Historia zmian
Zapoznaj się z historią zmian w wersjach programu WAPRO Fakir. Wybierz wariant programu.
W wersji 9.00.2 z dnia 19.12.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
- w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2025 roku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 roku w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. 2024 poz. 1314:
- Okno danych firmy - zmieniono nazwę zakładki Grupa VATna Grupa VAT, JPK CIT i dodano listę wyboru rodzaju jednostki zgodnie z podziałem stosowanym w Ustawie o rachunkowości.
Jeżeli rodzaj nie zostanie zdefiniowany, domyślnie zostanie przyjęty rodzaj Pozostałe jednostki.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
- słownik zawiera predefiniowane dane zgodne z załącznikami cytowanego wyżej rozporządzenia,
- słownik działa kontekstowo. Wyświetlane dane słownika zależne są od wybranego rodzaju jednostki w kartotece danych firmy.
- Plan kont:
- dodano możliwość przypisywania do kont księgowych wybranego znacznika znajdującego się w nowym słowniku Znaczniki kont księgowych (przypisywać znaczniki można w obu rodzajach widoków planu kont: drzewiastym i zwykłym),
- w widoku drzewiastym (hierarchicznym) planu kont dodano dwustanowy przycisk Pokaż znaczniki kont (klawisze Ctrl+M),
- w widoku zwykłym planu kont dodano kolumnę Znacznik oraz sekcję wyświetlającą pełną informację o znacznikach (nazwy kategorii i podkategorii, do których należy znacznik przypisany do konta księgowego),
- w widoku zwykłym dodano możliwość filtrowania z opcjami: Konta z przypisanym znacznikiem oraz Konat bez przypisanego znacznika,
- zmodyfikowano domyślny plan kont. Plan został rozbudowany tak, że każdy znacznik konta jest przypisany do co najmniej jednego konta księgowego. Co do zasady jedno konto może mieć przypisany jeden znacznik, natomiast jeden znacznik konta może być przypisany do wielu kont księgowych.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
Konta, które na pewno nie będą używane można usunąć.
- W kartotece kontrahenta, na zakładce Pozostałe dodano sekcję Dodatkowe informacje związane z ustawą o rachunkowości. Więcej informacji na ten temat znajduje się w instrukcji Kartoteka kontrahentów.
- Księga główna według okresów:
- przypisanie znacznika do konta księgowego następuje wyłącznie w planie kont, zapisy w księdze są jedynie wynikiem tego przypisania. Oznacza to, że znaczniki mogą być dowolnie modyfikowane dla już istniejących dekretów i będą to operacje automatyczne powstające podczas dodawania lub modyfikacji zapisów księgi, jak również modyfikacji przypisania znacznika do konta w planie kont,
- do listy okna przeglądarki dodano kolumnę o nazwie Znacznik konta. Użytkownik może skorzystać z funkcji sortowania oraz wyszukiwania,
- w filtrze na formatce dodano zakładkę Znaczniki kont, której opcje umożliwiają wybór zapisów księgi według znacznika lub według wielu znaczników kont.
- zaktualizowano e-Sprawozdania do wersji 1.3:
- JednostkaOpWZlotych - dla organizacji pozarządowych w złotych,
- JednostkaOpWTysiacach - dla organizacji pozarządowych w tysiącach złotych,
- JednostkaMikroWZlotych - dla jednostek mikro w złotych,
- JednostkaMikroWTysiacach - dla jednostek mikro w tysiącach złotych,
- JednostkaMalaWZlotych - dla jednostek małych w złotych,
- JednostkaMalaWTysiacach - dla jednostek małych w tysiącach złotych,
- JednostkaInnaWZlotych - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w złotych,
- JednostkaInnaWTysiacach - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w tysiącach złotych.
- e-Formularze:
- zaktualizowano wzór PIT-36(31),
- zaktualizowano wzór PIT-36L(20),
- zaktualizowano NIP-8(4),
- zaktualizowano NIP-2(15),
- dodano IFT-2(11),
- dodano IFT-2R(11).
- w kartotece kontrahentów dodano kolumnę Kod kraju. Aby ją aktywować, należy z menu kontekstowego wybrać opcję Konfiguracja kolumn, wybrać przycisk Domyślna, a następnie zapisać dane,
- w wariancie BUDŻET dostosowano proces aktualizacji słowników klasyfikacji budżetowej tradycyjnej zgodnie ze zmianami do rozporządzenia MF (ostatnia zmiana: Dz.U. 2024 poz. 1096).
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- Dodano możliwość pobierania z Wykazu podatników VAT (tzw. Białej listy):
- danych kontrahentów – do wersji 9.00.0 dane te można było pobierać jedynie z bazy danych GUS,
- numerów rachunków bankowych firmy – opcja dostępna w formatce Dane firmy, na zakładce Rachunki bankowe,
- Dodano możliwość wyszukiwania duplikatów dokumentów:
- w menu Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano opcję kreatora Wyszukiwanie duplikatów dokumentów,
- sposób wyszukiwania zduplikowanych dokumentów uzależniony jest od kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika,
- program umożliwia wyszukiwanie zarówno w rejestrach VAT, jak i w dokumentach księgi,
- kreator umożliwia modyfikowanie i usuwanie zduplikowanych dokumentów (bezpośrednio w oknie kreatora), z zachowaniem uprawnień i innych merytorycznych ograniczeń dokumentu,
- w oknie kreatora możliwe jest wykonanie raportu w postaci wydruku lub eksportu do MS Excel,
- w widoku Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano możliwość:
- eksportu do MS Excel każdej z list kreatora,
- modyfikacji niepoprawnego sortowania listy po dacie dla opcji kreatora Sprawdzenie dokumentów.
- e-Deklaracje:
- dodano możliwość wydruku e-deklaracji bezpośrednio z okna przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-deklaracji bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- e-Sprawozdania:
- dodano możliwość wydruku e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- Bufor importowanych dokumentów z Businesslink – dodano funkcję automatycznego rozpoznawania rodzaju pozycji w importowanych dokumentach. Funkcja ma za zadanie rozpoznać i określić, czy pozycja dokumentu dotyczy towaru handlowego, czy też usługi. Funkcja uruchamia się automatycznie podczas importu dokumentów. Działanie funkcji musi być każdorazowo zweryfikowane przez użytkownika.
- Dodano pozycję Prosta spółka akcyjna do słownika struktur własności spółki.
- Rejestr aktywności użytkownika:
- zmodernizowano sposób ograniczenia (filtrowania) wyświetlanego zakresu danych według daty,
- dodano możliwość edycji planu kont do listy rejestrowanych aktywności,
- dodano mechanizm retencji danych w rejestrze:
- dodano nowy parametr Okres raportowania aktywności użytkowników w widoku konfiguracji firmy. Parametr określa, jak długo przechowywane są zapisy w rejestrze aktywności użytkowników. Po upływie przyjętego okresu wyrażonego w miesiącach zapisy będą automatycznie usuwane z rejestru, redukując rozmiar bazy danych. Parametr jest ustawiany dla firmy bez rozróżnienia na poszczególne lata obrotowe.
- usunięcie danych z logu następuje po zalogowaniu/wybraniu firmy,
- domyślna wartość parametru dla:
- nowych firm ustawiona jest na 60 miesięcy,
- dla baz aktualizowanych ustawiona jest na bezterminowo.
Użytkownicy programu powinni ustawić wartość parametru indywidualnie dla każdej firmy.
- Szablony księgowań/przeksięgowań – dodano możliwość oznaczania automatów jako aktywnych/nieaktywnych. Opcja ta dotyczy:
- szablonów dekretowania dokumentów prostych,
- szablonów księgowań/przeksięgowań,
- szablonów przeksięgowań okresowych,
- automatów dekretujących na MPK,
- planów przeksięgowań.
Nieaktywne automaty nie będą widoczne na listach wyboru.
- Kontrahent pomocniczy – dodano możliwość eksportu danych do pliku MS Excel.
- Formatka zamykania programu – dodano informację o dacie ostatnio wykonanego archiwum programu.
- W kartotekach: Kontrahenci, Kontrahenci pomocniczy, Pracownicy, Kontakty dodano filtr Pokaż zapisy gotowe do anonimizacji zgodnie z RODO.
W przypadku zainstalowanych kilku modułów Wapro ERP, zalecamy przeprowadzenie jednorazowej aktualizacji do najnowszej wersji 8.91.0.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
Rozrachunki
- Dodano mechanizm automatycznego tworzenia dokumentów uzupełniających różnic kursowych (dotyczy rozrachunków rozliczonych w walucie z istniejącym saldem w PLN):
- dodano parametr Dokument różnic kursowych uzupełniający,
- mechanizm dotyczy operacji:
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rejestrowania dokumentów księgowych,
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- rozliczania dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- importu rozrachunków wraz z ich rozliczeniem,
- importów dokumentów Wapro Mag przy wspólnych rozrachunkach.
- Dodano możliwość usuwania różnic kursowych, które powstały z ich uzupełnienia (np. z funkcji Automat różnic kursowych) w oknie usuwania pozycji dokumentów różnic kursowych w procesie rozłączania rozrachunków, usuwania dokumentów, pozycji dokumentów.
- Dodano predefiniowany filtr Rozliczone rozrachunki walutowe wykazujące saldo w PLN w oknie rozrachunków.
Kartoteki osobowe i kartoteki firm
- Dodano weryfikację poprawności NIP w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- pracownika,
- udziałowca firmy,
- oddziału firmy.
- Dodano weryfikację numeru PESEL w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- kontrahenta,
- pracownika,
- udziałowca firmy.
- Dodano opcję uzupełnienia daty urodzenia z numeru PESEL podczas dodawania udziałowca firmy.
- Zaktualizowano kody pocztowe gmin.
Dokumenty
- Dodano możliwość tworzenia dokumentu wynikowego procedury VAT Marża, gdy ceny sprzedaży i zakupu są takie same.
- Dodano stawkę 8% w dokumentach wynikowych.
Formularze
- Zaktualizowano formularze CIT-8ST(1), IFT-2R(10), IFT-2(10) do nowych wersji struktur dokumentów opublikowanych przez MF.
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-36 - wzór 31;
- PIT-36L - wzór 20;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- Bufor dokumentów importowanych - dodano predefiniowany schemat importu danych z KSeF;
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału, w wariancie Budżet również dla jednostek podrzędnych JST;
- Wyszukiwarka w oknach tworzenia i rozliczania rozrachunków - funkcjonalność jest dostępna:
- w oknie tworzenia / rozliczania rozrachunku w trakcie modyfikacji dokumentu księgowego;
- w oknie rozrachunków w trakcie rozliczania rozrachunku;
- Dodano możliwość wyszukiwana [Ctrl+F] oraz wyszukiwania ograniczającego listę [Ctrl+F6].
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Dokument księgowy:
- W oknie dokumentu księgowego dodano zakładkę „KSeF” z obsługą informacji o KSeF w dokumencie.
- Do listy w oknie przeglądania dokumentów dodano kolumny:
- Numer KSeF
- Data w KSeF
- Nazwa kontrahenta
- Źródło dokumentu
- Kolumny „Numer KSeF” i „Nazwa kontrahenta” posiadają możliwość sortowania i wyszukiwania.
- Dodano możliwość filtrowania dokumentów po wybranym źródle dokumentu oraz opcji „Dokument związany z KSeF” w drzewie filtrów i w definicji filtra wybieranego z listy.
- W oknie dokumentu księgowego obok numeru dokumentu korygowanego dodano przyciski wyboru i wiązania korekty z dokumentem pierwotnym.
- W menu podręcznym okna przeglądania dokumentów księgowych dodano opcję podglądu dokumentów korygujących.
- Do okna przeglądania dokumentów księgowych dodano operację dodatkową - "Powiąż korektę z dokumentem korygowanym". W przypadku gdy numer dokumentu korygowanego wprowadzono ręcznie i jest on unikalny w ramach kontrahenta, to nastąpi powiązanie korekty z dokumentem pierwotnym.
- Import wyciągów bankowych - dodano funkcję kojarzenia pracowników;
- Rozrachunki:
- W oknie rozliczania rozrachunku dodano opcję umożliwiającą pokazywanie na liście rozrachunków numeru ewidencyjnego dokumentu.
- Zwiększono długość pola opisu rozrachunku do 250 znaków.
- Usprawniono sposób określania numeru rachunku bankowego kontrahenta dla rozrachunku.
- Przelewy:
- Zoptymalizowano działanie modułu poprzez przyśpieszenie operacji filtrowania oraz sortowania.
- Zwiększono długość pola "Tytułem" do 250 znaków.
- Rozbudowano kontrolę ograniczającą możliwość wprowadzania przelewu ponownie za te same rozrachunki zarówno dla przelewu wprowadzanego ręcznie jak również dla przelewu generowanego z rozrachunków
- Wydruki VAT:
- Dodano informację o kodzie kraju, numerze i dacie dokumentu korygowanego.
- W wydrukach: "VAT należny pełny" oraz "VAT należny wg deklaracji VAT-7" dodano sekcję z informacją o fakturach do paragonów.
- Rejestry VAT - metoda kasowa - dodane zostały filtry ułatwiające odnalezienie dokumentów rozliczonych i nierozliczonych metodą kasową:
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - rozliczone w rejestrze VAT
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - nierozliczone w rejestrze VAT
- Podczas korzystania z wyżej wymienionych filtrów uruchamiana jest weryfikacja prawidłowego kontekstu zastosowania filtrów. Pozycje rejestru oznaczone jako NP (grupą podatkową lub stawką) lub bez możliwości odliczenia dla podatku naliczonego, są traktowane jako nierozliczone w rejestrze VAT, nawet wówczas gdy rozrachunkowo dokument jest rozliczony.
- W kontekście okna "Sprzedaż" i "Zakup" gdy dodatkowe kolumny są aktywne i widok dla metody kasowej jest wyłączony, to wówczas w kolumnie "Metoda kasowa" zostanie dodana informacja o rozliczeniu.
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Import dokumentów:
- Okna definiowania schematów importu dokumentów zmieniono z okien o stałym rozmiarze na okna skalowalne;
- Zoptymalizowano import z plików tekstowych oraz zwiększono długość pól:
- numer dokumentu księgowego do 30 znaków;
- numer dokumentu korygowanego w nagłówku dokumentu do 30 znaków;
- opis nagłówka dokumentu do 250 znaków;
- opis pozycji dokumentu i wynikający z tego opis rozrachunku do 250 znaków;
- Okno "Definicje / Raporty użytkownika" - dodano możliwość wyszukiwania intuicyjnego;
- Eksport danych do MS Excel:
- Dodano eksport do pliku CSV z list okien programu, które wcześniej nie miały takiej funkcjonalności.
- Tworzona nazwa pliku eksportu zawiera kontekst, z którego eksport został wykonany.
- Umożliwiono eksport kolumn, które nie posiadają nazwy w nagłówku listy.
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika VAT, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Komunikat przelewu podzielonej płatności - w komunikacie przelewu grupy VAT, w pozycji NIP wstawiany jest numer NIP grupy VAT;
- Częściowe odliczenie VAT - podczas wprowadzania dokumentów, na pozycjach VAT dodana została możliwość stosowania innych współczynników i prewspółczynników niż zdefiniowane w „Parametrach konfiguracyjnych firmy”;
- Wyszukiwanie danych w oknach przeglądania (Ctrl+F) - zmodyfikowany został sposób wyszukiwania pozycji w oknach przeglądania danych. Umożliwiono wpisanie ciągu znaków w pole wyszukiwania (Ctrl+F), wówczas proces wyszukiwania rozpocznie się w momencie zatwierdzenia pola wyszukiwania;
- Podręczne menu list okien przeglądania - uzupełniono często używane opcje w menu podręcznym list okien przeglądania danych, miedzy innymi dodano opcję „Drukuj”.
- Szablon ustawień dokumentu - uzupełniono ustawienia dokumentu o dodatkowe właściwości pozycji VAT, w szczególności o informacje dotyczące kodu kraju nadania NIP i grupy podatkowej;
- Okno "Korekta VAT (art.89a i 89b ust. o VAT)" -dodano wydruk oraz możliwość filtrowania i definiowania filtra listy pozycji;
- Okno "Złe długi zgodnie z art. 18f ustawy o pdop" - dodano wydruk oraz możliwość filtrowania i definiowania filtra listy pozycji;
- Moduł kontroli i naprawy danych - rozszerzono funkcjonalność modułu:
- Dodano nowe kategorie i funkcje kontrolne: JPK KR, JPK V7
- Zaktualizowano istniejące funkcje kontrolne: JPK VAT, JPK FA
- Poprawiono obsługę komunikatów:
- dodano szczegółowe opisy funkcji
- dodano szczegółowe opisy błędów i ostrzeżeń
- Schemat importu wyciągu bankowego - usprawniono wykonanie importu walutowych wyciągów bankowych. Informacja o walucie może być pobierana z dowolnego miejsca w pliku;
- Okno Raport z konta - dodano możliwość obsługi według okresu księgowania;
- Wydruk Dokumenty źródłowe z pozycjami - dodano parametr umożliwiający drukowanie nazwy konta;
- Umożliwiono drukowanie noty odsetkowej, wezwania do zapłaty i upomnienia dla zaznaczonych rozrachunków (dotyczy wydruków CR).
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Dokument:
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zapisywania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji "Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zapisaniem.
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zatwierdzania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji " Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zatwierdzeniem.
Informacja - "Opis dokumentu" jest wstawiany do wymaganej w pliku JPK_KR pozycji o nazwie "Opis operacji"; - Grupowa zmiana opisu dokumentu - dodana została możliwość grupowej zmiany opisu wybranych dokumentów. Dostępna jest z menu podręcznego głównej listy dokumentów;
- Nie dotyczy art. 18F ust. o pdop - w nagłówku dokumentu dodana została opcja wyłączająca pojedynczy dokument z art. 18f ustawy o pdop.
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Rozrachunki, Data rozliczenia - w: :
- głównym oknie przeglądania rozrachunków;
- na liście rozrachunków w szczegółach okna dokumentów;
dodana została kolumna Data rozliczenia. Jeżeli rozrachunek jest rozliczony wyświetlana jest data ostatniego rozliczenia.
- Rejestr VAT: :
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
dotychczas kolumny:- Netto w rejestrze, VAT w rejestrze, Brutto w rejestrze
- Netto pozostało, VAT pozostało, Brutto pozostało
uwzględniały odpowiednio, tylko zapisy podlegające i niepodlegające VAT oraz rozliczenie metodą kasową. Obecnie uwzględniają również odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników.
W związku z powyższym dostosowane zostały wydruki podatku naliczonego.
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
- Księga główna - w przeglądarce księgi głównej :
- według kont dodana została kolumna Konto przeciwstawne i Nazwa konta;
- według okresów dodana została kolumna Konto przeciwstawne;
- VAT-R(16) – dodany został nowy VAT-R wzór 16;
- Raporty: potwierdzenie salda, wezwanie do zapłaty z odsetkami i bez odsetek, nota odsetkowa, upomnienie, kompensata rozrachunków, zaproszenie do kompensaty:
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- wstawianie Tytułu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny tytuł;
- wstawianie Adresu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny adres kontrahenta z kartoteki, ale tylko w przypadku gdy raport dotyczy jednego kontrahenta;
- nazwa załączanego pliku PDF (nie dotyczy raportów CR) - jeżeli raport dotyczy:
- jednego kontrahenta - nazwa dołączanego pliku jak również nazwa pliku zapisywanego do PDF zawiera nazwę raportu i nazwę skróconą kontrahenta;
- wielu kontrahentów - nazwa pliku jest ogólna;
- Zwiększenie do 1000 znaków opisów na wydrukach w sekcjach definiowanych przez użytkownika
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- Kartoteki: Kontrahenci, Pracownicy, Urzędy – dodana została możliwość filtrowania po numerze rachunku bankowego lub jego fragmencie (filtr F8);
- Kartoteka Pracownicy:
- Rachunek bankowy pracownika - dodana została możliwość dodawania numerów niezgodnych ze standardem NRB, dowolnych;
- MPK okno przeglądania danych
dodane zostały:
- sortowanie po opisie pozycji;
- kolumna z nazwą konta;
- możliwość filtrowania wybranych dokumentów (filtr F8);
- możliwość definiowania filtrów prostych (filtr F7);
- Dostosowanie do zmian wynikających z Polskiego Ładu 2.0
- Stabilizująca - dodanie wszystkich wydanych aktualizacji WAPRO Update od momentu publikacji wersji poprzedniej
- Skracanie roku obrotowego - dodana została możliwość skrócenia roku obrotowego do daty ostatniego dnia okresu obrotowego, w którym zaksięgowano ostatni dokument.
- Dodane zostały nowe wzory formularzy:
- PIT-36(29) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36(29)
- PIT-36L(18) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36L(18)
- CIT-8E(1) - dodana została nowa deklaracja CIT-8E(1)
- Zaktualizowany został:
- CIT-8(31) - zaktualizowano formularz CIT-8 do wzoru 31
- VIU-R(4) - zaktualizowano formularz VIU-R do wzoru 4
- Program został dostosowany do zmian przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Dostosowano interfejs programu do zmian schematu JPK_V7(2). Dotyczy to przede wszystkim formatki rejestrowania korekt podatku VAT wynikających z "Ulgi na złe długi" (art. 89a ustawy o VAT). Od 1 stycznia 2022 w przypadku korekt zmniejszających wymagane będzie podanie w pliku "terminów płatności", natomiast w przypadku korekt zwiększających "dat zapłat".
- Zaktualizowano naliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych;
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO PLUS. Zablokowana jest w nim możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- W przypadkach wystąpienia konieczności ponownego zalogowania się do programu, na przykład w wyniku hibernacji systemu operacyjnego skutkującego utratą połączenia z bazą danych, ograniczona została ilość pojawiających się komunikatów błędu. W takim przypadku wyświetlone zostanie okno ponownego logowania użytkownika do programu.
- Automaty dekretujące VAT - dodana została nowa zmienna umożliwiająca wykorzystanie opisu dokumentu w schemacie dekretującym;
- Dodana została możliwość wklejania kwot ze schowka systemu Windows do dokumentu;
- Ulga na złe długi (art. 18f ustawy o pdop.) - dodana została w programie możliwość wyszukiwania i korygowania nierozliczonych transakcji zg. z art. 18f ustawy o pdop. w podziale na należności i zobowiązania.
- Formularz VIU-DO(1) – dodano nowy wzór deklaracji VIU-DO wzór 1
Tylko warianty 365
- VAT e-commerce lipiec 2021 - w programach linii 365 zaimplementowana została funkcjonalność obsługi pakietu VAT e-Commerce, który wszedł w życie 1 lipca 2021 roku;
- Dodana została obsługa procedury unijnej oraz procedury importu.
- Dodany został nowy parametr firmy Obsługa transakcji rozliczanych w punktach OSS i IOSS - zaznaczenie tego parametry uruchamia w programie możliwość rejestrowania takich transakcji w nowych rejestrach VAT oraz rozliczanie podatku należnego wynikającego z tych transakcji w nowych deklaracjach VAT.
- Unijne stawki podatku VAT - w programie dodany został słownik podstawowych i obniżonych stawek VAT obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich.
W związku z nowym słownikiem, w programie dodano:- Operacja grupowego dodawania unijnych stawek VAT - dodana została możliwość grupowego dodawania / usuwania unijnych stawek VAT.
- Uprawnienie do dodawania lub usuwania stawek VAT - dodane zostało uprawnienie dla operacji dodawania / usuwania stawek VAT;
- Grupy VAT - na potrzeby obsługi rejestrów VAT oraz deklaracji VAT wymaganych w pakiecie e-Commerce dodano dwie nowe grupy podatkowe:
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- a. Świadczenie usług z państwa członkowskiego identyfikacji oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza Unią
- b. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego identyfikacji
- c. Usługi świadczone ze stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż państwo członkowskie identyfikacji
- d. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie identyfikacji
- IOSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą importu w punkcie kompleksowej obsługi IOSS (w deklaracji VII-DO);
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program umożliwia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestrowanie dokumentów:
- Do list dodane zostały kolumny związane z operacjami walutowymi (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- Okno rejestrowania pozycji zyskało możliwość zarejestrowania transakcji OSS oraz IOSS poprzez wybranie odpowiedniej grupy VAT oraz ewentualnie odpowiedniej podgrupy podatkowej z odpowiednią stawką VAT. W zakładce "Pozostałe" dodana została możliwość określenia kodu państwa rozpoczęcia wysyłki i kodu państwa konsumpcji;
- okno rejestrowania pozycji zostało wyposażone w komunikaty walidacyjne dla transakcji OSS i IOSS;
- Rejestry VAT:
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
Aktualizacja odnosi się do dokumentów zarejestrowanych jako OSS lub IOSS w walucie innej niż EUR (art. 130c ust. 7 ustawy o VAT). Proces aktualizacji został wyposażony w procedury walidujące nowe transakcje; - Dodane zostały kolumny dotyczące operacji walutowych (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- DDodane zostały zakładki OSS i IOSS w sekcji szczegółów;
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO wraz z walidacją;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze - zmodernizowano działanie modułu w celu zwiększenia szybkości działania (wydajności)
- Wersja systematyzująca opublikowane aktualizacje za pośrednictwem WAPRO Update
- W nowej wersji dostosowano interfejs do standardu systemu WAPRO ERP.
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- CIT-8(29) - dodano nowy wzór deklaracji.
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe dodawanie i zmian kodów krajów nadania numeru NIP w dokumentach krajowych.
- Możliwość dodawania kodu TP dla WNT oraz import usług.
- Obsługa rejestrów cząstkowych oraz dla wariantu BUDŻET, wykazywanie w części deklaracyjnej pliku JPK_V7 kwot bez zaokrągleń.
