Polecenia zakładki "Przetwarzanie"
Polecenie "Pobieranie danych JPK"
Kreator umożliwia import danych z:
- baz danych MS SQL programów - warianty Biznes oraz Biuro:
- WAPRO Fakir Finanse i księgowość - dane: JPK_KR, JPK_VAT, JPK_WB;
- WAPRO Kaper Księga podatkowa - dane: JPK_PKPiR, JPK_EWP, JPK_VAT;
- WAPRO Mag Sprzedaż i magazyn - dane JPK_FA, JPK_MAG, JPK_VAT (uproszczony);
- bazy danych programu WAPRO Fakturka Fakturowanie (dane:JPK_FA, JPK_VAT) - warianty Biznes oraz Biuro;
- aktualnej wersji plików:
- JPK_FA, JPK_VAT - warianty Biznes oraz Biuro;
- skompresowanego pliku ZIP przygotowanego przez WAPRO Fakturka Fakturowanie zawierającego dane JPK_FA, JPK_VAT - warianty Biznes oraz Biuro;
- pliku w formacie CSV przygotowanego przez WAPRO Fakturka Fakturowanie zawierającego dane JPK_FA, JPK_VAT - wariant Biuro;
do bazy danych programu WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny.
Bazy danych muszą znajdować się na tym samym MS SQL Serwerze, w związku z tym prosimy przed uruchomieniem kreatora uruchomić na MS SQL Serwerze bazę danych, z której dane mają być importowane.
Aby dane mogły być importowane, operator WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny musi mieć prawo dostępu do danych w tej bazie danych. Opisy dotyczące globalnego uprawnienia użytkownika do pobierania danych z bazy danych programu do bazy danych WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny znajdują się odpowiednio:
- Nadawanie uprawnień użytkownikowi w WAPRO Mag
- Nadawanie uprawnień użytkownikowi w WAPRO Fakir
- Nadawanie uprawnień użytkownikowi w WAPRO Kaper
Kreator importu uruchamiany jest z głównego menu programu: 'Zakładka: Przetwarzanie | Sekcja: Import | Polecenie: Pobieranie danych JPK'. Obsługa procesu pobierania danych z baz danych nieco różni się od pobierania danych z plików JPK. Poniżej omówione zostanie pobieranie danych z obu źródeł danych. Rozpoczniemy od pobierania danych ze źródłowych baz danych.
Pobieranie danych z źródłowych baz danych
Krok 1. Informacje wstępne
Na pierwszym ekranie kreatora wyświetlane są podstawowe informacje na temat przygotowania programów do pobierania danych. Na tym etapie można anulować działanie kreatora przyciskając przycisk Anuluj.
Aby przejść do kolejnego kroku kreatora należy przyciskając przycisk Następny.
Krok 2. Wybór źródła danych
W przypadku pobierania danych z baz danych MS SQL programów WAPRO ERP, w bazie mogą znajdować się dane jednego lub wielu programów Asseco WAPRO, dlatego na kolejnej formatce kreatora (przykład poniżej) wyświetlone są bazy danych wraz z nazwami programów, których struktury znajdują się w bazie. Nazwa bazy wyświetlona jest na liście tyle razy ile rodzajów struktur programów, z których dane mogą być importowane do WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny znajduje się w danej bazie.
Jeżeli zalogowany operator tzn. jego login i hasło nie mają globalnych uprawnień dostępu do danych z wybranej bazy danych, koniecznie należy zaznaczyć opcję Zastosuj inną nazwę użytkownika i hasło, niż użyte podczas logowania do WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny a następnie w polach Nazwa użytkownika oraz Hasło należy wpisać dane do logowania, które mają takie uprawnienia.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, wygodnie jest przed przystąpieniem do importu danych zdefiniować we wszystkich bazach danych takich użytkowników, o tej samej nazwie użytkownika i haśle i utworzyć takiego użytkownika w programie WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny. Po wykonaniu tych operacji, każdorazowo po zalogowaniu do $$WAPRO$$ program automatycznie uwierzytelni użytkownika i nie będzie wymagał dodatkowego logowania.
W przypadku pobierania danych z bazy danych programu WAPRO Fakturka Fakturowanie (od wersji 8.30.2) należy na oknie zaznaczyć opcję Import z pliku a następnie przycisnąć ikonę znajdującą się po prawej stronie pola lokalizacji bazy danych. Na ekranie pojawi się okno eksploratora umożliwiające wskazanie właściwej bazy danych. Najpierw należy na oknie wybrać rodzaj pliku, który ma zostać zaimportowany, w tym przypadku jak widać poniżej należy wybrać bazę danych Microsoft Access a następnie wybrać plik bazy, z której mają być pobrane dane. Na przykład:
A następnie przycisnąć przycisk Następny -> aby przejść do kolejnego kroku.
