Przejdź do głównej zawartości

Wybór aktywnej firmy

Program zainstalowany w jednym komputerze (serwerze) może obsługiwać wiele firm, jednak w każdym momencie aktywna, czyli dostępna do pracy, może być tylko jedna z nich. Firmy są niezależnymi podmiotami gospodarczymi: mogą mieć różnych właścicieli, inne adresy i konta bankowe, numery identyfikacji podatkowej itd. Przechowywane informacje wykorzystywane są między innymi przy wystawianiu dokumentów księgowych i mają znaczenie dla Urzędu Skarbowego.

Wszystkie aplikacje WAPRO ERP (aktualnie są to: Wapro Mag Sprzedaż i magazyn, Wapro Fakir Finanse i księgowość, Wapro Kaper Księga podatkowa, Wapro Best Środki trwałe, Wapro Analizy Analizy Wielowymiarowe) zainstalowane na wspólnej bazie korzystają ze wspólnej bazy danych o firmach. Z punktu widzenia aplikacji firma może mieć status:

  • Podłączonej - oznacza to, że dany program może obsługiwać tę firmę. Wówczas dostępne są również operacje poprawiania danych o firmie, kasowania firmy z listy, oraz wyboru firmy (uczynienie firmy aktywną).
  • Odłączonej - oznacza to, ze w tym przypadku program nie ma dostępu do danych firmy. Aby móc wybrać taką firmę do pracy trzeba najpierw użyć funkcji "podłącz" aktywowanej skrótem klawiszowym Ctrl+O. Jeżeli w przyszłości zrezygnujemy z obsługi firmy przez program, można odłączyć ją w taki sam sposób tj. skrótem klawiszowym Ctrl+O.

W programie do zarządzania firmami służy polecenie menu: System | Wybór firmy. Po wybraniu tej funkcji na ekranie pojawi się formatka z listą firm zadeklarowanych w systemie Asseco WAPRO. Zakres wyświetlonych firm zależeć będzie od ustawień opcji "Pokazuj firmy":

O tym, które aplikacje AssecoWAPRO obsługują każdą z firm informuje znacznik WAPRO Best. Ikona - symbol zaznaczenia postawiony w odpowiedniej kolumnie na prawo od nazwy firmy. Firma aktywna, tj. taka, w której aktualnie pracuje WAPRO Best zaznaczona jest w pierwszej kolumnie listy.

WAPRO Best. Lista firm

W przypadku firmy niepodłączonej dostępna jest tylko funkcja Podłącz. Natomiast w przypadku firm podłączonych do Wapro Best Środki trwałe lista podlega edycji na zwykłych zasadach obowiązujących w programie.

Uwaga

Jeśli firma jest obsługiwana przez więcej niż jedna aplikację WAPRO ERP, to podczas usuwania firmy klawiszem Del jest ona tylko logicznie usuwana z listy firm, pozostałe aplikacje nie tracą dostępu do potrzebnych danych. Dopiero, gdy usuwamy firmę nieobsługiwaną przez żaden inny program WAPRO ERP jej dane są fizycznie kasowane z dysku.

Uwaga

W przypadku usunięcia firmy kasowane są nie tylko dane o przedsiębiorstwie, ale również traci się wszystkie informacje o środkach trwałych i wyposażeniu należących do usuwanej firmy i związanych z nią kartotekach.

