Przejdź do głównej zawartości

Jak dodać ceny sprzedaży?

Program Wapro Mag oferuje zaawansowane opcje konfiguracji cen sprzedaży, które są dostosowane do indywidualnych wymagań każdego przedsiębiorstwa. Dzięki elastycznym mechanizmom przeliczania, użytkownicy mogą tworzyć nieograniczoną liczbę wariantów cenowych, takich jak cena hurtowa, detaliczna, promocyjna, a także ceny uwzględniające koszty montażu czy dostawy. Każda z tych cen może być precyzyjnie dostosowana do specyfiki działalności, co pozwala na optymalizację procesów sprzedażowych i zwiększenie konkurencyjności na rynku.

Nazwy wariantów cen sprzedaży są przechowywane w oddzielnej kartotece, dostępnej w menu Kartoteki | Powiązane z asortymentem | Rubryki cenowe.

Jak ustawić cenę domyślną?

W systemie Wapro Mag możliwe jest precyzyjne określenie ceny domyślnej dla każdego produktu. Funkcjonalność ta gwarantuje, że podczas definiowania asortymentu, użytkownik może ustalić cenę, która będzie automatycznie sugerowana przy każdej transakcji. Przykładowo w kontekście prowadzenia sklepu, cena detaliczna może być ustanowiona jako wartość domyślna. Inne rodzaje cen, takie jak hurtowa czy promocyjna, mogą być stosowane opcjonalnie, zależnie od strategii sprzedaży i indywidualnych potrzeb klienta. Ta elastyczność w zarządzaniu cenami pozwala na lepszą kontrolę nad marżami i optymalizację procesów sprzedażowych.

Jak ustalić strategie cenowe względem towarów?

W programie Wapro Mag istnieje kilka strategii cenowych względem towarów:

  1. Wykorzystanie kategorii asortymentowych i rubryk cenowych:
    • przydzielając zestaw cen obowiązujących dla danej kategorii asortymentowej w kartotece,
    • przydzielając zestaw kategorii asortymentowych dla konkretnej rubryki cenowej w kartotece. W tym przypadku zawsze podawane są wartości ceny netto i brutto. W tym kontekście działa również mechanizm przeliczania cen. Powiązane z ceną zakupu i ceną sprzedaży są pojęcia narzutu, marży i rabatu.
  2. Wykorzystanie funkcji indywidualizowanych strategii cenowych pozwala w kartotece asortymentów na przypisanie każdemu towarowi:
    • indywidualnego cennika dla grup - składa się nań lista grup kontrahentów, wraz ze sposobem obliczania ceny sprzedaży (każda grupa cenowa z tej listy ma własny sposób obliczania cen). Cenę można wyliczać na dwa sposoby:
      • podając nazwę rubryki cenowej i wartość rabatu/narzutu,
      • podając konkretną wartość ceny netto i brutto.
    • indywidualnego cennika dla kontrahentów - mechanizm działa identycznie jak dla grup, z tym że dotyczy dowolnie wybranych kontrahentów.

Jak ustalić strategie cenowe względem kontrahentów?

Aby umożliwić kreowanie polityki cenowej wobec partnerów handlowych, program Wapro Mag oferuje mechanizmy:

  1. Podzielenie kontrahentów na grupy cenowe i przypisanie każdej z grup:
    • preferowanej rubryki cenowej,
    • preferowanej wartości rabatu/narzutu,
    • zadeklarowania wyjątków od zasad ogólnych. Te ustawienia dotyczyć będą wszystkich towarów.
  2. Możliwość zdefiniowania przez każdego kontrahenta indywidualnej listy dowolnie wybranych towarów, dla których obowiązują ceny indywidualne. Każdy towar z tej listy ma własny sposób obliczania ceny. Cenę można wyliczać na dwa sposoby:
    • podając nazwę rubryki cenowej i wartość rabatu/narzutu,
    • podając konkretne wartości ceny netto i brutto.
  3. Możliwość stosowania indywidualnych cen sprzedaży detalicznej - każdy kontrahent, niezależnie od przypisania go do grupy cenowej, może mieć zdefiniowaną listę dowolnie wybranych towarów, dla których obowiązują ceny indywidualne (każdy towar z tej listy ma własny sposób obliczania ceny). Cenę można wyliczać na dwa sposoby:
    • podając nazwę rubryki cenowej i wartość rabatu/narzutu,
    • podając konkretną wartość ceny netto i brutto.

Aby skorzystać z tych funkcji, należy przejść do kartoteki kontrahentów, gdzie można przydzielać kontrahentom odpowiednie grupy cenowe oraz definiować indywidualne ceny dla poszczególnych towarów.

Jak określić narzut i marżę handlową?

Ceny zakupu i sprzedaży w programie Wapro Mag wiążą się z pojęciami narzutu oraz marży handlowej, które można obliczyć przy pomocy wzorów:

  • Narzut - określa udział wartości doliczonej w cenie zakupu: Narzut = (Cena sprzedaży – Cena zakupu) / Cena zakupu,

  • Marża - określa udział wartości doliczonej w cenie sprzedaży: Marża = (Cena sprzedaży – Cena zakupu) / Cena sprzedaży.

