Krajowy System e-Faktur
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma udostępniana przez Ministerstwo Finansów, za pośrednictwem której docelowo większość podmiotów ma wymieniać dokumenty handlowe w formie elektronicznej. Formatem obowiązującym będzie plik XML zgodny z formatem FA(x) - x oznacza konkretny schemat obowiązujący w danym przedziale czasu.
Systemy Wapro ERP zarówno handlowe, jak i finansowo-księgowe będą realizowały komunikację z usługą KSeF za pośrednictwem usługi Businesslink dostarczanej przez Asseco Business Solutions, która, poza wysyłką faktur, umożliwia wysyłanie innych typów dokumentów oraz konwertowanie przesyłanych dokumentów XML na różne formaty.
Jak zacząć pracę z KSeF?
Usługa KSeF wymaga pewnych czynności formalnych. Nie wystarczy po prostu uruchomić program i wysłać dokumenty. W pierwszej kolejności firma powinna pozyskać we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym dostęp do usługi, jeśli podmiot nie jest osobą fizyczną, ponieważ w tym przypadku uprawnienie nadawane jest automatycznie.
Korzystając z aplikacji dostarczonej przez Ministerstwo Finansów (https://www.podatki.gov.pl/ksef/
) można wygenerować token dostępowy i wkleić go do aplikacji lub wygenerować taki token z poziomu aplikacji Wapro Mag (wymagany jest podpis kwalifikowany).
Wymiana możliwa jest za pośrednictwem usługi Businesslink - użytkownik, który chce automatycznie wysyłać i odbierać dokumenty musi posiadać abonament na usługę Businesslink. Alternatywnie użytkownicy mogą eksportować faktury do formatu zgodnego z KSeF i wysyłać dokumenty przez wspomnianą aplikację Ministerstwa Finansów.
Konfiguracja w programie
Jeśli sama usługa Businesslink jest już gotowa użytkownik może wprowadzić token skopiowany opcją Wyślij token KSeF
z portalu MF lub uruchomić funkcję generowania tokenu przez API.
Wybranie opcji Wygeneruj
pozwala określić sposób generacji. Użytkownik może wskazać, jaki rodzaj certyfikatu ma być użyty do uwierzytelnienia oraz jakie uprawnienia dany token posiada (wysyłanie i odbiór czy tylko odbiór (np. biuro rachunkowe)).
Opcja druga, czyli wysyłka gotowego tokenu, jest zdecydowanie prostsza, bo polega na wklejeniu wygenerowanego tokenu oraz wskazaniu jego uprawnień.
Obecnie API udostępniane przez MF dla usługi KSeF nie posiada możliwości automatycznego sprawdzenia, jakie uprawnienia ma dany token. Bardzo istotne jest uważne generowanie tokenu i wskazanie odpowiednich uprawnień, jakie on posiada, aby nie pojawiały się problemy w komunikacji z usługą.
Uprawnienia mogą być nadane dla całej firmy (wszyscy użytkownicy komunikują się z usługą w procesie wysyłki i odbierania faktur jednym tokenem) lub na poziomie użytkownika. Jeśli firma ma bardziej sformalizowane role, może rozdzielić proces zapisywania faktur w systemie od procesu wysyłki ich do KSeF. Można rozdzielić te role poprzez przypisanie tokenu do pracownika. Proces przypisania dostępny jest do zainicjowania w zakładce Uprawnienia KSeF
i nie różni się niczym od nadawania per firma poza faktem, że system powiąże token do użytkownika, a nie do firmy.
W trakcie komunikacji z usługą system sprawdza, czy posiada token dla firmy, jeśli token nie jest przypisany, to sprawdza jego przypisanie dla konkretnego użytkownika.
Parametry konfiguracyjne
Do komunikacji z usługą dodane są różne parametry, które wpływają na to, na ile automatycznie pewne zdarzenia mają się odbywać (np. automatyczna próba przeniesienia FV z bufora do głównego rejestru), bądź jakie dane mają być podstawiane w trakcie tworzenia plików eksportu.
Parametry dostępne są w menu Admin | Konfiguracja firmy | Wymiana dokumentów
.
Wysyłanie dokumentów
Dokumenty do usługi zawsze wysyłane są z bufora dokumentów i w tym też miejscu dostępne są najbardziej szczegółowe informacje o stanie wysyłki. Użytkownik może wysłać dokument z listy dokumentów handlowych do bufora operacją dodatkową Prześlij zaznaczone dokumenty do bufora
- ta operacja przenosi dokument tylko do bufora, gdzie oczekuje on na dalsze działanie operatora.
Druga operacja to Prześlij zaznaczone dokumenty do Businesslink
- ta operacja w tle przenosi dokumenty do bufora, a następnie z bufora próbuje wysłać je do usługi Businesslink.
W trakcie wysyłki dokumentu sprawdzana jest zgodność utworzonego dokumentu XML z tzw. schematem XSD, czyli semantyczna poprawność pliku.
Walidacja pliku ze schematem XSD oznacza tylko sprawdzenie spójności na poziomie technicznym, czyli czy np. pole NIP jest polem numerycznym, a nie np. alfanumerycznym lub czy pole numer nie jest dłuższe niż zakłada odbiorca. Walidacja XSD nie wykonuje, żadnej spójności biznesowej np. czy kwota VAT jest błędnie obliczona.
