Obsługa produkcji
W programie Wapro Anywhere zapewniono prostą obsługę operacji produkcyjnych. Proces ten składa się z następujących kroków:
- Tworzenie definicji produktu: określanie składników potrzebnych do produkcji lub demonażu.
- Rejestracji zleceń produkcyjnych: rejestrowanie zleceń produkcyjnych, które określają, jakie produkty mają być wytworzone lub zdemontowane. W przypadku demontażu, zlecenie oznacza odzyskanie składników z wcześniej wyprodukowanych pozycji.
- Realizacji zleceń produkcyjnych: faktyczna produkcja lub demontaż produktów zgodnie z zarejestrowanymi zleceniami. Wyprodukowane pozycje trafiają do magazynu i stają się dostępne do sprzedaży, tak jak standardowe towary.
Program umożliwia tworzenie wielu wariantów jednego produktu. Dzięki temu można generować różne zlecenia produkcyjne z różnymi kombinacjami składników bez konieczności powielania informacji w kartotece towarów.
Produkty i surowce
W celu obsługi produkcji w kartotece asortymentów w programie Wapro Anywhere wprowadzono nowy typ towarów - produkty. Posiadają one większość atrybutów typowych towarów, jednak wyróżniają się następującymi cechami:
- składają się z surowców, którymi mogą być: materiały, towary, usługi bądź inne produkty;
- każdemu z produktów można przypisać jego skład, tj. specyfikację ilościowo-wartościową surowców;
- w przypadku produktów, usługą jest zazwyczaj montaż, który wykonuje producent;
- w jednym produkcie może występować wiele definicji.
Cena zakupu produktu jest sumą cen zakupu jego składników, uwzględniając specyfikację ilościową. Na podstawie tak skalkulowanej ceny zakupu można wyliczyć cenę sprzedaży, np. korzystając z marży.
W programie Wapro Anywhere proces przyjęcia produktu na stan magazynowy nie jest wynikiem dostawy, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych towarów (które są zazwyczaj rejestrowane za pomocą dokumentu PZ - Przyjęcie Zewnętrzne). Przyjęcie produktu na stan magazynowy zależy od realizacji zleceń produkcyjnych. Gdy produkt zostaje wytworzony lub zdemontowany, automatycznie trafia na stan magazynowy..
Sprzedaż produktów w linii Wapro Anywhere odbywa się w standardowy sposób, czyli na podstawie dokumentu WZ (Wydanie Zewnętrzne) i powiązanego z nim dokumentu handlowego (faktura, rachunek). Użytkownik ma również możliwość przyjęcia takiego produktu na stan magazynowy poprzez zakupy u dostawcy.
W kontekście produktów i surowców warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Magazyn surowców i produktów: surowce i produkty mogą być przechowywane w jednym magazynie, jednak istnieje możliwość wyodrębnienia magazynu surowców. Istnieje również opcja łączenia składników z różnych magazynów.
- Nazwa produktu - program korzysta z tej samej listy asortymentowej dla nazw surowców i produktów. Aby je rozróżnić, można zastosować konwencję dotyczącą wielkości liter. Na przykład, nazwy surowców można zapisywać małymi literami, a nazwy produktów dużymi literami. Innym sposobem jest dodanie jednego, dowolnie wybranego znaku przed nazwami produktów (lub surowców). W przypadku alfabetycznego sortowania listy asortymentowej, nazwy te zostaną zgrupowane na początku listy.
- Filtrowanie pozycji asortymentowych - przy sprzedaży dotyczącej wyłącznie gotowych produktów, można włączyć opcję filtrowania pozycji asortymentowych w magazynie sprzedaży (klawisz
F8
). Spowoduje to wyświetlanie tylko produktów w kartotece, a surowce nie będą widoczne na listach towarowych. W takim przypadku nie ma potrzeby różnicowania nazw surowców i produktów (jak opisano wcześniej).