- Możliwość nadawania klasyfikacji JPK dla dokumentów przed 01.01.2020 oraz Dodane zostało automatyczne przypisywanie z kontrahenta kodu TP dla zapisów w rejestrze zakupu dotyczących art. 33a. W pozostałych przypadkach kod TP nie jest pobierany do rejestru
- Dodano możliwość nadawania kody TP dla wszystkich zapisów typu odwrotne obciążenie, tj. WNT, Import usług i towarów art. 33a.
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP) - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Grupowa zmiana klasyfikacji JPK - zaimplementowana została możliwość dodawania lub usuwania wybranych kodów klasyfikacji JPK w grupie zaznaczonych dokumentów;
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Klasyfikacja JPK, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu;
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK;
- Wydruki - dodany został wydruk listy kodów klasyfikacji JPK dokumentów sprzedaży i zakupu, który jest przeznaczony do ręcznego oznaczania.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych.
Formatka składa się z dwóch zakładek:- 1) Dane podstawowe - na zakładce można zmienić imię i nazwisko użytkownika;
- 2) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych. Dodatkowo na zakładce znajduje się przycisk Informacja o danych telemetrycznych po przyciśnięciu którego na pulpicie informacyjnym zostanie wyświetlony dokument wyjaśniający co to są dane telemetryczne i w jaki sposób są gromadzone.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk: Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. Przyciśnięcie tego przycisku wycofa zgodę na zbieranie danych telemetrycznych wszystkim użytkownikom;
- Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu;
- Zmieniono numer wersji aplikacji do 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP, jako zgodne z SQL Server 2019.
- Kreator poleceń przelewów - w programie okno parametrów wydruków przelewów zastąpione zostało kreatorem poleceń przelewów:Kreator umożliwia automatyczne wykonywanie:
- Standardowych przelewów oraz komunikatów przelewów
- Dla wybranych transakcji jednego lub wielu kontrahentów przygotowanie zgodnie z wymogami przepisów prawa pojedyncze lub zbiorcze przelewy
- Dla transakcji oznaczonych jako MPP, automatycznie przygotuje przelew w formie komunikatu
- Podczas przygotowywania zbiorczych komunikatów przelewów, w uporządkowanej kartotece rozrachunków, przygotuje je zgodnie z wymogami przepisów prawa
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML oraz na wspólnej bazie danych
- Update wersji 8.51.0 (17.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5;
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$;
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag na wspólnej bazie oraz importu dokumentów za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT);
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019;
- Bufor zleceń weryfikacji kontrahentów w wykazie podatników VAT udostępnionym przez Ministerstwo Finansów (Biała lista) (usługa subskrypcyjna) - bufor przeznaczony jest do zapisywania zleceń koniecznych do przeprowadzenia weryfikacji numerów rachunków bankowych kontrahentów. Zlecenia weryfikacji można zapisywać przez dowolny okres czasu i na koniec wysłać je jednorazowo na serwer Ministerstwa Finansów. Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Weryfikacja numerów rachunków bankowych kontrahentów w wykonanych przelewach bankowych - w celu zweryfikowania numerów rachunków bankowych w wyciągach bankowych dla wykonanych płatności, w programie dodano:
- W oknie "prostego dokumentu finansowego" oraz "zbiorczego dokumentu finansowego" dodano zakładki Numer rachunku bankowego, dla dekretów, w których konto rozrachunkowe znajduje się po stronie WN
- W oknie przeglądarki rozrachunków dodano:
- Kolumnę Nr rachunku bankowego;
- Kolumnę Status weryfikacji rachunku bankowego;
- Możliwość dodania filtra na drzewie filtrów związanego ze statusami weryfikacji numeru rachunku bankowego;
- Możliwość pojedynczego weryfikowania numerów rachunków bankowych;
- Możliwość zapisywania, dla zaznaczonych rozrachunków zleceń weryfikacji w buforze zleceń - Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- W menu podręcznym okna kartoteki przelewów dodana została opcja: Dodaj wybraną pozycję do listy oczekujących na weryfikację. Funkcja umożliwia utworzenia zleceń przelewów w buforze listy zleceń weryfikacji kontrahentów;
- Dodano uprawnienie o nazwie Lista zleceń weryfikacji podatników VAT | Wyślij. Wyłączenie odbiera uprawnienie do automatycznego wysyłania zapytań na serwer wykazu podatników VAT udostępnionego przez $$MF%%. Zarówno natychmiastowego wysyłania pojedynczych zapytań jak i przez listę zleceń weryfikacji podatników VAT (bufor). Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Pobieranie danych do JPK_VAT korekta - zmieniona została metoda weryfikacji pobieranych do WAPRO JPK danych z deklaracją VAT-7. Aktualnie dane porównywane są deklaracją VAT-7 o najwyższej liczbie porządkowej - kolumna "Lp" na oknie deklaracji VAT-7;
- Wariant BUDŻET - w module fakturowania dodana została możliwość dodawania opisu na fakturach sprzedaży "Mechanizm Podzielonej Płatności"
- Update wersji 8.50.2 (17.01.2020)
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
W programie mikrorachunek firmy należy rejestrować w kartotece rachunków bankowych firmy. Kartoteka rachunków bankowych firmy dostępna jest w:- zakładce formatki danych firm
- w oknie przeglądarki kartoteki rachunków firmy, dostępnej z głównego menu programu
Utworzony nowy mikrorachunek firmy zostanie automatycznie dodany do rachunków bankowych Urzędu Skarbowego firmy a przy zmianie Urzędu Skarbowego firmy na inny. zostanie automatycznie przepisany do rachunków bankowych nowego Urzędu Skarbowego firmy.
Na obu listach dodany został przycisk Generuj i dodaj mikrorachunek umożliwiający zarówno wpisanie numeru mikrorachunku jak i jego automatyczne wygenerowanie.
Mikrorachunek firmy jest domyślnie wstawiany na przelewach podatkowych (VAT, CIT) wykonywanych od dnia 1 stycznia 2020 roku. Na formatce przelewu:- w zależności od daty podczas wybierania urzędu skarbowego, podpowiada się właściwy rachunek. Również przycisk kartoteki rachunków działa kontekstowo umożliwiając wybór rachunków urzędu lub mikrorachunku firmy
- Jeżeli wybrany został mikrorachunek firmy, pod numerem rachunku wyświetla się dodatkowy, tekstowy opis
- Dodatkowo, każdorazowo, przy zapisywaniu przelewu sprawdzana jest zgodność numeru mikrorachunku z szablonem oraz numerem NIP firmy
W oknie przeglądarki rachunków firmy dodana została nowa pozycja filtra Mikrorachunki. Jest ona automatycznie dodawana do domyślnej listy drzewka wyboru tzn. jeżeli nie został zapisany własny filtr użytkownika.
- Weryfikacja statusu VAT kontrahentów:
- w programie wyłączona została funkcjonalność sprawdzania statusu VAT kontrahentów korzystająca z udostępnionego przez $$MF$$ API wyszukiwarki: Sprawdzenie statusu NIP, natomiast wszystkie dotychczasowe operacje związane z automatycznym sprawdzaniem statusu VAT kontrahentów obecnie obsługiwane są przy wykorzystaniu API wyszukiwarki: Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. W związku z powyższym nieco zmieniona została funkcjonalność weryfikacji statusu VAT:
- wszystkie statusy VAT kontrahentów wykonane poprzednią metodą zostaną zamienione na Niezweryfikowany
- obecnie weryfikacja statusu kontrahenta w kartotece przeprowadzana jest na wybrany dzień, a podczas zapisywania dokumentów na dzień wystawienia dokumentu
- Usunięto okno weryfikacji podatników VAT otwierane przyciskiem Weryfikacja w:
- oknie rejestru VAT
- oknie tworzenia listy VAT-ZD deklaracji tworzonej bez wykorzystania modułu e-Formularzy
- Zmodyfikowane zostało działanie parametru firmy Automatyczna weryfikacja statusu VAT kontrahenta podczas zapisywania pozycji dokumentu - obecnie ma on trzy wartości:
- brak weryfikacji - w trakcie zapisywania dokumentu program nie będzie automatycznie weryfikował statusu kontrahenta na dzień wystawienia dokumentu
- weryfikacja natychmiastowa - w trakcie zapisywania dokumentu program automatycznie, natychmiast wyśle zapytanie na serwer MF o status VAT kontrahenta na dzień wystawienia dokumentu. Wysłane zostanie jedno zapytanie, o jeden NIP na dzień wystawienia dokumentu.
Odpowiedź zostanie zapisana w bazie danych wraz z kluczem elektronicznym - weryfikacja odroczona - w trakcie zapisywania dokumentu program zarejestruje zlecenie weryfikacji na "Liście zleceń weryfikacji podatników VAT". Zarejestrowane na liście zlecenia można wysłać zgrupowane, w dowolnym momencie na serwer MF
- Okno rejestrów VAT:
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
Funkcjonalność jest dedykowana do weryfikacji kontrahentów znajdujących się na dokumentach przygotowywanych do utworzenia VAT-ZD na dzień przed utworzeniem i wysłaniem tego załącznika. - Menu podręczne dla zakupów krajowych z odliczenie oraz sprzedaży krajowej metodą kasową dodane zostały trzy nowe polecenia działające dla wybranej lub kilku zaznaczonych pozycji:
- Weryfikuj teraz kontrahenta z wybranej pozycji - polecenie umożliwia natychmiastową weryfikację zaznaczonych pozycji w rejestrze na dzień wystawienia dokumentu
- Weryfikuj kontrahenta z wybranej pozycji na wskazany dzień - polecenie umożliwia zapisanie zaznaczonych pozycji na Liście pozycji oczekujących na weryfikację w celu zweryfikowania kontrahentów na dowolny dzień
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - polecenie wyświetla okno listy: Lista zleceń weryfikacji kontrahentów na wykazie podatników VAT
- Do drzewka wyboru okna dodany został filtr Status weryfikacji kontrahenta. Filtr działa dla kontekstów:
- Zakup
- Sprzedaż
- Natomiast do listy predefiniowanych filtrów dodany została filtr Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny, który działa w kontekstach:
- Wszystkie rejestry
- Zakup
- Sprzedaż
- Filtr zaawansowany "Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny podatnik VAT" - w oknie dodano predefiniowany filtr umożliwiający proste wybieranie w wybranym okresie pozycji, których kontrahenci na dzień wystawienia dokumentu mają status inny niż czynny
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
- Kartoteka kontrahentów - w kartotece:
- Na liście okna kartoteki - zaktualizowana została informacja wyświetlona w kolumnie Status. Obecnie pokazuje poza ostatnim statusem dodatkowo informację na jaki dzień została wykonana weryfikacja
- W menu podręcznym - polecenia:
- Sprawdź status kontrahenta w wykazie MF - pozwala dla zaznaczonych kontrahentów wykonać weryfikację na wybrany dzień, domyślnie na bieżący. Dla jednego numeru NIP wysyłane jest jedno zapytanie.
- Okno weryfikacji po przyciśnięciu przycisku zmiany trybu pracy umożliwia zapisanie zleceń weryfikacji na "Liście zleceń weryfikacji podatników VAT"','1','0','1','1');
- Historia sprawdzeń statusu w wykazie MF - wyświetlić listę wykonanych weryfikacji dla wybranego kontrahenta
- Formatka dodawania / edycji danych - posiada możliwość weryfikacji natychmiastowej
- Sprzedaż metodą kasową - w trakcie ustalania, dla nierozliczonych transakcji po 180 od dnia operacji, czy naliczyć podatek należny, aktualizacja rejestru sprzedaży korzysta z wcześniej zarejestrowanych informacji o statusie podatnika na dzień wystawienia dokumentu. W przypadku braku takiej weryfikacji informuje o tym na liście komunikatów funkcji aktualizacji rejestru. Przed naliczeniem deklaracji za ten okres należy najpierw uzupełnić brakujące informacje i ponownie przeprowadzić aktualizację rejestru.
- Dokładny opis zmian znajduje się w dokumentacji online programu.
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
- Update wersji 8.50.2 (18.02.2020)
- Dodano formularz NIP-2 wzór 12
- e-Sprawozdania finansowe - dodana została możliwość wklejania formatowanego tekstu w pola tekstowe e-sprawozdań finansowych;
- Polecenia przelewów:
- Nowy wykaz podatników VAT (Usługa subskrypcyjna) - w programie dodana została możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących;
- Sumowanie zobowiązań i należności - dodano automatyczne tworzenie przelewów dla sumy sald zobowiązań i należności.
Parametr umożliwiający sumowanie dodany został w oknie parametrów polecenie przelewu wywoływanego z rozrachunków. W szczególności funkcja umożliwi wydruk polecenia przelewu z należności ujemnych czyli korekt faktur sprzedaży (ujemne saldo po stronie WN).
- Kod SWIFT - dodano możliwość eksportu poleceń przelewów z kodem SWIFT dla rachunków bankowych niespełniających standardu NRB;
- Rejestr VAT - W pozycji rejestru VAT na zakładce "Dokument" po odznaczeniu "Zgodny z nagłówkiem dokumentu księgowego" istnieje możliwość wprowadzenia numeru dokumentu o długości do 50 znaków;
- e-Sprawozdania finansowe wersja 1-2 - dodano nowe wersje schematów e-elektronicznych sprawozdań finansowych dla wszystkich istniejących w programie wariantów sprawozdań
- VAT-7 - w e-formularzu deklaracji VAT zablokowane do edycji zostały pozycje pobierające dane z programu, w tym z "Dane uzupełniające deklaracji"
- Formy płatności - w głównym menu programu: Zakładka: Definicje | Sekcja: Słowniki predefiniowane | Polecenie: Formy płatności dodane zostało wywołanie słownika Formy płatności
- Domyślny termin płatności - zmieniony został nieco sposób określania domyślnego terminu płatności podczas dodawania nowego rozrachunku
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- Moduł importu dokumentów / schemat pliku WAPRO XML
- Schemat pliku WAPRO XML - do schematu pliku XML dodane zostały nowe, opcjonalne sekcje do pozycji dokumentu umożliwiające zautomatyzowanie działania modułu importu dokumentów. Funkcjonalność dedykowana jest dla zewnętrznych systemów wspierających pracę księgowych, które przygotowują dokumenty do zaimportowania do programu WAPRO Fakir w plikach WAPRO XML.
Sekcja:
- POJAZDY oraz RODZAJ_KOSZTU - umożliwiają one dodanie w pozycji dokumentu informacji o rodzaju kosztu związanego z użytkowaniem pojazdów, numerów rejestracyjnych pojazdów oraz ich udziału (kwotowo lub procentowo) w kwocie pozycji dokumentu. Jeżeli pojazdy o tych numerach rejestracyjnych znajdują się w kartotece Pojazdy, taki dokument zostanie automatycznie zadekretowany i opisany, tak jak podczas ręcznego księgowania przy użyciu kalkulatora naliczania kosztów pojazdów;
- ODLICZENIE - umożliwia dodanie do pozycji dokumentu informacji o typie odliczenia VAT, jaki ma być zastosowany dla tej pozycji dokumentu;
Dokładna informacja na temat struktury pliku WAPRO XML znajduje się w dokumentacji pliku.
Funkcjonalność zaawansowanego dekretowania dokumentów w module importu, w oparciu o informacje dostarczane w pliku WAPRO XML udostępniona została jako
usługa subskrypcyjna. - Moduł importu dokumentów - dodana została obsługa informacji przekazywanych w nowych sekcjach pliku WAPRO XML. Nowe sekcje są opcjonalne, w związku z tym pliki nie zawierające ich będą obsługiwane tak jak do tej pory.
- Schemat pliku WAPRO XML - do schematu pliku XML dodane zostały nowe, opcjonalne sekcje do pozycji dokumentu umożliwiające zautomatyzowanie działania modułu importu dokumentów. Funkcjonalność dedykowana jest dla zewnętrznych systemów wspierających pracę księgowych, które przygotowują dokumenty do zaimportowania do programu WAPRO Fakir w plikach WAPRO XML.
- MPK - zoptymalizowano procedury modułu w celu poprawienia jego wydajności
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie, module importu dokumentów i innych - dodane zostały kolejne rodzaje kwot:
- Netto w KUP - Część kwoty netto stanowiąca koszty uzyskania przychodów
- Netto w nKUP - Część kwoty netto nie stanowiąca kosztów uzyskania przychodów
- Proporcjonalne odliczenie VAT - w programie zmieniony został sposób proporcjonalnego odliczania VAT. Obecnie podatek VAT metodą proporcjonalnego odliczenia rozliczany jest na bieżąco, podczas rejestrowania dokumentu
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie - dodane zostały nowe rodzaje kwot:
- VAT niepodl. odlicz. - VAT niepodlegający odliczeniu
- VAT niepodl. odlicz. w KUP - VAT niepodlegający odliczeniu, stanowiący koszty uzyskania przychodów
- VAT niepodl. odlicz. w nKUP - VAT niepodlegający odliczeniu nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów
Uwaga - powyższe kwoty oraz kwoty: „KUP”, „nKUP” oraz „VAT do odliczenia” zawsze uwzględniają:
- Stan aktualny (np. datę operacji gospodarczej oraz dane o pojeździe znajdujące się historii pojazdu w kartotece Pojazdy samochodowe)
- Jeżeli firma podlega proporcjonalnemu odliczeniu VAT również wartości współczynnika i prewspółczynnika częściowego odliczenia VAT
- Dodano deklarację VAT-7 wzór 19
- Zmodyfikowany został sposób naliczania proporcjonalnego odliczenia VAT. Obecnie program uwzględnia znowelizowane przepisy dotyczące samochodów osobowych
- Dodano okno przeglądarki zestawień podatku VAT niepodlegającego odliczeniu. Kwota podatku prezentowana jest w podziale na kwoty kosztów uzyskania przychodów i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
- Aktualizacja z dnia 10 maja 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- deklaracja CIT-8 - dodano nowy wzór deklaracji CIT-8 wzór 27
- Aktualizacja z dnia 26 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-sprawozdania finansowe
- dodana została możliwość wysyłania elektronicznych sprawozdań finansowych do KAS. Omówienie znajduje się w punkcie: Wysyłanie e-sf do KAS
- w module e-Dokumenty dodana została funkcjonalność podglądu listy złożonych podpisów plików w formacie XML
- Aktualizacja z dnia 18 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-Sprawozdania finansowe - dodano nowe rodzaje sprawozdań dla
- Domów maklerskich - zakres informacji, o którym mowa w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości domów maklerskich (w złotych / w tysiącach złotych)
- Emitentów - zakres informacji, o którym mowa w art. 45 uor., dla emitentów
- Automatyczne naliczanie kosztów uzyskania przychodów: kosztów eksploatacji, rat najmu / dzierżawy / leasingu oraz ubezpieczeń samochodów.
W tym celu, w programie zmodernizowano lub dodano:- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- KUP - kwota kosztów uzyskania przychodów w operacjach, w których tworzone są dwa zapisy w rejestrze VAT
- nKup - kwota kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu
- VAT do odliczenia - kwota podatku naliczonego do odliczenia.
- Kartoteka Pojazdy samochodowe - w programie dodana została nowa kartoteka przeznaczona do zapisywania informacji o samochodach wymagane do automatycznego naliczania powyżej wymienionych kosztów samochodów oraz na potrzeby dodanej w programie deklaracji VAT-26.
- Formatka dodawania / edycji pozycji VAT - na formatce dodana została nowa zakładka 5) KUP z kalkulatorem naliczania kosztów samochodów.
- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- Okna przeglądarek deklaracji podatkowych - w programie zmieniony został układ okien przeglądarek deklaracji podatkowych.
- CIT-8 wzór 26 - dodany został nowy wzór deklaracji CIT-8.
- Ulga na złe długi:
- Zgodnie z nowelizacją art. 89a oraz 89b ustawy o VAT zmieniona została ilość dni upływu terminu płatności. Od 1 stycznia 2019 wynosi ona 90 dni.
- Zoptymalizowano działanie modułu w celu przyśpieszenia jego działania.
- Deklaracja VAT-26 - do programu dodano nową deklarację VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej wzór 1.
- Ręczne dekretowanie dokumentu - w programie dodano podpowiadanie kwot wynikających z zarejestrowanych w dokumencie pozycji VAT w trakcie ręcznego dekretowania.
- Automatyczne zapisywanie deklaracji w e-Deklaracjach - zmieniony został tryb tworzenia e-Deklaracji. Obecnie może zostać utworzona w momencie zapisywania naliczonej deklaracji lub w dowolnym innym momencie.
- E-Sprawozdania finansowe - dodano możliwość zapisywania roboczej wersji e-Sprawozdania finansowego, tzn. sprawozdania, które nie przeszło walidacji.
- Wydruk "Potwierdzenie salda" - wariant BUDŻET - zmodyfikowano pole "Nadawca" na odcinku B wydruku, obecnie drukowana jest nazwa jednostki nadrzędnej oraz firmy.
- Elektroniczne sprawozdania finansowe
- Zgodnie z art. 45 ust. 1f, 1g ustawy o rachunkowości dodanymi przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 398), w programie dodana została możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w BIP na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra do spraw finansów publicznych.
- Podpisywanie i archiwizowanie pliku XML e-sprawozdania finansowego - w programie dodano możliwość podpisywania pliku XML elektronicznym podpisem kwalifikowanym oraz zapisywanie podpisanego lub nie podpisanego pliku w module e-Dokumenty;
- Możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej jest dostępna jako usługa subskrypcyjna
- Raporty użytkownika - dodano, w trybie definicji raportu możliwość:
- Wyświetlenia wartości kwotowej wybranej pozycji raportu
- Wyświetlenia wartości kwotowej każdej funkcji wchodzącej w skład formuły obliczeniowej pozycji raportu
- Import dokumentów - dodano import faktur końcowych na zero złotych, dodana została procedura importu z programu WAPRO Mag faktur końcowych do wcześniej wystawionych faktury lub faktur zaliczkowych, których suma wartości jest równa całości zamówienia
- Raporty kasowe - w oknie przeglądarce raportów kasowych dodany został filtr F8 z możliwością wyboru okresu: lat, kwartałów, miesięcy oraz zakresu dat: Od dnia - Do dnia
- Typ dokumentu - w definicji typu dokumentu dodano parametr Nie księguj różnic kursowych na kontach przeznaczonych dla kwoty VAT. Zaznaczenie spowoduje, że zrealizowane różnice kursowe powstające dla celów podatkowych w części proporcjonalnej do kwoty VAT rozliczanego dokumentu księgowane będą na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach "Zrealizowane różnice kursowe dodatnie" lub "Zrealizowane różnice kursowe ujemne". W przeciwnym wypadku (pole odznaczone - wartość domyślna), księgowanie wyżej wymienionych kwot następuje na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach " Zrealizowane różnice kursowe dodatnie dla kwoty VAT" lub " Zrealizowane różnice kursowe ujemne dla kwoty VAT", jeżeli są uzupełnione
- e-Formularze - w programie dodany został nowy moduł przeznaczony do naliczania i wypełniania e-Formularzy opartych na opublikowanych przez organy państwowe schematy XSD. Jako pierwsza została włączona deklaracja VAT-7 wzór 18.
- Dokument zakupu z odwrotnym obciążeniem - zwiększony został zakres wyboru okresu odliczenia dla podatku naliczonego do 21 okresów
- Eksport przelewów - dla definicji pola wiersza przelewu, jako wynik zapytania SQL, dodano zmienną
- Zabezpieczenie przed wielokrotnym księgowaniem tych samych dokumentów - rozbudowany został mechanizm kontroli numerów wprowadzanych dokumentów. Dodane zostały dwa nowe parametry firmy. Dodana została nowa sekcja Kontrola numeru dokumentu, w której dodano dwa parametry:
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Bez ograniczeń
- Brak kontroli
- W obrębie roku obrotowego
- W obrębie roku obrotowego i dziennika
- W obrębie roku obrotowego i typu dokumentu
- W obrębie typu dokumentu
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze w obrębie wybranego kontrahenta dla wzorca typu dokumentu "Faktura zakupu" i "WNT"
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze dla wybranego zakresu jest wyzwalana podczas modyfikacji pola "Numer dokumentu" oraz pól dotyczących kontrahenta w nagłówku dokumentu księgowego.
- Sprawdzenie numeracji następuje:
- Po modyfikacji pól: nr dokumentu, id kontrahenta, nazwa kontrahenta oraz NIP kontrahenta w nagłówku dokumentu
- Podczas zapisywania dokumentu powstałego jako kopia innego dokumentu
- Sprawdzenie działa również po modyfikacji w.w. pól dla edytowanych / poprawianych dokumentów
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Parametry konfiguracji firmy / użytkownika - dodana została funkcjonalność wyróżniania nowych parametrów. Jeżeli dodany zostanie nowy parametr, jego nazwa będzie wyświetlana w kolorze zielonym z dopiskiem "(nowy parametr)
- Wydruk polecenia przelewu - w tytule przelewu dodane zostały informacje komunikatu przelewu „split payment”
- Dokument walutowy - na zakładce 3) VAT dodany został przycisk Przelicz w pozycjach przeznaczony do przeliczania kwot wyrażonych w PLN po zmianie kursu
- Zmodyfikowano formatkę nadawania / zmiany haseł użytkowników programu
- Rozszerzono zakres współpracy programu z programem $$WAPRO JPK$$ wariant Biuro o możliwość seryjnego wysyłania korekt plików JPK_VAT
W wersji 9.00.2 z dnia 19.12.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
- w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2025 roku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 roku w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. 2024 poz. 1314:
- Okno danych firmy - zmieniono nazwę zakładki Grupa VATna Grupa VAT, JPK CIT i dodano listę wyboru rodzaju jednostki zgodnie z podziałem stosowanym w Ustawie o rachunkowości.
Jeżeli rodzaj nie zostanie zdefiniowany, domyślnie zostanie przyjęty rodzaj Pozostałe jednostki.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
- słownik zawiera predefiniowane dane zgodne z załącznikami cytowanego wyżej rozporządzenia,
- słownik działa kontekstowo. Wyświetlane dane słownika zależne są od wybranego rodzaju jednostki w kartotece danych firmy.
