Wzorce księgowania
Ideą wzorców księgowania jest stworzenie minimalnej liczby schematów księgowań i skojarzenie ich ze składnikami majątku, co odbywa się na ekranie składnika majątku, poprzez zakładkę Księgowanie i wybór odpowiedniego wzorca księgowania. Można sobie wyobrazić następujące wzorce księgowania:
- obsługa maszyn,
- obsługa środków transportu,
- obsługa wartości niematerialnych i prawnych,
- obsługa gruntów itd.
Każdy taki wzorzec księgowania jest powiązaniem operacji wykonywanych na środku trwałym z kontami Wn/Ma (charakterystycznymi dla pewnej grupy środków), na które to konta przenoszone są kwoty związane z poszczególnymi operacjami. Należy zauważyć, że po stronie Wn można zdefiniować procentowy przydział do kilku kont; w takim przypadku kwota związana z określoną operacją zostanie rozdzielona na różne konta po stronie Wn.
W momencie dodawania rejestru not księgowych za zadany miesiąc, operacje wykonane na poszczególnych składnikach majątku będą księgowane na kontach takich, z jakimi są one skojarzone na wzorcu księgowania odpowiadającemu danemu składnikowi majątku. I tak kwota amortyzacji bilansowej dla samochodu osobowego skojarzonego ze wzorcem obsługa środków transportu, w miesiącu, w którym ta amortyzacja jest naliczana, zostanie rozpisana na konta zdefiniowane na zakładce Amortyzacja bilansowa wzorca księgowania.
Dodatkowo można uwzględnić księgowanie tzw. równoległe (na inne konta), które obsługiwane jest dla poszczególnych operacji osobno. Powstają, więc dla nich osobne dekrety w ramach jednego rejestru not księgowych.
Istotnym zagadnieniem jest obsługa kont analitycznych składników majątku definiowanych na zakładce Księgowanie ekranu edycji składnika majątku. Jeżeli występuje potrzeba, aby takie konto analityczne zostało uwzględnione w dekrecie, wówczas dopisujemy do odpowiedniego konta syntetycznego znak # we wzorcu księgowania. W takim przypadku w momencie generowania dekretów znak ten zostanie automatycznie zamieniony na numer analityczny środka tak, że na ekranie rejestrów not księgowych, w odpowiednim dekrecie będzie widoczna oczekiwana postać konta.
Jeżeli chcemy dokonać eksportu do programu Wapro Fakir Finanse i księgowość, wówczas każdą operację na wzorcu księgowania należy skojarzyć z odpowiednimi kodami dokumentów i dziennikami. Kody dokumentów i dzienniki są widoczne wtedy, gdy w przypadku bazy wspólnej z FaKirem zdefiniujemy w nim roku obrotowy i wybierzemy go w systemie Wapro Best Środki trwałe; w przypadku baz rozłącznych po zaimportowaniu definicji z FaKira i wybraniu roku obrotowego. Bez zdefiniowania kodów dokumentów i dzienników import do programu Wapro Fakir Finanse i księgowość się nie powiedzie lub powiedzie się częściowo.