Wysyłanie e-deklaracji, pobieranie UPO
Ministerstwo Finansów w toku prac nad e-deklaracjami udostępniło dwa serwery:
- Serwer, na który przesyłane mają być deklaracje zgodne ze stanem faktycznym – zwany umownie w dalszej części instrukcji serwerem produkcyjnym
- Serwer służący do testowania oprogramowania komercyjnego, na który można wysyłać w ramach testów i prób sporządzone deklaracje – zwany umownie w dalszej części instrukcji serwerem testowym
Program Wapro Kaper Księga podatkowa udostępnia możliwość wysyłania deklaracji na oba serwery. Serwer testowy zasadniczo służyć powinien wyłącznie firmom tworzącym oprogramowanie obsługujące ED, ponieważ jednak możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną nie jest jeszcze bardzo powszechna, uzasadnione wydaje się umożliwienie również i użytkownikom programu skorzystania z serwera testowego, aby mieli sposobność zapoznania się z zagadnieniem ED w bezpieczny sposób, bez ewentualnych negatywnych konsekwencji wysłania nieprawidłowej deklaracji na serwer produkcyjny.
Decyzję o tym, na który serwer wysłana ma być e-deklaracja podejmuje operator przed utworzeniem deklaracji ustawiając we właściwościach firmy lub udziałowca odpowiednią opcję:
Istotne jest, aby zwrócić uwagę, że zmiana zaznaczenia dotyczy wyłącznie deklaracji nowoutworzonych – to znaczy utworzonych po ewentualnej zmianie tego ustawienia. Oznacza to, że deklaracje, które zostały przeznaczone do wysłania na serwer testowy i są już zapisane w bazie – w dalszym ciągu będą wysyłane na serwer testowy. W razie konieczności można jednak zmienić docelowy serwer już utworzonych deklaracji na produkcyjny; służy do tego opcja „zmień serwer, na który mają trafić mają zaznaczone e-deklaracje na testowy/produkcyjny” wywoływany z menu ED klawiszami Ctrl+E na przeglądarce deklaracji:
Po ustaleniu, na który serwer kierowane mają być e-deklaracje można przystąpić do ich wysyłania. Wysłania e-deklaracji może dokonać tak operator jak administrator systemu, w zależności od skonfigurowanych uprawnień i przyjętych zasad. Przed ostatecznym wysłaniem program pyta, które deklaracje należy wysłać: czy te przeznaczone na serwer testowy, czy te, które mają trafić na serwer produkcyjny czy też jedne i drugie. Po dokonaniu wyboru deklaracje wysyłane są na wskazane serwery.
Wysłane deklaracje otrzymują zwrotnie z serwera unikalny identyfikator (UID) zwany również numerem referencyjnym, który jest ciągiem znaków jednoznacznie identyfikującym każdy dokument. Identyfikator ten jest dowodem, że nadawca dostarczył deklarację do serwera MF, nie jest jednak potwierdzeniem jej przyjęcia (zaakceptowania). Uzyskany UID jest wykorzystywany przez system ED do identyfikowania złożonego dokumentu. Może być też przydatny w rozstrzyganiu spornych przypadków między podatnikiem a urzędem, z tego powodu jest przechowywany razem z deklaracją.
Proces wysyłania e-deklaracji (jak również pobierania UPO, opisany w dalszej części) można tak skonfigurować, żeby program automatycznie ponawiał próby wysłania e-deklaracji na serwer żądaną ilość razy w przypadku, kiedy nie wszystkie deklaracje udało się wysłać (z różnych powodów) na serwer za pierwszym razem. Sparametryzować można również odstęp czasowy między poszczególnymi operacjami wysyłania e-deklaracji. Zwiększenie odstępu czasowego może być konieczne w przypadkach, kiedy - względu na zabezpieczenia serwera odbiorczego - serię następujących po sobie w krótkim czasie żądań operacji może potraktować jako próbę „ataku”. Sytuację taką należy podejrzewać, kiedy gros deklaracji mimo prób wysłania, w dalszym ciągu nie jest wysłana. Aby zmienić ilość ponawianych prób wysłania e-deklaracji lub zwiększyć odstęp między operacjami wysyłania (i odbierania UPO) należy odpowiednio ustawić parametry na zakładce Inne formatki konfiguracji interfejsu:
Po pomyślnym wysłaniu deklaracji każda z nich otrzymuje status, który nadawany jej jest przez serwer odbierający deklarację. Obecnie – zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów – dokumentom nadawane są następujące statusy [za dokumentem informacyjnym Ministerstwa Finansów]:
Grupa I komunikatów dla dokumentów, które nie nadają się do przetworzenia (wadliwy komunikat SOAP) lub nastąpił krytyczny błąd serwera.
Aktualnie wykorzystywane:
- Niepoprawny komunikat SOAP
- Proszę o ponowne przesłanie żądania UPO
Grupa II komunikatów dla dokumentów poprawnych lub uwzględniających dodatkową interakcję. Aktualnie wykorzystywany:
- Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie
Grupa III komunikatów dla dokumentów w trakcie przetwarzania. Aktualnie wykorzystywane:
- Brak dokumentu
- Dokument w trakcie przetwarzania
- Dokument wstępnie przetworzony
- Dokument w trakcie weryfikacji podpisu
Grupa IV komunikatów dla dokumentów niepoprawnych ze względu na błędy strukturalne syntaktyki, kolejne statusy wskazują na powód odrzucenia.
Aktualnie wykorzystywane:
- Przetwarzanie dokumentu zakończone błędem
- Dokument niezgodny ze schematem xsd
- Dokument z niepoprawnym podpisem
- Dokument z niepoprawnym certyfikatem
- Dokument z odwołanym certyfikatem
- Dokument zawiera błędy uniemożliwiające jego przetworzenie
- Dokument zawiera niewłaściwą ilość i/lub rodzaj elementów
- Złożony dokument (zeznanie) bez podpisu nie może być korektą
- W systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim numerem NIP
Statusy z grupy I oznaczają, że podczas wysyłania przez program lub odbierania przez serwer nastąpił błąd techniczny. Takie deklaracje należy przesłać ponownie.
Statusy z grupy II pozwalają uważać deklarację za „skutecznie dostarczoną”. Taka deklaracja otrzymuje zwrotnie z serwera dokument zwany Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru.
Jeśli dokument ma status należący do grupy III, oznacza to, że został dostarczony do serwera i czeka na przetworzenie. Przetworzenie jest procesem polegającym na sprawdzeniu poprawności syntaktycznej dostarczonej ED, sprawdzeniu aktualności i poprawności podpisu elektronicznego i zweryfikowaniu podpisu. Dokumentów o statusie z grupy III nie należy powtórnie wysyłać, należy natomiast podejmować próby odbioru Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).
Statusy z grupy IV dotyczą dokumentów niepoprawnych ze względu na błędy strukturalne. Takie deklaracje należy sporządzić ponownie, podpisać i wysłać uprzednio usuwając przyczynę powstawania błędu.