Przejdź do głównej zawartości

Jak dodać opakowania zwrotne?

W programie Wapro Mag dostępna jest funkcjonalność pozwalająca na zarządzanie obiegiem opakowań zwrotnych.

Zarówno podczas sprzedaży, jak i zakupu opakowania mogą być przyjmowane lub wydawane. W zależności od sytuacji, na specyfikacji towarowej znajdą się ilości dodatnie lub ujemne, odpowiednio też zostanie obliczona ich wartość.

Wartość netto dokumentu nie może być ujemna. O zaistnieniu takiej sytuacji program poinformuje użytkownika stosownym komunikatem. W razie potrzeby nadmiar przyjmowanych opakowań należy wprowadzić do magazynu dokumentem przychodowym (PZ, MP lub innym), zaś zwracanych - wyprowadzić dokumentem rozchodowym (WZ, MW).

Specyfikacja towarowa w dokumentach magazynowych (PZ, WZ) i handlowych zawiera razem towary i opakowania, które można odfiltrować przez wybór jednej z następujących opcji:

  • Wszystkie pozycje,
  • Towary i usługi,
  • Opakowania (pole nad specyfikacją towarową).

Na wydrukach dokumentów handlowych (fakturach, rachunkach) towary i opakowania zwrotne są uwzględniane w oddzielnych specyfikacjach.

Podczas księgowania dokumentów płatności wartość wydanych (przyjętych) opakowań zapisywana jest na specjalne konto związane z opakowaniami.

Jak stworzyć kartotekę opakowań?

Aby użytkownik mógł prawidłowo prowadzić dokumentację związaną z zakupem i sprzedażą opakowań zwrotnych, najpierw powinien utworzyć kartotekę opakowań z wszystkimi niezbędnymi danymi. Definiowanie kartoteki opakowań odbywa się w dwóch etapach:

  1. Założenie kartoteki w kartotece asortymentowej.
  2. Utworzenie bliźniaczej kartoteki opakowania.

Zdefiniowanie kartoteki opakowań

Uwaga

Użytkownicy, którzy wcześniej wprowadzili opakowania do kartoteki asortymentowej, nie muszą powtarzać tej czynności.

Załóż nową kartotekę dla opakowań, które będą wydawane i rozliczane przed ich zafakturowaniem - utwórz kartotekę asortymentową dla opakowań, które będą przez system traktowane jako opakowania podlegające obrotowi a nie sprzedaży.

W tym celu przejdź do widoku Kartoteki | Artykuły i kliknij przycisk Dodaj (klawisz Ins). Wprowadzanie danych w formatce jest analogiczne jak w przypadku dodawania towarów, z tym, że:

  • na zakładce Informacje podstawowe:
    • w polu Rodzaj artykułu wybierz pozycję Opakowanie,
    • w polach dotyczących podatku VAT stawka ustawiana jest automatycznie na ZW (zwolnione),
    • w polu SWW/KU wyświetla się termin Opakowanie.
  • na zakładce Jednostki i ceny podaj cenę zakupu opakowania zwrotnego.

Po wprowadzeniu wszystkich danych kliknij przycisk Zapisz (klawisz F10).

Utworzenie bliźniaczej kartoteki opakowania

Po zapisaniu kartoteki system zaproponuje utworzenie bliźniaczej kartoteki dla opakowania, tak aby identyczna w nazwie pozycja służyła jako towar handlowy podlegający zafakturowaniu. Na ekranie wyświetli się komunikat: Czy na podstawie definicji Opakowania utworzyć Towar skojarzony (fakturowanie opakowań). Wybierz opcję TAK.

Uwaga

Na tym etapie możesz zrezygnować z automatycznego utworzenia definicji referencyjnej (powiązanej), co będzie skutkowało koniecznością wykonania tej operacji we własnym zakresie. Użytkownik będzie zobowiązany do utworzenia odpowiedniego wpisu w kartotece asortymentowej.

W przypadku użytkowników, którzy posiadają już definicje opakowań w kartotece asortymentowej, powiązanie opakowania podstawowego (typ Opakowanie) z opakowaniem referencyjnym (fakturowanym) należy wykonać ręcznie. W tym celu należy założyć nowy artykuł o nazwie, która będzie figurowała na fakturach za opakowania zwrotne. Następnie, w kartotece opakowania podstawowego (typu Opakowanie), na zakładce Definicje, intrastat, należy wskazać, która pozycja towarowa będzie fakturowanym odpowiednikiem opakowania zwrotnego. W sekcji Towar skojarzony (fakturowanie opakowań) postaw znacznik w polu Opakowanie i wybierz pozycję z listy.