Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-28 wzór 22.
- Nowy wykaz podatników VAT (usługa subskrypcyjna) - w programie dodano możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących.
- Obniżony PIT - od 1 października 2019 obowiązuje nowa skala podatkowa. W okresie przejściowym od 1 października do grudnia 2019 występują dwie stawki podatku co zmienia sposób naliczania list płac oraz umów zleceń,w tym przede wszystkim zaliczki na podatek dochodowy. Program został dostosowany tak, aby umożliwić stosowanie nowych stawek podatku.
- Ryczałt - w rejestrach VAT dodana została możliwość automatycznego rejestrowania zapisów w VAT dla kosztów związanych z samochodami, zgodnie z definicją pojazdu znajdującą w kartotece "Samochody";
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- Zerowy PIT dla młodych - w programie zaimplementowano, obowiązujące od 1 sierpnia 2019, zwolnienie przychodów od zaliczki na podatek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Wariant PRESTIŻ - od wersji 8.41.4 do programu WAPRO Kaper dodany został wariant PRESTIŻ
- Kartoteka Płace minimalne - w programie dodana została kartoteka rejestrująca zmiany płac minimalnych
- Zaktualizowany został format pliku wymiany danych (XML) z programem Płatnik.
Uwaga - wymagana jest aktualna wersja programu Płatnik. Co najmniej 10.02
- Naliczanie kosztów samochodów osobowych przez podatników VAT - zostało rozbudowane o możliwość naliczania kosztów podatkowych:
- Ubezpieczeń oraz rat leasingowych.
- Eksploatacji dla wszystkich rodzajów samochodów zarejestrowanych w kartotece „Samochody”. Również tych ze 100% odliczeniem VAT.
Środki trwałe
- Dodano możliwość definiowania dla środka trwałego będącego samochodem osobowym (tj. środka trwałego powiązanego z pozycją kartoteki „Samochody” będąca samochodem osobowym), limitów dla kwot kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów. Limity mogą być definiowane dla różnych okresów rozliczeniowych i mają wpływ na ograniczenie wysokości podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
- Dla operacji sprzedaży samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, przeprowadzanej z datą po 1 stycznia 2019 zmieniony został sposób naliczania kosztów podatkowych w tej operacji.
Dostosowano go do obowiązujących przepisów Art. 24 ust.2 pkt. 2a ustawy o pdof.
- Deklaracja PIT-36 wzór 26
- Deklaracja PIT-36L wzór 15
- Naliczanie kosztów eksploatacji samochodów - W programie dodany został mechanizm automatycznego naliczania kosztów eksploatacji samochodów. W związku z tym, zmodernizowane zostały:
- Kartoteka samochodów - dodana została historia zmian oraz rozszerzony został zakres przechowywanych danych
- Formatka "Opcje zaawansowane" (uruchamiana z okna dodawania nowego zapisu do księgi) – dodana została funkcjonalność naliczania podatkowych kosztów eksploatacji samochodów osobowych, zależnie od wybranego z kartoteki Samochody pojazdu
- Nowe wzory deklaracji PIT wraz z załącznikami. Deklaracje za rok 2018, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019:
- PIT-11 wzór 24
- PIT-28/PIT-28S wzór 21
- PIT-8AR wzór 7
- PIT-4R wzór 8
- IFT-1 / IFT-1R wzór 14
- Import dokumentów (nowy moduł):
Dodano odświeżanie, po imporcie danych okien przeglądarek
Konfiguracja importu dokumentów:- Rozbudowano możliwość konfiguracji typu importowanego dokumentu o:
- Wybór rejestru VAT
- Włączanie / wyłączanie opcji Nie podlega rozliczeniu
- Dodano opcję blokowania importu dokumentów wcześniej zaksięgowanych