Zachodzą więc zależności:

  1. Cena zakupu + Narzut = Cena sprzedaży,
  2. Cena sprzedaży – Marża = Cena zakupu.

W programie Wapro Mag użytkownik ma możliwość wyboru dwóch mechanizmów wyliczania ceny sprzedaży przy zmianie ceny zakupu:

  1. Przeliczaj automatycznie ceny sprzedaży - program zachowuje stałe wartości narzutu/marży. Cena sprzedaży jest obliczana przez dodanie do ceny zakupu stałej wartości narzutu (wyrażonego w procentach).
  2. Przeliczaj automatycznie marże i narzuty - wartości cen sprzedaży podaje użytkownik. Przy zmianie ceny zakupu przeliczana jest wartość marży i narzutu (cena sprzedaży nie ulega zmianie).

Domyślną wartość parametru ustawia się w konfiguracji programu, w menu Administrator | Konfiguracja firmy | Artykuły. Natomiast w kartotece asortymentów można zmienić wariant przeliczeń cenowych dla konkretnego towaru.

W programie Wapro Mag, średnią cenę można traktować jako iloraz wartości rzeczywistej przez ilość rzeczywistą:

średnia cena = wartość rzeczywista / ilość rzeczywista.

Jak dodać rabaty, upusty i dopłaty?

W systemie Wapro Mag, finalne ceny sprzedaży są elastyczne i mogą być korygowane poprzez zastosowanie różnorodnych rabatów, upustów oraz dopłat. Dzięki temu, przedsiębiorcy mają możliwość precyzyjnego kształtowania polityki cenowej, co przekłada się na lepszą konkurencyjność na rynku oraz zwiększenie satysfakcji klientów.

Warto wiedzieć

W tym kontekście narzut oznacza dodatkową opłatę doliczaną do towaru, a nie wartość wiążącą cenę zakupu i sprzedaży.

Sposoby zastosowania korekt:

  • Indywidualny cennik dla grup cenowych kontrahentów - w kartotece odbiorców można przypisać każdej grupie cenowej jedną z cen zdefiniowanych w cenniku sprzedaży. Wówczas podczas tworzenia dokumentu sprzedaży, program proponuje wybraną cenę na dokumencie płatności. Użytkownik ma możliwość zmodyfikowania ceny, jeśli jest to konieczne,

  • Indywidualny cennik dla konkretnego kontrahenta - podobnie jak w przypadku grup cenowych, każdemu kontrahentowi można przypisać jedną z cen zdefiniowanych w cenniku sprzedaży. Podczas wystawiania dokumentu sprzedaży, wybrana cena zostanie zaproponowana na dokumencie płatności, ale można ją również zmienić według potrzeb,

  • Stały upust dla kontrahenta - każdemu odbiorcy można przypisać procentową wartość stałego upustu odnoszącego się do całej kwoty na fakturze (rachunku). Funkcja jest dostępna w kartotece odbiorców,

  • Rabat/Narzut na dokumencie - przy wystawianiu dokumentu handlowego (faktury VAT, rachunku) można podać wartość rabatu (upustu), ewentualnie podnieść cenę o dodatkowy narzut (odpowiednio ze znakiem lub + ). Zmiana ceny sprzedaży może w tym przypadku dotyczyć:

    • całej faktury - wykonuje się ją w nagłówku dokumentu handlowego, zaś wartość korekty zostanie odnotowana w pozycjach dokumentu w polu R/N 2,
    • tylko wybranych pozycji dokumentu - należy podać przy tworzeniu specyfikacji towarowej (w oknie, w którym wyszczególnia się ilość towaru). Dla rozróżnienia wartość indywidualnego rabatu jest zapisywana w polu R/N 1.

    Wartości rabatów i narzutów mogą być wyrażane w procentach lub kwotowo. W każdym miejscu programu, w którym użytkownik może udzielić rabatu, umieszczono klawisz ekranowy R, otwierający okno kalkulacji narzutów i rabatów. Wpisanie dowolnej wartości spowoduje wyliczenie pozostałych.

Jak zaktualizować ceny sprzedaży w dokumentach?

Program Wapro Mag zapewnia prosty sposób na zamianę cen umownych na ceny pobrane z Cennika sprzedaży. Ta funkcja jest używana w następujących rodzajach dokumentów:

Aby zaktualizować ceny sprzedaży w dokumentach, które zostały ręcznie zmienione, należy przejść do rejestrów dokumentów i użyć kombinacji klawiszy Ctrl+F2. Funkcja ta otwiera do edycji wskazany na liście dokument, z jednoczesną zmianą cen umownych wszystkich towarów w specyfikacji na aktualne ceny sprzedaży, wynikające z obowiązującego cennika.

W przypadku dokumentów magazynowych i handlowych przed wykonaniem wyświetla się prośba o potwierdzenie. Zatwierdzenie dokumentu klawiszem F10 przenosi zmiany cen do dokumentu w sposób trwały.

Uwaga

Funkcja aktualizacji cen sprzedaży nie działa na dokumentach przychodowych, dokumentach zablokowanych, zaksięgowanych ani na dokumentach korekt.