Definiowanie produktu
Definiowanie produktu odbywa się w kartotece asortymentów. Obsługę tej kartoteki opisano w rozdziale Funkcje menu Kartoteki | Kartoteka asortymentów
. Poniższy opis skupia się na polach i operacjach dotyczących produktów.
Aby zadeklarować, że dany towar jest produktem, należy:
- Utworzyć nową pozycję w kartotece asortymentów i wybrać odpowiednią opcję w polu Rodzaj artykułu, w zakładce Informacje podstawowe.
- Następnie w zakładce Definicje zostanie aktywowany klawisz ekranowy
Definicja wariantów produktu
(Ctrl+D
). Kliknięcie tego klawisza otworzy okno umożliwiające tworzenie specyfikacji ilościowej składników potrzebnych do wytworzenia produktu. - Podczas tworzenia nowego wariantu należy podać ilość produktu, dla której tworzona jest specyfikacja, zazwyczaj jest to jedna jednostka (np. 1 sztuka, 1 kilogram).
Specyfikację tworzy się przy użyciu opcji "Składniki", które działają analogicznie do wystawiania dokumentów magazynowych. Składniki specyfikacji definiowane są za pomocą poniższych pól:
- Nazwa składnika - dostępne skróty klawiszowe i ich funkcje:
Insert
- dodawanie nowej pozycji,F2
- poprawianie pozycji,Delete
- kasowanie pozycji,F9
- zmiana magazynu surowcowego. Za pomocą tej funkcji można zdefiniwać produkt składający się z surowców pochodzących z różnych magazynów. Składnikami mogą być również zdefiniowane wcześniej produkty.
- Ilość i jednostka miary - po wskazaniu składnika konieczne jest podanie ilości potrzebnej do wyprodukowania jednostki produktu. Z kolei jednostka miary pobierana jest z kartoteki asortymentów.
Po zamknięciu okna specyfikacji produktu (klawisz Esc
) program pyta, czy na podstawie specyfikacji ma być wyliczona cena zakupu produktu. Jeśli użytkownik zgodzi się na automatyczne kalkulowanie ceny, cena zakupu produktu zostanie obliczona jako suma cen zakupu jego składników, uwzględniając ich ilość. Użytkownik ma również możliwość zrezygnowania z automatycznego kalkulowania ceny i wprowadzenia własnej wartości.
Istnieje możliwość wydruku specyfikacji materiałowej dla zdefiniowanego i zapisanego w systemie produktu. Funkcję można uruchomić za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+D
na ekranie definicji produktu w kartotece asortymentowej.
Zlecenia produkcyjne
W programie Wapro Anywhere proces wprowadzania produktów do stanu magazynowego odbywa się poprzez składanie i realizację zleceń produkcyjnych. Stan magazynowy produktu jest inicjalnie równy zero, podobnie jak w przypadku zwykłych towarów. Aby dodać produkt do magazynu, należy utworzyć odpowiednie zlecenie produkcyjne i je zrealizować.
W systemie zdefiniowano dwa rodzaje zleceń produkcyjnych dla produktów:
- Zlecenie montażu (ZLM) - realizacja zlecenia spowoduje utworzenie produktów z jednoczesnym zdjęciem ze stanu odpowiadającej im ilości składników. W wyniku zlecenia montażu powstają następujące dokumenty magazynowe:
- RW (Rozchód Wewnętrzny) dla surowców pobieranych ze składu surowców (może to być również magazyn aktualny).
- PW (Przychód Wewnętrzny) dla utworzonych produktów, które trafiają do magazynu aktualnego.
- Zlecenie demontażu, ZLD - realizacja tego zlecenia powoduje rozłożenie produktów na surowce. W wyniku zlecenia generowane są następujące dokumenty magazynowe:
- RW (Rozchód Wewnętrzny) dla produktów z magazynu aktualnego*.
- PW (PrzychódWewnętrzny) dla surowców powstałych w magazynie surowców (może być nim magazyn aktualny).