- Możliwość nie wyświetlania diagnostyki kontrahentów w przypadku, jeżeli wszyscy kontrahenci są uzgodnieni
- Rozbudowano możliwość konfiguracji typu importowanego dokumentu o:
- Zmodernizowana została operacja weryfikacji kontrahentów
- Faktura końcowa na zero złotych - dodana została procedura importu z programu WAPRO Mag faktur końcowych do wcześniej wystawionych faktury lub faktur zaliczkowych, których suma wartości jest równa całości zamówienia
- Export danych do programu Płatnik - w programie wymieniony sposób eksportu danych do programu Płatnik. Format pliku wymiany danych został zmieniony na XML
- Import danych - wyłączony został import danych z plików "kpm"
- Powielanie dokumentów - W konfiguracji działania programu dodano dwa nowe parametry odpowiedzialne za powielanie numeru dokumentu:
- Kopiuj numer dokumentu gdy jest to sprzedaż (dotyczy księgi) - domyślnie zaznaczony
- Kopiuj numer dokumentu gdy jest to zakup (dotyczy księgi) - domyślnie nie zaznaczony
- Bufor dokumentów - dodano weryfikację unikalności numeru wprowadzanego do bufora dokumentu
- Zmodyfikowano formatkę nadawania / zmiany haseł użytkowników programu
- Import dokumentów z plików w formacie WAPRO XML - uszczelniono proces importu i zablokowano import dokumentów z nieobsługiwanymi kodami dokumentów
- Rozszerzono zakres współpracy programu z programem $$WAPRO JPK$$ wariant Biuro o możliwość seryjnego wysyłania korekt plików JPK_VAT
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- W operacjach grupowych dodano możliwość wprowadzenia opisu zdarzenia gospodarczego.
- W wydrukach umów zleceń dodano możliwość drukowania liczby godzin pracy w danym miesiącu.
- Zablokowano możliwość wyboru podpisywania e-deklaracji przychodem w e-Formularzach, w których nie wolno stosować tej metody.
- Dodano możliwość używania do obliczeń zaliczki na podatek pierwszej stawki podatkowej przez cały rok, niezależnie od wysokości podstawy opodatkowania dla podatników, którzy rozliczenia rocznego zamierzają dokonać z małżonkiem uzyskującym niskie dochody.
- Dodano funkcje kontrolne księgi, które poprzez porządkowanie rejestrów aktywności mają m.in. wpływ na minimalizowanie rozmiaru bazy danych.
- W rejestrach aktywności użytkowników dodano mechanizm retencji danych, który automatycznie usuwa zapisy, w przypadku gdy data wykracza poza okres zdefiniowany parametrem.
- Na formatce zamykającej program dodano informację o terminie wykonania ostatniego archiwum.
- W oknach przeglądarek kartotek: Kontrahentów, Pracowników, Kontaktów dodano filtry Pokaż zapisy do anonimizacji zgodnie z RODO.
- W programie, w którego bazach danych znajdują się wyłącznie struktury Wapro Kaper dodano możliwość usuwania firm oraz udziałowców.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
- Wersja 8.90.4 jest wersją stabilizującą. Zawiera wszystkie aktualizacje Wapro Update opublikowane dla wersji 8.90.2;
- Dodana została również możliwość generowania formularza PIT-11(29) od przychodów oraz dochodów za rok 2024;
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-4R wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-8AR wzór 13 - wypełniany danymi z bazy danych programu;
- PIT-36 wzór 31 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-36L wzór 20 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- PIT-28 wzór 26 - szablon formularza do ręcznego wypełnienia;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- PIT-36, PIT-36L i PIT-28 - pobieranie danych z bazy danych programu oraz procedury obliczeniowe zostaną dodane w późniejszym terminie.