Formatka przechowująca dane o firmie podzielona jest na trzy zakładki i zawiera następujące informacje:

Zakładka Informacje podstawowe

  • Nazwa firmy i Pełna nazwa. W dwu kolejnych polach należy podać nazwę skrótową ułatwiającą szybką identyfikację firmy na liście oraz pełną nazwę przedsiębiorstwa.
  • Numer NIP. Numer Identyfikacji Podatkowej.
  • Numer REGON.
  • Płatnik VAT. Zaznaczenie tego pola włącza mechanizmy naliczania podatku na dokumentach związanych z zakupem i sprzedażą.
  • Mały Podatnik (MP). To pole zaznacza się, jeżeli firma została zgłoszona w Urzędzie Skarbowym jako Mały Podatnik w rozumieniu ustawy o podatku VAT.
  • Rejestracja działalności gospodarczej. W tej części formatki należy wypełnić następujące rubryki: Organ założycielski, Nazwa rejestru, Numer w rejestrze, Data rejestracji oraz Data rozpoczęcia działalności gospodarczej. Datę należy podać w formacie obowiązującym w systemie Windows (proszę sprawdzić ustawienia w menu Start | Ustawienia | Panel sterowania | Ustawienia regionalne).
  • Uwagi. Miejsce na wpisanie dowolnego tekstu (max. 500 znaków).

Zakładka Adresy

Po wybraniu drugiej zakładki prezentowana jest w porządku chronologicznym lista adresów siedziby firmy. Lista te podlega edycji (uzupełnianie, poprawianie, kasowanie) na zwykłych zasadach. Datę początkową obowiązywania adresu należy podać w formacie obowiązującym w systemie Windows (proszę sprawdzić ustawienia w menu Start | Ustawienia | Panel sterowania | Ustawienia regionalne). W dalszej kolejności należy wypełnić dane adresowe (kraj, województwo, powiat, gmina, miejscowość wraz z kodem pocztowym, ulica, numer domu i lokalu) oraz dane kontaktowe (urząd pocztowy, numer skrytki pocztowej, telefon, e-mail). Podczas kasowania wpisów na liście należy mieć na uwadze, że nie można skasować adresu, jeśli w systemie wystawiono dokumenty zawierające ten adres.

Rachunki firmy

Funkcja Rachunki firmy, uruchamiana kombinacją klawiszy [Ctrl+R] przechowuje informacje o rachunkach bankowych obsługiwanej firmy i wykorzystywanych do prowadzenia rozliczeń z kontrahentami oraz z urzędem skarbowym. Lista podlega edycji na zwykłych zasadach obowiązujących w programie (nie można skasować rachunku bankowego, dla którego wystawiono już jakieś dokumenty).

Należy wypełnić następujące rubryki:

  • Numer rachunku. Składa się z międzynarodowego oznaczenia kodowego banku (cyfrowego identyfikatora) oraz numeru rachunku otwartego dla naszej firmy w tym banku (obie części oddzielone są myślnikiem). Pole identyfikatora cyfrowego banku jest kontrolowane przez kartotekę banków. W przypadku podania numeru banku, którego nie ma jeszcze w kartotece program otwiera powyższą kartotekę pozwalając na wybór jednego z istniejących banków lub dodanie nowego. Przycisk ekranowy [IBAN] umożliwia podanie numeru konta bankowego w formacie International Banking Account Number, obowiązujący w Polsce począwszy od 2003 roku.
  • Nazwa banku. Nazwy banków przechowywane są w kartotece pomocniczej. W razie potrzeby kartotekę banków można na bieżąco uzupełniać.
  • Waluta, w której prowadzony jest rachunek. Trzyliterowy kod wybiera się z listy (przechowywany jest w kartotece pomocniczej).
  • Opis. Pozwala wpisać uwagi dotyczące rachunku, przydatne przy wystawianiu dokumentów.
  • Czy konto jest aktywne. Zaznaczenie WAPRO Best. Ikona - symbol zaznaczania oznacza, że konto jest aktualnie wykorzystywane i będzie proponowane na liście do wyboru podczas wypełniania dokumentów finansowych. Usunięcie znacznika czasowo wyłącza konto z użytku, bez kasowania jego danych w pamięci komputera.
  • Rachunek domyślny. Wybrana pozycja (zaznaczanie klawiszem [F4]) będzie proponowana podczas wypełniania dokumentów finansowych (oczywiście z możliwością zmiany).