- Plan kont:
- dodano możliwość przypisywania do kont księgowych wybranego znacznika znajdującego się w nowym słowniku Znaczniki kont księgowych (przypisywać znaczniki można w obu rodzajach widoków planu kont: drzewiastym i zwykłym),
- w widoku drzewiastym (hierarchicznym) planu kont dodano dwustanowy przycisk Pokaż znaczniki kont (klawisze Ctrl+M),
- w widoku zwykłym planu kont dodano kolumnę Znacznik oraz sekcję wyświetlającą pełną informację o znacznikach (nazwy kategorii i podkategorii, do których należy znacznik przypisany do konta księgowego),
- w widoku zwykłym dodano możliwość filtrowania z opcjami: Konta z przypisanym znacznikiem oraz Konat bez przypisanego znacznika,
- zmodyfikowano domyślny plan kont. Plan został rozbudowany tak, że każdy znacznik konta jest przypisany do co najmniej jednego konta księgowego. Co do zasady jedno konto może mieć przypisany jeden znacznik, natomiast jeden znacznik konta może być przypisany do wielu kont księgowych.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
Konta, które na pewno nie będą używane można usunąć.
- W kartotece kontrahenta, na zakładce Pozostałe dodano sekcję Dodatkowe informacje związane z ustawą o rachunkowości. Więcej informacji na ten temat znajduje się w instrukcji Kartoteka kontrahentów.
- Księga główna według okresów:
- przypisanie znacznika do konta księgowego następuje wyłącznie w planie kont, zapisy w księdze są jedynie wynikiem tego przypisania. Oznacza to, że znaczniki mogą być dowolnie modyfikowane dla już istniejących dekretów i będą to operacje automatyczne powstające podczas dodawania lub modyfikacji zapisów księgi, jak również modyfikacji przypisania znacznika do konta w planie kont,
- do listy okna przeglądarki dodano kolumnę o nazwie Znacznik konta. Użytkownik może skorzystać z funkcji sortowania oraz wyszukiwania,
- w filtrze na formatce dodano zakładkę Znaczniki kont, której opcje umożliwiają wybór zapisów księgi według znacznika lub według wielu znaczników kont.
- zaktualizowano e-Sprawozdania do wersji 1.3:
- JednostkaOpWZlotych - dla organizacji pozarządowych w złotych,
- JednostkaOpWTysiacach - dla organizacji pozarządowych w tysiącach złotych,
- JednostkaMikroWZlotych - dla jednostek mikro w złotych,
- JednostkaMikroWTysiacach - dla jednostek mikro w tysiącach złotych,
- JednostkaMalaWZlotych - dla jednostek małych w złotych,
- JednostkaMalaWTysiacach - dla jednostek małych w tysiącach złotych,
- JednostkaInnaWZlotych - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w złotych,
- JednostkaInnaWTysiacach - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w tysiącach złotych.
- e-Formularze:
- zaktualizowano wzór PIT-36(31),
- zaktualizowano wzór PIT-36L(20),
- zaktualizowano NIP-8(4),
- zaktualizowano NIP-2(15),
- dodano IFT-2(11),
- dodano IFT-2R(11).
- w kartotece kontrahentów dodano kolumnę Kod kraju. Aby ją aktywować, należy z menu kontekstowego wybrać opcję Konfiguracja kolumn, wybrać przycisk Domyślna, a następnie zapisać dane,
- w wariancie BUDŻET dostosowano proces aktualizacji słowników klasyfikacji budżetowej tradycyjnej zgodnie ze zmianami do rozporządzenia MF (ostatnia zmiana: Dz.U. 2024 poz. 1096).
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- Dodano możliwość pobierania z Wykazu podatników VAT (tzw. Białej listy):
- danych kontrahentów – do wersji 9.00.0 dane te można było pobierać jedynie z bazy danych GUS,
- numerów rachunków bankowych firmy – opcja dostępna w formatce Dane firmy, na zakładce Rachunki bankowe,
- Dodano możliwość wyszukiwania duplikatów dokumentów:
- w menu Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano opcję kreatora Wyszukiwanie duplikatów dokumentów,
- sposób wyszukiwania zduplikowanych dokumentów uzależniony jest od kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika,
- program umożliwia wyszukiwanie zarówno w rejestrach VAT, jak i w dokumentach księgi,
- kreator umożliwia modyfikowanie i usuwanie zduplikowanych dokumentów (bezpośrednio w oknie kreatora), z zachowaniem uprawnień i innych merytorycznych ograniczeń dokumentu,
- w oknie kreatora możliwe jest wykonanie raportu w postaci wydruku lub eksportu do MS Excel,
- w widoku Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano możliwość:
- eksportu do MS Excel każdej z list kreatora,
- modyfikacji niepoprawnego sortowania listy po dacie dla opcji kreatora Sprawdzenie dokumentów.
- e-Deklaracje:
- dodano możliwość wydruku e-deklaracji bezpośrednio z okna przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-deklaracji bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- e-Sprawozdania:
- dodano możliwość wydruku e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- Bufor importowanych dokumentów z Businesslink – dodano funkcję automatycznego rozpoznawania rodzaju pozycji w importowanych dokumentach. Funkcja ma za zadanie rozpoznać i określić, czy pozycja dokumentu dotyczy towaru handlowego, czy też usługi. Funkcja uruchamia się automatycznie podczas importu dokumentów. Działanie funkcji musi być każdorazowo zweryfikowane przez użytkownika.
- Dodano pozycję Prosta spółka akcyjna do słownika struktur własności spółki.
- Rejestr aktywności użytkownika:
- zmodernizowano sposób ograniczenia (filtrowania) wyświetlanego zakresu danych według daty,
- dodano możliwość edycji planu kont do listy rejestrowanych aktywności,
- dodano mechanizm retencji danych w rejestrze:
- dodano nowy parametr Okres raportowania aktywności użytkowników w widoku konfiguracji firmy. Parametr określa, jak długo przechowywane są zapisy w rejestrze aktywności użytkowników. Po upływie przyjętego okresu wyrażonego w miesiącach zapisy będą automatycznie usuwane z rejestru, redukując rozmiar bazy danych. Parametr jest ustawiany dla firmy bez rozróżnienia na poszczególne lata obrotowe.
- usunięcie danych z logu następuje po zalogowaniu/wybraniu firmy,
- domyślna wartość parametru dla:
- nowych firm ustawiona jest na 60 miesięcy,
- dla baz aktualizowanych ustawiona jest na bezterminowo.
Użytkownicy programu powinni ustawić wartość parametru indywidualnie dla każdej firmy.
- Szablony księgowań/przeksięgowań – dodano możliwość oznaczania automatów jako aktywnych/nieaktywnych. Opcja ta dotyczy:
- szablonów dekretowania dokumentów prostych,
- szablonów księgowań/przeksięgowań,
- szablonów przeksięgowań okresowych,
- automatów dekretujących na MPK,
- planów przeksięgowań.
Nieaktywne automaty nie będą widoczne na listach wyboru.
- Kontrahent pomocniczy – dodano możliwość eksportu danych do pliku MS Excel.
- Formatka zamykania programu – dodano informację o dacie ostatnio wykonanego archiwum programu.
- W kartotekach: Kontrahenci, Kontrahenci pomocniczy, Pracownicy, Kontakty dodano filtr Pokaż zapisy gotowe do anonimizacji zgodnie z RODO.
W przypadku zainstalowanych kilku modułów Wapro ERP, zalecamy przeprowadzenie jednorazowej aktualizacji do najnowszej wersji 8.91.0.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
Rozrachunki
- Dodano mechanizm automatycznego tworzenia dokumentów uzupełniających różnic kursowych (dotyczy rozrachunków rozliczonych w walucie z istniejącym saldem w PLN):
- dodano parametr Dokument różnic kursowych uzupełniający,
- mechanizm dotyczy operacji:
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rejestrowania dokumentów księgowych,
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- rozliczania dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- importu rozrachunków wraz z ich rozliczeniem,
- importów dokumentów Wapro Mag przy wspólnych rozrachunkach.
- Dodano możliwość usuwania różnic kursowych, które powstały z ich uzupełnienia (np. z funkcji Automat różnic kursowych) w oknie usuwania pozycji dokumentów różnic kursowych w procesie rozłączania rozrachunków, usuwania dokumentów, pozycji dokumentów.
- Dodano predefiniowany filtr Rozliczone rozrachunki walutowe wykazujące saldo w PLN w oknie rozrachunków.
Kartoteki osobowe i kartoteki firm
- Dodano weryfikację poprawności NIP w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- pracownika,
- udziałowca firmy,
- oddziału firmy.
- Dodano weryfikację numeru PESEL w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- kontrahenta,
- pracownika,
- udziałowca firmy.
- Dodano opcję uzupełnienia daty urodzenia z numeru PESEL podczas dodawania udziałowca firmy.
- Zaktualizowano kody pocztowe gmin.
Dokumenty
- Dodano możliwość tworzenia dokumentu wynikowego procedury VAT Marża, gdy ceny sprzedaży i zakupu są takie same.
- Dodano stawkę 8% w dokumentach wynikowych.
Formularze
- Zaktualizowano formularze CIT-8ST(1), IFT-2R(10), IFT-2(10) do nowych wersji struktur dokumentów opublikowanych przez MF.
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-36 - wzór 31;
- PIT-36L - wzór 20;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- Bufor dokumentów importowanych - dodano predefiniowany schemat importu danych z KSeF;
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału, w wariancie Budżet również dla jednostek podrzędnych JST;
- Wyszukiwarka w oknach tworzenia i rozliczania rozrachunków - funkcjonalność jest dostępna:
- w oknie tworzenia / rozliczania rozrachunku w trakcie modyfikacji dokumentu księgowego;
- w oknie rozrachunków w trakcie rozliczania rozrachunku;
- Dodano możliwość wyszukiwana [Ctrl+F] oraz wyszukiwania ograniczającego listę [Ctrl+F6].
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Dokument księgowy:
- W oknie dokumentu księgowego dodano zakładkę „KSeF” z obsługą informacji o KSeF w dokumencie.
- Do listy w oknie przeglądania dokumentów dodano kolumny:
- Numer KSeF
- Data w KSeF
- Nazwa kontrahenta
- Źródło dokumentu
- Kolumny „Numer KSeF” i „Nazwa kontrahenta” posiadają możliwość sortowania i wyszukiwania.
- Dodano możliwość filtrowania dokumentów po wybranym źródle dokumentu oraz opcji „Dokument związany z KSeF” w drzewie filtrów i w definicji filtra wybieranego z listy.
- W oknie dokumentu księgowego obok numeru dokumentu korygowanego dodano przyciski wyboru i wiązania korekty z dokumentem pierwotnym.
- W menu podręcznym okna przeglądania dokumentów księgowych dodano opcję podglądu dokumentów korygujących.
- Do okna przeglądania dokumentów księgowych dodano operację dodatkową - "Powiąż korektę z dokumentem korygowanym". W przypadku gdy numer dokumentu korygowanego wprowadzono ręcznie i jest on unikalny w ramach kontrahenta, to nastąpi powiązanie korekty z dokumentem pierwotnym.
- Import wyciągów bankowych - dodano funkcję kojarzenia pracowników;
- Rozrachunki:
- W oknie rozliczania rozrachunku dodano opcję umożliwiającą pokazywanie na liście rozrachunków numeru ewidencyjnego dokumentu.
- Zwiększono długość pola opisu rozrachunku do 250 znaków.
- Usprawniono sposób określania numeru rachunku bankowego kontrahenta dla rozrachunku.
- Przelewy:
- Zoptymalizowano działanie modułu poprzez przyśpieszenie operacji filtrowania oraz sortowania.
- Zwiększono długość pola "Tytułem" do 250 znaków.
- Rozbudowano kontrolę ograniczającą możliwość wprowadzania przelewu ponownie za te same rozrachunki zarówno dla przelewu wprowadzanego ręcznie jak również dla przelewu generowanego z rozrachunków
- Wydruki VAT:
- Dodano informację o kodzie kraju, numerze i dacie dokumentu korygowanego.
- W wydrukach: "VAT należny pełny" oraz "VAT należny wg deklaracji VAT-7" dodano sekcję z informacją o fakturach do paragonów.
- Rejestry VAT - metoda kasowa - dodane zostały filtry ułatwiające odnalezienie dokumentów rozliczonych i nierozliczonych metodą kasową:
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - rozliczone w rejestrze VAT
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - nierozliczone w rejestrze VAT
- Podczas korzystania z wyżej wymienionych filtrów uruchamiana jest weryfikacja prawidłowego kontekstu zastosowania filtrów. Pozycje rejestru oznaczone jako NP (grupą podatkową lub stawką) lub bez możliwości odliczenia dla podatku naliczonego, są traktowane jako nierozliczone w rejestrze VAT, nawet wówczas gdy rozrachunkowo dokument jest rozliczony.
- W kontekście okna "Sprzedaż" i "Zakup" gdy dodatkowe kolumny są aktywne i widok dla metody kasowej jest wyłączony, to wówczas w kolumnie "Metoda kasowa" zostanie dodana informacja o rozliczeniu.
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Import dokumentów:
- Okna definiowania schematów importu dokumentów zmieniono z okien o stałym rozmiarze na okna skalowalne;
- Zoptymalizowano import z plików tekstowych oraz zwiększono długość pól:
- numer dokumentu księgowego do 30 znaków;
- numer dokumentu korygowanego w nagłówku dokumentu do 30 znaków;
- opis nagłówka dokumentu do 250 znaków;
- opis pozycji dokumentu i wynikający z tego opis rozrachunku do 250 znaków;
- Okno "Definicje / Raporty użytkownika" - dodano możliwość wyszukiwania intuicyjnego;
- Eksport danych do MS Excel:
- Dodano eksport do pliku CSV z list okien programu, które wcześniej nie miały takiej funkcjonalności.
- Tworzona nazwa pliku eksportu zawiera kontekst, z którego eksport został wykonany.
- Umożliwiono eksport kolumn, które nie posiadają nazwy w nagłówku listy.
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika VAT, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Komunikat przelewu podzielonej płatności - w komunikacie przelewu grupy VAT, w pozycji NIP wstawiany jest numer NIP grupy VAT;
- Częściowe odliczenie VAT - podczas wprowadzania dokumentów, na pozycjach VAT dodana została możliwość stosowania innych współczynników i prewspółczynników niż zdefiniowane w „Parametrach konfiguracyjnych firmy”;
- Wyszukiwanie danych w oknach przeglądania (Ctrl+F) - zmodyfikowany został sposób wyszukiwania pozycji w oknach przeglądania danych. Umożliwiono wpisanie ciągu znaków w pole wyszukiwania (Ctrl+F), wówczas proces wyszukiwania rozpocznie się w momencie zatwierdzenia pola wyszukiwania;
- Podręczne menu list okien przeglądania - uzupełniono często używane opcje w menu podręcznym list okien przeglądania danych, miedzy innymi dodano opcję „Drukuj”.
- Szablon ustawień dokumentu - uzupełniono ustawienia dokumentu o dodatkowe właściwości pozycji VAT, w szczególności o informacje dotyczące kodu kraju nadania NIP i grupy podatkowej;
- Okno "Korekta VAT (art.89a i 89b ust. o VAT)" -dodano wydruk oraz możliwość filtrowania i definiowania filtra listy pozycji;
- Okno "Złe długi zgodnie z art. 18f ustawy o pdop" - dodano wydruk oraz możliwość filtrowania i definiowania filtra listy pozycji;
- Moduł kontroli i naprawy danych - rozszerzono funkcjonalność modułu:
- Dodano nowe kategorie i funkcje kontrolne: JPK KR, JPK V7
- Zaktualizowano istniejące funkcje kontrolne: JPK VAT, JPK FA
- Poprawiono obsługę komunikatów:
- dodano szczegółowe opisy funkcji
- dodano szczegółowe opisy błędów i ostrzeżeń
- Schemat importu wyciągu bankowego - usprawniono wykonanie importu walutowych wyciągów bankowych. Informacja o walucie może być pobierana z dowolnego miejsca w pliku;
- Okno Raport z konta - dodano możliwość obsługi według okresu księgowania;
- Wydruk Dokumenty źródłowe z pozycjami - dodano parametr umożliwiający drukowanie nazwy konta;
- Umożliwiono drukowanie noty odsetkowej, wezwania do zapłaty i upomnienia dla zaznaczonych rozrachunków (dotyczy wydruków CR).
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Dokument:
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zapisywania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji "Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zapisaniem.
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zatwierdzania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji " Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zatwierdzeniem.
Informacja - "Opis dokumentu" jest wstawiany do wymaganej w pliku JPK_KR pozycji o nazwie "Opis operacji"; - Grupowa zmiana opisu dokumentu - dodana została możliwość grupowej zmiany opisu wybranych dokumentów. Dostępna jest z menu podręcznego głównej listy dokumentów;
- Nie dotyczy art. 18F ust. o pdop - w nagłówku dokumentu dodana została opcja wyłączająca pojedynczy dokument z art. 18f ustawy o pdop.
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Rozrachunki, Data rozliczenia - w: :
- głównym oknie przeglądania rozrachunków;
- na liście rozrachunków w szczegółach okna dokumentów;
dodana została kolumna Data rozliczenia. Jeżeli rozrachunek jest rozliczony wyświetlana jest data ostatniego rozliczenia.
- Rejestr VAT: :
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
dotychczas kolumny:- Netto w rejestrze, VAT w rejestrze, Brutto w rejestrze
- Netto pozostało, VAT pozostało, Brutto pozostało
uwzględniały odpowiednio, tylko zapisy podlegające i niepodlegające VAT oraz rozliczenie metodą kasową. Obecnie uwzględniają również odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników.
W związku z powyższym dostosowane zostały wydruki podatku naliczonego.
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
- Księga główna - w przeglądarce księgi głównej :
- według kont dodana została kolumna Konto przeciwstawne i Nazwa konta;
- według okresów dodana została kolumna Konto przeciwstawne;
- VAT-R(16) – dodany został nowy VAT-R wzór 16;
- Raporty: potwierdzenie salda, wezwanie do zapłaty z odsetkami i bez odsetek, nota odsetkowa, upomnienie, kompensata rozrachunków, zaproszenie do kompensaty:
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- wstawianie Tytułu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny tytuł;
- wstawianie Adresu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny adres kontrahenta z kartoteki, ale tylko w przypadku gdy raport dotyczy jednego kontrahenta;
- nazwa załączanego pliku PDF (nie dotyczy raportów CR) - jeżeli raport dotyczy:
- jednego kontrahenta - nazwa dołączanego pliku jak również nazwa pliku zapisywanego do PDF zawiera nazwę raportu i nazwę skróconą kontrahenta;
- wielu kontrahentów - nazwa pliku jest ogólna;
- Zwiększenie do 1000 znaków opisów na wydrukach w sekcjach definiowanych przez użytkownika
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- Kartoteki: Kontrahenci, Pracownicy, Urzędy – dodana została możliwość filtrowania po numerze rachunku bankowego lub jego fragmencie (filtr F8);
- Kartoteka Pracownicy:
- Rachunek bankowy pracownika - dodana została możliwość dodawania numerów niezgodnych ze standardem NRB, dowolnych;
- MPK okno przeglądania danych
dodane zostały:
- sortowanie po opisie pozycji;
- kolumna z nazwą konta;
- możliwość filtrowania wybranych dokumentów (filtr F8);
- możliwość definiowania filtrów prostych (filtr F7);
- Dostosowanie do zmian wynikających z Polskiego Ładu 2.0
- Stabilizacja - dodanie wszystkich wydanych aktualizacji WAPRO Update od momentu publikacji wersji poprzedniej
- Skracanie roku obrotowego - dodana została możliwość skrócenia roku obrotowego do daty ostatniego dnia okresu obrotowego, w którym zaksięgowano ostatni dokument.
- Dodane zostały nowe wzory formularzy:
- PIT-36(29) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36(29)
- PIT-36L(18) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36L(18)
- CIT-8E(1) - dodana została nowa deklaracja CIT-8E(1)
- Zaktualizowany został:
- CIT-8(31) - zaktualizowano formularz CIT-8 do wzoru 31
- VIU-R(4) - zaktualizowano formularz VIU-R do wzoru 4
- Program został dostosowany do zmian przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Dostosowano interfejs programu do zmian schematu JPK_V7(2). Dotyczy to przede wszystkim formatki rejestrowania korekt podatku VAT wynikających z "Ulgi na złe długi" (art. 89a ustawy o VAT). Od 1 stycznia 2022 w przypadku korekt zmniejszających wymagane będzie podanie w pliku "terminów płatności", natomiast w przypadku korekt zwiększających "dat zapłat".
- Zaktualizowano naliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych;
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO PLUS. Zablokowana jest w nim możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- W przypadkach wystąpienia konieczności ponownego zalogowania się do programu, na przykład w wyniku hibernacji systemu operacyjnego skutkującego utratą połączenia z bazą danych, ograniczona została ilość pojawiających się komunikatów błędu. W takim przypadku wyświetlone zostanie okno ponownego logowania użytkownika do programu.
- Automaty dekretujące VAT - dodana została nowa zmienna umożliwiająca wykorzystanie opisu dokumentu w schemacie dekretującym;
- Dodana została możliwość wklejania kwot ze schowka systemu Windows do dokumentu;
- Ulga na złe długi (art. 18f ustawy o pdop.) - dodana została w programie możliwość wyszukiwania i korygowania nierozliczonych transakcji zg. z art. 18f ustawy o pdop. w podziale na należności i zobowiązania.
- Formularz VIU-DO(1) – dodano nowy wzór deklaracji VIU-DO wzór 1 - warianty linii 365.
Tylko warianty 363
- Dodana została obsługa procedury unijnej oraz procedury importu.
- Dodany został nowy parametr firmy Obsługa transakcji rozliczanych w punktach OSS i IOSS - zaznaczenie tego parametry uruchamia w programie możliwość rejestrowania takich transakcji w nowych rejestrach VAT oraz rozliczanie podatku należnego wynikającego z tych transakcji w nowych deklaracjach VAT.
- Unijne stawki podatku VAT - w programie dodany został słownik podstawowych i obniżonych stawek VAT obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich.
W związku z nowym słownikiem, w programie dodano:- Operacja grupowego dodawania unijnych stawek VAT - dodana została możliwość grupowego dodawania / usuwania unijnych stawek VAT.
- Uprawnienie do dodawania lub usuwania stawek VAT - dodane zostało uprawnienie dla operacji dodawania / usuwania stawek VAT;
- Grupy VAT - na potrzeby obsługi rejestrów VAT oraz deklaracji VAT wymaganych w pakiecie e-Commerce dodano dwie nowe grupy podatkowe:
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- a. Świadczenie usług z państwa członkowskiego identyfikacji oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza Unią
- b. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego identyfikacji
- c. Usługi świadczone ze stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż państwo członkowskie identyfikacji
- d. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie identyfikacji
- IOSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą importu w punkcie kompleksowej obsługi IOSS (w deklaracji VII-DO);
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program umożliwia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestrowanie dokumentów:
- Do list dodane zostały kolumny związane z operacjami walutowymi (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- Okno rejestrowania pozycji zyskało możliwość zarejestrowania transakcji OSS oraz IOSS poprzez wybranie odpowiedniej grupy VAT oraz ewentualnie odpowiedniej podgrupy podatkowej z odpowiednią stawką VAT. W zakładce "Pozostałe" dodana została możliwość określenia kodu państwa rozpoczęcia wysyłki i kodu państwa konsumpcji;
- okno rejestrowania pozycji zostało wyposażone w komunikaty walidacyjne dla transakcji OSS i IOSS;
- Rejestry VAT:
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
Aktualizacja odnosi się do dokumentów zarejestrowanych jako OSS lub IOSS w walucie innej niż EUR (art. 130c ust. 7 ustawy o VAT). Proces aktualizacji został wyposażony w procedury walidujące nowe transakcje; - Dodane zostały kolumny dotyczące operacji walutowych (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- DDodane zostały zakładki OSS i IOSS w sekcji szczegółów;
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO wraz z walidacją;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze - zmodernizowano działanie modułu w celu zwiększenia szybkości działania (wydajności);
- Wersja systematyzująca opublikowane aktualizacje za pośrednictwem WAPRO Update
- W interfejsie programu zmieniono czcionkę na Arial
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- CIT-8(29) - dodano nowy wzór deklaracji.
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe dodawanie i zmian kodów krajów nadania numeru NIP w dokumentach krajowych.
- Możliwość dodawania kodu TP dla WNT oraz import usług.
- Obsługa rejestrów cząstkowych oraz dla wariantu BUDŻET, wykazywanie w części deklaracyjnej pliku JPK_V7 kwot bez zaokrągleń.
- Możliwość nadawania klasyfikacji JPK dla dokumentów przed 01.01.2020 oraz Dodane zostało automatyczne przypisywanie z kontrahenta kodu TP dla zapisów w rejestrze zakupu dotyczących art. 33a. W pozostałych przypadkach kod TP nie jest pobierany do rejestru
- Dodano możliwość nadawania kody TP dla wszystkich zapisów typu odwrotne obciążenie, tj. WNT, Import usług i towarów art. 33a.
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP) - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Grupowa zmiana klasyfikacji JPK - zaimplementowana została możliwość dodawania lub usuwania wybranych kodów klasyfikacji JPK w grupie zaznaczonych dokumentów;
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Klasyfikacja JPK, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu;
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK;
- Wydruki - dodany został wydruk listy kodów klasyfikacji JPK dokumentów sprzedaży i zakupu, który jest przeznaczony do ręcznego oznaczania.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych.
Formatka składa się z dwóch zakładek:- 1) Dane podstawowe - na zakładce można zmienić imię i nazwisko użytkownika;
- 2) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych. Dodatkowo na zakładce znajduje się przycisk Informacja o danych telemetrycznych po przyciśnięciu którego na pulpicie informacyjnym zostanie wyświetlony dokument wyjaśniający co to są dane telemetryczne i w jaki sposób są gromadzone.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk: Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. Przyciśnięcie tego przycisku wycofa zgodę na zbieranie danych telemetrycznych wszystkim użytkownikom;
- Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu;
- Zmieniono numer wersji aplikacji do 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP, jako zgodne z SQL Server 2019.
