Przejdź do głównej zawartości

Jak rozliczać opakowania i fakturowanie opakowań zwrotnych?

Podstawowe zalety funkcji rozliczania opakowań zwrotnych w Wapro Mag:

  • użytkownik systemu ma możliwość kontrolowania stanu opakowań zwrotnych wydanych poszczególnym klientom. Mowa tu o opakowaniach, które nie zostały dotychczas rozliczone (zafakturowane),
  • po zapoznaniu się z bilansem opakowań u konkretnego kontrahenta, użytkownik ma możliwość wystawienia dokumentu sprzedaży (F-VAT) na odpowiednią liczbę opakowań.

Oprócz standardowego opakowania, w systemie można także dodać tzw. opakowanie referencyjne (skojarzone), które ma być bliźniaczym uzupełnieniem dla wcześniejszych opakowań, niepodlegających sprzedaży a jedynie obrotowi. Opakowanie referencyjne (skojarzone) widnieje w kartotece asortymentowej jako Towar, co pozwala na jego sprzedaż na warunkach ogólnych (z zastosowaniem 23% stawki VAT). Podstawą do sprzedaży odpowiedniej liczby opakowań referencyjnych będzie ilość wynikająca z ewidencji opakowań podstawowych, rejestrowanych na dokumentach RO (rozliczenie opakowań).

Jak określić parametry i dodatkowe ustawienia?

Podczas wydawania towarów system powinien automatycznie zaproponować odpowiednią ilość opakowań zwrotnych, co wymaga kilku dodatkowych ustawień.

  1. Skonfiguruj parametr dotyczący automatycznego wydawania opakowań.

W tym celu przejdź do widoku Administrator | Konfiguracja firmy, wyszukaj parametr Opakowania powiązane i ustaw na Tak.

  1. Zdefiniuj ilość opakowań zwrotnych wydawanych automatycznie do określonej ilości towaru. Przykładowo dla jednej oranżady wydajemy jedną butelkę, ale dla 25 butelek oranżady dochodzi jeszcze dodatkowa skrzynka.

Takie ustawienia można zmienić w kartotece towaru w widoku Kartoteki | Artykuły, po wybraniu artykułu i przejściu na zakładkę Definicje | Powiązane opakowania. Kliknij przycisk Dodaj (klawisz Ins), wybierz opakowanie powiązane z danym towarem (np. butelka 0,5l) i określ ilość opakowań przypadającą na jedną jednostkę towarową.

Jak wprowadzić przyjęcie opakowań, wydanie, bilans opakowań u kontrahenta i fakturowanie opakowań?

Podczas zakupu towarów od dostawcy, użytkownik powinien samodzielnie zadeklarować ilość przyjmowanych opakowań zwrotnych (system nie zrobi tego automatycznie).

  1. W tym celu podczas dodawania pozycji przychodowych do dokumentu zakupu jako kolejną pozycję wybierz z kartoteki opakowanie zwrotne (typu Opakowanie) i podaj ilość wykazaną przez dostawcę.

  2. Po zatwierdzeniu dokumentu zakupu na stanie pojawi się wprowadzona ilość opakowań typu Opakowanie, można więc rozpocząć sprzedaż towarów wraz z automatyczną dystrybucją opakowań.

Podpowiedź

Podczas wystawiania standardowego dokumentu rozchodu nie trzeba ręcznie dodawać opakowań, system zrobi to automatycznie.

  1. Po kliknięciu przycisku Utwórz/Popraw dokument RO (klawisz F10), otworzy się kolejne okno pozwalające na ewentualną korektę ilości wydawanych opakowań i po zatwierdzeniu, w systemie zarejestruje się dokument magazynowy RO (Rozliczenie opakowań).

Jak zarządzać stanem i fakturowaniem opakowań?

Kontrolę stanu opakowań u kontrahenta przeprowadza się poprzez zaznaczenie niezafakturowanych dokumentów RO dla konkretnego kontrahenta (dostępne w widoku Magazyn | Dokumenty magazynowe). Po wybraniu dokumentu, kliknij przycisk Suma (klawisze Ctrl+S). Na ekranie wyświetli się informacja o aktualnym stanie (bilansie) opakowań u odbiorcy. Ułatwi to kontrolę wartości wydanych, niefakturowanych dotychczas opakowań.

Druga forma kontroli to sprawdzenie dokumentów wydania opakowań zwrotnych, które zostały wydane określoną liczbą dni wstecz i dotąd nie zostały zafakturowane. W tym celu skorzystaj z filtru zakresu dat - wybierz pozycję starsze niż - domyślna wartość to 60 dni.

Po wyfiltrowaniu dokumentów RO należy je zaznaczyć, a następnie uruchomić dostępną pod prawym przyciskiem myszy operację dodatkową o nazwie Fakturuj dokumenty RO. Po wybraniu tej funkcji, system rozpocznie generowanie dokumentu przychodu PZ na odpowiednie ilości opakowań zwrotnych, z jednoczesnym wystawieniem faktury sprzedaży dla wybranego kontrahenta. Jeżeli parametry pozostaną w proponowanym przez system ustawieniu, cały proces odbędzie się niemal automatycznie. Zadaniem użytkownika będzie jedynie wybranie kontrahenta (dostawcy) dla fakturowanych opakowań (np. producent Oranżady) i wydruk faktury VAT.