Pobieranie danych z pliku csv lub xml lub skompresowanego pliku csv w archiwum ZIP nie różni się niczym od pobierania danych z bazy WAPRO Fakturka Fakturowanie, która jest po prostu plikiem o rozszerzeniu mdb. Należy wykonać dokładnie te same czynności. Na oknie Pobieranie danych JPK należy zaznaczyć tę samą opcję o nazwie Import z pliku a następnie przycisnąć ikonę znajdującą się po prawej stronie pola lokalizacji bazy danych. Na ekranie pojawi się okno eksploratora umożliwiające wskazanie właściwego pliku.
Jak widać powyżej, możliwe jest wybranie zarówno pliku csv, xml jak i skompresowanego pliku csv w archiwum zip. Po wybraniu źródła danych i ewentualnie podaniu danych do logowania, aby przejść do kolejnego kroku należy przycisnąć przycisk Następny.
Krok 3. Wybór firmy
Kolejnym krokiem jest wybór firmy, z której dane mają zostać importowane. Jeżeli w wybranej bazie znajduje się kilka firm, na formatce kreatora pojawi się lista dostępnych firm.
Po wybraniu firmy z listy, aby przejść do kolejnego kroku należy przycisnąć przycisk Następny.
Krok 4. Wstawianie danych o pozycji dziennika oraz zakresie importowanych danych
W czwartym kroku na zakładce Książka kontroli należy wprowadzić dane identyfikujące kontrolę, to jest Numer kontroli oraz okres za jaki przeprowadzana jest kontrola w polach Data OD oraz Data DO. Dane opisowe związane z kontrolą można dodać na zakładce Opis. Przykład poniżej:
W tym kroku należy zdefiniować również rodzaje danych oraz okresy za jakie mają zostać pobrane, w ramach kontroli. W tym celu, w sekcji Pozycje należy przycisnąć przycisk Dodaj. Na liście dodana zostanie nowa pozycja, podobnie do zaznaczonego czerwonym prostokątem wiersza na powyższym przykładzie. Dane pozycji należy wstawiać i zmieniać bezpośrednio w wierszu listy. Po ustawieniu kursora w odpowiedniej kolumnie lista dostosuje sposób edycji do rodzaju danych przechowywanych w niej. W polach dat, datę można wstawić ręcznie z klawiatury lub z wyświetlonego kalendarzyka. W polach, w których należy wybrać jakąś wartość z listy, na ekranie pojawi się formatka z dostępnymi wartościami.
W przypadku gdyby lista wyboru składała się z wielu pozycji, można skorzystać z pola wyszukiwania. Jak widać na powyższym przykładzie, z listy wybrane będą pozycje zawierające wpisywaną w pole wyszukiwania frazę.
W trakcie definiowania pozycji dla raportowania:
- obrotu magazynowego - wymagane jest wskazanie w kryteriach nazwy magazynu;
- wyciągu bankowego - wymagane jest wskazanie w kryteriach numeru rachunku bankowego;
Aby przejść do kolejnego kroku należy przycisnąć przycisk Następny. Przed operacją pobierania danych do plików:
- JPK_VAT z programów WAPRO Fakir Finanse i księgowość i WAPRO Kaper Księga podatkowa oraz WAPRO Fakturka Fakturowanie
- JPK_FA z programu WAPRO Fakir Finanse i księgowość wariant Budżet oraz WAPRO Fakturka Fakturowanie
program przeprowadzi wstępną weryfikację danych, to znaczy sprawdzi w danych programów źródłowych czy zawierają wymagany komplet danych do przygotowania plików JPK. W przypadku wykrycia braków lub błędów tworzy ich listę i przerywa pracę kreatora wyświetlając ich listę.
Proces wstępnej weryfikacji tworzy listę błędów oraz ostrzeżeń. Jeżeli na liście pojawią się błędy, proces importu należy przerwać i poprawić dane w programie źródłowym. Natomiast jeżeli pojawią się tylko ostrzeżenia, decyzja o przerwaniu pracy kreatora należy do użytkownika. Na przykład puste pola numeru identyfikacji podatkowej, adresów kontrahentów oznaczane są jako ostrzeżenia. W przypadku pojawienia się wyłącznie ostrzeżeń proces importu może być kontynuowany. Listę znalezionych braków należy dokładnie sprawdzić i w uzasadnionych przypadkach można kontynuować pobieranie danych przyciskając ponownie przycisk Następny. W przypadku pobierania danych d innych plików, program nie weryfikuje wstępnie danych.
