Przejdź do głównej zawartości

Jak utworzyć tabele dodatkowe?

Tworzenie tabel dodatkowych w systemie Wapro Mag umożliwia użytkownikom rozszerzenie bazy danych o niestandardowe informacje. To elastyczne narzędzie pozwala na efektywne zarządzanie i organizację dodatkowych danych, które są kluczowe dla działalności firmy. Implementacja tabel dodatkowych jest prostym procesem, który znacząco zwiększa możliwości programu, umożliwiając przechowywanie i dostęp do rozległych zbiorów danych w jednym miejscu.

Użytkownik może zdefiniować własny zbiór kolumn, do którego będzie mógł utworzyć formularz wprowadzania i przeglądania danych. Program automatycznie pozwoli filtrować dane po zdefiniowanych polach. Kolumny mogą być wpisywane ręcznie lub powiązane ze słownikami dodatkowymi. Istotną zaletą jest to, że tabele dodatkowe same w sobie mogą posłużyć za filtr.

Przykładowo, do posiadanej kartoteki towarowej można zdefiniować w sekcji towaru dodatkową tabelę przechowującą szczegółowe informacje o produkcie. W tym przypadku tabela będzie działała w kontekście konkretnego wiersza, który jest aktualnie podświetlony w kartotece i to z jego poziomu zostanie wywołany zestaw tabel. Jeśli użytkownik uzupełni te dane, będzie mógł filtrować za ich pomocą zawartość kartoteki towarowej.

Użytkownik powinien określić strukturę tabel oraz kolumny, jakie będą widoczne w przeglądarce tej tabeli. Definicje tabel dodatkowych dostępne są w menu Administrator | Tabele dodatkowe.

Aby dodać nową grupę tabel należy kliknąć przycisk Dodaj (klawisz Ins), uzupełnić dane w wymaganych polach i kliknąć przycisk Zapisz (klawisz F10).

Aby zdefiniować tabele dla wybranej grupy, należy zaznaczyć ją na liście i kliknąć przycisk Dodaj (klawisz Ins) i wypełnić dane na zakładkach: Dane podstawowe, Zaawansowane i Układ formularza. Użytkownik ma także możliwość zdefiniowania struktury tabeli (przycisk Struktura - klawisze Ctrl+U) oraz kolumn przeglądarki (przycisk Przeglądarka - klawisze Ctrl+P). Dodawanie dedykowanych raportów jest możliwe po kliknięciu przycisku Raporty (klawisze Ctrl+R).

Dane dotyczące grup tabel oraz samych tabel można modyfikować za pomocą przycisku Popraw (klawisz F2) i usuwać - przycisk Usuń (klawisz Del).

Jak wywołać tabele dodatkowe w kartotekach?

Wywołanie tabeli odbywa się za pomocą przycisku Tabele widocznego w kontekście kartoteki, która taką tabelę miała założoną (np. kartoteka asortymentu, kartoteka kontrahentów, lista dokumentów handlowych itp.).

Filtrowanie po tabelach odbywa się poprzez wywołanie filtra w danej kartotece - przycisk F8 dla kartoteki artykułów, a następnie przycisk Tabele dodatkowe na dole formatki.