Przejdź do głównej zawartości

Jak zdefiniować ceny w dokumentach magazynowych?

Definiowanie cen w dokumentach magazynowych jest kluczowe dla efektywnego zarządzania zapasami i sprzedażą. Dokumenty PZ (Przyjęcie Zewnętrzne) i PW (Przychód Wewnętrzny) są zwykle wystawiane w cenach zakupu, co ułatwia śledzenie kosztów. W przypadku dokumentu WZ (Wydanie Zewnętrzne), istnieją dwa główne podejścia do ustalania cen:

  • cennik sprzedaży - jeżeli w kartotece grup cenowych kontrahentów zadeklarowano stosowanie konkretnego wariantu cenowego dla odbiorców i w kartotece asortymentów zdefiniowano odpowiedni zestaw cen sprzedaży, to domyślny wariant będzie proponowany w dokumencie WZ (i na fakturze). W razie potrzeby wariant ceny można zmienić korzystając z rozwijanej listy. W tym przypadku kwota ceny nie podlega edycji,
  • ręcznie - aby nie korzystać z cennika sprzedaży, w kartotece grup cenowych kontrahentów należy zaznaczyć opcję Brak ceny preferowanej. W formatce dokumentu magazynowego i handlowego dostępne dla edycji będą pola: Cena netto i/lub Cena brutto. Wpisanie jednej z cen spowoduje automatyczne obliczenie drugiej wartości. Program ostrzega użytkownika, jeśli wpisana cena sprzedaży jest niższa niż cena zakupu (o ile włączono parametr Jeżeli cena sprzedaży większa od ceny dostawy w widoku Administrator | Konfiguracja firmy | dokumenty magazynowe).

Jak dodać ceny w dokumentach międzymagazynowych?

Dokumenty międzymagazynowe, oznaczone jako MM, są wystawiane w cenach zakupu. Sposób, w jaki towar jest zdawany z magazynu, określa parametr Zasada zdejmowania ze stanu magazynowego dostępny w menu Administrator | Konfiguracja firmy.

Standardowo obowiązuje zasada FIFO, związana z mechanizmem identyfikacji dostaw. Program przypisuje pozycji rozchodu jej cenę z Cennika zakupu, z uwzględnieniem wykorzystywanej dostawy. Jeśli wydawany towar pochodzi z kilku dostaw, to w dokumencie MM program umieści kilka pozycji z przeniesieniem odpowiednich cen. Ceny te nie podlegają modyfikacji. Jeżeli ceny sprzedaży przemieszczanych towarów w magazynie docelowym i źródłowym różnią się, program może zmienić ceny w magazynie docelowym.

Jak dodać ceny w zamówieniach?

Zamówienia do dostawcy wystawiane są zazwyczaj w cenach zakupu, zaś zamówienia od odbiorcy w cenach sprzedaży (ceny pochodzą z cennika). Nie oznacza to, że taki wariant cenowy musi znaleźć się na dokumencie handlowym w chwili realizacji. W menu Admin | Konfiguracja firmy dostępny jest parametr Ceny na zamówieniu od odbiorcy przy realizacji, który określa, czy podczas realizacji zamówienia od odbiorcy przenosić na fakturę ceny z zamówienia (ceny umowne), czy też stosować domyślne ceny sprzedaży.

Warto wiedzieć

Ceny nie zostaną zmienione, o ile w kartotece towarów nie ustawiono domyślnych cen sprzedaży dla poszczególnych artykułów.

Jak dodać remanent i bilans otwarcia?

Dokumenty remanentu oraz bilansu otwarcia służą do wyliczenia rzeczywistej wartości magazynu. Za ich pomocą użytkownik może skorygować stan magazynu, wykonując przychód i rozchód, co wpływa na wartość magazynu.

Warto wiedzieć

Bilans otwarcia to specjalny rodzaj remanentu, którego celem, poza skorygowaniem wartości oraz ilości towarów, jest także usunięcie z systemu wszystkich dokumentów magazynowych oraz handlowych do dnia wykonania dokumentu bilansu otwarcia.

Pozycje w tych dokumentach obsługiwane są w cenach zakupu z konkretnych dostaw. Oznacza to, że pozycje towarów w remanencie, jeśli występują z różnych przychodów, których ceny różniły się od siebie, zostaną automatycznie rozbite na dostawy z uwzględnieniem tego, ile sztuk z konkretnej dostawy w danej cenie nadal będzie widniało na magazynie. Prezentowane stany uwzględniają realizowane rozchody, zgodnie z wybranym przez firmę algorytmem FIFO/LIFO.