- Kreator poleceń przelewów - w programie okno parametrów wydruków przelewów zastąpione zostało kreatorem poleceń przelewów:Kreator umożliwia automatyczne wykonywanie:
- Standardowych przelewów oraz komunikatów przelewów
- Dla wybranych transakcji jednego lub wielu kontrahentów przygotowanie zgodnie z wymogami przepisów prawa pojedyncze lub zbiorcze przelewy
- Dla transakcji oznaczonych jako MPP, automatycznie przygotuje przelew w formie komunikatu
- Podczas przygotowywania zbiorczych komunikatów przelewów, w uporządkowanej kartotece rozrachunków, przygotuje je zgodnie z wymogami przepisów prawa
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML oraz na wspólnej bazie danych
- Update wersji 8.51.0 (17.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5;
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$;
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag na wspólnej bazie oraz importu dokumentów za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT);
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019;
- Bufor zleceń weryfikacji kontrahentów w wykazie podatników VAT udostępnionym przez Ministerstwo Finansów (Biała lista) (usługa subskrypcyjna) - bufor przeznaczony jest do zapisywania zleceń koniecznych do przeprowadzenia weryfikacji numerów rachunków bankowych kontrahentów. Zlecenia weryfikacji można zapisywać przez dowolny okres czasu i na koniec wysłać je jednorazowo na serwer Ministerstwa Finansów. Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Weryfikacja numerów rachunków bankowych kontrahentów w wykonanych przelewach bankowych - w celu zweryfikowania numerów rachunków bankowych w wyciągach bankowych dla wykonanych płatności, w programie dodano:
- W oknie "prostego dokumentu finansowego" oraz "zbiorczego dokumentu finansowego" dodano zakładki Numer rachunku bankowego, dla dekretów, w których konto rozrachunkowe znajduje się po stronie WN
- W oknie przeglądarki rozrachunków dodano:
- Kolumnę Nr rachunku bankowego;
- Kolumnę Status weryfikacji rachunku bankowego;
- Możliwość dodania filtra na drzewie filtrów związanego ze statusami weryfikacji numeru rachunku bankowego;
- Możliwość pojedynczego weryfikowania numerów rachunków bankowych;
- Możliwość zapisywania, dla zaznaczonych rozrachunków zleceń weryfikacji w buforze zleceń - Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- W menu podręcznym okna kartoteki przelewów dodana została opcja: Dodaj wybraną pozycję do listy oczekujących na weryfikację. Funkcja umożliwia utworzenia zleceń przelewów w buforze listy zleceń weryfikacji kontrahentów;
- Dodano uprawnienie o nazwie Lista zleceń weryfikacji podatników VAT | Wyślij. Wyłączenie odbiera uprawnienie do automatycznego wysyłania zapytań na serwer wykazu podatników VAT udostępnionego przez $$MF%%. Zarówno natychmiastowego wysyłania pojedynczych zapytań jak i przez listę zleceń weryfikacji podatników VAT (bufor). Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Pobieranie danych do JPK_VAT korekta - zmieniona została metoda weryfikacji pobieranych do WAPRO JPK danych z deklaracją VAT-7. Aktualnie dane porównywane są deklaracją VAT-7 o najwyższej liczbie porządkowej - kolumna "Lp" na oknie deklaracji VAT-7;
- Wariant BUDŻET - w module fakturowania dodana została możliwość dodawania opisu na fakturach sprzedaży "Mechanizm Podzielonej Płatności"
- Update wersji 8.50.2 (17.01.2020)
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
W programie mikrorachunek firmy należy rejestrować w kartotece rachunków bankowych firmy. Kartoteka rachunków bankowych firmy dostępna jest w:- zakładce formatki danych firm
- w oknie przeglądarki kartoteki rachunków firmy, dostępnej z głównego menu programu
Utworzony nowy mikrorachunek firmy zostanie automatycznie dodany do rachunków bankowych Urzędu Skarbowego firmy a przy zmianie Urzędu Skarbowego firmy na inny. zostanie automatycznie przepisany do rachunków bankowych nowego Urzędu Skarbowego firmy.
Na obu listach dodany został przycisk Generuj i dodaj mikrorachunek umożliwiający zarówno wpisanie numeru mikrorachunku jak i jego automatyczne wygenerowanie.
Mikrorachunek firmy jest domyślnie wstawiany na przelewach podatkowych (VAT, CIT) wykonywanych od dnia 1 stycznia 2020 roku. Na formatce przelewu:- w zależności od daty podczas wybierania urzędu skarbowego, podpowiada się właściwy rachunek. Również przycisk kartoteki rachunków działa kontekstowo umożliwiając wybór rachunków urzędu lub mikrorachunku firmy
- Jeżeli wybrany został mikrorachunek firmy, pod numerem rachunku wyświetla się dodatkowy, tekstowy opis
- Dodatkowo, każdorazowo, przy zapisywaniu przelewu sprawdzana jest zgodność numeru mikrorachunku z szablonem oraz numerem NIP firmy
W oknie przeglądarki rachunków firmy dodana została nowa pozycja filtra Mikrorachunki. Jest ona automatycznie dodawana do domyślnej listy drzewka wyboru tzn. jeżeli nie został zapisany własny filtr użytkownika.
- Weryfikacja statusu VAT kontrahentów:
- w programie wyłączona została funkcjonalność sprawdzania statusu VAT kontrahentów korzystająca z udostępnionego przez $$MF$$ API wyszukiwarki: Sprawdzenie statusu NIP, natomiast wszystkie dotychczasowe operacje związane z automatycznym sprawdzaniem statusu VAT kontrahentów obecnie obsługiwane są przy wykorzystaniu API wyszukiwarki: Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. W związku z powyższym nieco zmieniona została funkcjonalność weryfikacji statusu VAT:
- wszystkie statusy VAT kontrahentów wykonane poprzednią metodą zostaną zamienione na Niezweryfikowany
- obecnie weryfikacja statusu kontrahenta w kartotece przeprowadzana jest na wybrany dzień, a podczas zapisywania dokumentów na dzień wystawienia dokumentu
- Usunięto okno weryfikacji podatników VAT otwierane przyciskiem Weryfikacja w:
- oknie rejestru VAT
- oknie tworzenia listy VAT-ZD deklaracji tworzonej bez wykorzystania modułu e-Formularzy
- Zmodyfikowane zostało działanie parametru firmy Automatyczna weryfikacja statusu VAT kontrahenta podczas zapisywania pozycji dokumentu - obecnie ma on trzy wartości:
- brak weryfikacji - w trakcie zapisywania dokumentu program nie będzie automatycznie weryfikował statusu kontrahenta na dzień wystawienia dokumentu
- weryfikacja natychmiastowa - w trakcie zapisywania dokumentu program automatycznie, natychmiast wyśle zapytanie na serwer MF o status VAT kontrahenta na dzień wystawienia dokumentu. Wysłane zostanie jedno zapytanie, o jeden NIP na dzień wystawienia dokumentu.
Odpowiedź zostanie zapisana w bazie danych wraz z kluczem elektronicznym - weryfikacja odroczona - w trakcie zapisywania dokumentu program zarejestruje zlecenie weryfikacji na "Liście zleceń weryfikacji podatników VAT". Zarejestrowane na liście zlecenia można wysłać zgrupowane, w dowolnym momencie na serwer MF
- Okno rejestrów VAT:
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
Funkcjonalność jest dedykowana do weryfikacji kontrahentów znajdujących się na dokumentach przygotowywanych do utworzenia VAT-ZD na dzień przed utworzeniem i wysłaniem tego załącznika. - Menu podręczne dla zakupów krajowych z odliczenie oraz sprzedaży krajowej metodą kasową dodane zostały trzy nowe polecenia działające dla wybranej lub kilku zaznaczonych pozycji:
- Weryfikuj teraz kontrahenta z wybranej pozycji - polecenie umożliwia natychmiastową weryfikację zaznaczonych pozycji w rejestrze na dzień wystawienia dokumentu
- Weryfikuj kontrahenta z wybranej pozycji na wskazany dzień - polecenie umożliwia zapisanie zaznaczonych pozycji na Liście pozycji oczekujących na weryfikację w celu zweryfikowania kontrahentów na dowolny dzień
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - polecenie wyświetla okno listy: Lista zleceń weryfikacji kontrahentów na wykazie podatników VAT
- Do drzewka wyboru okna dodany został filtr Status weryfikacji kontrahenta. Filtr działa dla kontekstów:
- Zakup
- Sprzedaż
- Natomiast do listy predefiniowanych filtrów dodany została filtr Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny, który działa w kontekstach:
- Wszystkie rejestry
- Zakup
- Sprzedaż
- Filtr zaawansowany "Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny podatnik VAT" - w oknie dodano predefiniowany filtr umożliwiający proste wybieranie w wybranym okresie pozycji, których kontrahenci na dzień wystawienia dokumentu mają status inny niż czynny
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
- Kartoteka kontrahentów - w kartotece:
- Na liście okna kartoteki - zaktualizowana została informacja wyświetlona w kolumnie Status. Obecnie pokazuje poza ostatnim statusem dodatkowo informację na jaki dzień została wykonana weryfikacja
- W menu podręcznym - polecenia:
- Sprawdź status kontrahenta w wykazie MF - pozwala dla zaznaczonych kontrahentów wykonać weryfikację na wybrany dzień, domyślnie na bieżący. Dla jednego numeru NIP wysyłane jest jedno zapytanie.
- Okno weryfikacji po przyciśnięciu przycisku zmiany trybu pracy umożliwia zapisanie zleceń weryfikacji na "Liście zleceń weryfikacji podatników VAT"','1','0','1','1');
- Historia sprawdzeń statusu w wykazie MF - wyświetlić listę wykonanych weryfikacji dla wybranego kontrahenta
- Formatka dodawania / edycji danych - posiada możliwość weryfikacji natychmiastowej
- Sprzedaż metodą kasową - w trakcie ustalania, dla nierozliczonych transakcji po 180 od dnia operacji, czy naliczyć podatek należny, aktualizacja rejestru sprzedaży korzysta z wcześniej zarejestrowanych informacji o statusie podatnika na dzień wystawienia dokumentu. W przypadku braku takiej weryfikacji informuje o tym na liście komunikatów funkcji aktualizacji rejestru. Przed naliczeniem deklaracji za ten okres należy najpierw uzupełnić brakujące informacje i ponownie przeprowadzić aktualizację rejestru.
- Dokładny opis zmian znajduje się w dokumentacji online programu.
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
- Update wersji 8.50.2 (18.02.2020)
- Dodano formularz NIP-2 wzór 12
- e-Sprawozdania finansowe - dodana została możliwość wklejania formatowanego tekstu w pola tekstowe e-sprawozdań finansowych;
- Polecenia przelewów:
- Nowy wykaz podatników VAT (Usługa subskrypcyjna) - w programie dodana została możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących;
- Sumowanie zobowiązań i należności - dodano automatyczne tworzenie przelewów dla sumy sald zobowiązań i należności.Parametr umożliwiający sumowanie dodany został w oknie parametrów polecenie przelewu wywoływanego z rozrachunków. W szczególności funkcja umożliwi wydruk polecenia przelewu z należności ujemnych czyli korekt faktur sprzedaży (ujemne saldo po stronie WN).
- Kod SWIFT - dodano możliwość eksportu poleceń przelewów z kodem SWIFT dla rachunków bankowych niespełniających standardu NRB;
- Rejestr VAT - W pozycji rejestru VAT na zakładce "Dokument" po odznaczeniu "Zgodny z nagłówkiem dokumentu księgowego" istnieje możliwość wprowadzenia numeru dokumentu o długości do 50 znaków;
- e-Sprawozdania finansowe wersja 1-2 - dodano nowe wersje schematów e-elektronicznych sprawozdań finansowych dla wszystkich istniejących w programie wariantów sprawozdań
- VAT-7 - w e-formularzu deklaracji VAT zablokowane do edycji zostały pozycje pobierające dane z programu, w tym z "Dane uzupełniające deklaracji"
- Formy płatności - w głównym menu programu: Zakładka: Definicje | Sekcja: Słowniki predefiniowane | Polecenie: Formy płatności dodane zostało wywołanie słownika Formy płatności
- Domyślny termin płatności - zmieniony został nieco sposób określania domyślnego terminu płatności podczas dodawania nowego rozrachunku
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- Moduł importu dokumentów / schemat pliku WAPRO XML
- Schemat pliku WAPRO XML - do schematu pliku XML dodane zostały nowe, opcjonalne sekcje do pozycji dokumentu umożliwiające zautomatyzowanie działania modułu importu dokumentów. Funkcjonalność dedykowana jest dla zewnętrznych systemów wspierających pracę księgowych, które przygotowują dokumenty do zaimportowania do programu WAPRO Fakir w plikach WAPRO XML.
Sekcja:
- POJAZDY oraz RODZAJ_KOSZTU - umożliwiają one dodanie w pozycji dokumentu informacji o rodzaju kosztu związanego z użytkowaniem pojazdów, numerów rejestracyjnych pojazdów oraz ich udziału (kwotowo lub procentowo) w kwocie pozycji dokumentu. Jeżeli pojazdy o tych numerach rejestracyjnych znajdują się w kartotece Pojazdy, taki dokument zostanie automatycznie zadekretowany i opisany, tak jak podczas ręcznego księgowania przy użyciu kalkulatora naliczania kosztów pojazdów;
- ODLICZENIE - umożliwia dodanie do pozycji dokumentu informacji o typie odliczenia VAT, jaki ma być zastosowany dla tej pozycji dokumentu;
Dokładna informacja na temat struktury pliku WAPRO XML znajduje się w dokumentacji pliku.
Funkcjonalność zaawansowanego dekretowania dokumentów w module importu, w oparciu o informacje dostarczane w pliku WAPRO XML udostępniona została jako
usługa subskrypcyjna. - Moduł importu dokumentów - dodana została obsługa informacji przekazywanych w nowych sekcjach pliku WAPRO XML. Nowe sekcje są opcjonalne, w związku z tym pliki nie zawierające ich będą obsługiwane tak jak do tej pory.
- Schemat pliku WAPRO XML - do schematu pliku XML dodane zostały nowe, opcjonalne sekcje do pozycji dokumentu umożliwiające zautomatyzowanie działania modułu importu dokumentów. Funkcjonalność dedykowana jest dla zewnętrznych systemów wspierających pracę księgowych, które przygotowują dokumenty do zaimportowania do programu WAPRO Fakir w plikach WAPRO XML.
- MPK - zoptymalizowano procedury modułu w celu poprawienia jego wydajności
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie, module importu dokumentów i innych - dodane zostały kolejne rodzaje kwot:
- Netto w KUP - Część kwoty netto stanowiąca koszty uzyskania przychodów
- Netto w nKUP - Część kwoty netto nie stanowiąca kosztów uzyskania przychodów
- Proporcjonalne odliczenie VAT - w programie zmieniony został sposób proporcjonalnego odliczania VAT. Obecnie podatek VAT metodą proporcjonalnego odliczenia rozliczany jest na bieżąco, podczas rejestrowania dokumentu
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie - dodane zostały nowe rodzaje kwot:
- VAT niepodl. odlicz. - VAT niepodlegający odliczeniu
- VAT niepodl. odlicz. w KUP - VAT niepodlegający odliczeniu, stanowiący koszty uzyskania przychodów
- VAT niepodl. odlicz. w nKUP - VAT niepodlegający odliczeniu nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów
Uwaga - powyższe kwoty oraz kwoty: „KUP”, „nKUP” oraz „VAT do odliczenia” zawsze uwzględniają:
- Stan aktualny (np. datę operacji gospodarczej oraz dane o pojeździe znajdujące się historii pojazdu w kartotece Pojazdy samochodowe)
- Jeżeli firma podlega proporcjonalnemu odliczeniu VAT również wartości współczynnika i prewspółczynnika częściowego odliczenia VAT
- Dodano deklarację VAT-7 wzór 19
- Zmodyfikowany został sposób naliczania proporcjonalnego odliczenia VAT. Obecnie program uwzględnia znowelizowane przepisy dotyczące samochodów osobowych
- Dodano okno przeglądarki zestawień podatku VAT niepodlegającego odliczeniu. Kwota podatku prezentowana jest w podziale na kwoty kosztów uzyskania przychodów i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
- Aktualizacja z dnia 10 maja 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- deklaracja CIT-8 - dodano nowy wzór deklaracji CIT-8 wzór 27
- Aktualizacja z dnia 26 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-sprawozdania finansowe
- dodana została możliwość wysyłania elektronicznych sprawozdań finansowych do KAS. Omówienie znajduje się w punkcie: Wysyłanie e-sf do KAS
- w module e-Dokumenty dodana została funkcjonalność podglądu listy złożonych podpisów plików w formacie XML
- Aktualizacja z dnia 18 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-Sprawozdania finansowe - dodano nowe rodzaje sprawozdań dla
- Domów maklerskich - zakres informacji, o którym mowa w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości domów maklerskich (w złotych / w tysiącach złotych)
- Emitentów - zakres informacji, o którym mowa w art. 45 uor., dla emitentów
- Automatyczne naliczanie kosztów uzyskania przychodów: kosztów eksploatacji, rat najmu / dzierżawy / leasingu oraz ubezpieczeń samochodów.
W tym celu, w programie zmodernizowano lub dodano:- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- KUP - kwota kosztów uzyskania przychodów w operacjach, w których tworzone są dwa zapisy w rejestrze VAT
- nKup - kwota kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu
- VAT do odliczenia - kwota podatku naliczonego do odliczenia.
- Kartoteka Pojazdy samochodowe - w programie dodana została nowa kartoteka przeznaczona do zapisywania informacji o samochodach wymagane do automatycznego naliczania powyżej wymienionych kosztów samochodów oraz na potrzeby dodanej w programie deklaracji VAT-26.
- Formatka dodawania / edycji pozycji VAT - na formatce dodana została nowa zakładka 5) KUP z kalkulatorem naliczania kosztów samochodów.
- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- Okna przeglądarek deklaracji podatkowych - w programie zmieniony został układ okien przeglądarek deklaracji podatkowych.
- CIT-8 wzór 26 - dodany został nowy wzór deklaracji CIT-8.
- Ulga na złe długi:
- Zgodnie z nowelizacją art. 89a oraz 89b ustawy o VAT zmieniona została ilość dni upływu terminu płatności. Od 1 stycznia 2019 wynosi ona 90 dni.
- Zoptymalizowano działanie modułu w celu przyśpieszenia jego działania.
- Deklaracja VAT-26 - do programu dodano nową deklarację VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej wzór 1.
- Ręczne dekretowanie dokumentu - w programie dodano podpowiadanie kwot wynikających z zarejestrowanych w dokumencie pozycji VAT w trakcie ręcznego dekretowania.
- Automatyczne zapisywanie deklaracji w e-Deklaracjach - zmieniony został tryb tworzenia e-Deklaracji. Obecnie może zostać utworzona w momencie zapisywania naliczonej deklaracji lub w dowolnym innym momencie.
- E-Sprawozdania finansowe - dodano możliwość zapisywania roboczej wersji e-Sprawozdania finansowego, tzn. sprawozdania, które nie przeszło walidacji.
- Wydruk "Potwierdzenie salda" - wariant BUDŻET - zmodyfikowano pole "Nadawca" na odcinku B wydruku, obecnie drukowana jest nazwa jednostki nadrzędnej oraz firmy.
- Elektroniczne sprawozdania finansowe
- Zgodnie z art. 45 ust. 1f, 1g ustawy o rachunkowości dodanymi przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 398), w programie dodana została możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w BIP na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra do spraw finansów publicznych.
- Podpisywanie i archiwizowanie pliku XML e-sprawozdania finansowego - w programie dodano możliwość podpisywania pliku XML elektronicznym podpisem kwalifikowanym oraz zapisywanie podpisanego lub nie podpisanego pliku w module e-Dokumenty;
- Możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej jest dostępna jako usługa subskrypcyjna
- Raporty użytkownika - dodano, w trybie definicji raportu możliwość:
- Wyświetlenia wartości kwotowej wybranej pozycji raportu
- Wyświetlenia wartości kwotowej każdej funkcji wchodzącej w skład formuły obliczeniowej pozycji raportu
- Import dokumentów - dodano import faktur końcowych na zero złotych, dodana została procedura importu z programu WAPRO Mag faktur końcowych do wcześniej wystawionych faktury lub faktur zaliczkowych, których suma wartości jest równa całości zamówienia
- Raporty kasowe - w oknie przeglądarce raportów kasowych dodany został filtr F8 z możliwością wyboru okresu: lat, kwartałów, miesięcy oraz zakresu dat: Od dnia - Do dnia
- Typ dokumentu - w definicji typu dokumentu dodano parametr Nie księguj różnic kursowych na kontach przeznaczonych dla kwoty VAT. Zaznaczenie spowoduje, że zrealizowane różnice kursowe powstające dla celów podatkowych w części proporcjonalnej do kwoty VAT rozliczanego dokumentu księgowane będą na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach "Zrealizowane różnice kursowe dodatnie" lub "Zrealizowane różnice kursowe ujemne". W przeciwnym wypadku (pole odznaczone - wartość domyślna), księgowanie wyżej wymienionych kwot następuje na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach " Zrealizowane różnice kursowe dodatnie dla kwoty VAT" lub " Zrealizowane różnice kursowe ujemne dla kwoty VAT", jeżeli są uzupełnione
- e-Formularze - w programie dodany został nowy moduł przeznaczony do naliczania i wypełniania e-Formularzy opartych na opublikowanych przez organy państwowe schematy XSD. Jako pierwsza została włączona deklaracja VAT-7 wzór 18.
- Dokument zakupu z odwrotnym obciążeniem - zwiększony został zakres wyboru okresu odliczenia dla podatku naliczonego do 21 okresów
- Eksport przelewów - dla definicji pola wiersza przelewu, jako wynik zapytania SQL, dodano zmienną
- Zabezpieczenie przed wielokrotnym księgowaniem tych samych dokumentów - rozbudowany został mechanizm kontroli numerów wprowadzanych dokumentów. Dodane zostały dwa nowe parametry firmy. Dodana została nowa sekcja Kontrola numeru dokumentu, w której dodano dwa parametry:
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Bez ograniczeń
- Brak kontroli
- W obrębie roku obrotowego
- W obrębie roku obrotowego i dziennika
- W obrębie roku obrotowego i typu dokumentu
- W obrębie typu dokumentu
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze w obrębie wybranego kontrahenta dla wzorca typu dokumentu "Faktura zakupu" i "WNT"
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze dla wybranego zakresu jest wyzwalana podczas modyfikacji pola "Numer dokumentu" oraz pól dotyczących kontrahenta w nagłówku dokumentu księgowego.
- Sprawdzenie numeracji następuje:
- Po modyfikacji pól: nr dokumentu, id kontrahenta, nazwa kontrahenta oraz NIP kontrahenta w nagłówku dokumentu
- Podczas zapisywania dokumentu powstałego jako kopia innego dokumentu
- Sprawdzenie działa również po modyfikacji w.w. pól dla edytowanych / poprawianych dokumentów
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Parametry konfiguracji firmy / użytkownika - dodana została funkcjonalność wyróżniania nowych parametrów. Jeżeli dodany zostanie nowy parametr, jego nazwa będzie wyświetlana w kolorze zielonym z dopiskiem "(nowy parametr)
- Wydruk polecenia przelewu - w tytule przelewu dodane zostały informacje komunikatu przelewu „split payment”
- Dokument walutowy - na zakładce 3) VAT dodany został przycisk Przelicz w pozycjach przeznaczony do przeliczania kwot wyrażonych w PLN po zmianie kursu
- Zmodyfikowano formatkę nadawania / zmiany haseł użytkowników programu
- Rozszerzono zakres współpracy programu z programem $$WAPRO JPK$$ wariant Biuro o możliwość seryjnego wysyłania korekt plików JPK_VAT
W wersji 9.00.2 z dnia 19.12.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
- w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2025 roku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 roku w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. 2024 poz. 1314:
- Okno danych firmy - zmieniono nazwę zakładki Grupa VATna Grupa VAT, JPK CIT i dodano listę wyboru rodzaju jednostki zgodnie z podziałem stosowanym w Ustawie o rachunkowości.
Jeżeli rodzaj nie zostanie zdefiniowany, domyślnie zostanie przyjęty rodzaj Pozostałe jednostki.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
- słownik zawiera predefiniowane dane zgodne z załącznikami cytowanego wyżej rozporządzenia,
- słownik działa kontekstowo. Wyświetlane dane słownika zależne są od wybranego rodzaju jednostki w kartotece danych firmy.
- Plan kont:
- dodano możliwość przypisywania do kont księgowych wybranego znacznika znajdującego się w nowym słowniku Znaczniki kont księgowych (przypisywać znaczniki można w obu rodzajach widoków planu kont: drzewiastym i zwykłym),
- w widoku drzewiastym (hierarchicznym) planu kont dodano dwustanowy przycisk Pokaż znaczniki kont (klawisze Ctrl+M),
- w widoku zwykłym planu kont dodano kolumnę Znacznik oraz sekcję wyświetlającą pełną informację o znacznikach (nazwy kategorii i podkategorii, do których należy znacznik przypisany do konta księgowego),
- w widoku zwykłym dodano możliwość filtrowania z opcjami: Konta z przypisanym znacznikiem oraz Konat bez przypisanego znacznika,
- zmodyfikowano domyślny plan kont. Plan został rozbudowany tak, że każdy znacznik konta jest przypisany do co najmniej jednego konta księgowego. Co do zasady jedno konto może mieć przypisany jeden znacznik, natomiast jeden znacznik konta może być przypisany do wielu kont księgowych.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
Konta, które na pewno nie będą używane można usunąć.