W programie Wapro Anywhere pojęcie montażu i demontażu ma jedynie znaczenie formalne. Oznacza to, że nie jest ograniczone tylko do procesów składania i rozmontowywania produktów, takich jak drukarka, ale może być stosowane w różnych kontekstach, na przykład przy produkcji bułek cynamonowych. Przez ich demontaż otrzymamy składniki, takie jak mąkę, cukier, cynamon itp.
W programie Wapro Anywhere zlecenia produkcyjne mogą obejmować wiele produktów, a ich realizacja może być częściowa, co oznacza, że dotyczy tylko wybranych pozycji w zleceniu. Zlecenia mogą mieć różne statusy, które informują o ich postępie:
- Do realizacji - oznacza, że nie wszystkie pozycje w zleceniu zostały jeszcze zrealizowane. W tym statusie można dokonywać korekt niezrealizowanych pozycji.
- Zrealizowany - oznacza, że wszystkie pozycje w zleceniu zostały w pełni zrealizowane. Zlecenie w tym statusie jest tylko do przeglądania i nie można go modyfikować.
- Do realizacji lub w toku (dotyczy montażu) - oznacza, że zlecenie montażu jest w trakcie realizacji lub część jego pozycji nie została jeszcze rozpoczęta.
- W toku (dotyczy demontażu) oznacza, że zlecenie demontażu jest w trakcie realizacji.
Podsumowując, w programie można:
- przeglądać i modyfikować utworzone zlecenia (również je kasować),
- zapisać zlecenie na dysku bez jego realizacji,
- zrealizować zlecenie w całości lub częściowo.
Rejestracja zleceń produkcyjnych
Rejestracja zleceń produkcyjnych odbywa się za pomocą funkcji Magazyn | Zlecenia produkcyjne
dostępna w menu głównym. dostępnej w menu głównym programu Wapro Anywhere. Po wybraniu tej opcji, użytkownik ma dostęp do listy zapisanych zleceń produkcyjnych. Początkowo lista jest pusta.
Aby zarejestrować nowe zlecenie, należy nacisnąć klawisz Insert
i wprowadzić następujące informacje:
- Rodzaj zlecenia - wybór czy zlecenie dotyczy montażu (sygnatury ZLM), czy demontażu (sygnatura ZLD).
- Numer zlecenia - w zależności od ustawień w programie, numery zleceń mogą być generowane automatycznie lub wprowadzane ręcznie.
- Data - program domyślnie proponuje datę bieżącą, lecz użytkownik może zmienić ją na wcześniejszą.
- Kontrahent - umożliwia powiązanie zlecenia z konkretnym kontrahentem.
- Do zamówienia - pozwala wskazać zamówienie, do którego realizowane jest zlecenie.
- Data od/godzina od - określa czas rozpoczęcia produkcji.
- Data do/godzina do - określa czas zakończenia produkcji.
- Kod kreskowy - jeśli w konfiguracji firmy włączone jest generowanie kodów dla dokumentów produkcyjnych, program wygeneruje unikalny kod identyfikujący zlecenie. Kod ten można również wydrukować na zleceniu, co ułatwia jego odnalezienie w systemie.
- Pracownik - pozwala wybrać pracownika, który jest odpowiedzialny za zlecenie. Nazwisko pracownika wybiera się z kartoteki pracowników, która jest wspólna dla wszystkich aplikacji Wapro ERP. Jeżeli nazwiska pracowników są powiązane z konkretnymi użytkownikami systemu Wapro, program automatycznie wypełni to pole na podstawie aktualnie zalogowanego użytkownika.
- Uwagi - umożliwia wpisanie dodatkowych informacji dotyczących zlecenia.
- Pozycje zlecenia - tworzenie specyfikacji produktu odbywa się poprzez wybór produktów z listy zdefiniowanych w programie.
- Z dostawy - opcja ta umożliwia wybór, z jakich dostaw powinny być pobierane składniki do produkcji, jeśli algorytm różni się od standardowego FIFO/LIFO.