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału / JST;
- Dodano możliwość uruchamiania konfiguracji importu danych z KSeF z okna bufora dokumentów importowanych;
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Zreorganizowana została obsługa deklaracji firmy, udziałowca oraz pracowników w oknach przeglądarek:
- Zmodernizowano w celu poprawienia ergonomii obsługi listę operacji dostępnych po przyciśnięciu przycisku "Operacje deklaracji"
- Zamieniono dotychczasowy komunikat zbiorczy pojawiający się w przypadku pojawienia się jakichś braków w przetwarzanych deklaracjach na okna informacyjne, w których widoczna jest lista zgrupowanych deklaracji zaznaczonych do przetworzenia z informacją o znalezionym braku oraz informacją jak go usunąć
- Ujednolicony został sposób wybierania deklaracji do przetwarzania. Uruchamiane funkcje będą przetwarzać zaznaczone na liście przeglądarek deklaracje;
- Przelewy do US - dodano automatyczne podpowiadanie mikrorachunku;
- Powielanie deklaracji - dodana została możliwość powielania deklaracji w celu ułatwienia wykonywania korekt deklaracji;
- Import listy banków - dodana została możliwość importu listy banków;
- Import danych z Białej listy - dodana została możliwość importu danych kontrahentów, w tym numerów rachunków bankowych z "Białej listy";
- Dodana została możliwość wykazywania świadczeń z kodami 311, 315 oraz 327 na liście płac w polu zasiłek macierzyński;
- Dodany został zwiększony limit najmu w formie ryczałtu dla małżonków wg stawki 8,5%;
- Na wydruku rachunku do umowy cywilnoprawnej dodane zostało podsumowanie składek ZUS;
- Dodana została możliwość drukowania numeru PESEL na umowach cywilnoprawnych;
- Zestawienie dla ubezpieczonego - zmieniono wykazywanie świadczeń chorobowych na zestawieniu. Obecnie prezentowane jest na liście świadczeń;
- Zmodernizowano procedury obliczające kwoty przychodów oraz kosztów w deklaracjach rocznych, w celu poprawienia dokładności obliczeń, w sytuacjach kiedy z ulg korzysta wielu udziałowców w firmie;
- Na potrzeby automatycznego wypełniania sekcji D (aktualnie pola numer 28) deklaracji PIT-11 w kartotece pracownika dodany został odpowiedni parametr dotyczący kosztów uzyskania przychodów
- Naliczanie składki PPK, poprawione zostało naliczanie składki gdy:
- data zawarcia umowy i data wypłaty listy płac jest z tego samego dnia;
- gdy pracownik korzysta z obniżonej składki;
- Wersja stabilizująca - posiada funkcjonalność wersji 8.81.0 oraz wszystkie aktualizacje WAPRO Update opublikowane od dnia wydania wersji 8.81.0 do dnia 26.05.2023 roku;
Aktualizacja z dnia 22.03.2023
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach;
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36(30)
- PIT-36L(19)
Nowe formularze obejmują zmiany związane z rozliczaniem podatku dochodowego wg przepisów Polskiego Ładu. Udostępniana wersja wypełnia automatycznie większość pól deklaracji, w szczególnie w kluczowych załącznikach takich jak PIT/B, PIT/O i PIT/D jak też oczywiście w obu głównych formularzach.
Program uzupełniono o dodatkowe zestawienia, z których obliczone kwoty przenoszone są do załącznika PIT/B obu deklaracji. Zestawienia te mają służyć wyjaśnieniu pochodzenia kwot przychodów z działalności gospodarczej i zasiłków macierzyńskich, szczególnie w przypadku, kiedy podatnik korzysta z trzech dużych ulg polskiego ładu (ulga dla powracających z zagranicy, dla wielodzietnych i dla pracujących emerytów).
Zaktualizowane zostały również algorytmy obliczania kwot deklaracji zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dotyczącymi sposobu naliczania miesięcznej ulgi w zależności od przychodów prawnych opiekunów dzieci.
- Zweryfikowano aplikację pod kątem zgodności z SQL Server 2022 a także wprowadzono komunikaty informacyjne o zakończeniu wsparcia dla SQL 2014.