- W kartotece kontrahenta, na zakładce Pozostałe dodano sekcję Dodatkowe informacje związane z ustawą o rachunkowości. Więcej informacji na ten temat znajduje się w instrukcji Kartoteka kontrahentów.
- Księga główna według okresów:
- przypisanie znacznika do konta księgowego następuje wyłącznie w planie kont, zapisy w księdze są jedynie wynikiem tego przypisania. Oznacza to, że znaczniki mogą być dowolnie modyfikowane dla już istniejących dekretów i będą to operacje automatyczne powstające podczas dodawania lub modyfikacji zapisów księgi, jak również modyfikacji przypisania znacznika do konta w planie kont,
- do listy okna przeglądarki dodano kolumnę o nazwie Znacznik konta. Użytkownik może skorzystać z funkcji sortowania oraz wyszukiwania,
- w filtrze na formatce dodano zakładkę Znaczniki kont, której opcje umożliwiają wybór zapisów księgi według znacznika lub według wielu znaczników kont.
- zaktualizowano e-Sprawozdania do wersji 1.3:
- JednostkaOpWZlotych - dla organizacji pozarządowych w złotych,
- JednostkaOpWTysiacach - dla organizacji pozarządowych w tysiącach złotych,
- JednostkaMikroWZlotych - dla jednostek mikro w złotych,
- JednostkaMikroWTysiacach - dla jednostek mikro w tysiącach złotych,
- JednostkaMalaWZlotych - dla jednostek małych w złotych,
- JednostkaMalaWTysiacach - dla jednostek małych w tysiącach złotych,
- JednostkaInnaWZlotych - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w złotych,
- JednostkaInnaWTysiacach - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w tysiącach złotych.
- e-Formularze:
- zaktualizowano wzór PIT-36(31),
- zaktualizowano wzór PIT-36L(20),
- zaktualizowano NIP-8(4),
- zaktualizowano NIP-2(15),
- dodano IFT-2(11),
- dodano IFT-2R(11).
- w kartotece kontrahentów dodano kolumnę Kod kraju. Aby ją aktywować, należy z menu kontekstowego wybrać opcję Konfiguracja kolumn, wybrać przycisk Domyślna, a następnie zapisać dane,
- w wariancie BUDŻET dostosowano proces aktualizacji słowników klasyfikacji budżetowej tradycyjnej zgodnie ze zmianami do rozporządzenia MF (ostatnia zmiana: Dz.U. 2024 poz. 1096).
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- Dodano możliwość pobierania z Wykazu podatników VAT (tzw. Białej listy):
- danych kontrahentów – do wersji 9.00.0 dane te można było pobierać jedynie z bazy danych GUS,
- numerów rachunków bankowych firmy – opcja dostępna w formatce Dane firmy, na zakładce Rachunki bankowe,
- Dodano możliwość wyszukiwania duplikatów dokumentów:
- w menu Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano opcję kreatora Wyszukiwanie duplikatów dokumentów,
- sposób wyszukiwania zduplikowanych dokumentów uzależniony jest od kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika,
- program umożliwia wyszukiwanie zarówno w rejestrach VAT, jak i w dokumentach księgi,
- kreator umożliwia modyfikowanie i usuwanie zduplikowanych dokumentów (bezpośrednio w oknie kreatora), z zachowaniem uprawnień i innych merytorycznych ograniczeń dokumentu,
- w oknie kreatora możliwe jest wykonanie raportu w postaci wydruku lub eksportu do MS Excel,
- w widoku Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano możliwość:
- eksportu do MS Excel każdej z list kreatora,
- modyfikacji niepoprawnego sortowania listy po dacie dla opcji kreatora Sprawdzenie dokumentów.
- e-Deklaracje:
- dodano możliwość wydruku e-deklaracji bezpośrednio z okna przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-deklaracji bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- e-Sprawozdania:
- dodano możliwość wydruku e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- Bufor importowanych dokumentów z Businesslink – dodano funkcję automatycznego rozpoznawania rodzaju pozycji w importowanych dokumentach. Funkcja ma za zadanie rozpoznać i określić, czy pozycja dokumentu dotyczy towaru handlowego, czy też usługi. Funkcja uruchamia się automatycznie podczas importu dokumentów. Działanie funkcji musi być każdorazowo zweryfikowane przez użytkownika.
- Dodano pozycję Prosta spółka akcyjna do słownika struktur własności spółki.
- Rejestr aktywności użytkownika:
- zmodernizowano sposób ograniczenia (filtrowania) wyświetlanego zakresu danych według daty,
- dodano możliwość edycji planu kont do listy rejestrowanych aktywności,
- dodano mechanizm retencji danych w rejestrze:
- dodano nowy parametr Okres raportowania aktywności użytkowników w widoku konfiguracji firmy. Parametr określa, jak długo przechowywane są zapisy w rejestrze aktywności użytkowników. Po upływie przyjętego okresu wyrażonego w miesiącach zapisy będą automatycznie usuwane z rejestru, redukując rozmiar bazy danych. Parametr jest ustawiany dla firmy bez rozróżnienia na poszczególne lata obrotowe.
- usunięcie danych z logu następuje po zalogowaniu/wybraniu firmy,
- domyślna wartość parametru dla:
- nowych firm ustawiona jest na 60 miesięcy,
- dla baz aktualizowanych ustawiona jest na bezterminowo.
Użytkownicy programu powinni ustawić wartość parametru indywidualnie dla każdej firmy.
- Szablony księgowań/przeksięgowań – dodano możliwość oznaczania automatów jako aktywnych/nieaktywnych. Opcja ta dotyczy:
- szablonów dekretowania dokumentów prostych,
- szablonów księgowań/przeksięgowań,
- szablonów przeksięgowań okresowych,
- automatów dekretujących na MPK,
- planów przeksięgowań.
Nieaktywne automaty nie będą widoczne na listach wyboru.
- Kontrahent pomocniczy – dodano możliwość eksportu danych do pliku MS Excel.
- Formatka zamykania programu – dodano informację o dacie ostatnio wykonanego archiwum programu.
- W kartotekach: Kontrahenci, Kontrahenci pomocniczy, Pracownicy, Kontakty dodano filtr Pokaż zapisy gotowe do anonimizacji zgodnie z RODO.
W przypadku zainstalowanych kilku modułów Wapro ERP, zalecamy przeprowadzenie jednorazowej aktualizacji do najnowszej wersji 8.91.0.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
Rozrachunki
- Dodano mechanizm automatycznego tworzenia dokumentów uzupełniających różnic kursowych (dotyczy rozrachunków rozliczonych w walucie z istniejącym saldem w PLN):
- dodano parametr Dokument różnic kursowych uzupełniający,
- mechanizm dotyczy operacji:
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rejestrowania dokumentów księgowych,
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- rozliczania dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- importu rozrachunków wraz z ich rozliczeniem,
- importów dokumentów Wapro Mag przy wspólnych rozrachunkach.
- Dodano możliwość usuwania różnic kursowych, które powstały z ich uzupełnienia (np. z funkcji Automat różnic kursowych) w oknie usuwania pozycji dokumentów różnic kursowych w procesie rozłączania rozrachunków, usuwania dokumentów, pozycji dokumentów.
- Dodano predefiniowany filtr Rozliczone rozrachunki walutowe wykazujące saldo w PLN w oknie rozrachunków.
Kartoteki osobowe i kartoteki firm
- Dodano weryfikację poprawności NIP w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- pracownika,
- udziałowca firmy,
- oddziału firmy.
- Dodano weryfikację numeru PESEL w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- kontrahenta,
- pracownika,
- udziałowca firmy.
- Dodano opcję uzupełnienia daty urodzenia z numeru PESEL podczas dodawania udziałowca firmy.
- Zaktualizowano kody pocztowe gmin.
Dokumenty
- Dodano możliwość tworzenia dokumentu wynikowego procedury VAT Marża, gdy ceny sprzedaży i zakupu są takie same.
- Dodano stawkę 8% w dokumentach wynikowych.
Formularze
- Zaktualizowano formularze CIT-8ST(1), IFT-2R(10), IFT-2(10) do nowych wersji struktur dokumentów opublikowanych przez MF.
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-36 - wzór 31;
- PIT-36L - wzór 20;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- Bufor dokumentów importowanych - dodano predefiniowany schemat importu danych z KSeF;
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału, w wariancie Budżet również dla jednostek podrzędnych JST;
- Wyszukiwarka w oknach tworzenia i rozliczania rozrachunków - funkcjonalność jest dostępna:
- w oknie tworzenia / rozliczania rozrachunku w trakcie modyfikacji dokumentu księgowego;
- w oknie rozrachunków w trakcie rozliczania rozrachunku;
- Dodano możliwość wyszukiwana [Ctrl+F] oraz wyszukiwania ograniczającego listę [Ctrl+F6].
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Dokument księgowy:
- W oknie dokumentu księgowego dodano zakładkę „KSeF” z obsługą informacji o KSeF w dokumencie.
- Do listy w oknie przeglądania dokumentów dodano kolumny:
- Numer KSeF
- Data w KSeF
- Nazwa kontrahenta
- Źródło dokumentu
- Kolumny „Numer KSeF” i „Nazwa kontrahenta” posiadają możliwość sortowania i wyszukiwania.
- Dodano możliwość filtrowania dokumentów po wybranym źródle dokumentu oraz opcji „Dokument związany z KSeF” w drzewie filtrów i w definicji filtra wybieranego z listy.
- W oknie dokumentu księgowego obok numeru dokumentu korygowanego dodano przyciski wyboru i wiązania korekty z dokumentem pierwotnym.
- W menu podręcznym okna przeglądania dokumentów księgowych dodano opcję podglądu dokumentów korygujących.
- Do okna przeglądania dokumentów księgowych dodano operację dodatkową - "Powiąż korektę z dokumentem korygowanym". W przypadku gdy numer dokumentu korygowanego wprowadzono ręcznie i jest on unikalny w ramach kontrahenta, to nastąpi powiązanie korekty z dokumentem pierwotnym.
- Import wyciągów bankowych - dodano funkcję kojarzenia pracowników;
- Rozrachunki:
- W oknie rozliczania rozrachunku dodano opcję umożliwiającą pokazywanie na liście rozrachunków numeru ewidencyjnego dokumentu.
- Zwiększono długość pola opisu rozrachunku do 250 znaków.
- Usprawniono sposób określania numeru rachunku bankowego kontrahenta dla rozrachunku.
- Przelewy:
- Zoptymalizowano działanie modułu poprzez przyśpieszenie operacji filtrowania oraz sortowania.
- Zwiększono długość pola "Tytułem" do 250 znaków.
- Rozbudowano kontrolę ograniczającą możliwość wprowadzania przelewu ponownie za te same rozrachunki zarówno dla przelewu wprowadzanego ręcznie jak również dla przelewu generowanego z rozrachunków
- Wydruki VAT:
- Dodano informację o kodzie kraju, numerze i dacie dokumentu korygowanego.
- W wydrukach: "VAT należny pełny" oraz "VAT należny wg deklaracji VAT-7" dodano sekcję z informacją o fakturach do paragonów.
- Rejestry VAT - metoda kasowa - dodane zostały filtry ułatwiające odnalezienie dokumentów rozliczonych i nierozliczonych metodą kasową:
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - rozliczone w rejestrze VAT
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - nierozliczone w rejestrze VAT
- Podczas korzystania z wyżej wymienionych filtrów uruchamiana jest weryfikacja prawidłowego kontekstu zastosowania filtrów. Pozycje rejestru oznaczone jako NP (grupą podatkową lub stawką) lub bez możliwości odliczenia dla podatku naliczonego, są traktowane jako nierozliczone w rejestrze VAT, nawet wówczas gdy rozrachunkowo dokument jest rozliczony.
- W kontekście okna "Sprzedaż" i "Zakup" gdy dodatkowe kolumny są aktywne i widok dla metody kasowej jest wyłączony, to wówczas w kolumnie "Metoda kasowa" zostanie dodana informacja o rozliczeniu.
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Import dokumentów:
- Okna definiowania schematów importu dokumentów zmieniono z okien o stałym rozmiarze na okna skalowalne;
- Zoptymalizowano import z plików tekstowych oraz zwiększono długość pól:
- numer dokumentu księgowego do 30 znaków;
- numer dokumentu korygowanego w nagłówku dokumentu do 30 znaków;
- opis nagłówka dokumentu do 250 znaków;
- opis pozycji dokumentu i wynikający z tego opis rozrachunku do 250 znaków;
- Okno "Definicje / Raporty użytkownika" - dodano możliwość wyszukiwania intuicyjnego;
- Eksport danych do MS Excel:
- Dodano eksport do pliku CSV z list okien programu, które wcześniej nie miały takiej funkcjonalności.
- Tworzona nazwa pliku eksportu zawiera kontekst, z którego eksport został wykonany.
- Umożliwiono eksport kolumn, które nie posiadają nazwy w nagłówku listy.
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika VAT, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Komunikat przelewu podzielonej płatności - w komunikacie przelewu grupy VAT, w pozycji NIP wstawiany jest numer NIP grupy VAT;
- Częściowe odliczenie VAT - podczas wprowadzania dokumentów, na pozycjach VAT dodana została możliwość stosowania innych współczynników i prewspółczynników niż zdefiniowane w „Parametrach konfiguracyjnych firmy”;
- Wyszukiwanie danych w oknach przeglądania (Ctrl+F) - zmodyfikowany został sposób wyszukiwania pozycji w oknach przeglądania danych. Umożliwiono wpisanie ciągu znaków w pole wyszukiwania (Ctrl+F), wówczas proces wyszukiwania rozpocznie się w momencie zatwierdzenia pola wyszukiwania;
- Podręczne menu list okien przeglądania - uzupełniono często używane opcje w menu podręcznym list okien przeglądania danych, miedzy innymi dodano opcję „Drukuj”.
- Szablon ustawień dokumentu - uzupełniono ustawienia dokumentu o dodatkowe właściwości pozycji VAT, w szczególności o informacje dotyczące kodu kraju nadania NIP i grupy podatkowej;
- Okno "Korekta VAT (art.89a i 89b ust. o VAT)" -dodano wydruk oraz możliwość filtrowania i definiowania filtra listy pozycji;
- Moduł kontroli i naprawy danych - rozszerzono funkcjonalność modułu:
- Dodano nowe kategorie i funkcje kontrolne: JPK KR, JPK V7
- Zaktualizowano istniejące funkcje kontrolne: JPK VAT, JPK FA
- Poprawiono obsługę komunikatów:
- dodano szczegółowe opisy funkcji
- dodano szczegółowe opisy błędów i ostrzeżeń
- Schemat importu wyciągu bankowego - usprawniono wykonanie importu walutowych wyciągów bankowych. Informacja o walucie może być pobierana z dowolnego miejsca w pliku;
- Okno Raport z konta - dodano możliwość obsługi według okresu księgowania;
- Wydruk Dokumenty źródłowe z pozycjami - dodano parametr umożliwiający drukowanie nazwy konta;
- Umożliwiono drukowanie noty odsetkowej, wezwania do zapłaty i upomnienia dla zaznaczonych rozrachunków (dotyczy wydruków CR).
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Dokument:
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zapisywania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji "Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zapisaniem.
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zatwierdzania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji " Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zatwierdzeniem.
Informacja - "Opis dokumentu" jest wstawiany do wymaganej w pliku JPK_KR pozycji o nazwie "Opis operacji"; - Grupowa zmiana opisu dokumentu - dodana została możliwość grupowej zmiany opisu wybranych dokumentów. Dostępna jest z menu podręcznego głównej listy dokumentów;
- Nie dotyczy art. 18F ust. o pdop - w nagłówku dokumentu dodana została opcja wyłączająca pojedynczy dokument z art. 18f ustawy o pdop.
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Rozrachunki, Data rozliczenia - w: :
- głównym oknie przeglądania rozrachunków;
- na liście rozrachunków w szczegółach okna dokumentów;
dodana została kolumna Data rozliczenia. Jeżeli rozrachunek jest rozliczony wyświetlana jest data ostatniego rozliczenia.
- Rejestr VAT: :
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
dotychczas kolumny:- Netto w rejestrze, VAT w rejestrze, Brutto w rejestrze
- Netto pozostało, VAT pozostało, Brutto pozostało
uwzględniały odpowiednio, tylko zapisy podlegające i niepodlegające VAT oraz rozliczenie metodą kasową. Obecnie uwzględniają również odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników.
W związku z powyższym dostosowane zostały wydruki podatku naliczonego.
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
- Księga główna - w przeglądarce księgi głównej :
- według kont dodana została kolumna Konto przeciwstawne i Nazwa konta;
- według okresów dodana została kolumna Konto przeciwstawne;
- VAT-R(16) – dodany został nowy VAT-R wzór 16;
- Raporty: potwierdzenie salda, wezwanie do zapłaty z odsetkami i bez odsetek, nota odsetkowa, upomnienie, kompensata rozrachunków, zaproszenie do kompensaty:
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- wstawianie Tytułu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny tytuł;
- wstawianie Adresu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny adres kontrahenta z kartoteki, ale tylko w przypadku gdy raport dotyczy jednego kontrahenta;
- nazwa załączanego pliku PDF (nie dotyczy raportów CR) - jeżeli raport dotyczy:
- jednego kontrahenta - nazwa dołączanego pliku jak również nazwa pliku zapisywanego do PDF zawiera nazwę raportu i nazwę skróconą kontrahenta;
- wielu kontrahentów - nazwa pliku jest ogólna;
- Zwiększenie do 1000 znaków opisów na wydrukach w sekcjach definiowanych przez użytkownika
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- Kartoteki: Kontrahenci, Pracownicy, Urzędy – dodana została możliwość filtrowania po numerze rachunku bankowego lub jego fragmencie (filtr F8);
- Kartoteka Pracownicy:
- Rachunek bankowy pracownika - dodana została możliwość dodawania numerów niezgodnych ze standardem NRB, dowolnych;
- Dostosowanie do zmian wynikających z Polskiego Ładu 2.0
- Stabilizacja - dodanie wszystkich wydanych aktualizacji WAPRO Update od momentu publikacji wersji poprzedniej
- Skracanie roku obrotowego - dodana została możliwość skrócenia roku obrotowego do daty ostatniego dnia okresu obrotowego, w którym zaksięgowano ostatni dokument.
- Dodane zostały nowe wzory formularzy:
- PIT-36(29) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36(29)
- PIT-36L(18) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36L(18)
- CIT-8E(1) - dodana została nowa deklaracja CIT-8E(1)
- Zaktualizowany został:
- CIT-8(31) - zaktualizowano formularz CIT-8 do wzoru 31
- VIU-R(4) - zaktualizowano formularz VIU-R do wzoru 4
- Program został dostosowany do zmian przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Dostosowano interfejs programu do zmian schematu JPK_V7(2). Dotyczy to przede wszystkim formatki rejestrowania korekt podatku VAT wynikających z "Ulgi na złe długi" (art. 89a ustawy o VAT). Od 1 stycznia 2022 w przypadku korekt zmniejszających wymagane będzie podanie w pliku "terminów płatności", natomiast w przypadku korekt zwiększających "dat zapłat".
- Zaktualizowano naliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych;
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO PLUS. Zablokowana jest w nim możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- W przypadkach wystąpienia konieczności ponownego zalogowania się do programu, na przykład w wyniku hibernacji systemu operacyjnego skutkującego utratą połączenia z bazą danych, ograniczona została ilość pojawiających się komunikatów błędu. W takim przypadku wyświetlone zostanie okno ponownego logowania użytkownika do programu.
- Automaty dekretujące VAT - dodana została nowa zmienna umożliwiająca wykorzystanie opisu dokumentu w schemacie dekretującym;
- Dodana została możliwość wklejania kwot ze schowka systemu Windows do dokumentu;
- Ulga na złe długi (art. 18f ustawy o pdop.) - dodana została w programie możliwość wyszukiwania i korygowania nierozliczonych transakcji zg. z art. 18f ustawy o pdop. w podziale na należności i zobowiązania.
- Formularz VIU-DO(1) - dodano deklarację VIU-DO wzór 1;
- Dodana została obsługa procedury unijnej oraz procedury importu.
- Dodany został nowy parametr firmy Obsługa transakcji rozliczanych w punktach OSS i IOSS - zaznaczenie tego parametry uruchamia w programie możliwość rejestrowania takich transakcji w nowych rejestrach VAT oraz rozliczanie podatku należnego wynikającego z tych transakcji w nowych deklaracjach VAT.
- Unijne stawki podatku VAT - w programie dodany został słownik podstawowych i obniżonych stawek VAT obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich.
W związku z nowym słownikiem, w programie dodano:- Operacja grupowego dodawania unijnych stawek VAT - dodana została możliwość grupowego dodawania / usuwania unijnych stawek VAT.
- Uprawnienie do dodawania lub usuwania stawek VAT - dodane zostało uprawnienie dla operacji dodawania / usuwania stawek VAT;
- Grupy VAT - na potrzeby obsługi rejestrów VAT oraz deklaracji VAT wymaganych w pakiecie e-Commerce dodano dwie nowe grupy podatkowe:
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- a. Świadczenie usług z państwa członkowskiego identyfikacji oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza Unią
- b. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego identyfikacji
- c. Usługi świadczone ze stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż państwo członkowskie identyfikacji
- d. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie identyfikacji
- IOSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą importu w punkcie kompleksowej obsługi IOSS (w deklaracji VII-DO);
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program umożliwia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestrowanie dokumentów:
- Do list dodane zostały kolumny związane z operacjami walutowymi (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- Okno rejestrowania pozycji zyskało możliwość zarejestrowania transakcji OSS oraz IOSS poprzez wybranie odpowiedniej grupy VAT oraz ewentualnie odpowiedniej podgrupy podatkowej z odpowiednią stawką VAT. W zakładce "Pozostałe" dodana została możliwość określenia kodu państwa rozpoczęcia wysyłki i kodu państwa konsumpcji;
- okno rejestrowania pozycji zostało wyposażone w komunikaty walidacyjne dla transakcji OSS i IOSS;
- Rejestry VAT:
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
Aktualizacja odnosi się do dokumentów zarejestrowanych jako OSS lub IOSS w walucie innej niż EUR (art. 130c ust. 7 ustawy o VAT). Proces aktualizacji został wyposażony w procedury walidujące nowe transakcje; - Dodane zostały kolumny dotyczące operacji walutowych (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- DDodane zostały zakładki OSS i IOSS w sekcji szczegółów;
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO wraz z walidacją;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze - zmodernizowano działanie modułu w celu zwiększenia szybkości działania (wydajności);
- Wersja systematyzująca opublikowane aktualizacje za pośrednictwem WAPRO Update
- W interfejsie programu zmieniono czcionkę na Arial
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- CIT-8(29) - dodano nowy wzór deklaracji.
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe dodawanie i zmian kodów krajów nadania numeru NIP w dokumentach krajowych.
- Możliwość dodawania kodu TP dla WNT oraz import usług.
- Obsługa rejestrów cząstkowych oraz dla wariantu BUDŻET, wykazywanie w części deklaracyjnej pliku JPK_V7 kwot bez zaokrągleń.
- Możliwość nadawania klasyfikacji JPK dla dokumentów przed 01.01.2020 oraz Dodane zostało automatyczne przypisywanie z kontrahenta kodu TP dla zapisów w rejestrze zakupu dotyczących art. 33a. W pozostałych przypadkach kod TP nie jest pobierany do rejestru
- Dodano możliwość nadawania kody TP dla wszystkich zapisów typu odwrotne obciążenie, tj. WNT, Import usług i towarów art. 33a.
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP) - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Grupowa zmiana klasyfikacji JPK - zaimplementowana została możliwość dodawania lub usuwania wybranych kodów klasyfikacji JPK w grupie zaznaczonych dokumentów;
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Klasyfikacja JPK, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu;
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK;
- Wydruki - dodany został wydruk listy kodów klasyfikacji JPK dokumentów sprzedaży i zakupu, który jest przeznaczony do ręcznego oznaczania.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych.
Formatka składa się z dwóch zakładek:- 1) Dane podstawowe - na zakładce można zmienić imię i nazwisko użytkownika;
- 2) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych. Dodatkowo na zakładce znajduje się przycisk Informacja o danych telemetrycznych po przyciśnięciu którego na pulpicie informacyjnym zostanie wyświetlony dokument wyjaśniający co to są dane telemetryczne i w jaki sposób są gromadzone.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk: Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. Przyciśnięcie tego przycisku wycofa zgodę na zbieranie danych telemetrycznych wszystkim użytkownikom;
- Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu;
- Zmieniono numer wersji aplikacji do 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP, jako zgodne z SQL Server 2019.
