Obsługując firmy produkcyjne, które pracują z programem Wapro Mag często natykaliśmy się na niedogodności modułu Zleceń Produkcyjnych. Zdarzają się bowiem sytuację, których nie da się obejść w żaden inny sposób, że najpierw musimy przyjąć na stan magazynowy gotowy produkt, a dopiero w późniejszym czasie rozchodować surowce użyte do jego wyprodukowania i wycenić produkt.

Podstawowe informacje:

Zobacz stronę www

moduł produkcyjny, produkcja, rozliczenie produkcji

Słowa kluczowe

Partner wdrażający rozwiązanie:

O module

Wykonaliśmy specjalny moduł produkcyjny, za pomocą którego użytkownik sam ma wybór co produkuje, kiedy i ile. Wystarczy w programie WAPRO Mag, na zleceniu produkcyjnym uruchomić opcje dodatkowe i uruchomić nasz moduł.

W okienku widzi z jakim zleceniem pracuje i z tego miejsca można otworzyć partie produkcji. Całe zlecenie np. 100 kg. produktu, jaki chcemy wykonać możemy podzielić np. na 4 partie po 25 kg.

Otwieramy partię 25kg. (że w dniu dzisiejszym z tego zlecenia produkujemy tylko tyle) i mamy możliwość wygenerowania dokumentów zgodnie z recepturą produktu, jak również mamy możliwość utworzenia dodatkowego dokumentu rozchodu lub przychodu, który będzie związany ze zleceniem produkcyjnym.

Czasem w procesie produkcji (np. wytopu złączek metalowych) powstaje nam produkt gotowy w postaci złączek metalowych oraz jako efekt uboczny produkcji powstaje nam surówka metalu, która wraca do magazynu i jest wykorzystywana w innym procesie produkcyjnym, w późniejszym czasie.

W naszym module mamy możliwość w każdym momencie (jeżeli partia produkcji jest otwarta) utworzenia dodatkowego dokumentu przychodu co rozwiązuje nam sytuację przedstawioną w tym przykładzie. Analogicznie zdarzają się sytuacje, że w danej partii produkcji użyto zamiennika surowca, zamiast takiego, jaki wynika z receptury. W takiej sytuacji dodajemy dodatkowy dokument rozchodu i zdejmujemy ze stanu magazynowego odpowiednią ilość zamiennika i ponownie wyceniamy powiązany dokument PW produktu.

W każdym momencie mamy możliwość podglądu różnic pomiędzy ilościami jakie powinny być użyte zgodnie z recepturą, a tymi, jakie były użyte faktycznie w procesie produkcji danego wyrobu.

Oczywiście w każdym momencie mamy możliwość usunięcia wszystkich partii produkcji powiązanych ze zleceniem produkcyjnym (a co się z tym wiąże dokumentów rozchodowych i przychodowych).

Dzięki rozbudowanej konfiguracji programu moduł kontroluje nam wykorzystywane surowce - ostrzega lub blokuje produkcję w zależności od daty ważności surowców, nadanemu numerowi serii, czy też może blokować utworzeniu produktu bez wyceny.

Aplikacja znakomicie sprawdziła się w kilku firmach produkcyjnych, które obsługujemy na co dzień. Znacznie usprawniła pracę technologów produkcji, odpowiedzialnych za tworzenie dokumentów w systemie WAPRO Mag.