Program umożliwia zmianę ilości towaru po wybraniu go z dostawy, co może prowadzić do przeliczenia pierwotnie wskazanej ilości do produkcji. Na przykład, jeśli pierwotnie wskazaliśmy, że wyprodukujemy 200 litrów lodów, ale po wybraniu partii mleka okazuje się, że zgodnie z wybranym wariantem finalnie do produkcji wejdzie 240 litrów, system poinformuje o tym użytkownika i zapyta, czy zaktualizować ilość do produkcji.
W programie dostępne są również przydatne skróty klawiszowe:
F2
- pozwala na modyfikację treści i poprawienia błędów przed realizacją zlecenia produkcyjnego.Delete
- usunięcie zlecenia z listy.Shift+F2
- podejrzenie treści zlecenia.Ctrl+D
- umożliwia wydruk:- wskazanego na liście zlecenia produkcyjnego;
- raportu analizy zleceń produkcyjnych montażu. Raport dotyczy tylko pozycji niezrealizowanych, zawiera specyfikację wszystkich potrzebnych surowców i wykazuje wykryte braki komponentów.
W programie Wapro Anywhere dostępne są wbudowane zestawienia, które usprawniają planowanie produkcji i zarządzanie nią. Dzieki nim możliwe jest analizowanie:
- zapotrzebowania na składniki,
- aktualnych możliwości produkcyjnych z wykorzystaniem surowców bazowych lub zamienników.
Jeśli użytkownik nie ma zastrzeżeń do treści zlecenia, naciśnięcie klawisza F10
przy wyświetlonej specyfikacji zlecenia produkcyjnego spowoduje zapisanie go na dysku w celu późniejszej realizacji.
Natomiast aby zrealizować zlecenie od razu po jego zatwierdzeniu, należyzaznaczyć opcję Zatwierdź z realizacją, naciskając klawisz Ctrl+R
.
Dalsze instrukcje opisano w rozdziale Realizacja zleceń produkcyjnych
.
Jeśli proces produkcji jest długotrwały i nie generuje przyjęcia produktu natychmiast po zatwierdzeniu dokumentu zlecenia, możliwe jest dokonanie realizacji zlecenia w ratach. Służy do tego opcja Pobierz składniki (generuj tylko RW)
.
Przeglądanie i korekta zleceń produkcyjnych
Aby przeglądać zapisane w systemie zlecenia produkcyjnei modyfikować pozycje niezrealizowane można skorzystać z funkcji w menu głównym Magazyn | Zlecenia produkcyjne w menu głównym
. Po jej wybraniu wyświetlana jest lista zarejestrowanych zleceń, zdefiniowana za pomocą informacji podawanych przy rejestracji:
- Numer i data wystawienia - numer i data utworzenia zlecenia.
- Rodzaj - rodzaj zlecenia, czyli czy dotyczy montażu czy demontażu.
- Nazwa magazynu surowcowego - nazwa magazynu, w którym znajdują się surowce potrzebne do realizacji zlecenia.
- Uwagi - dodatkowe komentarze i informacje dotyczące zlecenia.
Korekta dotyczy wyłącznie niezrealizowanych pozycji w zleceniach roboczych. Pozostałe pozycje oraz zlecenia zatwierdzone (zrealizowane całkowicie) mogą być jedynie przeglądane.
Przydatne skróty klawiszowe:
F2
- pozwala na modyfikację treści i poprawienia błędów przed realizacją zlecenia.Delete
- usunięcie zlecenia z listy.Shift+F2
- podejrzenie treści zlecenia.Ctrl+D
- umożliwia wydruk:- wskazanego na liście zlecenia produkcyjnego;
- raportu analizy zleceń produkcyjnych montażu. Raport dotyczy tylko pozycji niezrealizowanych, zawiera specyfikację wszystkich potrzebnych surowców i wykazuje wykryte braki komponentów.
Eksport zleceń produkcyjnych do Excela
Funkcja Eksport do Excela w Wapro Anywhere dostępna jest nad listą dokumentów. Po uruchomieniu funkcji w trybie podglądu konkretnego zlecenia, możliwe jest wyeksportowanie jego specyfikacji do pliku Excela.