- Weryfikacja licencji firm - dodany został mechanizm weryfikacji licencji firm zarejestrowanych w programie.
Aktualizacja z dnia 22 marca 2023 roku
- PIT-28(25) - aktualizacja dodaje procedury uzupełniające kwoty obliczone na podstawie danych pobranych z bazy danych w formularzu głównym oraz odpowiednich załącznikach Opis znajduje się w punkcie: Deklaracja PIT-28 za rok 2022;
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Zmiana zapisów Ewidencji Ryczałtowej na zapisy Księgi Przychodów i Rozchodów - w związku z wprowadzeniem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisu umożliwiającego zmianę sposobu opodatkowania z ewidencji ryczałtowej na księgę przychodów i rozchodów, program został wyposażony w narzędzia ułatwiające przeprowadzenie tej operacji.
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Parametr firmy Rodzaj rozliczenia ZUS - w związku ze zmianami w strukturze deklaracji PIT-11 i koniecznością wykazywania zasiłków macierzyńskich w oddzielnych pozycjach, wobec wprowadzonych wcześniej ulg podatkowych Polskiego Ładu, zmodyfikowany został sposób określania parametru zmieniającego algorytm naliczania list płac (w szczególności zaliczek na podatek), związanego z ilością pracowników zatrudnionych w firmie. Obecnie wartość parametru określania jest w zależności od roku.
- Dostosowano struktury rejestrowania składowych wynagrodzeń pod kątem nowych formularzy PIT;
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- SQL Native Client - w programie WAPRO Kaper wymienione zostało połączenie z bazą danych. Z dotychczasowych ODBC lub OLE DB na: SQL Native Client.
- PIT-11(29) - w programie dodany został PIT-11 wzór 29;
Dodatkowo dodane zostało również Zestawienie pomocnicze do weryfikacji formularza PIT-11(29).
Aktualizacja z dnia 19.10.2022 roku
- Automatyczne pobieranie kursów walut - w programie dodany został moduł czynności automatycznych wraz z pierwszą czynnością automatyczną, którą jest pobieranie kursów walut. Opis znajduje się w punkcie: Moduł czynności automatycznych;
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, w programie dokonano następujących modyfikacji:
- Zmieniona została pierwsza stawka podatkowa dla umów cywilnoprawnych i list płac, o ile data ich wypłaty nie jest wcześniejsza niż 1 lipca 2022 roku.
Program, podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy automatycznie zastępuje obowiązującą w pierwszym półroczu stawkę 17% wartością 12%. Nie dotyczy to zapisanych i utworzonych wcześniej harmonogramów zapłat na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. W tym przypadku należy przed wydrukowaniem takiej umowy zaktualizować obliczenia podczas edytowania rachunku za miesiące od lipca 2022 roku. - Usunięta została możliwość naliczania ulgi dla klasy średniej dla dokumentów od 1 lipca 2022.
- Wyłączony został mechanizm wprowadzony rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 o odroczeniu zaliczek na podatek dochodowy.
- Dodany został formularz obliczeniowy PIT-RC dla obliczania zaliczki na podatek zryczałtowany. Formularz przeznaczony jest do naliczania podatku zryczałtowanego z uwzględnieniem obniżenia przychodu o 50% składek zdrowotnych opłaconych w miesiącu, za który liczony jest za liczka, co wynika z przepisów wprowadzanych ustawą z dnia 9 czerwca 2022. Formularz uwzględnia również obniżenia wynikające z ulg przysługujących pracującym emerytom, powracającym zza granicy oraz posiadającym czworo lub więcej dzieci. Formularz umożliwia ręczne korygowanie podstawowych wielkości wpływających na wymiar zaliczki, co nie było możliwe przy obliczaniu zaliczki za okres przed 1 lipca 2022
- Na formatce zapisu do ewidencji księgowej dodany został znacznik, który wyłącza oznaczony nim zapis z podstawy obliczenia składki zdrowotnej ZUS. Dotyczy to dokumentów będących np. następstwem sprzedaży środka trwałego.
