Jak korzystać z terminali płatniczych?
Terminal płatniczy to nowoczesne urządzenie elektroniczne, które umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Jest to niezbędne narzędzie w punktach handlowych i usługowych, pozwalające klientom na płacenie za towary lub usługi za pomocą kart płatniczych, smartfonów czy innych urządzeń mobilnych. Terminale te mogą być stacjonarne lub mobilne, co pozwala na ich wykorzystanie w różnych warunkach i lokalizacjach. Dzięki terminalom płatniczym transakcje są szybkie, wygodne i bezpieczne, co przyczynia się do wzrostu popularności płatności elektronicznych.
Program Wapro Mag umożliwia integrację programu z terminalami płatniczymi. Aktualnie wspierane terminale płatnicze to:
- ELAVON - Ingenico ICT220,
- FirstData - Ingenico ICT220,
- eService - Ingenico ICT220,
- Polskie e-Płatności - Ingenico ICT220,
- PayTel - PayTel Desk 3200,
- Terminale ING Bank Śląski:
- Verifone EVO VX520,
- Verivone EVO VX675 Wi-Fi,
- Verivone Engage V240M Wi-Fi,
- Verivone Engage V200T,
- Verivone Engage V205C,
- IT Card PlanetPay:
- Verifone EVO VX520,
- Verivone EVO VX675 Wi-Fi,
- Verivone Engage V240M Wi-Fi,
- Verivone Engage V200T,
- Verivone Engage V205C.
Domyślnie terminale mają wyłączoną integrację związaną z komunikacją pomiędzy zewnętrznym programem sprzedażowym a urządzeniem. Aby ją odblokować należy skontaktować się z operatorem, wysyłając e-mail na adres obsluga.klienta@elavon.com lub kontaktując się ze swoim opiekunem handlowym.
W przypadku terminali dostarczanych przez operatora Polskie e-Płatności, należy kontaktować się ze swoim opiekunem handlowym lub z biurem obsługi klienta coa@pep.pl. Można także zadzwonić na infolinię 017 859 69 69.
Jak skonfigurować terminale płatnicze?
Funkcja konfiguracji terminali płatniczych dostępna jest w menu Administrator | Terminale płatnicze
.
Aby wprowadzić nowy terminal do systemu, należy kliknąć przycisk Dodaj
(klawisz Ins
) i wypełnić dane w polach:
- Nazwa - nazwa opisowa terminala, np. Terminal sprzedaż 1,
- Typ terminala - model terminala,
- Terminal obsługiwany wyłącznie z tego komputera - opcja oznacza, że terminal podpięty jest tylko do danej stacji i widoczny jest z jednego stanowiska sprzedażowego,
- Terminal płat. dostępny z innego komputera lub terminalowo - opcja oznacza, że fizycznie urządzenie podpięte jest do innej stacji roboczej, a na tym użytkowniku tylko dopinamy się do jego obsługi,
- Ustawienia indywidualne terminala - w tej pozycji użytkownik może podać dane połączenia do terminala, czyli adres IP.
W przypadku konfiguracji terminala płatności, wykorzystując port USB lub RS, należy zapoznać się z instrukcją instalacji terminala w systemie operacyjnym. Po prawidłowej instalacji w programie Wapro Mag należy wskazać typ połączenia oraz adres 1.1.1.2.
Jak skonfigurować formy płatności?
Aby system w trakcie sprzedaży komunikował się z terminalem i próbował do niego wysyłać kwotę transakcji, należy włączyć w definicji formy płatności odpowiednią opcję. W tym celu należy przejść do widoku Kartoteki | Formy płatności
i wybrać rekord na liście, np. karta kredytowa. Następnie, w oknie edycji formy płatności należy zaznaczyć opcję Współpraca z terminalem płatności. Ustawienie to zapamiętywane jest na stałe. Jeśli użytkownik realizuje transakcje na daną formę i ma podpięty terminal, system spróbuje się z nim komunikować.
