Dodanie nowego składnika majątku trwałego
Program Wapro Kaper Księga podatkowa jak wspomniano wcześniej umożliwia wprowadzanie do swoich zasobów środków trwałych, które były już amortyzowane wcześniej „poza” programem jak też takich, które wcześniej amortyzowane nie były. Asystent prowadzi przez wszystkie etapy wprowadzania środka trwałego. Jego działanie składa się z kilku opisanych niżej etapów:
- Wstęp - Asystent udziela informacji o tym, jakie czynności będą wykonane.
- Księgowanie faktury VAT zakupu środka trwałego do rejestru VAT - asystent wywołuje standardową formatkę księgowania w rejestrze VAT zakupów środków trwałych. Z tej formatki takie dane jak: numer faktury VAT, data zakupu, wartość początkowa zostaną przeniesione bezpośrednio do formatki z danymi środka trwałego. Dodatkowo w panelu „Dotychczasowa amortyzacja” program pobiera dane o dotychczasowej amortyzacji: czy była przeprowadzana i kiedy nastąpił ostatni odpis amortyzacyjny.
- Wprowadzenie środka do ewidencji - asystent wywołuje formatkę z danymi środka trwałego, w której należy uzupełnić następujące pola: nazwa, nr inwentarzowy, kod KŚT łącznie ze stawką amortyzacji i miejscem przechowywania środka trwałego. W razie potrzeby należy również zmienić strategię amortyzacji, okresy i miesiące odpisów oraz uzupełnić parametry amortyzacji.
Po wyborze wspomnianych opcji i zatwierdzeniu danych w tym oknie, jeżeli zaznaczono, iż środek trwały był już amortyzowany, należy uzupełnić dane o wysokości dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych w poszczególnych okresach. W zależności od tego, jaką strategię amortyzacji wybrano i ile lat po wprowadzeniu środka do ewidencji nastąpił ostatni odpis amortyzacyjny – wyświetlana jest jedna, dwie lub trzy pozycje do uzupełnienia.
- Utworzenie planu amortyzacji - w tym kroku asystent proponuje utworzenie planu amortyzacji. Usunięcie zaznaczenia z pola wyboru przed przejściem do następnego kroku spowoduje, że plan amortyzacji nie zostanie utworzony.
- Zakończenie - po wykonaniu wszystkich przewidzianych czynności asystent proponuje ich zatwierdzenie lub anulowanie.