Przejdź do głównej zawartości

Definicje raportów

Użytkownicy Wapro Best Środki trwałe mają możliwość korzystania z dodatkowego, niezależnego narzędzia do tworzenia własnych zestawień - generatora raportów Crystal Reports. Jest to jest uniwersalny program współpracujący z bazami danych różnych standardów, między innymi z serwerami SQL, w tym Microsoft SQL Server.

W Wapro Best Środki trwałe przygotowano interfejs do podłączenia raportów stworzonych za pomocą Crystal Reports. Dzięki temu będą się one pojawiały w wybranych przez użytkownika miejscach programu i będzie można z nich korzystać jak ze standardowych funkcji Wapro Best Środki trwałe. Dostęp do wspomnianego interfejsu umożliwia funkcja w menu Administrator | Definicje | Raporty.

Po uruchomieniu funkcji wyświetlane jest podzielone na dwie części okno (Rys. 32). W lewej części, zatytułowanej Lista raportów, wybiera się raport i precyzuje parametry jego wywołania, natomiast w prawej części, zatytułowanej Lista wywołań, podaje się miejsca w Wapro Best Środki trwałe, w których raport ma być dostępny. Obsługa obu części okien odbywa się standardowo, za pomocą klawiszy [Insert], [F2], [Delete]. Miejsce wywołania raportu wybiera się z drzewa prezentującego strukturę programu. Działanie funkcji kończy klawisz [Esc].

Uwaga

Za pomocą funkcji w menu Administrator | Definicje | Raporty użytkownik może dowolnie ustalać miejsca wywołania większości raportów dostępnych w Wapro Best Środki trwałe.

WAPRO Best. Okno interfejsu raportów Crystal Reports w Wapro Best Środki trwałe.

Okno Dane raportu

Zakładka "Podstawowe"

W zakładce podaje się następujące dane:

  • Nazwa raportu. Nazwę, pod którą raport będzie występował w programie, wybiera użytkownik według własnego uznania.
  • Plik definicji. Określa sposób, według którego generator tworzy raport (treść i sposób prezentacji wyników). Definicja raportu Crystal Reports zapisywana jest na dysku jako osobny plik z rozszerzeniem .RPT. Z tego powodu przy pracy wielostanowiskowej w sieci bardzo istotne jest, aby pliki definicji były zapisane w miejscu dostępnym dla wszystkich użytkowników systemu. Domyślnie program proponuje nazwę pliku identyczną z nazwą raportu, lecz użytkownik może wpisać inną (krótszą). Po wskazaniu myszą klawisza ekranowego […] otwiera się okno dialogowe umożliwiające odszukanie pliku definicji na dysku komputera.

Zakładka "Przekazywanie parametrów"

W zakładce określa się sposób przekazywania niektórych parametrów z Wapro Best Środki trwałe do generatora Crystal Reports przy tworzeniu raportu. Lista przekazywanych parametrów obejmuje:

  • Identyfikator firmy. W definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie [id_firmy].

  • Identyfikator obiektu - w zależności od kontekstu obiektem może być:

    • Identyfikator dokumentu
    • Identyfikator kontrahenta - w definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie [id_obiektu].
  • Zakres od | Zakres do | Opis zakresu. Raport obejmuje okres wyznaczony przez parametr Zakres wyświetlania pobrany z programu WAPRO Best (menu Administrator | Konfiguracja użytkownika). W definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie [zakres_od], [zakres_do] lub [opis_zakresu].

  • Data. Możliwość umieszczenia daty na wydruku. W definicji raportu musi zostać wprowadzone pole (Formula field) o nazwie [data].

  • Filtr listy obiektów. Chodzi o możliwość przekazywania do generatora Crystal Reports ustawień filtrów Wapro Best Środki trwałe. Włączenie pola spowoduje, że w raporcie zostanie użyty taki sam warunek filtrujący, jak aktualnie obowiązujący dla listy Wapro Best Środki trwałe. Aby funkcja zadziałała należy w polu Identyfikator rekordu w raporcie umieścić nazwę pola, która jest identyfikatorem rekordu w raporcie Crystal Reports, na przykład: Widok_DokumentHandlowy.IdDokumentu

Zakładka Formuły

Zakładka zawiera tabelę z nazwami zdefiniowanych przez użytkownika formuł. Formuła jest nazwanym zadaniem SQL wykonywanym przed uruchomieniem raportu w celu przekazania do niego zwracanej przez zadanie SQL wartości. Wartość może być typu liczbowego, tekstowego lub daty. W raporcie Crystal Reports musi być zdefiniowana formuła o takiej samej nazwie, aby możliwe było przekazanie od niej wartości. Podczas definiowania formuły można skorzystać z listy zmiennych znajdujących się pod przyciskiem ekranowym [Wstaw].

Zakładka "Filtr SQL"

W tym miejscu można zdefiniować dodatkowe zapytanie SQL, które będzie miało za zadanie dodatkowe filtrowanie danych przed uruchomieniem wykonania właściwego raportu. Podczas definiowania zapytania można skorzystać z listy zmiennych znajdujących się pod przyciskiem ekranowym [Wstaw].

Zakładka "Uprawnienia"

Zakładka zawiera mechanizm przydzielania prawa dostępu do raportów poszczególnym użytkownikom. Do zmiany uprawnień służą następujące klawisze aktywne:

  • Dostęp do konkretnego raportu - [Ctrl+D].
  • Brak dostępu do konkretnego raportu - [Ctrl+B].
  • Przydzielenie dostępu do wszystkich raportów - [Ctrl+P].
  • Odebranie dostępu do wszystkich raportów - [Ctrl+O].

Zakładka "Opis"

Zakładka zawiera jedno pole - opisowe do dowolnego wykorzystania przez użytkownika.

Okno Lista wywołań

Z prawej strony ekranu wyświetlana jest informacja o miejscu w programie, w którym raport będzie dostępny. Po naciśnięciu klawisza ekranowego […] prezentowana jest lista miejsc w programie (struktura menu), w których dostępna jest funkcja drukowania danych i dokumentów. Użytkownik powinien skojarzyć raport z właściwą pozycją w menu.