Przejdź do głównej zawartości

Jak dodać ceny walutowe?

Program Wapro Mag umożliwia korzystanie z dwóch rodzajów cenników jednocześnie: cennika w złotówkach oraz cennika w walucie (wybranej przez użytkownika). Ceny walutowe również są tworzone za pomocą Cennik zakupu i Cennik sprzedaży, które są powiązane z mechanizmami przeliczeń cenowych, takimi jak narzuty, marże handlowe, upusty, itd. Użytkownik ma swobodę wyboru waluty zarówno dla zakupu, jak i sprzedaży.

Warto wiedzieć

Cennik walutowy i cennik w złotówkach są całkowicie niezależne. Oznacza to, że ceny walutowe nie wynikają z automatycznego przeliczenia cen złotówkowych na podstawie aktualnego kursu walut (i na odwrót), ale mogą być ustalane dowolnie przez użytkownika.

Jeżeli planujemy stosowanie cen w walutach obcych, warto najpierw zdefiniować w kartotece rubryk cenowych osobne rubryki dla cen walutowych. Wówczas zmiany cen złotówkowych nie będą wpływały na ceny walutowe (i odwrotnie). W przeciwnym razie, gdy wykorzystujemy tę samą cenę, np. detaliczną, przełączając tylko wariant pomiędzy złotówką a walutą, zmuszeni jesteśmy do ciągłych korekt ceny przy zmianie typu faktury z walutowej na rodzimą (jest to związane ze stosowaniem za granicą innych wartości marży, inne upusty itd.).

Cennik walutowy zakupu i sprzedaży buduje się w kartotece artykułów, w sposób analogiczny do cenników w złotówkach.

Jak dodać ceny walutowe zakupu?

W zakładce Jednostki i miary w Wapro Mag znajduje się część zatytułowana Cennik (zakupu) w walucie obcej. Po zaznaczeniu opcji Waluta uaktywniają się pozostałe pola. Kod waluty zakupu należy wybrać ze słownika nazw walut, a następnie podać walutową Cenę zakupu (netto lub brutto).

Cena sprzedaży walutowa

W części Ceny sprzedaży należy wybrać właściwą rubrykę cenową i korzystając z funkcji klawisza F2 otworzyć okno kalkulacji ceny, podzielone na dwie zakładki:

  1. W pierwszej, zatytułowanej Cena sprzedaży, znajdują się pola:
    • Cena zakupu (jako punkt odniesienia),
    • edytowalne pole Narzut,
    • edytowalne pole Marża.
  2. Cena sprzedaży netto i brutto.

W zależności od ustawienia opcji Przeliczanie cen zakupu dostępnej w menu Admin | Konfiguracja firmy | Artykuły, program:

  • albo zachowuje stałą wartość marży/narzutu i stosownie do zmian ceny zakupu oblicza nową cenę sprzedaży,
  • wylicza bieżącą wartość marży/narzutu przy zachowaniu niezmienionej ceny sprzedaży.

Aby przeprowadzić kalkulację ceny walutowej należy przejść do zakładki Opcje walutowe i wybrać, która z cen zakupu — walutowa czy złotówkowa — ma być podstawą kalkulacji ceny sprzedaży. Służy do tego opcja Obliczaj ceny sprzedaży, z dwiema możliwościami:

  • Względem ceny bazowej (czyli ceny złotówkowej),
  • Względem ceny walutowej.

Następnie, po zaznaczeniu opcji Waluta, wybieramy międzynarodowy kod waluty z dostępnego słownika walut i podajemy kurs waluty, który ma być używany do obliczeń. W tym miejscu istnieje również pole Uwagi do wpisania ewentualnych komentarzy.

Po wykonaniu powyższych kroków, wracamy do zakładki Cena sprzedaży, gdzie możemy zapoznać się z wynikiem kalkulacji i, w razie potrzeby, skorygować wartości pól. Mechanizmy przeliczeń działają tu w standardowy sposób, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Jak zktualizować walutowe ceny sprzedaży?

W programie Wapro Mag notowania walut są wykorzystywane do przeliczeń i aktualizacji cen towarów importowanych. Tabele kursów przechowywane są razem z kartoteką nazw walut obcych w menu Kartoteki | Kartoteki finansowe | Waluty. Po wybraniu funkcji Kursy bazoweCtrl+B użytkownik ma dostęp do notowań aktualnych lub z dowolnego dnia w przeszłości, i na ich podstawie może dokonywać przeliczeń.

W dolnej części okna notowań bazowych znajduje się opcja Przelicz ceny sprzedaży po aktualnych kursach. Po jej włączeniu, program przeprowadzi aktualizację tych cen sprzedaży, które są wyrażone w walutach lub zależą od walutowej ceny zakupu. Dzięki temu użytkownik może szybko i sprawnie dostosować ceny sprzedaży do bieżącego kursu walut, co jest szczególnie istotne przy handlu z zagranicznymi kontrahentami.