Przejdź do głównej zawartości

Jak skonfigurować parametry w kategorii Ogólne?

Konfiguracja ogólnych parametrów firmy w Wapro Gang jest kluczowa dla efektywnego zarządzania i zgodności z przepisami. Wśród nich znajduje się opcja dotycząca funduszu socjalnego, która wpływa na obliczanie świadczeń urlopowych. Istotne są również ustawienia reprezentacji firmy, które są wykorzystywane przy tworzeniu umów. Dla firm zatrudniających mniej niż 25 osób, parametr PFRON jest niezbędny do naliczania refundacji składek emerytalnych. Ponadto, konfiguracja druku przelewów zbiorczych wynagrodzeń oraz zarządzanie kodami PKD to elementy, które wymagają szczególnej uwagi. Optymalizacja tych ustawień zapewni płynność operacji i zgodność z aktualnymi wymogami prawnymi.

Kategoria ta zawiera różne parametry opisujące firmę jako całość:

  • Firma posiada fundusz socjalny – parametr steruje naliczaniem świadczenia urlopowego. Zaznaczenie go wyłącza obliczanie.
  • Firma reprezentowana przez – parametr wykorzystywany przy drukowaniu umów o pracę i cywilno–prawnych.
  • Firma zatrudniająca mniej niż 25 osób – parametr steruje naliczaniem refundacji przez PFRON składki na ubezpieczenie emerytalne za pracownika o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Wykorzystywany jest również podczas tworzenia plików dla systemu SODiR.
  • Pomniejszać podst. ub. zdrowotnego o składki – parametr dotyczy osób współpracujących i określa, czy podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne ma być pomniejszona o zapłacone przez tę osobę składki społeczne.
  • Sposób druku przelewu zbiorczego wynagr. – parametr steruje drukowaniem przelewu zbiorczego wynagrodzeń z list płac. Decyduje o tym, czy czteroodcinkowy przelew ma być drukowany łącznie (wspólny dla wszystkich banków), czy oddzielnie dla każdego banku, do którego przekazywany jest przelew.
  • Końcowe znaki Regon-u – parametr przechowuje końcowe znaki numeru REGON. Może być wykorzystywany w przypadku wykorzystywania długiego numeru Regon (dla wersji 2.20 czternastoznakowy REGON można wprowadzać w danych podstawowych firmy).
  • Dodatek rodzinny w poz. rodzinny – parametr decydujący o tym, czy dodatek rodzinny ma być brany do deklaracji ZUS IRB z listy płac ze składnika Zasiłek rodzinny, czy ze składnika Dodatek rodzinny.
  • Drukowanie przelewów – parametr decydujący o tym, jak mają być drukowane przelewy: na czystych kartkach, na gotowych formularzach (nadruk na formularzu) lub ma być drukowana poprzednia wersja przelewów.
  • Kod PKD - kod polskiej klasyfikacji działalności firmy dla deklaracji DEK i ZUS IWA oraz wniosku Wn-D.
  • Kod terytorialny jednostki ZUS - parametr wykorzystywany przez deklaracje ZUS IWA.
  • Wskaźnik zatr. osób niepełnospr. min 6% - parametr steruje naliczaniem refundacji składek na ubezpieczenie społeczne za pracownika o stopniu niepełnosprawności, przez PFRON, w zakładach zatrudniających więcej niż 25 osób i osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wyższy od 6%. Wykorzystywany jest również podczas tworzenia plików dla systemu SODiR.
  • Wydruk globalny informacji dla prac.- parametr wyłącza pojawianie się okna dialogowego Pytania do inf.dla pracownika przy drukowaniu informacji dla pracownika.
  • Firma nie płaci składki na FGŚP - parametr pozwala na wyłączenie naliczania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla podmiotów niepodlegających ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
  • Firma zatrudniająca – parametr informuje, czy firma ma prawo wypłacać zasiłki z ubezpieczenia społecznego (powyżej 20 pracowników), czy też nie (do 20 pracowników) lub (do 4 pracowników). Ustawienie parametru na wartość (niezatrudniająca pracowników) powoduje wyłączenie obliczania składek na Fundusz Pracy od umów cywilno prawnych, jeżeli firma jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.
  • Firma zatrudniająca co najmniej 50 pracowników - parametr steruje wydrukiem informacji o warunkach zatrudnienia (Informacji dla pracownika). Zaznaczenie go wyłącza drukowanie dodatkowych informacji dotyczących pory nocnej, sposobu potwierdzania obecności w pracy i usprawiedliwiania nieobecności.
  • Zaokrąglać zaliczkę na podatek – parametr steruje obliczeniami podatku na listach płac i w umowach cywilno prawnych. Jeżeli jest zaznaczony, podstawa opodatkowania i kwota podatku jest zaokrąglana do pełnych złotych (dla wypłat do 1.01.2006 r. kwota podatku jest zaokrąglana do 10 groszy). Przy niezaznaczonym parametrze obliczenia wykonywane są z dokładnością do 1 grosza.
  • Co ile dni uruchomić odświeżanie zdarzeń kadrowych - parametr pozwalający na odświeżanie zdarzeń kadrowych co określoną liczbę dni. Wartość "0" wyłącza automatyczne odświeżanie zdarzeń.
  • Sprawdzać raporty eZwolnień - parametr włącza kontrolę elektroniczych zwolnień z ZUS-u przy wejściu do programu i zmianie firmy.