- Ryczałt ewidencjonowany:
- dostosowano program do obsługi dwóch nowych stawek: 12% i 14%
- zaktualizowano naliczanie zaliczki na podatek zryczałtowany
- AKTUALIZACJA 19.02.2022
- Implementacja w programie deklaracjI PIT-28(24).
- Program został dostosowany do zmian przepisów w podatku dochodowym w zakresie naliczania list płac oraz umów cywilno - prawnych, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaktualizowane zostały:
- kwota progu podatkowego;
- kwota wolna od podatku;
- Zaktualizowana została metoda odliczania kwoty wolnej dla ogółu podatników rozliczającej podatek wg skali podatkowej;
- Zmodyfikowano obliczanie wysokości składki zdrowotnej oraz ograniczanie jej wysokości do kwoty podatku obliczonego według zasad obowiązujących na dzień 31 grudnia 2021 roku.
- Zlikwidowano odliczanie składki zdrowotnej od obliczonej kwoty podatku;
- Dodano obsługę nowych ulg:
- Ulga dla klasy średniej;
- Nowe PITy-0:
- Ulga dla powracających z zagranicy;
- Ulga dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci;
- Ulga dla pracujących emerytów;
- Dodano opcjonalną możliwość nie stosowania przez pracownika:
- kosztów uzyskania oraz
- ulgi dla klasy średniej.
- Zaktualizowane zostały:
- Program został dostosowany do zmian przepisów VAT wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Zaimplementowano obsługę schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2)
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Księgowanie składek PPK wypłacanych przez pracodawcę - w programie dodana została funkcjonalność księgowania składek PPK naliczonych przez pracodawcę.
Poza tym dodane zostały:- Możliwość grupowej zmiany daty wypłaty składek. ;
- Raport naliczonych składek PPK do listy płac;
- Formatka naliczania listy płac - zmieniony został podgląd naliczanej na żądanie pozycji listy płac.
- Importer dokumentów:
- Dodana została możliwość sortowania importowanych dokumentów;
- Zmodyfikowany został mechanizm walidacji kontrahentów;
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO, w którym zablokowana jest możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- Kartoteka kontrahentów - grupowa zmiana danych - w programie dodana została możliwość zmiany:
- Dostawca / Odbiorca;
- Czynny podatnik VAT;
- Podlega ewidencji NIP;
- Ulga na dzieci - w programie dodane zostały struktury do przechowywania informacji o dzieciach udziałowców wymagane do naliczenia ulgi w rozliczeniu rocznym podatku (w formularzach PIT);
- Formularz VIU-DO(1) - dodano deklarację VIU-DO wzór 1;
- VAT e-commerce lipiec 2021 - w programach linii 365 zaimplementowana została funkcjonalność obsługi pakietu VAT e-Commerce, który wszedł w życie 1 lipca 2021 roku;
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program udostępnia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestry VAT OSS oraz IOSS - w programie dodane zostały niezależne od rejestrów VAT krajowego, nowy rejestr VAT OSS / IOSS przeznaczony do rozliczeń według szczególnej procedury unijnej oraz do rozliczeń według szczególnej procedury importu. ;
- Rejestr OSS/IOSS za bieżący okres - w programie dodane zostały procedury naliczające dla transakcji OSS oraz IOSS rejestry za bieżący okres.
- Stawki VAT UE - w programie dodano słownik stawek VAT unijnych w kontekście krajów, w których obowiązują (stawki podstawowe i obniżone);
- Okna wprowadzania dokumentów do księgi oraz rejestrów VAT - w celu umożliwienia księgowania w księdze i rejestrowania transakcji e-commerce zmodyfikowane zostały formatki wprowadzania dokumentów do księgi oraz do rejestrów VAT. .