- Kreator poleceń przelewów - w programie okno parametrów wydruków przelewów zastąpione zostało kreatorem poleceń przelewów:Kreator umożliwia automatyczne wykonywanie:
- Standardowych przelewów oraz komunikatów przelewów
- Dla wybranych transakcji jednego lub wielu kontrahentów przygotowanie zgodnie z wymogami przepisów prawa pojedyncze lub zbiorcze przelewy
- Dla transakcji oznaczonych jako MPP, automatycznie przygotuje przelew w formie komunikatu
- Podczas przygotowywania zbiorczych komunikatów przelewów, w uporządkowanej kartotece rozrachunków, przygotuje je zgodnie z wymogami przepisów prawa
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML oraz na wspólnej bazie danych
- Update wersji 8.51.0 (17.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5;
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$;
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag na wspólnej bazie oraz importu dokumentów za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT);
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019;
- Bufor zleceń weryfikacji kontrahentów w wykazie podatników VAT udostępnionym przez Ministerstwo Finansów (Biała lista) (usługa subskrypcyjna) - bufor przeznaczony jest do zapisywania zleceń koniecznych do przeprowadzenia weryfikacji numerów rachunków bankowych kontrahentów. Zlecenia weryfikacji można zapisywać przez dowolny okres czasu i na koniec wysłać je jednorazowo na serwer Ministerstwa Finansów. Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Weryfikacja numerów rachunków bankowych kontrahentów w wykonanych przelewach bankowych - w celu zweryfikowania numerów rachunków bankowych w wyciągach bankowych dla wykonanych płatności, w programie dodano:
- W oknie "prostego dokumentu finansowego" oraz "zbiorczego dokumentu finansowego" dodano zakładki Numer rachunku bankowego, dla dekretów, w których konto rozrachunkowe znajduje się po stronie WN
- W oknie przeglądarki rozrachunków dodano:
- Kolumnę Nr rachunku bankowego;
- Kolumnę Status weryfikacji rachunku bankowego;
- Możliwość dodania filtra na drzewie filtrów związanego ze statusami weryfikacji numeru rachunku bankowego;
- Możliwość pojedynczego weryfikowania numerów rachunków bankowych;
- Możliwość zapisywania, dla zaznaczonych rozrachunków zleceń weryfikacji w buforze zleceń - Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- W menu podręcznym okna kartoteki przelewów dodana została opcja: Dodaj wybraną pozycję do listy oczekujących na weryfikację. Funkcja umożliwia utworzenia zleceń przelewów w buforze listy zleceń weryfikacji kontrahentów;
- Dodano uprawnienie o nazwie Lista zleceń weryfikacji podatników VAT | Wyślij. Wyłączenie odbiera uprawnienie do automatycznego wysyłania zapytań na serwer wykazu podatników VAT udostępnionego przez $$MF%%. Zarówno natychmiastowego wysyłania pojedynczych zapytań jak i przez listę zleceń weryfikacji podatników VAT (bufor). Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Pobieranie danych do JPK_VAT korekta - zmieniona została metoda weryfikacji pobieranych do WAPRO JPK danych z deklaracją VAT-7. Aktualnie dane porównywane są deklaracją VAT-7 o najwyższej liczbie porządkowej - kolumna "Lp" na oknie deklaracji VAT-7;
- Wariant BUDŻET - w module fakturowania dodana została możliwość dodawania opisu na fakturach sprzedaży "Mechanizm Podzielonej Płatności"
- Update wersji 8.50.2 (17.01.2020)
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
W programie mikrorachunek firmy należy rejestrować w kartotece rachunków bankowych firmy. Kartoteka rachunków bankowych firmy dostępna jest w:- zakładce formatki danych firm
- w oknie przeglądarki kartoteki rachunków firmy, dostępnej z głównego menu programu
Utworzony nowy mikrorachunek firmy zostanie automatycznie dodany do rachunków bankowych Urzędu Skarbowego firmy a przy zmianie Urzędu Skarbowego firmy na inny. zostanie automatycznie przepisany do rachunków bankowych nowego Urzędu Skarbowego firmy.
Na obu listach dodany został przycisk Generuj i dodaj mikrorachunek umożliwiający zarówno wpisanie numeru mikrorachunku jak i jego automatyczne wygenerowanie.
Mikrorachunek firmy jest domyślnie wstawiany na przelewach podatkowych (VAT, CIT) wykonywanych od dnia 1 stycznia 2020 roku. Na formatce przelewu:- w zależności od daty podczas wybierania urzędu skarbowego, podpowiada się właściwy rachunek. Również przycisk kartoteki rachunków działa kontekstowo umożliwiając wybór rachunków urzędu lub mikrorachunku firmy
- Jeżeli wybrany został mikrorachunek firmy, pod numerem rachunku wyświetla się dodatkowy, tekstowy opis
- Dodatkowo, każdorazowo, przy zapisywaniu przelewu sprawdzana jest zgodność numeru mikrorachunku z szablonem oraz numerem NIP firmy
W oknie przeglądarki rachunków firmy dodana została nowa pozycja filtra Mikrorachunki. Jest ona automatycznie dodawana do domyślnej listy drzewka wyboru tzn. jeżeli nie został zapisany własny filtr użytkownika.
- Weryfikacja statusu VAT kontrahentów:
- w programie wyłączona została funkcjonalność sprawdzania statusu VAT kontrahentów korzystająca z udostępnionego przez $$MF$$ API wyszukiwarki: Sprawdzenie statusu NIP, natomiast wszystkie dotychczasowe operacje związane z automatycznym sprawdzaniem statusu VAT kontrahentów obecnie obsługiwane są przy wykorzystaniu API wyszukiwarki: Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. W związku z powyższym nieco zmieniona została funkcjonalność weryfikacji statusu VAT:
- wszystkie statusy VAT kontrahentów wykonane poprzednią metodą zostaną zamienione na Niezweryfikowany
- obecnie weryfikacja statusu kontrahenta w kartotece przeprowadzana jest na wybrany dzień, a podczas zapisywania dokumentów na dzień wystawienia dokumentu
- Usunięto okno weryfikacji podatników VAT otwierane przyciskiem Weryfikacja w:
- oknie rejestru VAT
- oknie tworzenia listy VAT-ZD deklaracji tworzonej bez wykorzystania modułu e-Formularzy
- Okno rejestrów VAT:
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
Funkcjonalność jest dedykowana do weryfikacji kontrahentów znajdujących się na dokumentach przygotowywanych do utworzenia VAT-ZD na dzień przed utworzeniem i wysłaniem tego załącznika. - Menu podręczne dla zakupów krajowych z odliczenie oraz sprzedaży krajowej metodą kasową dodane zostały trzy nowe polecenia działające dla wybranej lub kilku zaznaczonych pozycji:
- Weryfikuj teraz kontrahenta z wybranej pozycji - polecenie umożliwia natychmiastową weryfikację zaznaczonych pozycji w rejestrze na dzień wystawienia dokumentu
- Weryfikuj kontrahenta z wybranej pozycji na wskazany dzień - polecenie umożliwia zapisanie zaznaczonych pozycji na Liście pozycji oczekujących na weryfikację w celu zweryfikowania kontrahentów na dowolny dzień
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - polecenie wyświetla okno listy: Lista zleceń weryfikacji kontrahentów na wykazie podatników VAT
- Do drzewka wyboru okna dodany został filtr Status weryfikacji kontrahenta. Filtr działa dla kontekstów:
- Zakup
- Sprzedaż
- Natomiast do listy predefiniowanych filtrów dodany została filtr Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny, który działa w kontekstach:
- Wszystkie rejestry
- Zakup
- Sprzedaż
- Filtr zaawansowany "Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny podatnik VAT" - w oknie dodano predefiniowany filtr umożliwiający proste wybieranie w wybranym okresie pozycji, których kontrahenci na dzień wystawienia dokumentu mają status inny niż czynny
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
- Kartoteka kontrahentów - w kartotece:
- Na liście okna kartoteki - zaktualizowana została informacja wyświetlona w kolumnie Status. Obecnie pokazuje poza ostatnim statusem dodatkowo informację na jaki dzień została wykonana weryfikacja
- W menu podręcznym - polecenia:
- Sprawdź status kontrahenta w wykazie MF - pozwala dla zaznaczonych kontrahentów wykonać weryfikację na wybrany dzień, domyślnie na bieżący. Dla jednego numeru NIP wysyłane jest jedno zapytanie.
- Okno weryfikacji po przyciśnięciu przycisku zmiany trybu pracy umożliwia zapisanie zleceń weryfikacji na "Liście zleceń weryfikacji podatników VAT"','1','0','1','1');
- Historia sprawdzeń statusu w wykazie MF - wyświetlić listę wykonanych weryfikacji dla wybranego kontrahenta
- Formatka dodawania / edycji danych - posiada możliwość weryfikacji natychmiastowej
- Sprzedaż metodą kasową - w trakcie ustalania, dla nierozliczonych transakcji po 180 od dnia operacji, czy naliczyć podatek należny, aktualizacja rejestru sprzedaży korzysta z wcześniej zarejestrowanych informacji o statusie podatnika na dzień wystawienia dokumentu. W przypadku braku takiej weryfikacji informuje o tym na liście komunikatów funkcji aktualizacji rejestru. Przed naliczeniem deklaracji za ten okres należy najpierw uzupełnić brakujące informacje i ponownie przeprowadzić aktualizację rejestru.
- Dokładny opis zmian znajduje się w dokumentacji online programu.
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
- Update wersji 8.50.2 (18.02.2020)
- Dodano formularz NIP-2 wzór 12
- e-Sprawozdania finansowe - dodana została możliwość wklejania formatowanego tekstu w pola tekstowe e-sprawozdań finansowych;
- Polecenia przelewów:
- Nowy wykaz podatników VAT (Usługa subskrypcyjna) - w programie dodana została możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących;
- Sumowanie zobowiązań i należności - dodano automatyczne tworzenie przelewów dla sumy sald zobowiązań i należności.
Parametr umożliwiający sumowanie dodany został w oknie parametrów polecenie przelewu wywoływanego z rozrachunków. W szczególności funkcja umożliwi wydruk polecenia przelewu z należności ujemnych czyli korekt faktur sprzedaży (ujemne saldo po stronie WN).
- Kod SWIFT - dodano możliwość eksportu poleceń przelewów z kodem SWIFT dla rachunków bankowych niespełniających standardu NRB;
- Rejestr VAT - W pozycji rejestru VAT na zakładce "Dokument" po odznaczeniu "Zgodny z nagłówkiem dokumentu księgowego" istnieje możliwość wprowadzenia numeru dokumentu o długości do 50 znaków;
- e-Sprawozdania finansowe wersja 1-2 - dodano nowe wersje schematów e-elektronicznych sprawozdań finansowych dla wszystkich istniejących w programie wariantów sprawozdań
- VAT-7 - w e-formularzu deklaracji VAT zablokowane do edycji zostały pozycje pobierające dane z programu, w tym z "Dane uzupełniające deklaracji"
- Formy płatności - w głównym menu programu: Zakładka: Definicje | Sekcja: Słowniki predefiniowane | Polecenie: Formy płatności dodane zostało wywołanie słownika Formy płatności
- Domyślny termin płatności - zmieniony został nieco sposób określania domyślnego terminu płatności podczas dodawania nowego rozrachunku
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie, module importu dokumentów i innych - dodane zostały kolejne rodzaje kwot:
- Netto w KUP - Część kwoty netto stanowiąca koszty uzyskania przychodów
- Netto w nKUP - Część kwoty netto nie stanowiąca kosztów uzyskania przychodów
- Proporcjonalne odliczenie VAT - w programie zmieniony został sposób proporcjonalnego odliczania VAT. Obecnie podatek VAT metodą proporcjonalnego odliczenia rozliczany jest na bieżąco, podczas rejestrowania dokumentu
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie - dodane zostały nowe rodzaje kwot:
- VAT niepodl. odlicz. - VAT niepodlegający odliczeniu
- VAT niepodl. odlicz. w KUP - VAT niepodlegający odliczeniu, stanowiący koszty uzyskania przychodów
- VAT niepodl. odlicz. w nKUP - VAT niepodlegający odliczeniu nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów
Uwaga - powyższe kwoty oraz kwoty: „KUP”, „nKUP” oraz „VAT do odliczenia” zawsze uwzględniają:
- Stan aktualny (np. datę operacji gospodarczej oraz dane o pojeździe znajdujące się historii pojazdu w kartotece Pojazdy samochodowe)
- Jeżeli firma podlega proporcjonalnemu odliczeniu VAT również wartości współczynnika i prewspółczynnika częściowego odliczenia VAT
- Dodano deklarację VAT-7 wzór 19
- Zmodyfikowany został sposób naliczania proporcjonalnego odliczenia VAT. Obecnie program uwzględnia znowelizowane przepisy dotyczące samochodów osobowych
- Dodano okno przeglądarki zestawień podatku VAT niepodlegającego odliczeniu. Kwota podatku prezentowana jest w podziale na kwoty kosztów uzyskania przychodów i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
- Aktualizacja z dnia 10 maja 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- deklaracja CIT-8 - dodano nowy wzór deklaracji CIT-8 wzór 27
- Aktualizacja z dnia 26 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-sprawozdania finansowe
- dodana została możliwość wysyłania elektronicznych sprawozdań finansowych do KAS. Omówienie znajduje się w punkcie: Wysyłanie e-sf do KAS
- w module e-Dokumenty dodana została funkcjonalność podglądu listy złożonych podpisów plików w formacie XML
- Aktualizacja z dnia 18 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-Sprawozdania finansowe - dodano nowe rodzaje sprawozdań dla
- Domów maklerskich - zakres informacji, o którym mowa w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości domów maklerskich (w złotych / w tysiącach złotych)
- Emitentów - zakres informacji, o którym mowa w art. 45 uor., dla emitentów
- Automatyczne naliczanie kosztów uzyskania przychodów: kosztów eksploatacji, rat najmu / dzierżawy / leasingu oraz ubezpieczeń samochodów.
W tym celu, w programie zmodernizowano lub dodano:- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- KUP - kwota kosztów uzyskania przychodów w operacjach, w których tworzone są dwa zapisy w rejestrze VAT
- nKup - kwota kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu
- VAT do odliczenia - kwota podatku naliczonego do odliczenia.
- Kartoteka Pojazdy samochodowe - w programie dodana została nowa kartoteka przeznaczona do zapisywania informacji o samochodach wymagane do automatycznego naliczania powyżej wymienionych kosztów samochodów oraz na potrzeby dodanej w programie deklaracji VAT-26.
- Formatka dodawania / edycji pozycji VAT - na formatce dodana została nowa zakładka 5) KUP z kalkulatorem naliczania kosztów samochodów.
- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- Okna przeglądarek deklaracji podatkowych - w programie zmieniony został układ okien przeglądarek deklaracji podatkowych.
- CIT-8 wzór 26 - dodany został nowy wzór deklaracji CIT-8.
- Ulga na złe długi:
- Zgodnie z nowelizacją art. 89a oraz 89b ustawy o VAT zmieniona została ilość dni upływu terminu płatności. Od 1 stycznia 2019 wynosi ona 90 dni.
- Zoptymalizowano działanie modułu w celu przyśpieszenia jego działania.
- Deklaracja VAT-26 - do programu dodano nową deklarację VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej wzór 1.
- Ręczne dekretowanie dokumentu - w programie dodano podpowiadanie kwot wynikających z zarejestrowanych w dokumencie pozycji VAT w trakcie ręcznego dekretowania.
- Automatyczne zapisywanie deklaracji w e-Deklaracjach - zmieniony został tryb tworzenia e-Deklaracji. Obecnie może zostać utworzona w momencie zapisywania naliczonej deklaracji lub w dowolnym innym momencie.
- E-Sprawozdania finansowe - dodano możliwość zapisywania roboczej wersji e-Sprawozdania finansowego, tzn. sprawozdania, które nie przeszło walidacji.
- Wydruk "Potwierdzenie salda" - wariant BUDŻET - zmodyfikowano pole "Nadawca" na odcinku B wydruku, obecnie drukowana jest nazwa jednostki nadrzędnej oraz firmy.
- Elektroniczne sprawozdania finansowe
- Zgodnie z art. 45 ust. 1f, 1g ustawy o rachunkowości dodanymi przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 398), w programie dodana została możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w BIP na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra do spraw finansów publicznych.
- Podpisywanie i archiwizowanie pliku XML e-sprawozdania finansowego - w programie dodano możliwość podpisywania pliku XML elektronicznym podpisem kwalifikowanym oraz zapisywanie podpisanego lub nie podpisanego pliku w module e-Dokumenty;
- Możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej jest dostępna jako usługa subskrypcyjna
- Raporty użytkownika - dodano, w trybie definicji raportu możliwość:
- Wyświetlenia wartości kwotowej wybranej pozycji raportu
- Wyświetlenia wartości kwotowej każdej funkcji wchodzącej w skład formuły obliczeniowej pozycji raportu
- Import dokumentów - dodano import faktur końcowych na zero złotych, dodana została procedura importu z programu WAPRO Mag faktur końcowych do wcześniej wystawionych faktury lub faktur zaliczkowych, których suma wartości jest równa całości zamówienia
- Raporty kasowe - w oknie przeglądarce raportów kasowych dodany został filtr F8 z możliwością wyboru okresu: lat, kwartałów, miesięcy oraz zakresu dat: Od dnia - Do dnia
- Typ dokumentu - w definicji typu dokumentu dodano parametr Nie księguj różnic kursowych na kontach przeznaczonych dla kwoty VAT. Zaznaczenie spowoduje, że zrealizowane różnice kursowe powstające dla celów podatkowych w części proporcjonalnej do kwoty VAT rozliczanego dokumentu księgowane będą na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach "Zrealizowane różnice kursowe dodatnie" lub "Zrealizowane różnice kursowe ujemne". W przeciwnym wypadku (pole odznaczone - wartość domyślna), księgowanie wyżej wymienionych kwot następuje na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach " Zrealizowane różnice kursowe dodatnie dla kwoty VAT" lub " Zrealizowane różnice kursowe ujemne dla kwoty VAT", jeżeli są uzupełnione
- e-Formularze - w programie dodany został nowy moduł przeznaczony do naliczania i wypełniania e-Formularzy opartych na opublikowanych przez organy państwowe schematy XSD. Jako pierwsza została włączona deklaracja VAT-7 wzór 18.
- Dokument zakupu z odwrotnym obciążeniem - zwiększony został zakres wyboru okresu odliczenia dla podatku naliczonego do 21 okresów
- Eksport przelewów - dla definicji pola wiersza przelewu, jako wynik zapytania SQL, dodano zmienną
- Zabezpieczenie przed wielokrotnym księgowaniem tych samych dokumentów - rozbudowany został mechanizm kontroli numerów wprowadzanych dokumentów. Dodane zostały dwa nowe parametry firmy. Dodana została nowa sekcja Kontrola numeru dokumentu, w której dodano dwa parametry:
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Bez ograniczeń
- Brak kontroli
- W obrębie roku obrotowego
- W obrębie roku obrotowego i dziennika
- W obrębie roku obrotowego i typu dokumentu
- W obrębie typu dokumentu
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze w obrębie wybranego kontrahenta dla wzorca typu dokumentu "Faktura zakupu" i "WNT"
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze dla wybranego zakresu jest wyzwalana podczas modyfikacji pola "Numer dokumentu" oraz pól dotyczących kontrahenta w nagłówku dokumentu księgowego.
- Sprawdzenie numeracji następuje:
- Po modyfikacji pól: nr dokumentu, id kontrahenta, nazwa kontrahenta oraz NIP kontrahenta w nagłówku dokumentu
- Podczas zapisywania dokumentu powstałego jako kopia innego dokumentu
- Sprawdzenie działa również po modyfikacji w.w. pól dla edytowanych / poprawianych dokumentów
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Parametry konfiguracji firmy / użytkownika - dodana została funkcjonalność wyróżniania nowych parametrów. Jeżeli dodany zostanie nowy parametr, jego nazwa będzie wyświetlana w kolorze zielonym z dopiskiem "(nowy parametr)
- Wydruk polecenia przelewu - w tytule przelewu dodane zostały informacje komunikatu przelewu „split payment”
- Dokument walutowy - na zakładce 3) VAT dodany został przycisk Przelicz w pozycjach przeznaczony do przeliczania kwot wyrażonych w PLN po zmianie kursu
- Zmodyfikowano formatkę nadawania / zmiany haseł użytkowników programu
- Rozszerzono zakres współpracy programu z programem $$WAPRO JPK$$ wariant Biuro o możliwość seryjnego wysyłania korekt plików JPK_VAT
W wersji 9.00.2 z dnia 19.12.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
- w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2025 roku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 roku w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. 2024 poz. 1314:
- Okno danych firmy - zmieniono nazwę zakładki Grupa VATna Grupa VAT, JPK CIT i dodano listę wyboru rodzaju jednostki zgodnie z podziałem stosowanym w Ustawie o rachunkowości.
Jeżeli rodzaj nie zostanie zdefiniowany, domyślnie zostanie przyjęty rodzaj Pozostałe jednostki.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
- słownik zawiera predefiniowane dane zgodne z załącznikami cytowanego wyżej rozporządzenia,
- słownik działa kontekstowo. Wyświetlane dane słownika zależne są od wybranego rodzaju jednostki w kartotece danych firmy.
- Plan kont:
- dodano możliwość przypisywania do kont księgowych wybranego znacznika znajdującego się w nowym słowniku Znaczniki kont księgowych (przypisywać znaczniki można w obu rodzajach widoków planu kont: drzewiastym i zwykłym),
- w widoku drzewiastym (hierarchicznym) planu kont dodano dwustanowy przycisk Pokaż znaczniki kont (klawisze Ctrl+M),
- w widoku zwykłym planu kont dodano kolumnę Znacznik oraz sekcję wyświetlającą pełną informację o znacznikach (nazwy kategorii i podkategorii, do których należy znacznik przypisany do konta księgowego),
- w widoku zwykłym dodano możliwość filtrowania z opcjami: Konta z przypisanym znacznikiem oraz Konat bez przypisanego znacznika,
- zmodyfikowano domyślny plan kont. Plan został rozbudowany tak, że każdy znacznik konta jest przypisany do co najmniej jednego konta księgowego. Co do zasady jedno konto może mieć przypisany jeden znacznik, natomiast jeden znacznik konta może być przypisany do wielu kont księgowych.
- Dodano nowy słownik o nazwie Znaczniki kont księgowych. Słownik ten dostępny jest po kliknięciu pozycji Kartoteki w głównym menu. Szczegółowy opis słownika znajduje się w instrukcji Znaczniki kont identyfikujące konta księgowe:
Konta, które na pewno nie będą używane można usunąć.
- W kartotece kontrahenta, na zakładce Pozostałe dodano sekcję Dodatkowe informacje związane z ustawą o rachunkowości. Więcej informacji na ten temat znajduje się w instrukcji Kartoteka kontrahentów.
- Księga główna według okresów:
- przypisanie znacznika do konta księgowego następuje wyłącznie w planie kont, zapisy w księdze są jedynie wynikiem tego przypisania. Oznacza to, że znaczniki mogą być dowolnie modyfikowane dla już istniejących dekretów i będą to operacje automatyczne powstające podczas dodawania lub modyfikacji zapisów księgi, jak również modyfikacji przypisania znacznika do konta w planie kont,
- do listy okna przeglądarki dodano kolumnę o nazwie Znacznik konta. Użytkownik może skorzystać z funkcji sortowania oraz wyszukiwania,
- w filtrze na formatce dodano zakładkę Znaczniki kont, której opcje umożliwiają wybór zapisów księgi według znacznika lub według wielu znaczników kont.
- zaktualizowano e-Sprawozdania do wersji 1.3:
- JednostkaOpWZlotych - dla organizacji pozarządowych w złotych,
- JednostkaOpWTysiacach - dla organizacji pozarządowych w tysiącach złotych,
- JednostkaMikroWZlotych - dla jednostek mikro w złotych,
- JednostkaMikroWTysiacach - dla jednostek mikro w tysiącach złotych,
- JednostkaMalaWZlotych - dla jednostek małych w złotych,
- JednostkaMalaWTysiacach - dla jednostek małych w tysiącach złotych,
- JednostkaInnaWZlotych - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w złotych,
- JednostkaInnaWTysiacach - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w tysiącach złotych.
- e-Formularze:
- zaktualizowano wzór PIT-36(31),
- zaktualizowano wzór PIT-36L(20),
- zaktualizowano NIP-8(4),
- zaktualizowano NIP-2(15),
- dodano IFT-2(11),
- dodano IFT-2R(11).
- w kartotece kontrahentów dodano kolumnę Kod kraju. Aby ją aktywować, należy z menu kontekstowego wybrać opcję Konfiguracja kolumn, wybrać przycisk Domyślna, a następnie zapisać dane,
- w wariancie BUDŻET dostosowano proces aktualizacji słowników klasyfikacji budżetowej tradycyjnej zgodnie ze zmianami do rozporządzenia MF (ostatnia zmiana: Dz.U. 2024 poz. 1096).
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- Dodano możliwość pobierania z Wykazu podatników VAT (tzw. Białej listy):
- danych kontrahentów – do wersji 9.00.0 dane te można było pobierać jedynie z bazy danych GUS,
- numerów rachunków bankowych firmy – opcja dostępna w formatce Dane firmy, na zakładce Rachunki bankowe,
- Dodano możliwość wyszukiwania duplikatów dokumentów:
- w menu Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano opcję kreatora Wyszukiwanie duplikatów dokumentów,
- sposób wyszukiwania zduplikowanych dokumentów uzależniony jest od kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika,
- program umożliwia wyszukiwanie zarówno w rejestrach VAT, jak i w dokumentach księgi,
- kreator umożliwia modyfikowanie i usuwanie zduplikowanych dokumentów (bezpośrednio w oknie kreatora), z zachowaniem uprawnień i innych merytorycznych ograniczeń dokumentu,
- w oknie kreatora możliwe jest wykonanie raportu w postaci wydruku lub eksportu do MS Excel,
- w widoku Administrator/ Kontrola i naprawa danych/ Dokumenty dodano możliwość:
- eksportu do MS Excel każdej z list kreatora,
- modyfikacji niepoprawnego sortowania listy po dacie dla opcji kreatora Sprawdzenie dokumentów.
- e-Deklaracje:
- dodano możliwość wydruku e-deklaracji bezpośrednio z okna przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-deklaracji bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- e-Sprawozdania:
- dodano możliwość wydruku e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki,
- dodano możliwość powielenia e-sprawozdania bezpośrednio w oknie przeglądarki, np. w celu wykonania korekty.
- Bufor importowanych dokumentów z Businesslink – dodano funkcję automatycznego rozpoznawania rodzaju pozycji w importowanych dokumentach. Funkcja ma za zadanie rozpoznać i określić, czy pozycja dokumentu dotyczy towaru handlowego, czy też usługi. Funkcja uruchamia się automatycznie podczas importu dokumentów. Działanie funkcji musi być każdorazowo zweryfikowane przez użytkownika.
- Dodano pozycję Prosta spółka akcyjna do słownika struktur własności spółki.