Realizacja zleceń produkcyjnych
Aby rozpocząć realizację zleceń produkcyjnych, należy skorzystać z dostępnej w menu głównym funkcji Magazyn | Zlecenia produkcyjne
, która została wcześniej wykorzystana do rejestracji zleceń.
Po wyświetleniu listy zleceń produkcyjnych, należy wybrać odpowiednią pozycję i przejść do trybu edycji, używając klawisza F2
. W tym trybie zostanie wyświetlona specyfikacja zlecenia, czyli lista produktów przeznaczonych do montażu lub demontażu. W kolumnie oznaczonej literą "S" - Status znajdują się informacje o stanie realizacji poszczególnych pozycji zlecenia:
- znacznik zielony - zlecenie zrealizowane;
- znacznik czerwony - niezrealizowane pozycje (status roboczy);
- znacznik żółty - zlecenie w trakcie realizacji.
Aby rozpocząć realizację, należy zaznaczyć tylko te pozycje z czerwonym znacznikiem na liście, ustawiając podświetlenie we właściwym wierszu tabeli i naciskając klawisz Spacji
. Ponowne użycie klawisza Spacja
usunie zaznaczenie.
Podsumowując, przed rozpoczęciem realizacji zlecenia w Wapro Anywhere należy:
- ustalić listę listy produktów przeznaczonych do montażu (demontażu),
- upewnić się, czy opcja
Zatwierdź
zaznaczona jest znacznikiem z realizacją i ewentualnie włączyć ją klawiszemCtrl+R
.
Po wykonaniu powyższych kroków, należy nacisnąć klawisz F10
, co spowoduje realizację zlecenia na wszystkie zaznaczone pozycje. W wyniku realizacji zlecenia zostaną wykonane następujące czynności:
- Utworzone zostaną dokumenty rozchodu RW i przychodu PW dla komponentów i produktów w odpowiednich magazynach (w zależności od rodzaju zlecenia - montażu lub demontażu).
- Status zaznaczonych pozycji zostanie zmieniony na zielony, co oznacza, że zlecenia zostały zrealizowane i nie można wprowadzać w nich zmian.
Jeśli w specyfikacji Produktu 1 jako składnika występuje Produkt 2, podczas realizacji zlecenia montażu Produktu 1 wymagane jest, aby odpowiednia ilość Produktu 2 była dostępna w magazynie surowcowym.
Jeśli użytkownik chce stworzyć kolejne zlecenie o takiej samej definicji jak już zrealizowane zlecenie, może skorzystać z opcji Powiel, dostępnej pod prawym przyciskiem myszy lub pod skrótem klawiszowym Ctrl+Ins
.
Podręczne menu kontekstowe
Podręczne menu kontekstowe Wapro Anywhere dostępne jest w rejestrze zleceń produkcyjnych Wapro Anywhere. Aby je uruchomić należy kliknąć prawym klawiszem myszy w dowolnym miejscu na obszarze listy dokumentów. Standardowy zestaw poleceń opisano w rozdziale Obsługa programu. Kartoteki i rejestry. Podręczne menu kontekstowe i Okno operacji dodatkowych
.
Parametry konfiguracyjne
W konfiguracji firmy, w sekcji Zlecenia produkcyjne, dostępnej w menu Admin | Konfiguracja firmy
znajdują się różne parametry umożliwiające automatyzację działania programu w zakresie zleceń produkcyjnych. Obejmują one:
- Automatyczne generowanie zleceń na podstawie dokumentów magazynowych rozchodu: opcja pozwala na automatyczne generowanie zleceń produkcyjnych, gdy program stwierdzi braki produktów na magazynie.
- Automatyczne generowanie zleceń na podstawie zamówień od odbiorców: Ta opcja umożliwia automatyczne generowanie zleceń produkcyjnych na podstawie zamówień otrzymanych od odbiorców. Program będzie tworzył zlecenia, które odpowiadają tym zamówieniom, ułatwiając proces produkcji zgodnie z zapotrzebowaniem klientów.