Zmodyfikowane zostały filtry przeglądarki rejestrów. ; - Operacje grupowe - rozbudowana została funkcjonalność operacji grupowych o możliwość przypisywania lub zmiany większości parametrów dotyczących transakcji e-Commerce. ;
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze:
- Zmodernizowano działanie modułu e-Formularzy w celu zwiększenia szybkości działania
- Dodano nowe wzory formularzy:
- PIT-11 - wzór 27
- PIT-4R - wzór 12
- PIT-8AR - wzór 11
- Do modułu e-Formularzy przeniesiono:
- VAT-8 - wzór 11
- VAT-9M - wzór 10
- Zmodyfikowano mechanizm obsługi marż ujemnych w celu dostosowania go do wymagań schematu JPK_V7.
- Dodano filtry na dokumenty objęte procedurą opisaną w art. 89a i 89b ustawy o VAT/
- Na liście wyświetlanych samochodów podczas wprowadzania kosztów, wprowadzono ograniczenie wyświetlania do samochodów nie posiadających w kartotece znacznika „Archiwalny” (nieaktywny).
- Na formatce wprowadzania kontrahenta dodano mechanizm sprawdzający, czy kontrahent o wprowadzanym numerze NIP istnieje już w bazie.
- Zmieniony został sposób sumowania wartości kwot rejestru zakupu. Poprzednio wartości te nie uwzględniały współczynników odliczenia VAT, natomiast obecnie kwoty wyświetlane są z uwzględnieniem tych współczynników.
- W procesie usuwania firm z bazy danych dodano procedury usuwające również ich deklaracje podatkowe.
- W nowej wersji usunięto również drobne usterki zgłoszone przez użytkowników programu;
- Dodane zostały nowe wzory deklaracji:
- IFT-1 - wzór 16;
- IFT-1R - wzór 16;
- Ryczałt – dodana została nowa stawka 15%
- Zdarzenia gospodarcze - dodana została możliwość:
- przypisywania skrótów klawiszowych do 9 wybranych zdarzeń gospodarczych, służących do szybkiego wybierania i wprowadzania ich na dokument
- przypisywania domyślnych kodów transakcji JPK do zdarzeń gospodarczych
- Okna przeglądarek – na listach dodane skróty klawiaturowe:
- Ctrl+A - zaznacz wszystkie
- Shift+Ctrl+A - usuń zaznaczenie
- Shift+Ctrl+D - odwróć zaznaczenie
- Nowe wzory deklaracji podatkowych:
- PIT-36 - nowy wzór 28
- PIT-36L - nowy wzór 17
- PIT-28 - nowy wzór 23
- W nowej wersji dodano nowe wzory obowiązujących deklaracji podatkowych:
- PIT-4R - wzór 11. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 05.01.2021;
- PIT-8AR - wzór 10; Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 07.01.2021;
- PIT-11 - wzór 26. Schemat deklaracji elektronicznej był opublikowany 13.11.2020;
Uwaga - zgodnie z informacją opublikowaną na epuap.gov.pl informujemy, że wzory dokumentów elektronicznych mogą być stosowane po upływie dwóch tygodni od daty opublikowania. Czyli na dzień opublikowania programu można jedynie wysyłać PIT-11(26). Pozostałe deklaracje można przygotowywać, jednak najprawdopodobniej wysłać będzie je można dopiero po upływie ww. 14 dni od odpowiednich dat wymienionych wyżej.
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Kartoteka Kontrahentów - dodano możliwość definiowania w kartotece domyślnych kodów JPK, które po wybraniu kontrahenta w dokumencie zostaną automatycznie wstawione do nagłówka dokumentu.
- Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- Kod kraju nadania numeru NIP - w programie rozdzielono w strukturach kod kraju od numeru NIP, które dotychczas były przechowywane razem, w jednej kolumnie.
- Kody klasyfikacji JPK - dodano możliwość definiowania kodów klasyfikacji JPK sprzedaży i zakupu na obu rodzajach dokumentów.
