Przejdź do głównej zawartości

Jak przeglądać dane?

Zakładka "Dziennik"

Poniżej zaprezentowany jest widok zakładki Dziennik. W lewej sekcji widoczne są kolejne pozycje z numerami oraz okresem za jaki przygotowane są dane i pliki a poniżej tej listy znajduje się informacja o firmie, której dotyczy wskazana wyżej pozycja dziennika. Natomiast po prawej stronie znajduje się lista schematów danych, według których zostały lub zostaną pobrane dane a następnie przygotowane i wysłane na serwer Ministerstwa Finansów pliki XML.

Jeżeli we wskazanej pozycji dziennika, tak jak w zaprezentowanym poniżej przykładzie, utworzony jest już plik XML, główny wiersz można rozwinąć klikając myszą mały znak "+" znajdujący się po lewej stronie wiersza, wskazany poniżej czerwoną strzałką:

WAPRO JPK. Główne okno programu, zakładka: Dziennik

Informacja

W przypadku przygotowywania danych i wysyłania plików XML na żądanie organu podatkowego, z jedną pozycją dziennika może być powiązanych wiele schematów a w sytuacji gdy według jednego schematu powstanie wiele plików XML, po rozwinięciu nadrzędnego wiersza schematu może pojawić się kilka podrzędnych wierszy plików XML.

Dla ułatwienia interpretacji wyświetlonych na ekranie informacji, na listach wprowadzone są oznaczenia graficzne określające zarówno status każdego etapu przetwarzania, jak również status pozycji dziennika jaki ma w wyniku procesu przetwarzania danych. Na prawej liście w głównym wierszu poza ikoną statusu znajduje się informacja tekstowa, nazwa statusu, natomiast w rozwiniętych wierszach podrzędnych zamiast nazwy statusu znajduje się informacja o dacie i czasie zakończenia każdego etapu.

Wykaz statusów stosowanych w programie

IkonaOpis
WAPRO JPK. Status - OczekujeOczekuje - proces oczekuje na rozpoczęcie
WAPRO JPK. Status - W trakcieW trakcie - proces rozpoczęty, oczekuje na zakończenie
WAPRO JPK. Status - ZakończonyZakończony - proces zakończony sukcesem
WAPRO JPK. Status - BłądBłąd - proces zakończony błędem

Pozycja dziennika firmy otrzymuje zawsze status ostatniego zakończonego etapu, jeżeli na przykład w wyniku wstępnej weryfikacji danych na etapie pobierania danych, program wykryje błąd, cała pozycja dziennika, w lewej sekcji głównej listy otrzymuje status błąd.

Zakładka "Dziennik wg firm"

Układ zakładki Dziennik wg firm nieco różni się od opisanego wyżej. W lewej sekcji wyboru znajduje się lista firm, dla których w programie zostały utworzone pozycje dziennika natomiast po prawej stronie wyświetlona jest lista pozycji dziennika wybranej po lewej stronie firmy. Ze względu na to, że na tej zakładce wszystkie informacje, które wyświetlane były w dwóch sekcjach, lewej i prawej na zakładce Dziennik, na zakładce Dziennik wg firm muszą być wyświetlone wszystkie w prawej sekcji listy, na tej liście nadrzędny wiersz pozycji dziennika ma dwa podpoziomy. Podpoziom schematów a te z kolei podpoziom utworzonych na ich podstawie plików XML. Obrazuje to poniższy przykład:

WAPRO JPK. Główne okno programu, zakładka: Dziennik wg firm

Pozostałe zasady obowiązujące na zakładce Dziennik wg firm są dokładnie takie same jako opisane dla zakładki Dziennik. Powyżej widoczny przykład jest jest tą samą pozycją dziennika, która została pokazana w podpunkcie dotyczącym zakładki Dziennik.

Zakładka "Wysyłanie seryjne"

Informacje widoczne na Zakładce Wysyłanie seryjne nieco różnią się od dwóch informacji dostępnych na dwóch pozostałych. Ze względu na to, że ta zakładka przeznaczona jest do technicznej obsługi procesu przetwarzania danych i wysyłania plików cyklicznych z wielu firm za jeden okres rozliczeniowy, zakres wyświetlanych informacji został dostosowany do tego celu. Nie ma tu wszystkich informacji dotyczących dodanych pozycji dziennika a w przypadku gdyby konieczne było wysyłanie cyklicznie plików według dwóch różnych schematów, pojawią się one na liście jako dwa niezależne wiersze, z podpiętymi do nich wierszami podrzędnymi plików.

Dla ułatwienia porównania zakresu prezentowanych informacji na każdej z zakładek, na wszystkich przykładach, również poniższym, widoczna jest ta sama pozycja dziennika.

WAPRO JPK. Główne okno programu, zakładka: Wysyłanie seryjne

Ze względu na to, że proces wysyłania seryjnego sterowany jest definicjami profili wysyłania, w zakładce Wysyłanie seryjne, w lewej sekcji listy dostępne jest drzewo profili wysyłania z podpiętymi do profilu wysyłania firmami, które umożliwia szybkie filtrowanie głównej listy według profili to znaczy zestawów firm powiązanych z profilem wysyłania oraz według samych firm.

Uwaga

Aby wyświetlić na głównej liście zakładki Wysyłanie seryjne stan przetwarzania wszystkich firm, które zostały dodane do listy firm programu należy w lewej sekcji wybrać profil systemowy. Jako jedyny ma automatycznie podłączone wszystkie firmy dodane do listy firm w programie. Profile użytkownika mogą mieć podłączone dowolne firmy wybrane z listy firm a firmy mogą się powtarzać w profilach wysyłania.

Poza podstawowymi informacjami na temat przetwarzania danych w trakcie seryjnego wysyłania plików cyklicznych z wielu firm, na głównej liście zakładki Wysyłanie seryjne znajdują się dwie pomocnicze kolumny:

  • D - w kolumnie, po wydruku UPO dla wybranej firmy lub wielu firm pojawi się ikonka drukarki symbolizująca wykonany wydruk;

  • S - w kolumnie, po wysłaniu pliku XML pojawia się litera oznaczająca docelowy serwer Ministerstwa Finansów, na który został wysłany plik XML:

    • P - oznacza, że plik został wysłany na serwer produkcyjny;
    • T - oznacza, że plik został wysłany na serwer testowy;