- Rejestr aktywności użytkownika:
- zmodernizowano sposób ograniczenia (filtrowania) wyświetlanego zakresu danych według daty,
- dodano możliwość edycji planu kont do listy rejestrowanych aktywności,
- dodano mechanizm retencji danych w rejestrze:
- dodano nowy parametr Okres raportowania aktywności użytkowników w widoku konfiguracji firmy. Parametr określa, jak długo przechowywane są zapisy w rejestrze aktywności użytkowników. Po upływie przyjętego okresu wyrażonego w miesiącach zapisy będą automatycznie usuwane z rejestru, redukując rozmiar bazy danych. Parametr jest ustawiany dla firmy bez rozróżnienia na poszczególne lata obrotowe.
- usunięcie danych z logu następuje po zalogowaniu/wybraniu firmy,
- domyślna wartość parametru dla:
- nowych firm ustawiona jest na 60 miesięcy,
- dla baz aktualizowanych ustawiona jest na bezterminowo.
Użytkownicy programu powinni ustawić wartość parametru indywidualnie dla każdej firmy.
- Szablony księgowań/przeksięgowań – dodano możliwość oznaczania automatów jako aktywnych/nieaktywnych. Opcja ta dotyczy:
- szablonów dekretowania dokumentów prostych,
- szablonów księgowań/przeksięgowań,
- szablonów przeksięgowań okresowych,
- automatów dekretujących na MPK,
- planów przeksięgowań.
Nieaktywne automaty nie będą widoczne na listach wyboru.
- Kontrahent pomocniczy – dodano możliwość eksportu danych do pliku MS Excel.
- Formatka zamykania programu – dodano informację o dacie ostatnio wykonanego archiwum programu.
- W kartotekach: Kontrahenci, Kontrahenci pomocniczy, Pracownicy, Kontakty dodano filtr Pokaż zapisy gotowe do anonimizacji zgodnie z RODO.
W przypadku zainstalowanych kilku modułów Wapro ERP, zalecamy przeprowadzenie jednorazowej aktualizacji do najnowszej wersji 8.91.0.
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- Zaktualizowano moduł wspólny e-Formularze, dzięki czemu proces instalacji przebiega znacznie szybciej.
Rozrachunki
- Dodano mechanizm automatycznego tworzenia dokumentów uzupełniających różnic kursowych (dotyczy rozrachunków rozliczonych w walucie z istniejącym saldem w PLN):
- dodano parametr Dokument różnic kursowych uzupełniający,
- mechanizm dotyczy operacji:
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rejestrowania dokumentów księgowych,
- rozliczania dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- rozliczania dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla pojedynczego rozrachunku w oknie rozrachunków,
- kompensaty dla zaznaczonych rozrachunków w oknie rozrachunków,
- importu rozrachunków wraz z ich rozliczeniem,
- importów dokumentów Wapro Mag przy wspólnych rozrachunkach.
- Dodano możliwość usuwania różnic kursowych, które powstały z ich uzupełnienia (np. z funkcji Automat różnic kursowych) w oknie usuwania pozycji dokumentów różnic kursowych w procesie rozłączania rozrachunków, usuwania dokumentów, pozycji dokumentów.
- Dodano predefiniowany filtr Rozliczone rozrachunki walutowe wykazujące saldo w PLN w oknie rozrachunków.
Kartoteki osobowe i kartoteki firm
- Dodano weryfikację poprawności NIP w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- pracownika,
- udziałowca firmy,
- oddziału firmy.
- Dodano weryfikację numeru PESEL w momencie zapisywania formatki danych dotyczących:
- kontrahenta,
- pracownika,
- udziałowca firmy.
- Dodano opcję uzupełnienia daty urodzenia z numeru PESEL podczas dodawania udziałowca firmy.
- Zaktualizowano kody pocztowe gmin.
Dokumenty
- Dodano możliwość tworzenia dokumentu wynikowego procedury VAT Marża, gdy ceny sprzedaży i zakupu są takie same.
- Dodano stawkę 8% w dokumentach wynikowych.
Formularze
- Zaktualizowano formularze CIT-8ST(1), IFT-2R(10), IFT-2(10) do nowych wersji struktur dokumentów opublikowanych przez MF.
- e-formularze - dodane zostały nowe wzory e-formularzy:
- PIT-36 - wzór 31;
- PIT-36L - wzór 20;
- VAT-R - wzór 17;
- NIP-8 - wzór 4.
- Bufor dokumentów importowanych - dodano predefiniowany schemat importu danych z KSeF;
- Firma / Kontrahent - dodano identyfikator wewnętrzny KSeF dla oddziału, w wariancie Budżet również dla jednostek podrzędnych JST;
- Wyszukiwarka w oknach tworzenia i rozliczania rozrachunków - funkcjonalność jest dostępna:
- w oknie tworzenia / rozliczania rozrachunku w trakcie modyfikacji dokumentu księgowego;
- w oknie rozrachunków w trakcie rozliczania rozrachunku;
- Dodano możliwość wyszukiwana [Ctrl+F] oraz wyszukiwania ograniczającego listę [Ctrl+F6].
- Integracja z platformą KSeF - dodana została możliwość zintegrowania każdego wariantu programu z platformą KSeF Ministerstwa Finansów za pośrednictwem usługi Businesslink;
- Dokument księgowy:
- W oknie dokumentu księgowego dodano zakładkę „KSeF” z obsługą informacji o KSeF w dokumencie.
- Do listy w oknie przeglądania dokumentów dodano kolumny:
- Numer KSeF
- Data w KSeF
- Nazwa kontrahenta
- Źródło dokumentu
- Kolumny „Numer KSeF” i „Nazwa kontrahenta” posiadają możliwość sortowania i wyszukiwania.
- Dodano możliwość filtrowania dokumentów po wybranym źródle dokumentu oraz opcji „Dokument związany z KSeF” w drzewie filtrów i w definicji filtra wybieranego z listy.
- W oknie dokumentu księgowego obok numeru dokumentu korygowanego dodano przyciski wyboru i wiązania korekty z dokumentem pierwotnym.
- W menu podręcznym okna przeglądania dokumentów księgowych dodano opcję podglądu dokumentów korygujących.
- Do okna przeglądania dokumentów księgowych dodano operację dodatkową - "Powiąż korektę z dokumentem korygowanym". W przypadku gdy numer dokumentu korygowanego wprowadzono ręcznie i jest on unikalny w ramach kontrahenta, to nastąpi powiązanie korekty z dokumentem pierwotnym.
- Import wyciągów bankowych - dodano funkcję kojarzenia pracowników;
- Rozrachunki:
- W oknie rozliczania rozrachunku dodano opcję umożliwiającą pokazywanie na liście rozrachunków numeru ewidencyjnego dokumentu.
- Zwiększono długość pola opisu rozrachunku do 250 znaków.
- Usprawniono sposób określania numeru rachunku bankowego kontrahenta dla rozrachunku.
- Przelewy:
- Zoptymalizowano działanie modułu poprzez przyśpieszenie operacji filtrowania oraz sortowania.
- Zwiększono długość pola "Tytułem" do 250 znaków.
- Rozbudowano kontrolę ograniczającą możliwość wprowadzania przelewu ponownie za te same rozrachunki zarówno dla przelewu wprowadzanego ręcznie jak również dla przelewu generowanego z rozrachunków
- Wydruki VAT:
- Dodano informację o kodzie kraju, numerze i dacie dokumentu korygowanego.
- W wydrukach: "VAT należny pełny" oraz "VAT należny wg deklaracji VAT-7" dodano sekcję z informacją o fakturach do paragonów.
- Rejestry VAT - metoda kasowa - dodane zostały filtry ułatwiające odnalezienie dokumentów rozliczonych i nierozliczonych metodą kasową:
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - rozliczone w rejestrze VAT
- Dokumenty rozliczane metodą kasową - nierozliczone w rejestrze VAT
- Podczas korzystania z wyżej wymienionych filtrów uruchamiana jest weryfikacja prawidłowego kontekstu zastosowania filtrów. Pozycje rejestru oznaczone jako NP (grupą podatkową lub stawką) lub bez możliwości odliczenia dla podatku naliczonego, są traktowane jako nierozliczone w rejestrze VAT, nawet wówczas gdy rozrachunkowo dokument jest rozliczony.
- W kontekście okna "Sprzedaż" i "Zakup" gdy dodatkowe kolumny są aktywne i widok dla metody kasowej jest wyłączony, to wówczas w kolumnie "Metoda kasowa" zostanie dodana informacja o rozliczeniu.
- Do listy filtrów predefiniowanych (czyli możliwych do wykorzystania na liście filtrów) dla kontekstu okna "Sprzedaż" i "Zakup" dodano filtry:
- Import dokumentów:
- Okna definiowania schematów importu dokumentów zmieniono z okien o stałym rozmiarze na okna skalowalne;
- Zoptymalizowano import z plików tekstowych oraz zwiększono długość pól:
- numer dokumentu księgowego do 30 znaków;
- numer dokumentu korygowanego w nagłówku dokumentu do 30 znaków;
- opis nagłówka dokumentu do 250 znaków;
- opis pozycji dokumentu i wynikający z tego opis rozrachunku do 250 znaków;
- Okno "Definicje / Raporty użytkownika" - dodano możliwość wyszukiwania intuicyjnego;
- Eksport danych do MS Excel:
- Dodano eksport do pliku CSV z list okien programu, które wcześniej nie miały takiej funkcjonalności.
- Tworzona nazwa pliku eksportu zawiera kontekst, z którego eksport został wykonany.
- Umożliwiono eksport kolumn, które nie posiadają nazwy w nagłówku listy.
- Wariant BUDŻET - rozszerzono listę obsługiwanych form płatności dla wystawianych faktur;
- Grupy VAT - w programie zaimplementowana została obsługa grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika VAT, umożliwiającego wspólne rozliczenie podatku VAT przez kilka podmiotów;
- Komunikat przelewu podzielonej płatności - w komunikacie przelewu grupy VAT, w pozycji NIP wstawiany jest numer NIP grupy VAT;
- Częściowe odliczenie VAT - podczas wprowadzania dokumentów, na pozycjach VAT dodana została możliwość stosowania innych współczynników i prewspółczynników niż zdefiniowane w „Parametrach konfiguracyjnych firmy”;
- Wyszukiwanie danych w oknach przeglądania (Ctrl+F) - zmodyfikowany został sposób wyszukiwania pozycji w oknach przeglądania danych. Umożliwiono wpisanie ciągu znaków w pole wyszukiwania (Ctrl+F), wówczas proces wyszukiwania rozpocznie się w momencie zatwierdzenia pola wyszukiwania;
- Podręczne menu list okien przeglądania - uzupełniono często używane opcje w menu podręcznym list okien przeglądania danych, miedzy innymi dodano opcję „Drukuj”.
- Szablon ustawień dokumentu - uzupełniono ustawienia dokumentu o dodatkowe właściwości pozycji VAT, w szczególności o informacje dotyczące kodu kraju nadania NIP i grupy podatkowej;
- Okno "Korekta VAT (art.89a i 89b ust. o VAT)" -dodano wydruk oraz możliwość filtrowania i definiowania filtra listy pozycji;
- Okno "Złe długi zgodnie z art. 18f ustawy o pdop" - dodano wydruk oraz możliwość filtrowania i definiowania filtra listy pozycji;
- Moduł kontroli i naprawy danych - rozszerzono funkcjonalność modułu:
- Dodano nowe kategorie i funkcje kontrolne: JPK KR, JPK V7
- Zaktualizowano istniejące funkcje kontrolne: JPK VAT, JPK FA
- Poprawiono obsługę komunikatów:
- dodano szczegółowe opisy funkcji
- dodano szczegółowe opisy błędów i ostrzeżeń
- Schemat importu wyciągu bankowego - usprawniono wykonanie importu walutowych wyciągów bankowych. Informacja o walucie może być pobierana z dowolnego miejsca w pliku;
- Okno Raport z konta - dodano możliwość obsługi według okresu księgowania;
- Wydruk Dokumenty źródłowe z pozycjami - dodano parametr umożliwiający drukowanie nazwy konta;
- Umożliwiono drukowanie noty odsetkowej, wezwania do zapłaty i upomnienia dla zaznaczonych rozrachunków (dotyczy wydruków CR).
W nowej wersji wprowadzono następujące zmiany:
- Dokument:
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zapisywania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji "Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zapisaniem.
- parametr Opis dokumentu wymagany podczas zatwierdzania dokumentu - dodany został nowy parametr firmy, w sekcji " Kontrola dokumentu" wymuszający uzupełnienie opisu dokumentu przed jego zatwierdzeniem.
Informacja - "Opis dokumentu" jest wstawiany do wymaganej w pliku JPK_KR pozycji o nazwie "Opis operacji"; - Grupowa zmiana opisu dokumentu - dodana została możliwość grupowej zmiany opisu wybranych dokumentów. Dostępna jest z menu podręcznego głównej listy dokumentów;
- Nie dotyczy art. 18F ust. o pdop - w nagłówku dokumentu dodana została opcja wyłączająca pojedynczy dokument z art. 18f ustawy o pdop.
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Rozrachunki, Data rozliczenia - w: :
- głównym oknie przeglądania rozrachunków;
- na liście rozrachunków w szczegółach okna dokumentów;
dodana została kolumna Data rozliczenia. Jeżeli rozrachunek jest rozliczony wyświetlana jest data ostatniego rozliczenia.
- Rejestr VAT: :
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
dotychczas kolumny:- Netto w rejestrze, VAT w rejestrze, Brutto w rejestrze
- Netto pozostało, VAT pozostało, Brutto pozostało
uwzględniały odpowiednio, tylko zapisy podlegające i niepodlegające VAT oraz rozliczenie metodą kasową. Obecnie uwzględniają również odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników.
W związku z powyższym dostosowane zostały wydruki podatku naliczonego.
- Odliczenia z uwzględnieniem współczynników i prewspółczynników -
- Księga główna - w przeglądarce księgi głównej :
- według kont dodana została kolumna Konto przeciwstawne i Nazwa konta;
- według okresów dodana została kolumna Konto przeciwstawne;
- VAT-R(16) – dodany został nowy VAT-R wzór 16;
- Raporty: potwierdzenie salda, wezwanie do zapłaty z odsetkami i bez odsetek, nota odsetkowa, upomnienie, kompensata rozrachunków, zaproszenie do kompensaty:
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- wstawianie Tytułu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny tytuł;
- wstawianie Adresu wiadomości - na formatce wysyłki wiadomości zostanie wstawiony domyślny adres kontrahenta z kartoteki, ale tylko w przypadku gdy raport dotyczy jednego kontrahenta;
- nazwa załączanego pliku PDF (nie dotyczy raportów CR) - jeżeli raport dotyczy:
- jednego kontrahenta - nazwa dołączanego pliku jak również nazwa pliku zapisywanego do PDF zawiera nazwę raportu i nazwę skróconą kontrahenta;
- wielu kontrahentów - nazwa pliku jest ogólna;
- Zwiększenie do 1000 znaków opisów na wydrukach w sekcjach definiowanych przez użytkownika
- Funkcja "Wyślij jako email" - modernizacja automatyzuje:
- Kartoteki: Kontrahenci, Pracownicy, Urzędy – dodana została możliwość filtrowania po numerze rachunku bankowego lub jego fragmencie (filtr F8);
- Kartoteka Pracownicy:
- Rachunek bankowy pracownika - dodana została możliwość dodawania numerów niezgodnych ze standardem NRB, dowolnych;
- MPK okno przeglądania danych
dodane zostały:
- sortowanie po opisie pozycji;
- kolumna z nazwą konta;
- możliwość filtrowania wybranych dokumentów (filtr F8);
- możliwość definiowania filtrów prostych (filtr F7);
- Dostosowanie do zmian wynikających z Polskiego Ładu 2.0
- Stabilizacja - dodanie wszystkich wydanych aktualizacji WAPRO Update od momentu publikacji wersji poprzedniej
- Skracanie roku obrotowego - dodana została możliwość skrócenia roku obrotowego do daty ostatniego dnia okresu obrotowego, w którym zaksięgowano ostatni dokument.
- Dodane zostały nowe wzory formularzy:
- PIT-36(29) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36(29)
- PIT-36L(18) - dodana została nowa deklaracja udziałowca: PIT-36L(18)
- CIT-8E(1) - dodana została nowa deklaracja CIT-8E(1)
- Zaktualizowany został:
- CIT-8(31) - zaktualizowano formularz CIT-8 do wzoru 31
- VIU-R(4) - zaktualizowano formularz VIU-R do wzoru 4
- Program został dostosowany do zmian przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku:
- Dodano nowe kody JPK to jest WSTO_EE oraz IED;
- Zgodnie z uszczegółowionymi zasadami zmodyfikowano procedury weryfikujące oznaczanie dokumentów kodami JPK zgodnie z uszczegółowionymi zasadami;
- Dostosowano interfejs programu do zmian schematu JPK_V7(2). Dotyczy to przede wszystkim formatki rejestrowania korekt podatku VAT wynikających z "Ulgi na złe długi" (art. 89a ustawy o VAT). Od 1 stycznia 2022 w przypadku korekt zmniejszających wymagane będzie podanie w pliku "terminów płatności", natomiast w przypadku korekt zwiększających "dat zapłat".
- Zaktualizowano naliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych;
- Ze względu na to, że do dnia publikacji nie zostały opublikowane wersje produkcyjne schematów JPK_V7M(2) oraz JPK_V7K(2) zostaną one dodane w programie w terminie późniejszym za pośrednictwem aktualizacji WAPRO Update.
- Wariant ODCZYT - dodany został nowy wariant programu, który jest dedykowany dla firm, które zamierzają zakończyć produkcyjne użytkowanie programu w ramach posiadanej licencji, natomiast muszą / chcą zachować dostęp do danych wprowadzonych w programie do dnia aktywacji wariantu ODCZYT:
- Wariant ODCZYT aktywowany jest w wariancie BIURO PLUS. Zablokowana jest w nim możliwość przetwarzania danych, to jest dodawanie nowych firm oraz import i wprowadzanie danych.
- Wariant ODCZYT umożliwia wyłącznie przeglądanie oraz eksport danych wprowadzonych do dnia aktywacji.
- Wariant ODCZYT jest wariantem końcowym dla licencji. Nie ma możliwości zmiany tego wariantu na inny po jego aktywacji.
Nie można nabyć programu w wariancie ODCZYT nie posiadając wcześniej licencji produkcyjnej; - Okres licencji wariantu ODCZYT wynosi 6 lat;
- W przypadkach wystąpienia konieczności ponownego zalogowania się do programu, na przykład w wyniku hibernacji systemu operacyjnego skutkującego utratą połączenia z bazą danych, ograniczona została ilość pojawiających się komunikatów błędu. W takim przypadku wyświetlone zostanie okno ponownego logowania użytkownika do programu.
- Automaty dekretujące VAT - dodana została nowa zmienna umożliwiająca wykorzystanie opisu dokumentu w schemacie dekretującym;
- Dodana została możliwość wklejania kwot ze schowka systemu Windows do dokumentu;
- Ulga na złe długi (art. 18f ustawy o pdop.) - dodana została w programie możliwość wyszukiwania i korygowania nierozliczonych transakcji zg. z art. 18f ustawy o pdop. w podziale na należności i zobowiązania.
- Formularz VIU-DO(1) – dodano nowy wzór deklaracji VIU-DO wzór 1 - warianty linii 365.
Tylko warianty 365
- Dodana została obsługa procedury unijnej oraz procedury importu.
- Dodany został nowy parametr firmy Obsługa transakcji rozliczanych w punktach OSS i IOSS - zaznaczenie tego parametry uruchamia w programie możliwość rejestrowania takich transakcji w nowych rejestrach VAT oraz rozliczanie podatku należnego wynikającego z tych transakcji w nowych deklaracjach VAT.
- Unijne stawki podatku VAT - w programie dodany został słownik podstawowych i obniżonych stawek VAT obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich.
W związku z nowym słownikiem, w programie dodano:- Operacja grupowego dodawania unijnych stawek VAT - dodana została możliwość grupowego dodawania / usuwania unijnych stawek VAT.
- Uprawnienie do dodawania lub usuwania stawek VAT - dodane zostało uprawnienie dla operacji dodawania / usuwania stawek VAT;
- Grupy VAT - na potrzeby obsługi rejestrów VAT oraz deklaracji VAT wymaganych w pakiecie e-Commerce dodano dwie nowe grupy podatkowe:
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- a. Świadczenie usług z państwa członkowskiego identyfikacji oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza Unią
- b. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego identyfikacji
- c. Usługi świadczone ze stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż państwo członkowskie identyfikacji
- d. Dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie identyfikacji
- IOSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą importu w punkcie kompleksowej obsługi IOSS (w deklaracji VII-DO);
- OSS – przeznaczoną dla transakcji rozliczanych zgodnie z procedurą unijną w punkcie kompleksowej obsługi OSS (w deklaracji VIU-DO). W tej grupie dodane zostały podgrupy:
- Kursy walut - rozbudowano funkcjonalność pobierania kursów walut z ECB. Obecnie program umożliwia pobieranie kursów walut umożliwiających przeliczanie kwot na EURO.
- Rejestrowanie dokumentów:
- Do list dodane zostały kolumny związane z operacjami walutowymi (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- Okno rejestrowania pozycji zyskało możliwość zarejestrowania transakcji OSS oraz IOSS poprzez wybranie odpowiedniej grupy VAT oraz ewentualnie odpowiedniej podgrupy podatkowej z odpowiednią stawką VAT. W zakładce "Pozostałe" dodana została możliwość określenia kodu państwa rozpoczęcia wysyłki i kodu państwa konsumpcji;
- okno rejestrowania pozycji zostało wyposażone w komunikaty walidacyjne dla transakcji OSS i IOSS;
- Rejestry VAT:
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
Aktualizacja odnosi się do dokumentów zarejestrowanych jako OSS lub IOSS w walucie innej niż EUR (art. 130c ust. 7 ustawy o VAT). Proces aktualizacji został wyposażony w procedury walidujące nowe transakcje; - Dodane zostały kolumny dotyczące operacji walutowych (symbol waluty i kwoty w walucie: netto vat, brutto);
- DDodane zostały zakładki OSS i IOSS w sekcji szczegółów;
- Rozbudowano dotychczasową funkcję aktualizacji rejestru sprzedaży dokumentów, rozszerzając ją o możliwość aktualizacji rejestru oddzielnie dla transakcji OSS i IOSS.
- Formularze VAT:
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- VAT-29(1) - Zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania albo o rezygnacji z dokonanego wyboru miejsca opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
- VII-R(1) - Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT
- VIU-R(3) - Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT
- VAT-R(15) - zaktualizowano formularz zgłoszeniowy do wzoru 15;
- VII-DO(1) - dodano deklarację VII-DO wraz z walidacją;
- dodano formularze zgłoszeniowe:
- e-Formularze - zmodernizowano działanie modułu w celu zwiększenia szybkości działania (wydajności)
- Wersja systematyzująca opublikowane aktualizacje za pośrednictwem WAPRO Update
- W nowej wersji dostosowano interfejs do standardu systemu WAPRO ERP.
- Importer dokumentów XML - dodano możliwość importowania dokumentów z pliku JPK_V7.
Pliki JPK_V7 nie zawierają wszystkich informacji o dokumentach potrzebnych do ich pełnego zarejestrowania w programie finansowo - księgowym, dlatego każdy zaimportowany tą metodą dokument musi być zweryfikowany i w razie konieczności uzupełniony. - Korekty częściowe JPK - w programie, na oknie definiowania "Gotowość dla JPK" dodano możliwość określania rodzaju korekty jaka ma być wysłana z programu WAPRO JPK.
- CIT-8(29) - dodano nowy wzór deklaracji.
- Wersja 8.60.2 zawiera wszystkie aktualizacje do wersji 8.60.0 opublikowane od 01.10.2020 za pośrednictwem WAPRO Update. W tym:
- Grupowe dodawanie i zmian kodów krajów nadania numeru NIP w dokumentach krajowych.
- Możliwość dodawania kodu TP dla WNT oraz import usług.
- Obsługa rejestrów cząstkowych oraz dla wariantu BUDŻET, wykazywanie w części deklaracyjnej pliku JPK_V7 kwot bez zaokrągleń.
- Możliwość nadawania klasyfikacji JPK dla dokumentów przed 01.01.2020 oraz Dodane zostało automatyczne przypisywanie z kontrahenta kodu TP dla zapisów w rejestrze zakupu dotyczących art. 33a. W pozostałych przypadkach kod TP nie jest pobierany do rejestru
- Dodano możliwość nadawania kody TP dla wszystkich zapisów typu odwrotne obciążenie, tj. WNT, Import usług i towarów art. 33a.
- Wiele aktualizacji modyfikujących okna przeglądarek oraz wydruki w celu zaprezentowania nadanych kodów JPK, kodów kraju nadania numeru NIP.
- Deklaracja VAT-7(21) - dodana została deklaracja VAT-7 wzór 21 zgodna z wzorem znajdującym się w schemacie plików JPK_V7M oraz JPK_V7K.
- Faktury do paragonów (kod klasyfikacji - FP) - dodana została obsługa faktur oznaczonych kodem FP, zgodnie z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
- Grupowa zmiana klasyfikacji JPK - zaimplementowana została możliwość dodawania lub usuwania wybranych kodów klasyfikacji JPK w grupie zaznaczonych dokumentów;
- Przeglądarki rejestrów VAT:
- Na liście dodano kolumnę o nazwie Klasyfikacja JPK, w której wyświetlone są kody JPK przypisane do dokumentu;
- W drzewku filtrów dodana została możliwość tworzenia własnego filtra po kodach klasyfikacji JPK;
- Wydruki - dodany został wydruk listy kodów klasyfikacji JPK dokumentów sprzedaży i zakupu, który jest przeznaczony do ręcznego oznaczania.
