Przejdź do głównej zawartości

Jak eksportować dane do programu Wapro Fakir?

Proces eksportowania danych księgowych do systemu Wapro Fakir jest kluczowy dla zachowania ciągłości pracy i efektywnego zarządzania finansami. Kompleksowe informacje na temat przygotowania danych do eksportu, wykonanie samego procesu oraz weryfikacja poprawności przesłanych informacji są niezbędnymi elementami w procesie eksportu. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że ich dane są przenoszone prawidłowo, co jest niezbędne dla dokładności i aktualności informacji finansowych.

Funkcja eksportu dostępna jest na karcie Inne. Po kliknięciu opcji Eksport do programu Wapro Fakir, należy wypełnić dane w polach:

  • Data i czas transakcji - obowiązuje format wybrany w Panelu sterowania dla całego środowiska Windows (w Panelu sterowania),

  • Opis transakcji - program proponuje treść: Transakcja z dnia (tu aktualna data i godzina),

  • Rodzaj bazy - wskazanie czy baza jest rozłączna czy wspólna.

    Podpowiedź

    W przypadku rozłącznej bazy danych użytkownik powinien wykonać eksport definicji firmy, aby system Wapro Fakir wiedział jak skonfigurowany jest system magazynowy.

  • Wybrane dokumenty: Handlowe/ Magazynowe/ Finansowe/ RK/WB/ SAD - dokumenty przeznaczone do eksportu należy wybrać z rejestrów dokumentów,

  • Ustaw wskaźnik księgowania na dokumentach - opcja pozwala automatycznie oznaczyć dokumenty w systemie magazynowym jako zaksięgowane. Ma to odzwierciedlenie w możliwości modyfikacji dokumentów oraz może być kryterium dla uprawnień. Dokumenty zaksięgowane oznaczone są jasnobłękitnym kolorem w listach dokumentów,

  • Pomiń zaksięgowane dokumenty - po zaznaczeniu tej opcji, podczas tworzenia pliku transferowego, program będzie pomijał te dokumenty, które zaksięgowano przy użyciu funkcji Inne | Wymiana danych | Eksport do programu Wapro Kaper.

Po zdefiniowaniu odpowiednich opcji użytkownik powinien wybrać opcję Eksportuj dokumenty. Jeśli baza danych jest wspólna z programem Wapro Fakir, księgowanie odbywa się automatycznie. Jeśli bazy są rozłączne, pojawi się generator Magik 2, w którym można dokonać konfiguracji eksportu danych do pliku wraz z jego lokalizacją.

wapro mg

Użytkownik ma do dyspozycji opcje pozwalające określić lokalizację pliku oraz sekcje, które mają być eksportowane. W celu optymalizacji procesu eksportu danych można dokonać kompresji pliku lub wykorzystać bufor. Można także wskazać pomijanie zaksięgowanych dokumentów oraz ustawianie znacznika księgowania.

Jak wczytać dane z Wapro Mag w programie Wapro Fakir?

Import danych z programu Wapro Mag do programu Wapro Fakir przebiega w różny sposób, w zależności od tego, czy odbywa się on z programu Wapro Mag zainstalowanego na wspólnej bazie, czy też z zewnętrznego pliku transferu danych (bazy rozłączne).

W obu przypadkach, aby uruchomić procedurę importu, należy w menu głównym programu Wapro Fakir przejść do widoku Dokumenty | Import dokumentów. Na ekranie pojawi się wówczas okno, zawierające wykaz znajdujących się w buforze transakcji, tj. pakietów danych, z których każdy odpowiada jednej operacji importu.

W oknie tym możliwe jest:

  • przeglądanie danych z poszczególnych transakcji,
  • automatyczna kontrola ich poprawności,
  • pobieranie kolejnych transakcji z zewnętrznych plików transferowych,
  • księgowanie dokumentów z danej transakcji w księgach handlowych systemu Wapro Fakir.

Import danych z pliku zewnętrznego

Sposób ten wykorzystuje się, gdy Wapro Mag i Wapro Fakir zainstalowano na niezależnych (rozłącznych) bazach danych. Import danych z pliku zewnętrznego odbywa się w kilku etapach:

  1. Przeniesienie danych z plików zewnętrznych do bufora programu Wapro Fakir.

Operacja odbywa się przy pomocy przycisków nad drzewem filtrów (transakcji). Aby automatycznie pobrać dane do bufora, po kliknięciu przycisku + wystarczy wskazać nazwę pliku transferowego.

  1. Uzgodnienie kartoteki kontrahentów.

Operacja umożliwia wyeliminowanie przypadków powtarzania się kontrahentów oraz pozwala na uzgodnienie kontrahentów występujących w zewnętrznych systemach z kodami o innym numerze. Po wybraniu przycisku Kontrahenci wyświetla się lista kontrahentów importowanych w ramach transakcji — są to wszyscy kontrahenci związani są z importowanymi dokumentami. Przycisk Diagnostyka pozwala na automatyczne powiązanie tych kontrahentów z istniejącymi w systemie według nazwy i NIP–u. W przypadku gdy:

  • obie te wartości są zgodne z danymi kontrahenta systemu Wapro Fakir, importowane dokumenty zostają przypisane istniejącemu kontrahentowi,
  • ani nazwa, ani NIP nie pasują do żadnego kontrahenta istniejącego w systemie, zostaje on oznaczony jako nowy, aby podczas księgowania dokumentów mógł zostać dodany do kartoteki,
  • kontrahenci, dla których jedna wartość: tylko nazwa, albo tylko NIP są zgodne, zostają zapisani do tzw. listy podejrzanych. Użytkownik ręcznie decyduje, które z importowanych pozycji odpowiada już istniejącym, a które z nich są nowe.
  1. Diagnostyka dokumentów.

Pozwala na sprawdzenie poprawności importowanych dokumentów przed dokonaniem operacji księgowania.

  1. Przeniesienie danych z bufora do systemu Wapro Fakir.

Następuje po wybraniu polecenia Importuj. W wyniku tej operacji zostają (w miarę konieczności) zaimportowani kontrahenci i dokumenty oraz tworzone są odpowiednie dekrety, rozrachunki i wpisy w ewidencji VAT.

Import danych za pośrednictwem wspólnej bazy danych

W przypadku importu danych z tej samej bazy nie jest konieczne wykonywanie dwóch pierwszych punktów z listy operacji opisanych w powyższym przypadku. Dane zostają zapisane bezpośrednio w buforze przez program Wapro Mag, a kartoteka kontrahentów jest współdzielona przez oba systemy, co eliminuje konieczność uzgadniania danych w tym zakresie. Aby wykonać import dokumentów, należy przejść do widoku Dokumenty | Import | Import dokumentów. Za pomocą ikony w prawym górnym rogu lewego panelu można rozpocząć procedurę importu.