Przejdź do głównej zawartości

Jak korzystać z modułu e-Formularze?

Wraz z postępem tachnologicznym rośnie liczba wymaganych prawem dokumentów (deklaracji, informacji, sprawozdań), które muszą być składane w formie elektronicznej (w postaci pliku XML). Niektóre z nich, jak na przykład elektroniczne sprawozdania finansowe, nie mają odpowiednika w standardowej wersji papierowej.

W związku tym, w programach Asseco Wapro zaimplementowany został moduł do obsługi dokumentów elektronicznych - e-Formularze.

Moduł e-Formularzy przeznaczony jest do przygotowywania deklaracji podatkowych, zgłoszeń, informacji, elektronicznych sprawozdań finansowych i innych formularzy. Cechą wspólną tego typu dokumentów elektronicznych jest to, że:

  • ich strukturę definiują schematy XSD publikowane przez Ministerstwo Finansów,
  • tworzony przez nie dokument ma postać elektroniczną i jest zapisywany w postaci pliku XML, który najczęściej po podpisaniu jest wysyłany na serwer Ministerstwa Finansów.

e-Formularze jest modułem wspólnym dla wszystkich aplikacji systemu Asseco Wapro, które generują dokumenty w postaci elektronicznej. Obsługa w każdym z programów jest taka sama. Jedyne różnice jakie mogą się pojawić, wynikają ze specyfiki konkretnych formularzy. W niektórych przypadkach pewne funkcje mogą być niedostępne/wyłączone.

Ogólne informacje na temat budowy formularza

Wszystkie formularze powstają na podstawie schematów XSD, publikowanych przez Ministerstwo Finansów. Wynikają z tego pewne konsekwencje:

  • nowe formularze mogą być dodane do programu, dopiero po opublikowaniu przez MF wersji produkcyjnych schematów XSD,
  • wszystkie nazwy pól formularza, opisy pól oraz typu stosowanych danych są narzucane przez schematy XSD.

Moduł e-Formularzy jedynie wyświetla nazwy i opisy pól. Są one prezentowane bez żadnych zmian. Podobnie narzuca stosowanie dokładnie takich samych typów danych. Zdarzają się przypadki, że występują różnice pomiędzy typami danych narzuconymi przez schemat XSD, a ich obrazami prezentowanymi w plikach PDF, stanowiących załączniki do odpowiednich rozporządzeń. Zdarza się, że ta sama pozycja w schemacie jest zdefiniowana jako kwota zaokrąglona do dwóch miejsc po przecinku, a w pliku PDF opisana jest jako zaokrąglona do pełnych złotych lub na odwrót.

Informacja

W przypadku różnic nadrzędny jest typ danych definicji XSD. Zmiana tego typu w e-Formularzu mogłaby spowodować, że utworzony plik XML nie przeszedłby pozytywnie walidacji przed wysyłką na serwer Ministerstwa Finansów i formularza nie można by wysłać.

Typ danych zdefiniowany w schemacie XSD określa wiele właściwości, w tym długość pól tekstowych. Również w tym przypadku w formularzach stosowana jest oryginalna długość pól tekstowych. W konsekwencji, zdarza się, że długość pola Ulica jest znacznie mniejsza niż długość pola Numer. Wynika to z definicji schematu XSD.

Definicja XSD formularza składa się najczęściej z formularza głównego oraz wszystkich załączników i czasami załączników do załączników. Ich pozycje/pola specyfikowane są jedno pod drugim, bez podziałów na sekcje i podsekcje znane z formularzy w formacie PDF. Dla ułatwienia wprowadzania danych w formularzu, pola grupowane i opisywane są analogicznie do formularza w formacie PDF. Formularz jest formatowany tak aby był maksymalnie zbliżony do formularza w formacie PDF.

Dodawane są:

  • Sekcje i podsekcje formularza z opisami przeniesionymi z formularza PDF,
  • objaśnienia oraz dodatkowe opisy pól,
  • linki cytowanych fragmentów ustaw.
Przykład 1

Fragment schematu XSD.

wapro gang

Przykład 2

Prezentacja pól schematu XSD.

wapro gang

Uruchamianie e-Formularza

Ze względu na specyfikę wynikającą z dostarczanej przez moduł funkcjonalności, proces uruchamiania e-Formularza różni się od uruchamiania standardowych okien i modułów w systemach Asseco Wapro. Okno e-Formularza budowane jest dynamicznie podczas uruchamiania, w przeciwieństwie do innych obiektów, które są zdefiniowane na etapie projektowania i każdorazowo uruchamiane zgodnie z tą samą definicją.

Moduł e-Formularzy uruchamiany jest zawsze z programu źródłowego w kontekście wybranego rodzaju oraz wzoru formularza. W związku z tym każdorazowo musi dostosować się do aktualnej wersji wybranego schematu XSD, który jest wzorcem dla pliku XML, będącego ostatecznym wynikiem działania e-Formularza. Pliku, który najczęściej podpisany, zostanie wysłany do Ministerstwa Finansów.

W efekcie, każdorazowo podczas uruchamiania e-Formularza, program musi pobrać aktualną definicję, aby na jej podstawie dynamicznie zbudować e-Formularz, który zostanie wyświetlony w interfejsie.

Informacja

Podczas uruchamiania ładowana jest definicja głównego formularza, a definicje załączników ładowane są podczas ich dodawania do formularza.

Ze względu na to, że schematy XSD będące podstawą definicji e-Formularza bardzo różnią wielkością (rozmiarem), czasy ładowania tych definicji do e-Formularza będą różne. Mniejsze formularze, mające mniej załączników, będą budowane szybciej od rozbudowanych formularzy (wielostronicowych we wzorach PDF), mających wiele załączników, które dodatkowo mają swoje załączniki. Największymi pod względem rozmiaru schematami XSD są schematy elektronicznych sprawozdań finansowych dla dużych firm. Są one dodatkowo najbardziej złożone, w związku z tym czas ich tworzenia jest najdłuższy.

Informacja

Czas tworzenia e-formularza zależy również od parametrów narzędzia, na którym jest budowany.

Potrzebujesz pomocy w pracy z programem?

  • Szkolenia zdalne - sprawdź, czy w najbliższym terminie możesz zapisać się na szkolenie,
  • Webinaria - nie musisz wychodzić z domu, to my przyjdziemy do Ciebie i wskażemy rozwiązanie,
  • Usługi wsparcia - napisz, zadzwoń i zamów usługę,
  • Menedżer radzi - sprawdź, co radzą eksperci.

Dowiedz się więcej

  • Najczęstsze pytania i odpowiedzi - masz pytanie? Tutaj znajdziesz na nie odpowiedź,
  • Filmy instruktażowe - sprawdź, które zagadnienia objaśnili nasi eksperci na filmach,
  • Biuletyn HR - przeczytaj biuletyn i zapoznaj się z najnowszymi zagadnieniami płacowo-kadrowymi,
  • Blog - sprawdź, czy na blogu nie pojawił się nowy artykuł eksperta HR.