Jak realizować transakcje?
Podczas realizacji zapłaty system poinformuje użytkownika o postępach komunikacji. Na poniższych obrazkach widoczne są przykładowe komunikaty, jakie pojawiają się w trakcie realizacji rozliczenia.
Jak rozliczać płatności?
Podczas konfiguracji formy płatności użytkownik może zaznaczyć dodatkowo opcję Automatyczne generowanie dokumentów rozliczających. Zaznaczenie KP/KW lub inny wpływ/inny wypływ spowoduje to, że po uzyskaniu prawidłowej autoryzacji z terminala, system rozliczy dodatkowo rozrachunek.
Rozrachunki nie rozliczają się tylko po uaktywnieniu terminala. W wielu przypadkach system Wapro Mag posiada wspólne rozrachunki z programem Wapro Fakir i ich rozliczenie odbywa się przez dział księgowy w momencie uzyskania zapłaty z banku poprzez import wyciągu bankowego.
Jak rozliczać rozrachunki?
Aby rozliczyć rozrachunki w Wapro Mag, należy przejść do widoku Operacje handlowe | Rozrachunki
i wybrać rekord na liście. Następnie należy kliknąć przycisk Rozlicz
(klawisze Ctrl+R
) i zaznaczyć opcję Wyślij na terminal płatniczy przed zapisaniem dokumentu.
Jak rejestrować zaliczki z karty?
Rejestrowanie zaliczek z karty jest możliwe po przejściu do menu Operacje handlowe | Dokumenty finansowe
. Po kliknięciu przycisku Dodaj
(klawisz Ins
), należy zaznaczyć opcję Wyślij na terminal płatniczy przed zapisaniem dokumentu. Po kliknięciu przycisku Zapisz
(klawisz F10
) system wyśle sumę pozycji na terminal.
Podczas wystawiania dokumentu finansowego użytkownik może wskazać dokument rozrachunku do rozliczenia, a także dodać pozycję, która ma być potraktowana jako zaliczka.
Jak realizować zwrot na kartę?
W programie Wapro Mag istnieje możliwość wykonania zwrotu na kartę poprzez rozliczanie/wystawianie korekty dokumentu sprzedaży lub wystawianie ręczne dokumentu finansowego z włączeniem opcji Wyślij na terminal płatniczy przed zapisaniem dokumentu.
Jak realizować wypłaty Cashback?
Wypłata Cashback to funkcja dostarczana przez operatorów terminali płatniczych, która umożliwia wypłatę gotówki z kasy oraz obciążenie tą kwotą karty płatniczej klienta w momencie dokonywania transakcji kartą.
Aby skorzystać z funkcji Cashback, powinien nastąpić proces płatności kartą, która obciążana jest sumą kwoty za nabyte towary/usługi oraz kwotą podaną jako kwota Cashback.
Nie można wykonać wypłaty za pomocą usługi Cashback poza procesem sprzedaży.
Usługi Cashback nie wymagają specjalnej aktywacji w programie - system umożliwia podanie kwoty w trakcie zatwierdzania dokumentu handlowego.
Podczas zatwierdzania paragonu, w oknie zatwierdzania wpłat w formach płatności, dostępny jest przycisk Kwota Cashback
, po wybraniu którego użytkownik może wprowadzić kwotę wypłaty.
W przypadku dokumentu handlowego, opcja ta jest widoczna przy polu Wpłata bieżąca. Należy pamiętać, że w tym przypadku, aby nastąpiło wysłanie kwoty na terminal, należy wybrać formę skojarzoną z terminalem oraz w polu Wpłata bieżąca należy podać kwotę, jaką chcemy obciążyć kartę lub wybrać okno zaawansowanych form - wtedy system sam przepisze kwotę.
Po zapisaniu dokumentu z wypłatą Cashback tworzy się dokument KW, który odpowiada kwocie wypłaty. Widoczny jest on w rejestrze dokumentów.