Korekta podatku VAT zgodnie z art. 89a ustawy o VAT
Korekta podatku VAT zgodnie z art. 89a ustawy o VAT
W związku obowiązkiem dokonywania korekty podatku naliczonego od niezapłaconych transakcji zakupu zg. z art 89a ustawy o VAT oraz prawem do obniżenia podatku należnego, tzw. "ulgi na złe długi", do programu Wapro Kaper Księga podatkowa wprowadzono narzędzia ułatwiające dokonywanie korekt wartości w rejestrach VAT tak dla podatku VAT należnego jak i VAT naliczonego.
Wprowadzone w wersji 8.00.0 ułatwienia służyć mają systematycznemu porządkowaniu zapisów pod kątem wspomnianego art.89a oraz umożliwić w przyszłości automatyczne zarządzanie operacjami wyrejestrowywania kwot z rejestrów w następnych wersjach programu, w których proces ten zostanie całkowicie zautomatyzowany.
Aby móc skorzystać z narzędzi udostępnionych w programie należy w pierwszym rzędzie określić, które faktury VAT podlegają lub nie podlegają przepisom przytaczanego poprzednio przepisu. Program nie narzuca użytkownikowi czy i kiedy korzystać on będzie z przysługującego mu prawa do zmniejszenia podatku należnego w przypadku dokumentów sprzedaży; podobnie w przypadku zakupów użytkownik w obecnej wersji programu zobowiązany jest do samodzielnego podjęcia decyzji co do terminu, w którym obniża podatek naliczony w związku z nie uregulowaniem ciążących na nim zobowiązań (mimo, że formalnie przepisy podatkowe tę datę wprost narzucają).
Aby móc używać omawianej funkcjonalności każdy dokument VAT wyposażony został w dodatkową grupę pól, przedstawionych na poniższym rysunku:
W polu tym można wyłączyć dany dokument spod działania omawianych algorytmów. Posiłkując się natomiast pokazanymi na powyższym rysunku przyciskami można wskazać dokument, do którego bieżący jest korektą wartości rejestru VAT wynikającą z przedmiotowego przepisu. Takie przyporządkowanie pozwoli w następnych wersjach programu na zautomatyzowanie używanych tu procedur, w szczególności umożliwi automatyczne wypełnianie załącznika ZD deklaracji VAT-7. Umożliwia to również automatyczne usunięcie dokumentów wyrejestrowujących w przypadku, kiedy usuwany jest dokument główny. Program dzięki temu nie pozwala również zmienić wartości pola **Zapis nie podlega regulacjom… w przypadku, kiedy do tego dokumentu przypisane są już zapisy wyrejestrowujące. Aby usunąć taki dokument, należy najpierw usunąć przypisane mu dokumenty wyrejestrowujące (znajdując je w sposób opisany nieco dalej) a potem dopiero usuwać dokument główny. Należy pamiętać jednocześnie, że jeśli w okresach, w których znajdował się usuwany dokument główny i dokumenty wyrejestrowujące sporządzona była już deklaracja VAT-7, należy są utworzyć ponownie. Jeśli wcześniej sporządzona deklaracja została już w jakiejkolwiek postaci dostarczona do Urzędu Skarbowego – następną należy sporządzić jako korektę.
Dokonanie omawianego przyporządkowania ułatwia późniejsze odnalezienie dokumentów zmniejszających/zwiększających wartości kwot w rejestrach VAT powiązanych z dokumentem głównym. Do szybkiego wyszukiwania dokumentów wyrejestrowujących przyporządkowanych do dokumentu głównego posłużyć się można prawym klawiszem myszy:
Po dokonaniu opisanego wyżej przyporządkowania, które jest niezbędne w przypadku faktur wprowadzanych wcześniej, które podlegają zapisom art.89a ustawy o VAT i takich, dla których przeprowadzono już zmniejszenia/zwiększenia kwot w rejestrze VAT, można posługiwać się raportem, który wykazuje, które dokumenty wymagają korekt wartości w rejestrze VAT. Raport dostępny jest z menu „VAT”:
Raport ten uruchamiany jest w kontekście bieżącej firmy i obejmuje dokumenty, dla których – zgodnie z art. 89a – sto pięćdziesiąt dni od daty płatności upływa w bieżącym okresie, tzn. w miesiącu aktualnym lub kwartale zawierającym miesiąc aktualny – dla przypadku, kiedy podatek VAT rozliczany jest kwartalnie. Obecna wersja algorytmów nie sprawdza, czy obniżenie podatku naliczonego nie powinno być dokonane w którymś z poprzedni okresów. Program zakłada, że użytkownik dokonuje tych operacji na bieżąco.
Po kliknięciu ikony tworzony otwierana jest formatka zawierająca dwie zakładki: dla podatku VAT należnego i podatku VAT naliczonego, na których znajdują się identyczne co do struktury przeglądarki
Wyjaśnienia wymagając następujące kolumny:
wyrejestr. netto, wyrejestr. VAT w kolumnach tych znajdują się kwoty odpowiednio netto i VAT już istniejących dokumentów wyrejestrowujących, które zmieniają wartość dokumentów głównych ze względu na zastosowanie art.89a (z uwagi na nieuregulowane płatności)
do wyrejestr. netto, VAT - kwota o którą należy dodatkowo skorygować wartości kwot w rejestrach tak, aby spełnić warunki wyznaczane przez art.89a ustawy o VAT ; oznacza to w praktyce, że do rejestru VAT wpisane muszą być zapisy o kwotach znajdujących się we wspomnianych kolumnach – obowiązkowo przypisane do tego samego kontrahenta, który widnieje na dokumencie głównym; w następnych wersjach programu czynność ta zostanie zautomatyzowana – obecna wersja pozwala wydrukować powyższe zestawienie i wprowadzić zapisy zmieniające wartość stosownych rejestrów VAT.
UwagaKwoty zapisów wyrejestrowujących należy wpisywać z takim znakiem i w tym rejestrze, jaki widnieje na powyższym zestawieniu, bez względu na to, czy określenie w nagłówku („do wyrejestrowania”) jest adekwatne do rzeczywistego „kierunku” operacji – tzn. zmniejszenia wartości w rejestrze, bądź jej zwiększenia.
Powyższe zestawienie można również wydrukować [Ctrl+D]