- Okno księgowania - rozdzielono pole uwag na uwagi odnoszące się do księgi oraz uwagi odnoszące się do rejestrów. każde pole posiada osobny znacznik uwzględniania ich na wydrukach.
- Eksport do ZUS - zaktualizowano schemat do wersji 5.2;
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe przypisywanie, zmianę, usuwanie rodzajów transakcji handlowych;
- Grupowe przypisywanie, zmiana kodu kraju nadania numeru NIP w dokumentach;
- Obsługa rejestrów cząstkowych.
- Deklaracja VAT-8 wzór 11;
- Deklaracja VAT-9M wzór 10;
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Rodz trans handl, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK -
Rodzaj trans. handl.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie
Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych. Do standardowej formatki dodana została zakładka
4) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk:
Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. - Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu.
- Wersja 8.51.2 funkcjonalnie stanowi połączenie wersji 8.51.0 z opublikowanymi do niej aktualizacjami.
- Update wersji 8.51.2 (21.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5
- Zmieniono numer wersji aplikacji na 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP jako zgodne z SQL Server 2019.
- Mały ZUS Plus - w programie dodano możliwość obsługi "Małego ZUS Plus" i naliczania na tej podstawie składek ZUS. Równocześnie zaktualizowano schematy plików formularzy eksportowanych do programu Płatnik
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K:
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML
- Update wersji 8.51.0 (6.05.2020)
- VAT-R - dodano wzór nr 14
- VAT-Z - dodano wzór nr 6
- Dodano nowy moduł przeznaczony do przygotowywania deklaracji podatkowych o nazwie e-Formularze
- PIT-36 - dodano wzór 27. Nowy wzór można uruchomić zarówno w nowym module e-Formularze jak i poprzednio stosowanym
- Update wersji 8.50.4 (09.03.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-36L 16.
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$.
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT)
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019
- Update wersji 8.50.2 (16.01.2020)
Opublikowane trzy nowe wzory deklaracji: PIT-11 wzór 25, PIT-4R wzór 9 oraz PIT-8AR wzór 8. - Update wersji 8.50.2 (27.01.2020)>
Aktualizacja uruchamia w programie obsługę mikrorachunków. - Update wersji 8.50.2 (28.01.2020)
- Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1 wzór 15.
Aktualizacja dodaje w programie deklarację IFT-1R wzór 15. - Update wersji 8.50.2 (6.02.2020)
Aktualizacja dodaje w programie deklarację PIT-28 wzór 22.
- Nowy wykaz podatników VAT (usługa subskrypcyjna) - w programie dodano możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących.
- Obniżony PIT - od 1 października 2019 obowiązuje nowa skala podatkowa. W okresie przejściowym od 1 października do grudnia 2019 występują dwie stawki podatku co zmienia sposób naliczania list płac oraz umów zleceń,w tym przede wszystkim zaliczki na podatek dochodowy. Program został dostosowany tak, aby umożliwić stosowanie nowych stawek podatku.
- Ryczałt - w rejestrach VAT dodana została możliwość automatycznego rejestrowania zapisów w VAT dla kosztów związanych z samochodami, zgodnie z definicją pojazdu znajdującą w kartotece "Samochody".
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- Zerowy PIT dla młodych - w programie zaimplementowano, obowiązujące od 1 sierpnia 2019, zwolnienie przychodów od zaliczki na podatek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Wariant PRESTIŻ - od wersji 8.41.4 do programu WAPRO Kaper dodany został wariant PRESTIŻ
- Kartoteka Płace minimalne - w programie dodana została kartoteka rejestrująca zmiany płac minimalnych
- Zaktualizowany został format pliku wymiany danych (XML) z programem Płatnik.
Uwaga - wymagana jest aktualna wersja programu Płatnik. Co najmniej 10.02
- Naliczanie kosztów samochodów osobowych przez podatników VAT - zostało rozbudowane o możliwość naliczania kosztów podatkowych:
- Ubezpieczeń oraz rat leasingowych.
