Jak zdefiniować parametry użytkownika?
Dla każdego zalogowanego użytkownika system Wapro JPK pozwala na zdefiniowanie podstawowych parametrów, które znacząco poprawiają wydajność i komfort pracy. Ustawienia te pozwalają na dostosowanie funkcji do indywidualnych potrzeb, co przekłada się na oszczędność czasu i zwiększenie efektywności operacji.
Określenie parametrów jest możliwe na zakładkach: Parametry podstawowe, Moje bazy danych, Przetwarzanie danych, Dane biura rachunkowego.
Parametry podstawowe
Na zakładce tej można zdefiniować lokalizację, w której zapisywane będą tworzone pliki XML. W programie zaproponowany jest jako domyślny, folder lokalny.
W systemach, w których z jednej bazy danych programu Wapro JPK korzysta więcej niż jeden użytkownik, lokalizacja ta powinna być zmieniona na taką, do której mają dostęp wszyscy użytkownicy.
W sekcji Tryb podpisu danych można wybrać sposób, w jaki program będzie podpisywał wysyłane pliki.
W przypadku wybrania opcji automatycznego podpisywania, należy wybrać odpowiedni certyfikat w polu Certyfikat używany do podpisywania danych.
W sekcji Dane są wysyłane na można zmieniać adres serwera, na który wysyłane są dane. Dostępne są opcje serwera testowego MF oraz serwera produkcyjnego MF, czyli serwera, na który dane mają być docelowo wysłane.
Aktualne ustawienia programu, a szczególnie wybór serwera, na które dane będą wysyłane widoczne są w parametrach programu na zakładce Administrator.
Moje bazy danych
Na zakładce tej możliwe jest wybranie roboczych baz danych programu.
Wybór baz danych pozwala ograniczyć listę baz w kreatorze pobierania danych JPK. Po zaznaczeniu opcji Moje bazy danych w kreatorze wyświetlone zostaną tylko bazy zaznaczone na powyższej liście.
Przetwarzanie danych
Parametry dotyczące przetwarzania danych zostały zgrupowane w dwóch sekcjach. Przejrzysty układ pozwala na szybkie ich określenie.
W sekcji Ogólne użytkwnik może zdefiniować co ile minut program będzie sprawdzał na serwerze Ministerstwa Finansów czy UPO dla wysłanych plików są już dostępne - paramter Częstotliwość wysyłania żądania UPO co
Sprawdzenie dla wysłanych plików można uruchomić również ręcznie, używając kombinacji klawiszy Ctrl+U
.
Jeżeli na wydruku UPO powinny zostać nadrukowane informacje dodatkowe o wysłanym pliku, użytkownik powinien postawic znacznik w polu Dodaj informacje dodatkowe na wydruku UPO.
W sekcji JPK_VAT można określić
- Adres e-mail - jeżeli w pliku JPK_VAT ma być umieszczony adres e-mail do kontaktu dla organów podatkowych w sprawie ewentualnych wyjaśnień, należy wpisać go w tym polu,
- Wysyłaj w pliku JPK_VAT numer telefonu do kontaktu - zaznaczenie parametru spowoduje wstawienie numeru telefonu do pliku JPK_VAT.
Dane biura rachunkowego
Na zakładce tej należy wprowadzić dane biura rachunkowego, które umieszczane będą w nagłówkach wydruków z programu.
Parametry archiwizacji
Określenie sposobu archiwizacji danych jest możliwe na zakłądce Parametry archiwizacji. Na wyświetlonej formatce użytkownik powienien zdefiniować część stałą, zdecydować czy nazwa bazy danych oraz data i czas powinny być archiwizowane. Jeśli archiwum powinno być kompresowane, na suwaku można określić stopień kompresji. Użytwkonik powienine także wybrać katalog, w którym będzie mieściło się archiwum oraz ustalić do niego hasło.