Jak udokumentować obrót towarami podlegającymi odwrotnemu obciążeniu?
Odwrotne obciążenie dotyczy obowiązku rozliczania i opłacania podatku VAT W przypadku sprzedaży towarów lub usług. Obowiązek ten spoczywa na nabywcy a nie sprzedającym. Procedura ta ma zastosowanie wyłącznie w przypadku sprzedaży dokonywanej na rzecz przedsiębiorców należących do czynnych podatników VAT.
Jakie towary i usługi sa objęte procedurą odwrotnego obciążenia?
Towary, które podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia to m.in.:
- telefony komórkowe, smartfony,
- laptopy, tablety, notebooki,
- konsole do gier wideo i inne urządzenia do gier z wyświetlaczem elektronicznym,
- metale, wyroby stalowe, druty, pręty,
- złom oraz odpady i surowce wtórne – papier, szkło, guma.
Jak oznaczyć kontrahentów w systemie?
Procedura odwrotnego obciążenia będzie mogła znaleźć zastosowanie, gdy zarówno sprzedawca, jak i nabywca będą czynnymi podatnikami VAT. System handlowo-magazynowy Wapro Mag Anywhere umożliwia takie oznaczenie wybranych kontrahentów w kartotece, by spełniali warunki umożliwiające zastosowanie procedury odwrotnego obciążenia.
Użytkownik powinien przejść do widoku Kartoteki | Kontrahenci
, zaznaczyć firmę na liście i kliknąć ikonę . Następnie, na zakładce Dane podstawowe powinien postawić znacznik w polu Czynny podatnik VAT.
Po zapisaniu zmian, kontrahent dołączy do grona czynnych podatników VAT.
Jak oznaczyć artykuły w kartotece asortymentów?
Użytkownik systemu Wapro Mag Anywhere powienie także określić, do której grupy należy produkt, który chce sprzedać.
:::Uwaga Niektóre grupy produktów podlegają limitowi w tzw. "jednolitej gospodarczo transakcji", czyli sytuacji, kiedy np. obrót laptopami przekracza kwotę wolną od podatku (netto) 20 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, jeśli kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, powinna zostać wystawiona faktura odwrotna. W przeciwnym razie wystawiana jest faktura z podatkiem VAT. :::
Aby wprowadzić zmiany w kartotece asortymentów, należy przejść do widoku Kartoteki | Artykuły
, zaznaczyć produkt na liście i kliknąć ikonę . W sekcji Zaawansowane dostępna jest pozycja Podlega odwrotnemu obciążeniu VAT.
Użytkownik może wybrać jedną z opcji:
- Nie - system nie uwzględnia produktu w obrocie z odwrotnym obciążeniem,
- Odwrotny bez limitu - system uwzględnia produkt, ale nie kontroluje limitu,
- Odwrotny z limitem - system uwzględnia produkt i uwzględnia limit 20 000 netto dla jednolitej gospodarczo transakcji.
Po określeniu odpowiedniego wariantu należy kliknąć przycisk Zapisz
(klawisz F10
).
Jak generować zestawienia?
Dodatkowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest składanie deklaracji o obrocie krajowym towarami z odwrotnym obciążeniem. Tego typu zestawienia generowane są głównie w systemach finansowo-księgowych Wapro Fakir oraz Wapro Kaper. W programie Wapro Mag Anywhere użytkownik ma możliwość utworzenia dwóch zestawień:
- Obrót krajowy - odwrotne obciążenie - zestawienie dostępne jest w wariantach PRESTIŻ oraz PRESTIŻ PLUS i jest wykonane w technologii Crystal Reports, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika,
- Obrót krajowy - odwrotne obciążenie (standard) - standardowe zestawienie, którego danych i wyglądu nie można edytować.
Oba zestawienia prezentują sumaryczne wartości obrotu pozycji podlegających odwrotnemu obciążeniu w ramach transakcji krajowych.