- Naliczanie deklaracji VAT-7 na podstawie danych z ewidencji oraz zewnętrznych plików JPK_V7 - dostosowano istniejący mechanizm do wymogów schematu JPK_V7;
- Eksport danych do WAPRO JPK danych zgodnie ze schematem JPK_V7M oraz JPK_V7K - dane są eksportowane według odpowiedniego schematu, zależnie od okresu rozliczeniowego zadeklarowanego w programie;
- Dane użytkownika - w głównym menu programu: Zakładka: System dodane zostało polecenie Dane użytkownika. Po jego uruchomieniu, każdy użytkownik programu będzie miał możliwość edytowania swoich podstawowych danych.
Formatka składa się z dwóch zakładek:- 1) Dane podstawowe - na zakładce można zmienić imię i nazwisko użytkownika;
- 2) Telemetria - na zakładce znajduje się opcja umożliwiająca włączanie lub wyłączanie zgody na zbieranie opcjonalnych danych telemetrycznych. Dodatkowo na zakładce znajduje się przycisk Informacja o danych telemetrycznych po przyciśnięciu którego na pulpicie informacyjnym zostanie wyświetlony dokument wyjaśniający co to są dane telemetryczne i w jaki sposób są gromadzone.
Jeżeli zalogowanym użytkownikiem jest administrator, na zakładce widoczny jest jeszcze jeden przycisk: Wycofaj zgodę dla wszystkich użytkowników. Przyciśnięcie tego przycisku wycofa zgodę na zbieranie danych telemetrycznych wszystkim użytkownikom;
- Zbieranie danych telemetrycznych - w programie dodano moduł zbierający dane telemetryczne.
- Zmieniona została szata graficzna interfejsu programu;
- Zmieniono numer wersji aplikacji do 8.51.0 - wersje z tym numerem zostały zweryfikowane przez dział testów WAPRO ERP, jako zgodne z SQL Server 2019.
- Kreator poleceń przelewów - w programie okno parametrów wydruków przelewów zastąpione zostało kreatorem poleceń przelewów:Kreator umożliwia automatyczne wykonywanie:
- Standardowych przelewów oraz komunikatów przelewów
- Dla wybranych transakcji jednego lub wielu kontrahentów przygotowanie zgodnie z wymogami przepisów prawa pojedyncze lub zbiorcze przelewy
- Dla transakcji oznaczonych jako MPP, automatycznie przygotuje przelew w formie komunikatu
- Podczas przygotowywania zbiorczych komunikatów przelewów, w uporządkowanej kartotece rozrachunków, przygotuje je zgodnie z wymogami przepisów prawa
- Klasyfikacja JPK w programie zaimplementowano możliwość dodawania kodów klasyfikacji JPK wymaganej przez schematy JPK_V7M oraz JPK_V7K
- Dokumentów rejestrowanych ręcznie
- Dokumentów importowanych za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML oraz na wspólnej bazie danych
- Update wersji 8.51.0 (17.07.2020)
- VAT-UE(5) oraz VAT-UEK(5) - opublikowano formularze VAT-UE wzór 5 oraz VAT-UEK wzór 5;
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT):
- Wprowadzanie / Edycja dokumentów - na formatce, w nagłówku dokumentu dodana została opcja umożliwiająca oznaczenie dokumentów, jako wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT, czyli podlegających obowiązkowemu $$MPP$$;
- Import dokumentów - zaktualizowano procedury importu dokumentów w WAPRO Mag na wspólnej bazie oraz importu dokumentów za pośrednictwem pliku wymiany danych WAPRO XML. Procedury zostały rozbudowane o import oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży znacznikiem obowiązkowego $$MPP$$ (wystawionych zgodnie z art. 106e ust.1 pkt. 18a ustawy o VAT);
- Deklaracja VAT-7(20) oraz VAT-7K(14) - dodane zostały nowe wzory deklaracji obowiązujące od rozliczenia za listopad 2019;
- Bufor zleceń weryfikacji kontrahentów w wykazie podatników VAT udostępnionym przez Ministerstwo Finansów (Biała lista) (usługa subskrypcyjna) - bufor przeznaczony jest do zapisywania zleceń koniecznych do przeprowadzenia weryfikacji numerów rachunków bankowych kontrahentów. Zlecenia weryfikacji można zapisywać przez dowolny okres czasu i na koniec wysłać je jednorazowo na serwer Ministerstwa Finansów. Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Weryfikacja numerów rachunków bankowych kontrahentów w wykonanych przelewach bankowych - w celu zweryfikowania numerów rachunków bankowych w wyciągach bankowych dla wykonanych płatności, w programie dodano:
- W oknie "prostego dokumentu finansowego" oraz "zbiorczego dokumentu finansowego" dodano zakładki Numer rachunku bankowego, dla dekretów, w których konto rozrachunkowe znajduje się po stronie WN
- W oknie przeglądarki rozrachunków dodano:
- Kolumnę Nr rachunku bankowego;
- Kolumnę Status weryfikacji rachunku bankowego;
- Możliwość dodania filtra na drzewie filtrów związanego ze statusami weryfikacji numeru rachunku bankowego;
- Możliwość pojedynczego weryfikowania numerów rachunków bankowych;
- Możliwość zapisywania, dla zaznaczonych rozrachunków zleceń weryfikacji w buforze zleceń - Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- W menu podręcznym okna kartoteki przelewów dodana została opcja: Dodaj wybraną pozycję do listy oczekujących na weryfikację. Funkcja umożliwia utworzenia zleceń przelewów w buforze listy zleceń weryfikacji kontrahentów;
- Dodano uprawnienie o nazwie Lista zleceń weryfikacji podatników VAT | Wyślij. Wyłączenie odbiera uprawnienie do automatycznego wysyłania zapytań na serwer wykazu podatników VAT udostępnionego przez $$MF%%. Zarówno natychmiastowego wysyłania pojedynczych zapytań jak i przez listę zleceń weryfikacji podatników VAT (bufor). Warianty: BIURO, BIURO PLUS, PRESTIŻ i BUDŻET;
- Pobieranie danych do JPK_VAT korekta - zmieniona została metoda weryfikacji pobieranych do WAPRO JPK danych z deklaracją VAT-7. Aktualnie dane porównywane są deklaracją VAT-7 o najwyższej liczbie porządkowej - kolumna "Lp" na oknie deklaracji VAT-7;
- Wariant BUDŻET - w module fakturowania dodana została możliwość dodawania opisu na fakturach sprzedaży "Mechanizm Podzielonej Płatności"
- Update wersji 8.50.2 (17.01.2020)
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
W programie mikrorachunek firmy należy rejestrować w kartotece rachunków bankowych firmy. Kartoteka rachunków bankowych firmy dostępna jest w:- zakładce formatki danych firm
- w oknie przeglądarki kartoteki rachunków firmy, dostępnej z głównego menu programu
Utworzony nowy mikrorachunek firmy zostanie automatycznie dodany do rachunków bankowych Urzędu Skarbowego firmy a przy zmianie Urzędu Skarbowego firmy na inny. zostanie automatycznie przepisany do rachunków bankowych nowego Urzędu Skarbowego firmy.
Na obu listach dodany został przycisk Generuj i dodaj mikrorachunek umożliwiający zarówno wpisanie numeru mikrorachunku jak i jego automatyczne wygenerowanie.
Mikrorachunek firmy jest domyślnie wstawiany na przelewach podatkowych (VAT, CIT) wykonywanych od dnia 1 stycznia 2020 roku. Na formatce przelewu:- w zależności od daty podczas wybierania urzędu skarbowego, podpowiada się właściwy rachunek. Również przycisk kartoteki rachunków działa kontekstowo umożliwiając wybór rachunków urzędu lub mikrorachunku firmy
- Jeżeli wybrany został mikrorachunek firmy, pod numerem rachunku wyświetla się dodatkowy, tekstowy opis
- Dodatkowo, każdorazowo, przy zapisywaniu przelewu sprawdzana jest zgodność numeru mikrorachunku z szablonem oraz numerem NIP firmy
W oknie przeglądarki rachunków firmy dodana została nowa pozycja filtra Mikrorachunki. Jest ona automatycznie dodawana do domyślnej listy drzewka wyboru tzn. jeżeli nie został zapisany własny filtr użytkownika.
- Weryfikacja statusu VAT kontrahentów:
- w programie wyłączona została funkcjonalność sprawdzania statusu VAT kontrahentów korzystająca z udostępnionego przez $$MF$$ API wyszukiwarki: Sprawdzenie statusu NIP, natomiast wszystkie dotychczasowe operacje związane z automatycznym sprawdzaniem statusu VAT kontrahentów obecnie obsługiwane są przy wykorzystaniu API wyszukiwarki: Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. W związku z powyższym nieco zmieniona została funkcjonalność weryfikacji statusu VAT:
- wszystkie statusy VAT kontrahentów wykonane poprzednią metodą zostaną zamienione na Niezweryfikowany
- obecnie weryfikacja statusu kontrahenta w kartotece przeprowadzana jest na wybrany dzień, a podczas zapisywania dokumentów na dzień wystawienia dokumentu
- Usunięto okno weryfikacji podatników VAT otwierane przyciskiem Weryfikacja w:
- oknie rejestru VAT
- oknie tworzenia listy VAT-ZD deklaracji tworzonej bez wykorzystania modułu e-Formularzy
- Zmodyfikowane zostało działanie parametru firmy Automatyczna weryfikacja statusu VAT kontrahenta podczas zapisywania pozycji dokumentu - obecnie ma on trzy wartości:
- brak weryfikacji - w trakcie zapisywania dokumentu program nie będzie automatycznie weryfikował statusu kontrahenta na dzień wystawienia dokumentu
- weryfikacja natychmiastowa - w trakcie zapisywania dokumentu program automatycznie, natychmiast wyśle zapytanie na serwer MF o status VAT kontrahenta na dzień wystawienia dokumentu. Wysłane zostanie jedno zapytanie, o jeden NIP na dzień wystawienia dokumentu.
Odpowiedź zostanie zapisana w bazie danych wraz z kluczem elektronicznym - weryfikacja odroczona - w trakcie zapisywania dokumentu program zarejestruje zlecenie weryfikacji na "Liście zleceń weryfikacji podatników VAT". Zarejestrowane na liście zlecenia można wysłać zgrupowane, w dowolnym momencie na serwer MF
- Okno rejestrów VAT:
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
Funkcjonalność jest dedykowana do weryfikacji kontrahentów znajdujących się na dokumentach przygotowywanych do utworzenia VAT-ZD na dzień przed utworzeniem i wysłaniem tego załącznika. - Menu podręczne dla zakupów krajowych z odliczenie oraz sprzedaży krajowej metodą kasową dodane zostały trzy nowe polecenia działające dla wybranej lub kilku zaznaczonych pozycji:
- Weryfikuj teraz kontrahenta z wybranej pozycji - polecenie umożliwia natychmiastową weryfikację zaznaczonych pozycji w rejestrze na dzień wystawienia dokumentu
- Weryfikuj kontrahenta z wybranej pozycji na wskazany dzień - polecenie umożliwia zapisanie zaznaczonych pozycji na Liście pozycji oczekujących na weryfikację w celu zweryfikowania kontrahentów na dowolny dzień
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - polecenie wyświetla okno listy: Lista zleceń weryfikacji kontrahentów na wykazie podatników VAT
- Do drzewka wyboru okna dodany został filtr Status weryfikacji kontrahenta. Filtr działa dla kontekstów:
- Zakup
- Sprzedaż
- Natomiast do listy predefiniowanych filtrów dodany została filtr Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny, który działa w kontekstach:
- Wszystkie rejestry
- Zakup
- Sprzedaż
- Filtr zaawansowany "Status weryfikacji kontrahentów inny niż czynny podatnik VAT" - w oknie dodano predefiniowany filtr umożliwiający proste wybieranie w wybranym okresie pozycji, których kontrahenci na dzień wystawienia dokumentu mają status inny niż czynny
- Lista pozycji oczekujących na weryfikację - w programie dodano możliwość tworzenia listy pozycji do weryfikacji dla zaznaczonych pozycji rejestru. Lista umożliwia zweryfikowanie kontrahentów na wskazany dzień.
- Kartoteka kontrahentów - w kartotece:
- Na liście okna kartoteki - zaktualizowana została informacja wyświetlona w kolumnie Status. Obecnie pokazuje poza ostatnim statusem dodatkowo informację na jaki dzień została wykonana weryfikacja
- W menu podręcznym - polecenia:
- Sprawdź status kontrahenta w wykazie MF - pozwala dla zaznaczonych kontrahentów wykonać weryfikację na wybrany dzień, domyślnie na bieżący. Dla jednego numeru NIP wysyłane jest jedno zapytanie.
- Okno weryfikacji po przyciśnięciu przycisku zmiany trybu pracy umożliwia zapisanie zleceń weryfikacji na "Liście zleceń weryfikacji podatników VAT"','1','0','1','1');
- Historia sprawdzeń statusu w wykazie MF - wyświetlić listę wykonanych weryfikacji dla wybranego kontrahenta
- Formatka dodawania / edycji danych - posiada możliwość weryfikacji natychmiastowej
- Sprzedaż metodą kasową - w trakcie ustalania, dla nierozliczonych transakcji po 180 od dnia operacji, czy naliczyć podatek należny, aktualizacja rejestru sprzedaży korzysta z wcześniej zarejestrowanych informacji o statusie podatnika na dzień wystawienia dokumentu. W przypadku braku takiej weryfikacji informuje o tym na liście komunikatów funkcji aktualizacji rejestru. Przed naliczeniem deklaracji za ten okres należy najpierw uzupełnić brakujące informacje i ponownie przeprowadzić aktualizację rejestru.
- Dokładny opis zmian znajduje się w dokumentacji online programu.
- Mikrorachunki firm - aktualizacja dodaje obsługę mikrorachunków firm.
- Update wersji 8.50.2 (18.02.2020)
- Dodano formularz NIP-2 wzór 12
- e-Sprawozdania finansowe - dodana została możliwość wklejania formatowanego tekstu w pola tekstowe e-sprawozdań finansowych;
- Polecenia przelewów:
- Nowy wykaz podatników VAT (Usługa subskrypcyjna) - w programie dodana została możliwość automatycznego sprawdzenia numeru rachunku bankowego na wykazie podatników VAT podczas przygotowywania przelewów wychodzących;
- Sumowanie zobowiązań i należności - dodano automatyczne tworzenie przelewów dla sumy sald zobowiązań i należności.
Parametr umożliwiający sumowanie dodany został w oknie parametrów polecenie przelewu wywoływanego z rozrachunków. W szczególności funkcja umożliwi wydruk polecenia przelewu z należności ujemnych czyli korekt faktur sprzedaży (ujemne saldo po stronie WN).
- Kod SWIFT - dodano możliwość eksportu poleceń przelewów z kodem SWIFT dla rachunków bankowych niespełniających standardu NRB;
- Rejestr VAT - W pozycji rejestru VAT na zakładce "Dokument" po odznaczeniu "Zgodny z nagłówkiem dokumentu księgowego" istnieje możliwość wprowadzenia numeru dokumentu o długości do 50 znaków;
- e-Sprawozdania finansowe wersja 1-2 - dodano nowe wersje schematów e-elektronicznych sprawozdań finansowych dla wszystkich istniejących w programie wariantów sprawozdań
- VAT-7 - w e-formularzu deklaracji VAT zablokowane do edycji zostały pozycje pobierające dane z programu, w tym z "Dane uzupełniające deklaracji"
- Formy płatności - w głównym menu programu: Zakładka: Definicje | Sekcja: Słowniki predefiniowane | Polecenie: Formy płatności dodane zostało wywołanie słownika Formy płatności
- Domyślny termin płatności - zmieniony został nieco sposób określania domyślnego terminu płatności podczas dodawania nowego rozrachunku
Dodano nowy moduł Moje Konto WAPRO ERP, umożliwiający zarządzanie licencjami WAPRO ERP na produkty i usługi.
Moje konto WAPRO ERP umożliwia:- Zamawianie nowych oraz rozbudowę istniejących licencji
- Podgląd historii danej licencji oraz historii składanych zamówień
- Pobieranie certyfikatów autentyczności do licencji
- Sprawdzanie do kiedy ważne są licencje czasowe
- Opłaty licencji przez płatności internetowe
- Grupowe zamawianie licencji w jednym miejscu
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie, module importu dokumentów i innych - dodane zostały kolejne rodzaje kwot:
- Netto w KUP - Część kwoty netto stanowiąca koszty uzyskania przychodów
- Netto w nKUP - Część kwoty netto nie stanowiąca kosztów uzyskania przychodów
- Proporcjonalne odliczenie VAT - w programie zmieniony został sposób proporcjonalnego odliczania VAT. Obecnie podatek VAT metodą proporcjonalnego odliczenia rozliczany jest na bieżąco, podczas rejestrowania dokumentu
- W automatach VAT, w oknie wyboru kwot ręcznej dekretacji [Ctrl+Z], na listach pozycji VAT w dokumencie - dodane zostały nowe rodzaje kwot:
- VAT niepodl. odlicz. - VAT niepodlegający odliczeniu
- VAT niepodl. odlicz. w KUP - VAT niepodlegający odliczeniu, stanowiący koszty uzyskania przychodów
- VAT niepodl. odlicz. w nKUP - VAT niepodlegający odliczeniu nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów
Uwaga - powyższe kwoty oraz kwoty: „KUP”, „nKUP” oraz „VAT do odliczenia” zawsze uwzględniają:
- Stan aktualny (np. datę operacji gospodarczej oraz dane o pojeździe znajdujące się historii pojazdu w kartotece Pojazdy samochodowe)
- Jeżeli firma podlega proporcjonalnemu odliczeniu VAT również wartości współczynnika i prewspółczynnika częściowego odliczenia VAT
- Dodano deklarację VAT-7 wzór 19
- Zmodyfikowany został sposób naliczania proporcjonalnego odliczenia VAT. Obecnie program uwzględnia znowelizowane przepisy dotyczące samochodów osobowych
- Dodano okno przeglądarki zestawień podatku VAT niepodlegającego odliczeniu. Kwota podatku prezentowana jest w podziale na kwoty kosztów uzyskania przychodów i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
- Aktualizacja z dnia 10 maja 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- deklaracja CIT-8 - dodano nowy wzór deklaracji CIT-8 wzór 27
- Aktualizacja z dnia 26 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-sprawozdania finansowe
- dodana została możliwość wysyłania elektronicznych sprawozdań finansowych do KAS. Omówienie znajduje się w punkcie: Wysyłanie e-sf do KAS
- w module e-Dokumenty dodana została funkcjonalność podglądu listy złożonych podpisów plików w formacie XML
- Aktualizacja z dnia 18 kwietnia 2019 dostępna automatycznie przez WAPRO Update
- e-Sprawozdania finansowe - dodano nowe rodzaje sprawozdań dla
- Domów maklerskich - zakres informacji, o którym mowa w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości domów maklerskich (w złotych / w tysiącach złotych)
- Emitentów - zakres informacji, o którym mowa w art. 45 uor., dla emitentów
- Automatyczne naliczanie kosztów uzyskania przychodów: kosztów eksploatacji, rat najmu / dzierżawy / leasingu oraz ubezpieczeń samochodów.
W tym celu, w programie zmodernizowano lub dodano:- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- KUP - kwota kosztów uzyskania przychodów w operacjach, w których tworzone są dwa zapisy w rejestrze VAT
- nKup - kwota kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu
- VAT do odliczenia - kwota podatku naliczonego do odliczenia.
- Kartoteka Pojazdy samochodowe - w programie dodana została nowa kartoteka przeznaczona do zapisywania informacji o samochodach wymagane do automatycznego naliczania powyżej wymienionych kosztów samochodów oraz na potrzeby dodanej w programie deklaracji VAT-26.
- Formatka dodawania / edycji pozycji VAT - na formatce dodana została nowa zakładka 5) KUP z kalkulatorem naliczania kosztów samochodów.
- Automaty VAT - w automatach VAT zakupu dodane zostały trzy nowe kwoty:
- Okna przeglądarek deklaracji podatkowych - w programie zmieniony został układ okien przeglądarek deklaracji podatkowych.
- CIT-8 wzór 26 - dodany został nowy wzór deklaracji CIT-8.
- Ulga na złe długi:
- Zgodnie z nowelizacją art. 89a oraz 89b ustawy o VAT zmieniona została ilość dni upływu terminu płatności. Od 1 stycznia 2019 wynosi ona 90 dni.
- Zoptymalizowano działanie modułu w celu przyśpieszenia jego działania.
- Deklaracja VAT-26 - do programu dodano nową deklarację VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej wzór 1.
- Ręczne dekretowanie dokumentu - w programie dodano podpowiadanie kwot wynikających z zarejestrowanych w dokumencie pozycji VAT w trakcie ręcznego dekretowania.
- Automatyczne zapisywanie deklaracji w e-Deklaracjach - zmieniony został tryb tworzenia e-Deklaracji. Obecnie może zostać utworzona w momencie zapisywania naliczonej deklaracji lub w dowolnym innym momencie.
- E-Sprawozdania finansowe - dodano możliwość zapisywania roboczej wersji e-Sprawozdania finansowego, tzn. sprawozdania, które nie przeszło walidacji.
- Wydruk "Potwierdzenie salda" - wariant BUDŻET - zmodyfikowano pole "Nadawca" na odcinku B wydruku, obecnie drukowana jest nazwa jednostki nadrzędnej oraz firmy.
- Elektroniczne sprawozdania finansowe
- Zgodnie z art. 45 ust. 1f, 1g ustawy o rachunkowości dodanymi przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 398), w programie dodana została możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w BIP na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra do spraw finansów publicznych.
- Podpisywanie i archiwizowanie pliku XML e-sprawozdania finansowego - w programie dodano możliwość podpisywania pliku XML elektronicznym podpisem kwalifikowanym oraz zapisywanie podpisanego lub nie podpisanego pliku w module e-Dokumenty;
- Możliwość przygotowywania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej jest dostępna jako usługa subskrypcyjna
- Raporty użytkownika - dodano, w trybie definicji raportu możliwość:
- Wyświetlenia wartości kwotowej wybranej pozycji raportu
- Wyświetlenia wartości kwotowej każdej funkcji wchodzącej w skład formuły obliczeniowej pozycji raportu
- Import dokumentów - dodano import faktur końcowych na zero złotych, dodana została procedura importu z programu WAPRO Mag faktur końcowych do wcześniej wystawionych faktury lub faktur zaliczkowych, których suma wartości jest równa całości zamówienia
- Raporty kasowe - w oknie przeglądarce raportów kasowych dodany został filtr F8 z możliwością wyboru okresu: lat, kwartałów, miesięcy oraz zakresu dat: Od dnia - Do dnia
- Typ dokumentu - w definicji typu dokumentu dodano parametr Nie księguj różnic kursowych na kontach przeznaczonych dla kwoty VAT. Zaznaczenie spowoduje, że zrealizowane różnice kursowe powstające dla celów podatkowych w części proporcjonalnej do kwoty VAT rozliczanego dokumentu księgowane będą na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach "Zrealizowane różnice kursowe dodatnie" lub "Zrealizowane różnice kursowe ujemne". W przeciwnym wypadku (pole odznaczone - wartość domyślna), księgowanie wyżej wymienionych kwot następuje na konta wymienione w konfiguracji firmy w parametrach " Zrealizowane różnice kursowe dodatnie dla kwoty VAT" lub " Zrealizowane różnice kursowe ujemne dla kwoty VAT", jeżeli są uzupełnione
- e-Formularze - w programie dodany został nowy moduł przeznaczony do naliczania i wypełniania e-Formularzy opartych na opublikowanych przez organy państwowe schematy XSD. Jako pierwsza została włączona deklaracja VAT-7 wzór 18.
- Dokument zakupu z odwrotnym obciążeniem - zwiększony został zakres wyboru okresu odliczenia dla podatku naliczonego do 21 okresów
- Eksport przelewów - dla definicji pola wiersza przelewu, jako wynik zapytania SQL, dodano zmienną
- Zabezpieczenie przed wielokrotnym księgowaniem tych samych dokumentów - rozbudowany został mechanizm kontroli numerów wprowadzanych dokumentów. Dodane zostały dwa nowe parametry firmy. Dodana została nowa sekcja Kontrola numeru dokumentu, w której dodano dwa parametry:
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Bez ograniczeń
- Brak kontroli
- W obrębie roku obrotowego
- W obrębie roku obrotowego i dziennika
- W obrębie roku obrotowego i typu dokumentu
- W obrębie typu dokumentu
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze w obrębie wybranego kontrahenta dla wzorca typu dokumentu "Faktura zakupu" i "WNT"
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze dla wybranego zakresu jest wyzwalana podczas modyfikacji pola "Numer dokumentu" oraz pól dotyczących kontrahenta w nagłówku dokumentu księgowego.
- Sprawdzenie numeracji następuje:
- Po modyfikacji pól: nr dokumentu, id kontrahenta, nazwa kontrahenta oraz NIP kontrahenta w nagłówku dokumentu
- Podczas zapisywania dokumentu powstałego jako kopia innego dokumentu
- Sprawdzenie działa również po modyfikacji w.w. pól dla edytowanych / poprawianych dokumentów
- Kontrola istnienia dokumentu o tym samym numerze, który jest odpowiedzialny za sposób kontroli numerów dokumentów wystawionych przez jednego kontrahenta. Dostępne są następujące wartości parametru:
- Parametry konfiguracji firmy / użytkownika - dodana została funkcjonalność wyróżniania nowych parametrów. Jeżeli dodany zostanie nowy parametr, jego nazwa będzie wyświetlana w kolorze zielonym z dopiskiem "(nowy parametr)
- Wydruk polecenia przelewu - w tytule przelewu dodane zostały informacje komunikatu przelewu „split payment”
- Dokument walutowy - na zakładce 3) VAT dodany został przycisk Przelicz w pozycjach przeznaczony do przeliczania kwot wyrażonych w PLN po zmianie kursu
- Zmodyfikowano formatkę nadawania / zmiany haseł użytkowników programu
- Rozszerzono zakres współpracy programu z programem $$WAPRO JPK$$ wariant Biuro o możliwość seryjnego wysyłania korekt plików JPK_VAT