Krok 5. Pobieranie danych
W kroku 5 kreator pobierze dane według zdefiniowanych wyżej pozycji:
Po zakończeniu wyświetli informację podsumowującą import danych a w kroku 6 zakończy pracę kreatora. Po zamknięciu okna kreatora w Książce kontroli dodana zostanie nowa kontrola.
W trakcie pobierania danych według schematu JPK_VAT, program WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny automatycznie wstępnie weryfikuje dane pod kątem zgodności ze schematem jak również może porównywać je z naliczoną w programie źródłowym deklaracją VAT-7.
Dane JPK_VAT. Wstępna weryfikacja danych
W przypadku pobierania plików podlegających wstępnej weryfikacji danych, jeżeli w danych wystąpiły puste, wymagane pola tekstowe a operator kontynuował pobieranie danych pomimo wyświetlonych ostrzeżeń, puste pola zostaną uzupełnione automatycznie słowem 'brak'. Spowoduje to, że tak przygotowane pliki przejdą pozytywnie końcową walidację online i będą mogły być wysłane. Jednak takie automatyczne wypełnianie pustych pól można wykorzystać tylko w uzasadnionych sytuacjach, na przykład do uzupełnienia numerów identyfikacji podatkowej kontrahentów będących osobami fizycznymi, lub kontrahentów nieposiadających takich numerów jak na przykład niektórzy kontrahenci zagraniczni. Listę ostrzeżeń należy bardzo dokładnie sprawdzić. Jeżeli lista zawiera wyłącznie dozwolone braki można kontynuować pracę kreatora i pobrać dane. W przeciwnym przypadku należy kategorycznie przerwać pracę kreatora i uzupełnić dane w programie źródłowym i ponowić import uzupełnionych danych. Jeżeli takie dane nie zostałyby poprawione w programie źródłowym, na serwer Ministerstwa Finansów mogłyby zostać wysłane niepełne dane.
Dla użytkowników wysyłających informację z programu WAPRO Kaper Księga podatkowa. Do poprawnej współpracy obu programów wymagana jest aktualna wersja obu programów, WAPRO Kaper Księga podatkowa co najmniej 8.21.0 oraz WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny co najmniej 8.21.2, z zainstalowanymi wszystkimi poprawkami online. Wprawdzie obecnie już wszystkie programy powinny zostać automatycznie zaktualizowane jednak w przypadku pojawienia się jakichkolwiek błędów w trakcie pracy kreatora importu, prosimy o zaktualizowanie poprawek online w obu programach.
Dane JPK_VAT. Porównanie z naliczoną deklaracją VAT
Jeżeli przed pobraniem danych według schematu JPK_VAT w programie źródłowym naliczona została deklaracja VAT-7 za ten sam okres rozliczeniowy, program ma możliwość w trakcie pobierania danych weryfikowania pobieranych danych JPK_VAT z deklaracją VAT-7. Program odpowiednio grupuje zapisy z rejestrów VAT, podsumowuje je i porównuje obliczone kwoty z kwotami w deklaracji.
Aby uruchomić operację porównywania należy w Parametrach użytkownika zaznaczyć opcję Weryfikuj dane JPK_VAT z deklaracją VAT-7. Profilu domyślnym zaznaczyć opcję Weryfikuj dane JPK_VAT z deklaracją VAT-7.
W sytuacji kiedy program wykryje taką rozbieżność, poinformuje o tym. Na przykład podczas pobierania danych JPK_VAT poleceniem Pobieranie danych JPK z głównego menu programu, kreator po pobraniu danych, w ostatnim etapie zweryfikuje zgodność danych z deklaracją o czym poinformuje na swoim ekranie, widok poniżej:
Po przejściu przyciskiem Następny do kolejnego ekranu, kreator wyświetli opis znalezionej niezgodności, widok poniżej.