- Eksploatacji dla wszystkich rodzajów samochodów zarejestrowanych w kartotece „Samochody”. Również tych ze 100% odliczeniem VAT.
Środki trwałe
- Dodano możliwość definiowania dla środka trwałego będącego samochodem osobowym (tj. środka trwałego powiązanego z pozycją kartoteki „Samochody” będąca samochodem osobowym), limitów dla kwot kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów. Limity mogą być definiowane dla różnych okresów rozliczeniowych i mają wpływ na ograniczenie wysokości podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
- Dla operacji sprzedaży samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, przeprowadzanej z datą po 1 stycznia 2019 zmieniony został sposób naliczania kosztów podatkowych w tej operacji.
Dostosowano go do obowiązujących przepisów Art. 24 ust.2 pkt. 2a ustawy o pdof;
- Deklaracja PIT-36 wzór 26
- Deklaracja PIT-36L wzór 15
- Naliczanie kosztów eksploatacji samochodów - W programie dodany został mechanizm automatycznego naliczania kosztów eksploatacji samochodów. W związku z tym, zmodernizowane zostały:
- Kartoteka samochodów - dodana została historia zmian oraz rozszerzony został zakres przechowywanych danych
- Formatka "Opcje zaawansowane" (uruchamiana z okna dodawania nowego zapisu do księgi) – dodana została funkcjonalność naliczania podatkowych kosztów eksploatacji samochodów osobowych, zależnie od wybranego z kartoteki Samochody pojazdu
- Nowe wzory deklaracji PIT wraz z załącznikami. Deklaracje za rok 2018, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019:
- PIT-11 wzór 24
- PIT-28/PIT-28S wzór 21
- PIT-8AR wzór 7
- PIT-4R wzór 8
- IFT-1 / IFT-1R wzór 14
- Import dokumentów (nowy moduł):
Dodano odświeżanie, po imporcie danych okien przeglądarek
Konfiguracja importu dokumentów:- Rozbudowano możliwość konfiguracji typu importowanego dokumentu o:
- Wybór rejestru VAT
- Włączanie / wyłączanie opcji Nie podlega rozliczeniu
- Dodano opcję blokowania importu dokumentów wcześniej zaksięgowanych
- Możliwość nie wyświetlania diagnostyki kontrahentów w przypadku, jeżeli wszyscy kontrahenci są uzgodnieni
- Rozbudowano możliwość konfiguracji typu importowanego dokumentu o:
- Zmodernizowana została operacja weryfikacji kontrahentów
- Faktura końcowa na zero złotych - dodana została procedura importu z programu WAPRO Mag faktur końcowych do wcześniej wystawionych faktury lub faktur zaliczkowych, których suma wartości jest równa całości zamówienia
- Export danych do programu Płatnik - w programie wymieniony sposób eksportu danych do programu Płatnik. Format pliku wymiany danych został zmieniony na XML
- Import danych - wyłączony został import danych z plików "kpm"
- Powielanie dokumentów - W konfiguracji działania programu dodano dwa nowe parametry odpowiedzialne za powielanie numeru dokumentu:
- Kopiuj numer dokumentu gdy jest to sprzedaż (dotyczy księgi) - domyślnie zaznaczony
- Kopiuj numer dokumentu gdy jest to zakup (dotyczy księgi) - domyślnie nie zaznaczony
- Bufor dokumentów - dodano weryfikację unikalności numeru wprowadzanego do bufora dokumentu
- Zmodyfikowano formatkę nadawania / zmiany haseł użytkowników programu
- Import dokumentów z plików w formacie WAPRO XML - uszczelniono proces importu i zablokowano import dokumentów z nieobsługiwanymi kodami dokumentów
- Rozszerzono zakres współpracy programu z programem $$WAPRO JPK$$ wariant Biuro o możliwość seryjnego wysyłania korekt plików JPK_VAT