Przejdź do głównej zawartości

Jak ustalić kolejność proponowania cen i cenników?

Ze względu na fakt, że program Wapro Mag posiada bardzo duże możliwości rozwijania polityki cenowej i cenników indywidualnych czy grupowych, należy wskazać, w jakiej kolejności korzystania z utworzonych cenników.

Należy pamiętać, że cenniki indywidualne lub grupowe mogą dotyczyć cen zakupu, jak również cen sprzedaży.

Jak dodać ceny zakupu?

W przypadku cen zakupu kolejność pobierania cen w Wapro Mag jest następująca:

  1. W pierwszej kolejności system sprawdza, czy włączony jest parametr konfiguracji użytkownika Proponuj ostatnią cenę dla kontrahenta.
    • jeśli parametr jest włączony: system sprawdza, jaka to była cena i wstawia ją na dokument;
    • jeżeli parametr jest wyłączony: system sprawdza, czy istnieje cena zakupu w cenniku indywidualnym kontrahenta. Jeśli tak, to korzysta z niej.
  2. Nastepnie sprawdzane jest istnienie cennika zakupu podanego dla grupy kontrahentów (Ceny, indeksy i nazwy indywidualne).
  3. Jeśli powyższe ceny nie istnieją, wtedy pobierana jest cena zakupu z kartoteki.

Podsumowując, program Wapro Mag dokonuje kolejnych sprawdzeń w celu ustalenia ceny zakupu, zaczynając od najbardziej szczegółowych i indywidualnych cen dla danego kontrahenta, aż do cen ogólnych, które są używane, gdy brak jest bardziej szczegółowych cen.

Jak dodać ceny sprzedaży?

W przypadku cen sprzedaży kolejność pobierania cen w Wapro Mag jest następująca:

  1. W pierwszej kolejności system sprawdza, czy włączony jest parametr konfiguracji użytkownika Proponuj ostatnią cenę dla kontrahenta.
    • jeśli parametr est włączony: system sprawdza, jaka to była cena i wstawia ją na dokument,
    • jeśli parametr jest wyłączony: system sprawdza, czy istnieje cena sprzedaży w cenniku indywidualnym kontrahenta. Jeśli tak, to korzysta z niej.
  2. Następnie sprawdzane jest istnienie indywidualnego cennika sprzedaży podanego dla grupy cenowej kontrahentów (Ceny, indeksy i nazwy indywidualne).
  3. W przypadku braku ceny indywidualnej, kolejny etap to weryfikacja istnienia cennika dla grupy cenowej (Cennik dla grupy).
  4. Jeżeli nie ma odpowiednika w tych cenach wtedy proponowana jest cena preferowana dla grupy cenowej.
  5. Jeżeli grupa cenowa nie ma wskazanej preferowanej ceny, system pobiera domyślną cenę sprzedaży z kartoteki, uwzględniając przy tym ewentualny rabat dla tej grupy, pomimo braku ceny preferowanej.
  6. W tej hierarchii należy uwzględnić cenę promocyjną, która może być uwzględniona, ale tylko w sytuacji, kiedy wybrana cena indywidualna, lub preferowana wyrażona jest jako zależna od innej ceny. Jeśli cena wyrażona jest za pomocą opcji Konkretna cena nie podlega ona znacznikowi promocji.

Jak widać, program dokładnie bada kolejność pobieranych cen, zapewniając, że odpowiednie ceny są proponowane na dokumencie zgodnie z ustalonymi priorytetami. Ważne jest, aby zadbać o to, aby podane ceny były zgodne z naszymi oczekiwaniami, jeśli chodzi o kolejność ich proponowania na dokumentach handlowych.