Po zakończeniu pobierania danych można je dokładnie obejrzeć w Podglądzie danych, poniżej przykładowy widok podglądu pobranych danych dla podatku należnego:
Podgląd danych dla plików JPK_VAT prezentuje podsumowane dane w kolumnach:
- Rejestr - podsumowania pobranych danych
- Deklaracja - odpowiednia kwota w deklaracji VAT-7
W zaprezentowanym przykładzie widać, że to naliczona w programie źródłowym deklaracja VAT-7 ma błąd. W jednym polu usunięta została kwota należnego podatku VAT. W rzeczywistości źródła rozbieżności będą najprawdopodobniej innej natury, pobrane dane trzeba będzie usunąć z WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny, w kolejnym kroku usunąć rozbieżności w programie źródłowym i na koniec pobrać dane JPK_VAT ponownie do WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny.
Krok 6. Zakończenie pracy
W ostatnim kroku, po pobraniu danych kreator pobierania kończy pracę wyświetlając komunikat:
Pobieranie danych z plików JPK
Krok 1 - informacje wstępne
Pobieranie danych z plików JPK omówione zostanie na przykładzie importu danych z pliku JPK_FA.
Pobieranie danych z plików JPK_FA odbywa się przy wykorzystaniu tego samego kreatora, który służy do pobierania danych ze źródłowych baz danych. Po uruchomieniu z głównego menu programu:
- Zakładka: Start | Sekcja: Przetwarzanie etapami | Polecenie: Pobieranie danych JPK;
- Zakładka: Przetwarzanie | Sekcja: Import | Polecenie: Pobieranie danych JPK;
w pierwszym kroku na ekranie wyświetlone zostaną podstawowe informacje na temat pobierania danych oraz pracy kreatora.
Po zapoznaniu się z nimi można zaznaczyć na ekranie opcję Nie pokazuj więcej i przy kolejnym uruchomieniu ekran powitalny zostanie pominięty. Proces rozpocznie się od wyboru źródła danych.
Krok 2 - wybór źródła danych
Podczas pobierania danych z pliku JPK_FA,w drugim kroku kreatora należy wybrać opcję Import z pliku XML. Na ekranie pojawi się okno systemowe eksploratora, które umożliwi wskazanie zapisanego pliku JPK_FA, który ma być źródłem danych, tak jak to zaprezentowane zostało na przykładzie poniżej:
Po wskazaniu źródła i przyciśnięciu przycisku Następny >, kolejny krok to wybór firmy.
Krok 3 - Wybór firmy
W przypadku źródła danych jakim są pliki JPK, w których zawsze znajdują się dane jednej firmy, etap ten należy potraktować jako kontrolny. Wyświetlone dane pochodzą z pliku JPK_FA.
Jeżeli informacje są poprawne, po przyciśnięciu przycisku Następny >, w kolejnym kroku kreator wyświetli ekran z danymi wymaganymi do utworzenia nowej pozycji w dzienniku.
Krok 4 - wstawianie danych o pozycji dziennika oraz zakresie importowanych danych
Również ten etap, w przypadku importy danych z pliku JPK_FA należy uznać za kontrolny, ponieważ poza numerem pozycji w dzienniku, reszta danych pochodzi z importowanego pliku JPK. Program blokuje w tym przypadku możliwość zmiany tych danych. Zgodnie z zasadą obowiązującą w programie WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny, żadne dane nie są przez program zmieniane. Jeżeli coś jest nie w porządku, należy to zmienić w danych źródłowych, w tym przypadku w danych programu, który utworzył plik JPK_FA, z którego dane są pobierane.
Jeżeli wszystko jest w porządku, po przyciśnięciu przycisku Następny >, w kolejnym kroku kreator przejdzie do pobierania pozostałych danych, to znaczy rejestru faktur sprzedaży VAT znajdującego się w pliku.
Krok 5 - pobieranie danych
Podczas pobierania danych program przeprowadza weryfikację danych zapisanych w pliku JPK_FA oraz jego strukturę pod względem zgodności z wybranym wzorem schematu JPK_FA.
Jeżeli plik jest niezgodny z wymaganiami schematu JPK_FA, kreator w kolejnym kroku wyświetli listę błędów. Jeżeli natomiast wszystko jest w porządku po przyciśnięciu przycisku Następny >, w kolejnym kroku kreator zakończy pracę.
Krok 6 - zakończenie pracy
Zakończenie pracy kreatora polega na przyciśnięciu przycisku Zakończ na ostatnim ekranie kreatora.
Krok 7 - przeglądanie pobranych danych
Aby podejrzeć pobrane dane należy standardowo wskazać na liście programu nowo utworzoną pozycję dziennika i z głównego menu wybrać: 'Zakładka: Operacje | Sekcja: Dane | Polecenie: Podgląd danych'. Na ekranie wyświetlone zostanie okno Podgląd danych:
Jak widać, w oknie przeglądarki, zaimportowany plik można gruntownie przeanalizować.
