Jak korzystać z modułu e-Deklaracje?
Moduł e-deklaracji w programie Wapro Kaper jest dostępny we wszystkich jego wariantach, co umożliwia wygodne i szybkie składanie deklaracji podatkowych. Aby wysyłać deklaracje do urzędu skarbowego elektronicznie, konieczny jest dostęp do Internetu.
Aktualna wersja programu Wapro Kaper obsługuje wszystkie deklaracje elektroniczne, które są dostępne również w wersji tradycyjnej, co zapewnia pełną zgodność i elastyczność w wyborze formy składania dokumentów.
Formularze deklaracji są obsługiwane przez moduł e-Formularze. W starszych oraz aktualnych wersjach programu, w przypadku obowiązujących aktualnie starych wzorów formularzy deklaracji i zgłoszeń, moduł korzysta z dokumentów w formacie PDF.
Aby dowiedzieć się, jak moduł e-Deklaracje działa w pełnym zakresie, zapoznaj się z instrukcjami:
- Czym jest moduł Wapro e-Deklaracje?
- Jak skonfigurować moduł e-Deklaracje?
- Jak zbudowane jest okno modułu e-Deklaracje?
- Jak wysyłać e-Deklaracje?
Obieg e-deklaracji w programie
Koncepcja obiegu dokumentów w module e-deklaracji w programie Wapro Kaper została pomyślana głównie z myślą o ułatwieniu pracy biurom rachunkowym, w których ilość wysyłanych deklaracji w pewnych okresach może sięgać setek egzemplarzy. Aby móc zapanować nad taką ilością dokumentów, w programie wyodrębniono kilka faz opracowywania e-deklaracji:
- Utworzenie e-deklaracji.
- Podpisanie e-deklaracji podpisem elektronicznym.
- Wysłanie e-deklaracji na wskazany serwer MF.
- Odebranie UPO ze wskazanego serwera MF.
Dla uproszczenia, w dalszej części instrukcji e-deklaracje oznaczane będą skrótem ED.
Aby usprawnić obieg dokumentów ED, można przypisać użytkownikom role:
- operator ED– to osoba tworząca poszczególne deklaracje, najczęściej przydzielona do obsługi danej firmy lub udziałowca; operator ma dostęp do funkcji związanych z modułem ED z poziomu standardowej przeglądarki deklaracji
- administrator ED– to osoba wyznaczona do zarządzania ED, posiadająca podpis elektroniczny a więc w konsekwencji podpisująca e-deklaracje, wysyłająca je oraz pobierająca UPO; administrator ma dostęp do wszystkich e-deklaracji znajdujących się w programie poprzez przeglądarkę ED uruchamianą z menu Administracja
Program można tak skonfigurować (poprzez manipulację uprawnieniami), aby do zadań administratora ED należało jedynie podpisanie deklaracji a reszta zadań wynikających z obsługi ED (tzn. wysyłanie, odbieranie UPO) należała do operatora. Sugeruje się jednak, aby podzielić zadania związane z ED tak, jak to zostało wskazane wyżej.
E-Deklaracje możemy wysyłać z dwóch miejsc w programie, wybierając z głównego menu programu:
Zakładka: Firma | Polecenie: Deklaracje, formularze, zgłoszenia NIP firmy
- po wybraniu tego polecenia na ekranie pojawi się okno Deklaracje, które umożliwia tworzenie, podpisywanie, wysyłanie i drukowanie deklaracji dotyczących firmy, w której zalogowany jest użytkownik.Zakładka: Administracja | Polecenie: e-Deklaracje
- po wybraniu tego polecenia na ekranie pojawi się okno E-deklaracje, które umożliwia podpisywanie, wysyłanie i drukowanie deklaracji ze wszystkich firm jakie znajdują się w bazie.
Tworząc e-deklarację za dany miesiąc, po jej zapisaniu należy zwrócić szczególną uwagę na trzy kolumny to jest: Kolumna US, Status e-Deklaracji oraz Podpisujący.
Jeśli kolumna US będzie pusta lub w polu status E-deklaracji będzie wartość Robocza lub kolumna Podpisujący będzie pusta, e-Deklaracji nie uda się podpisać.
Do podpisania i wysłania e-Deklaracji konieczne jest odpowiednie wypełnienie tych trzech kolumn.
Jeżeli deklaracja jest już naliczona i zapisana należy ją zaznaczyć i sprawdzić jej status. W sytuacji gdy wartość statusu równa jest Robocza należy przycisnąć przycisk e-Deklaracje i wybierać polecenie Zmień status zaznaczonych e-deklaracji na „gotowa do podpisania”
Opcja dostępna tylko z poziomu konkretnej firmy z menu Zakładka: Firma | Polecenie: Deklaracje, formularze, zgłoszenia NIP firmy
.
Następne kroki to Podpisz i Wyślij.
Jeżeli trzeba wysłać e-deklaracje z wielu firm, wygodniej jest korzystać z okna przeglądarki E-deklaracje. W tym celu należy wybrać z głównego menu programu polecenie Zakładka: Administracja | Polecenie: e-Deklaracje
. W oknie należy zaznaczyć deklaracje, podpisać i wysyłać.
Ostatnią czynnością, którą należy wykonać to pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).