Przejdź do głównej zawartości

Jak skonfigurować parametry w kategorii Obliczenia urlopu?

Kategoria zawiera parametry niezbędne do prawidłowego wyliczenia wymiaru urlopu:

  • Urlopy ze „starego kodeksu” naliczać - parametr służący do wyliczenia urlopu niewykorzystanego do 31.12.2003 r., czyli przed wejściem zmian w KP z 1.01.2004 r. Jest to parametr tekstowy o dwóch wartościach :
    • proporcjonalnie do współcz.etatu,
    • w pełnej ilości dni.

Wartość pusta jest interpretowana jako w pełnej ilości dni. Wprowadzenie tego parametru wiąże się z niejednoznacznością interpretacji w kwestii naliczania godzin urlopu zaległego. Po wybraniu opcji w pełnej ilości dni system nalicza za każdy dzień zaległego urlopu pełen godzinowy wymiar (np. 8 godzin) bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony na pełen etat, czy tylko na jego część. Druga wartość parametru powoduje naliczanie godzin urlopu zaległego proporcjonalnie do współczynnika etatu.

  • Domyślny wymiar godzin pełnego etatu - parametr służący do prawidłowego wyliczenia godzin urlopu. Zgodnie z nowym KP wymiar urlopu należy przeliczać na godziny. Aby prawidłowo przeliczyć, musimy wiedzieć ilu godzinom odpowiada dzień roboczy dla konkretnego pracownika. Nie zawsze jest to średnio 8 godzin dziennie (np. grupy niepełnosprawnych, którym z mocy prawa przysługuje 7-godzinny dzień pracy na pełnym etacie, czy pracownicy służby zdrowia, których norma dla pełnego etatu wynosi 7 godz. 35 min.).
    Jest to parametr numeryczny podawany w postaci ułamka dziesiętnego. Część dziesiętna dotyczy minut i obliczamy ją jako ułamek: minuty/60. Przykład: 7 godz. 35 min. odpowiada wartość 7.59; 7 godz. 30 min. odpowiada wartość 7.50 itd. Wartość pusta będzie interpretowana jako 8.
  • Czy informować o stanie urlopów ? - parametr umożliwia rezygnację z wyświetlania informacji dotyczącej stanu należnych i wykorzystanych urlopów podczas wprowadzania i modyfikacji nieobecności związanych z urlopami do Ewidencji Nieobecności. Pominięcie tej opcji znacznie przyspiesza wprowadzanie tego rodzaju nieobecności.