Polecenie "Tworzenie XML"
Tworzenie XML polega na eksporcie zapisanych w bazie danych, tworzenia na ich podstawie pliku XML o wymaganej strukturze logicznej $$JPK$$ i zapisywania ich we wskazanej lokalizacji.
Przed uruchomieniem tworzenia XML należy wskazać na liście z prawej strony pozycję dziennika, której dane mają zostać zapisane w pliku XML.
Kreator importu uruchamiany jest z głównego menu programu:
- 'Zakładka: Start | Sekcja: Kreator | Polecenie: Kreator eksportu'
- 'Zakładka: Przetwarzanie | Sekcja: Import | Polecenie: Kreator eksportu'
Krok 1. Ekran powitalny
Po uruchomieniu kreatora na ekranie pojawi się formatka z ekranem powitalnym. Aby przejść do kolejnego kroku należy przycisnąć przycisk Następny.
Krok 2. Definiowanie lokalizacji tworzonych plików XML
W drugim kroku należy określić lokalizację, w której kreator ma zapisywać tworzone pliki XML
Jeżeli z programu WAPRO JPK Jednolity plik kontrolny będzie korzystać więcej użytkowników, należy wskazać wspólną, dostępną dla wszystkich lokalizację. Lokalizację plików można zdefiniować w parametrach użytkownika.
Aby zmienić zaproponowaną domyślnie lokalizację należy przycisnąć przycisk Wybór i wskazać ją na standardowym oknie systemowego eksploratora.
Aby przejść do kolejnego kroku należy przycisnąć przycisk Następny.
Krok 3. Eksport danych do plików XML
W trakcie eksportu tworzony plik zostanie automatycznie zwalidowany. Jeżeli operacja walidacji wykryje błędy, kreator eksportu wyświetli ich listę. Jeżeli dane nie mają błędów, po zakończeniu eksportu danych, na ekranie zostanie wyświetlona nazwa utworzonego pliku wraz z lokalizacją.
Aby przejść do kolejnego kroku należy przycisnąć przycisk Następny.
Krok 4. Zakończenie pracy kreatora
Aby zakończyć pracę kreatora eksportu należy przycisnąć przycisk Zakończ.
Polecenie "Waliduj"
Operacja walidacji polega na sprawdzeniu struktury zapisanych plików XML oraz danych zawartych w tych plikach. W przypadku korzystania z kreatora eksportu dane są już zwykle zwalidowane ponieważ operacja walidacji przeprowadzana jest automatycznie w trakcie działania kreatora. Status walidacji dla utworzonych plików XML widoczny jest po rozwinięciu wiersza pozycji kontroli. Poniżej przykładowa pozycja "zwinięta":
Wiersz pozycji dziennika można rozwijać dopiero po wyeksportowaniu danych z bazy danych do pliku XML i zapisaniu ich.
Po przyciśnięciu wskaźnikiem myszy małego znaku "+" po lewej stronie, wiersz rozwinie się. Przykład poniżej:
Po rozwinięciu wiersza, na ekranie pojawi się lista przygotowanych plików XML i dla każdego pliku widoczny jest wyżej wspomniany status walidacji. W naszym przykładzie widać, że plik oraz dane zostały zwalidowane prawidłowo. W takiej sytuacji nie jest potrzebne ponowne uruchomienie operacji walidacji. Uruchomienie operacji walidacji może być potrzebne w sytuacji, w której w polu statusu jest informacja o błędach. Błędy mogą być dwojakiego rodzaju:
- wynikać z niepoprawnych danych - błędy w danych muszą być poprawione w programie źródłowym a plik musi zostać ponownie przygotowany z ponownie zaimportowanych danych;
- operacja walidacji mogła zostać przerwana z przyczyn technicznych - w takim przypadku można uruchomić operację walidacji przyciskiem Waliduj. Jeżeli plik jest poprawny, w polu statusu pojawi się OK co oznacza, że taki plik można wysyłać.
Jeżeli jednak operacja walidacji jest wymagana, na liście pozycji kontroli w głównym oknie należy wybrać odpowiednią pozycję, wskazać plik, który ma zostać zwalidowany i przycisnąć przycisk Waliduj. Po zakończeniu operacji wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.
Polecenie "Pokaż wynik walidacji"
Polecenie Pokaż wynik walidacji jest dostępne po wskazaniu wiersza pliku pozycji książki kontroli.