Aby można było wysłać dokument do usługi KSeF dla danego kontrahenta, należy oznaczyć w systemie, od kiedy taka komunikacja z danym kontrahentem jest obsługiwana.
W tym celu użytkownik powinien w kartotece kontrahenta zaznaczyć jednego kontrahenta lub wielu i wybrać z listy Operacji dodatkowych tę o nazwie Grupowa zmiana danych handlowych. W zakładce KSeF może wskazać od kiedy z danym kontrahentem odbiera i wysyła dokumenty przez KSeF.
Ustawione daty na poziomie pojedynczych kontrahentów mogą być zweryfikowane w edycji kontrahenta w zakładce Dane handlowe
.
Jeśli faktura została wysłana do KSeF to widać to zarówno w buforze, jak i w głównej liście dokumentów handlowych.
Poniżej przykładowe FV wysłane do KSeF, dla których nadane zostały numery KSeF w formie unikatowych identyfikatorów alfanumerycznych tzw. GUID, a także dostępne są informacje o tym, gdzie pobrać UPO i kiedy usługa odebrała dokument.
Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na zakładce na dole BusinessLink, pod prawym przyciskiem myszy jest dostępna akcja Pokaż w buforze
oraz Pobierz UPO
.
Dokument UPO to dokument XML, który zawiera techniczne informacje o fakcie wysłania i odebrania dokumentu - jest to Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tworzone przez system KSeF.
W przypadku kiedy użytkownik wysyła paczkę dokumentów, np. 20 faktur, w jednym czasie, to faktury będą wysłane do usługi w ramach tzw. sesji interaktywnej systemu KSeF. W takim przypadku dokument UPO nie dotyczy tylko jednego dokumentu, ale całej sesji, co oznacza, że jego dostępność nie będzie natychmiastowa po wysyłce, lecz dopiero po przetworzeniu całej paczki dokumentów z danej sesji.
Jeśli w trakcie wystawiania dokumentu system stwierdzi, że dokument w formie XML ma > 1MB rozmiaru, to będzie konieczność podpisania tego dokumentu. Jest to bardzo specyficzna forma wysyłki dokumentu i różni się od podstawowych wysyłek. System KSeF wymaga, aby taki dokument był dzielony na porcje, jednak aby całość wysyłki była zgodna z zasadą spójności, wymagane jest podpisanie takiej wysyłki w porcjach (podpisem kwalifikowanym). W tym celu system zwróci do Wapro Mag status o konieczności podpisu. W Buforze dokumentów na liście szczegółów użytkownik do dyzposycji ma opcję podpisu pliku i dopiero po jego podpisaniu może ponowić wysyłkę.
Standardowe faktury mają rozmiar dużo mniejszy niż 1MB, ale w przypadku np. faktur korygujących za okres lub faktur zbiorczych, możliwe jest wygenerowanie dużej liczby pozycji i ich atrybutów, które sumarycznie spowodują przekroczenie tego limitu.
Analogicznie z poziomu bufora dokumentów (Inne | Bufor dokumentów
) dostępny jest podgląd tego, co zostało wysłane do usługi oraz co zostało z niej odebrane i jaki ma status.
Jeśli użytkownik ustawi się na dokumencie, który otrzymał status błędny, na dole w listach szczegółów system wyświetli zakładkę Dziennik błędów importu
.
Filtrowanie dokumentów
Zarówno w module dokumenty handlowe, jak również w buforze dokumentów, użytkownik może ustawić filtry pozwalające na wyświetlanie dokumentów o określonym statusie.
W obydwu przypadkach filtry dostępne są w oknie zaawansowanych filtrów pod klawiszem F8
.
Filtry w dokumentach handlowych
Filtry w buforze
Dokument wysyłany jest przy pomocy usługi Businesslink, dlatego też dokumenty otrzymują oddzielne statusy. Status Businesslink to status dostarczenia dokumentu do pierwszej usługi w ciągu komunikacji. Status KSeF to odpowiedź systemu MF.
W określonych przypadkach awarii czy zaplanowanych prac serwisowych, niektóre części usługi mogą być dostępne, a inne nie.
Podgląd dokumentu KSeF
Dokumenty wymieniane przez KSeF są zapisywane w formie plików technicznych XML, służą do komunikacji programowej i nie są one wygodne dla zwykłego użytkownika. Aby zwizualizować w sposób czytelny dla użytkownika zawartość dokumentu faktury, powstały tzw. transformaty, które prezentują plik XML w postaci strony HTML.
Plik w buforze może zostać w ten sposób zwizualizowany opcją Podgląd KSeF
pod prawym przyciskiem myszy w zakładce Załączniki.
Podgląd może dotyczyć zarówno części graficznej, jak i zakładki XML.
Walidacja dokumentu
W przypadku kiedy dane wprowadzone w systemie ERP są błędne i powodują problem walidacji z KSeF, można dokonać wizualizacji błędu. Analogicznie do podglądu w zakładce Załączniki dostępna jest opcja Walidacja KSeF
- umożliwia ona wskazanie sekcji w pliku XML, która zawiera błędne dane.