Jak skonfigurować mechanizm split payment?
Mechanizm podzielonej płatności (MPP), znany również jako split payment, to innowacyjne rozwiązanie wprowadzone w Polsce z dniem 1 lipca 2018 r., mające na celu usprawnienie procesu zarządzania kwotami VAT w budżecie państwa. System ten pozwala na rozdzielenie płatności za fakturę na dwie odrębne transakcje: część netto przekazywana jest bezpośrednio na rachunek sprzedawcy, a część brutto, odpowiadająca kwocie podatku VAT jest automatycznie alokowana na specjalny rachunek VAT. Dzięki temu, środki przeznaczone na podatek są bezpiecznie przechowywane i zarządzane przez bank, co zapobiega ich niewłaściwemu wykorzystaniu. Sprzedawcy, w wyniku tej regulacji, mają ograniczony dostęp do pełnej kwoty ze sprzedaży, co zwiększa transparentność i kontrolę nad obrotem środkami VAT. Aby móc dysponować środkami z rachunku VAT, konieczna jest zgoda naczelnika urzędu skarbowego, co dodatkowo wzmacnia nadzór nad prawidłowym rozliczaniem podatku. Ta zmiana przyczynia się do zwiększenia efektywności systemu podatkowego i jest istotnym krokiem w kierunku eliminacji oszustw podatkowych.
Jak skonfigurować rachunki bankowe dla funkcji split payment?
Aby skorzystać z funkcjonalności podzielonej płatności w Wapro Mag, należy odpowiednio skonfigurować rachunki bankowe firmy. W tym celu:
- Przejdź do menu
System | Wybór firmy
, zaznacz firmę, dla której chcesz konfigurować rachunek i kliknij przyciskPopraw
(klawiszF2
). - Na zakładce Dane podstawowe wybierz opcję
Rachunki bankowe firmy
i kliknij przyciskDodaj
(klawiszIns
). - Wprowadź dane dla nowego rachunku bankowego, w tym numer rachunku, nazwę, itp. Aby utworzyć nowy rachunek bankowy specjalnie dla celów VAT, zaznacz opcję Rachunek VAT PP do obsługi podzielonej płatności VAT.
Domyślnie rachunki VAT dla podzielonej płatności nie są widoczne na liście rachunków bankowych firmy. Aby je wyświetlić, zapisz nowo utworzony rachunek bankowy i na zakładce Rachunki bankowe firmy
kliknij ikonę .
W programie wprowadzono nowy moduł rozrachunków i dokumentów finansowych, który zawiera dodatkowe kolumny na liście dokumentów, umożliwiające łatwe wyszukiwanie dokumentów z podzieloną płatnością:
- kolumna PP - informuje, że dany dokument jest rozliczany przy użyciu podzielonej płatności,
- kolumna PP Kwota VAT - pokazuje kwotę podzielonej płatności dotyczącą VAT,
- kolumna PP Nr dokumentu - zawiera numer dokumentu, który jest obiektem rozliczenia podzielonej płatności,
- kolumna PP NIP - określa NIP płatnika w przypadku podzielonej płatności.
Program umożliwia rozliczanie podzielonej płatności w obydwu kierunkach:
- można opłacać zobowiązania własnej firmy - z rozliczenia generowane jest elektroniczne polecenie przelewu z podzieloną płatnością,
- można określić w otrzymanym rozliczeniu należności, że część wpłaty została przekazana na rachunek VAT.
Należy pamiętać, że stan rozliczenia nadal jest określany przez wartości kolumny Pozostało dla rozliczeń w PLN oraz Pozostało wal. (ta ostatnia nie dotyczy podzielonej płatności, która jest stosowana tylko dla rozliczeń w PLN).
Jeśli rozliczenie jest częściowe, to system wylicza kwotę proporcjonalnie do wartości z poszczególnych stawek VAT z dokumentu.
Faktura na dwie pozycje z różnymi stawkami:
- 1x1000 netto * 1.23 VAT.
- 1x100 netto * 1.08 VAT.
Netto 1100 | VAT 238 | Brutto 1338
Rozliczając dokument, system domyślnie proponuje pełną kwotę rozliczenia brutto, czyli 1338 zł. Jeśli wpłata wynosi jedynie 800 zł brutto, to maksymalna kwota VAT przekazana w podzielonej płatności wynosi zgodnie ze wzorem:
Kwota wpłaty / Suma kwot brutto * Suma kwot VAT
Czyli:
800 / (1230 + 108) * (230+8) = 142,3
Zatem w przypadku rozliczenia częściowego, system automatycznie wyliczy odpowiednią kwotę VAT dla każdej z pozycji na podstawie proporcji jej wartości do sumy wartości brutto całego dokumentu.
Jak opisać dane kontrahenta?
W ustawieniach kontrahenta, użytkownik może określić preferowaną dla tej osoby lub podmiotu metodę rozliczeń. Można wybrać, czy domyślnie rozliczając rozrachunek, system ma proponować podzieloną płatność czy nie.
Warto zaznaczyć, że w oknie edycji rachunku bankowego klienta istnieje możliwość zablokowania tworzenia podzielonej płatności dla tego klienta. Jest to szczególnie ważne w przypadku jednoosobowych działalności z zwykłym ROR, do którego bank nie utworzył konta technicznego do celów VAT. Dzięki tej opcji można uniknąć automatycznego tworzenia rozliczeń z podzieloną płatnością dla tego kontrahenta.