Polecenie Pokaż wynik walidacji pozwala wyświetlić wynik walidacji, każdego zwalidowanego pliku XML. Po wybraniu / wskazaniu pliku i przyciśnięciu przycisku, w przypadku:
gdy plik jest poprawnie zwalidowany, na ekranie wyświetlony zostanie krótki komunikat:
gdy plik jest niepoprawny lub zawiera niekompletne dane na ekranie wyświetlona zostanie formatka z listą znalezionych błędów:
Polecenie "Wysyłanie XML"
Wysłać można wyłącznie pliki pozytywnie zwalidowane i przygotowane do wysyłki. Tzn. pliki XML, których:
- Status walidacji = OK
- Status przygotowania = przygotowany
Do wysłania plików wymagany jest podpis kwalifikowany. W trakcie operacji wysyłania pliku, program poprosi o podpisanie wysyłanego pliku.
Aby wysłać plik należy wybrać go / wskazać na liście plików pozycji książki kontroli. Po przyciśnięciu przycisku Wyślij:
program przygotowuje plik do wysyłki elektronicznej, zgodnie ze Specyfikacją interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego opublikowaną przez Ministerstwo Finansów, a następnie
na ekranie wyświetlona zostanie formatka informująca o trwającej operacji, w trakcie wysyłki użytkownik zostanie poproszony o podpisanie pliku a na zakończenie pojawi się komunikat:
Po wysłaniu pliku, w wierszu pliku na liście zmieniony zostanie status wysyłania na wysłany oraz uzupełniona zostanie data i czas wysłania, na przykład:
Polecenie "Odbieranie UPO"
- Odebrać UPO można wyłącznie dla wysłanych plików XML. Tzn. pliki XML, których:
- Status walidacji = OK
- Status przygotowania = przygotowany
- Status wysyłania = wysłany
Po wysłaniu pliku należy odebrać i zapisać ich Urzędowe Potwierdzenie Odbioru $$UPO$$. Po wskazaniu pliku, dla którego chcemy odebrać $$UPO$$ i przyciśnięciu przycisku Odbieranie UPO, po zakończeniu połączenia i odebraniu komunikatu, na ekranie wyświetli się formatka informująca o przeprowadzonej transakcji. Najczęściej, zaraz po wysyłce na ekranie wyświetlony zostanie poniższy komunikat:
Zgodnie z treścią komunikatu 1 oczekujące UPO zmieniony zostanie w programie status UPO oraz Komunikat UPO:
Średni czas oczekiwania na $$UPO$$, zgodnie z informacją uzyskaną w Ministerstwie Finansów wynosi jedną do dwóch godzin. W momentach dużego obciążenia serwerów czas może wydłużyć się do kilku godzin. W momencie kiedy na serwerze Ministerstwa Finansów pojawi się $$UPO$$, po wciśnięciu przycisku "Pobierz" na ekranie pojawi się analogiczna formatka do zaprezentowanej wyżej, przy czym komunikat poinformuje o pobraniu jednego $$UPO$$ i zmienią się statusy pliku:
Status UPO zmieni się z Oczekuje na Odebrane. Aby wyświetlić odebrane $$UPO$$ wystarczy przycisnąć w menu głównym programu przycisk Pokaż a aby wydrukować Drukuj.
Polecenie "Pokaż UPO"
Przycisk Pokaż staje się aktywny po wskazaniu / zaznaczeniu pozycji wysłanych plików XML, których Status UPO = Odebrany.
Po wybraniu / wskazaniu pozycji pliku XML i przyciśnięciu przycisku Pokaż, na ekranie wyświetlona zostanie formatka podobna do poniższej:
Polecenie "Drukuj UPO"
Przycisk Drukuj staje się aktywny po wskazaniu / zaznaczeniu pozycji wysłanych plików XML, których Status UPO = Odebrany.
Po wybraniu / wskazaniu pozycji pliku XML i przyciśnięciu przycisku Drukuj wydrukowana zostanie "papierowa" wersja odebranego dokumentu elektronicznego UPO. W wariantach BIURO, dokumenty UPO mogą być drukowane z programu seryjnie. Wystarczy zaznaczyć wiele pozycji z odebranym z serwera Ministerstwa Finansów UPO i przycisnąć przycisk Drukuj. Podobnie po wydrukowaniu na zakładce Wysyłanie seryjne, w kolumnie D pojawi ikonka drukarki symbolizująca wydruk UPO dla danej firmy, tak aby można było łatwo odfiltrować pozycje z listy, które nie były jeszcze wydrukowane i wydrukować je seryjnie.