Klasyfikacja Środków Trwałych
- Kartoteka Klasyfikacja Środków Trwałych dostępna jest w programie z głównego menu:
Zakładka: Kartoteki | Sekcja: Kartoteki związane z majątkiem | Polecenie: Klasyfikacja Środków Trwałych
. - Kartoteka Klasyfikacji Środków Trwałych jest wspólna dla wszystkich firm zarejestrowanych w programie. Co oznacza, że we wszystkich firmach aktywna może być jedna KŚT.
Klasyfikacja środków trwałych jest kartoteką wymuszoną przez przepisy. Zawiera ona wszystkie pozycje aktualnie obowiązującej Klasyfikacji Środków Trwałych. Pozycje KŚT są niezbędne do wykonania standardowych zestawień programu, z pozycjami KŚT powiązane są stawki amortyzacyjne środków trwałych. Po zainstalowaniu systemu kartoteka jest już wypełniona KŚT. Aktualnie, od wersji 8.30.0 program obsługuje dwie klasyfikacje:
- KŚT 2010 - obowiązującą do końca 2017 roku, oraz
- KŚT 2016 - obowiązującą od 1 stycznia 2018 roku;
Wersje wcześniejsze niż 8.30.0 obsługują jedynie KŚT 2010.
Po wyświetleniu okna przeglądarki kartoteki Klasyfikacja Środków Trwałych i podświetleniu jednej z pozycji kartoteki spowoduje pojawienie się listy składników majątku sklasyfikowanych wg tej pozycji. W oknie wyświetlona zostanie aktualnie aktywna KŚT.
Aktywna KŚT to jest ta, która wyświetlana jest w oknie kartoteki Klasyfikacja Środków Trwałych, oraz której pozycje wyświetlane są w polu Klasyfikacja na oknie składnika Kartoteki Środków Trwałych. Program zapisuje historię KŚT składników majątkowych dlatego np. niezależnie od aktywowania KŚT 2016 na wydrukach i zestawieniach dla lat wcześniejszych niż 2018 wyświetlane będą pozycje KŚT 2010 a dla lat od 2018, KŚT 2016.
Przy wyświetlonej liście pozycji KŚT dostępne są następujące operacje:
Dodanie nowej pozycji, inicjowane klawiszem [Insert]. Dane nowej klasyfikacji wpisuje się do opisanej poniżej formatki ekranowej.
Poprawianie pozycji ewidencji, inicjowane klawiszem [F2]. Zmiany w pozycji ewidencji dokonuje się przy użyciu opisanej poniżej formatki ekranowej.
Kasowanie pozycji, inicjowane klawiszem [Delete]. Przy kasowaniu obowiązują pewne ograniczenia, w razie potrzeby program wygeneruje odpowiednie ostrzeżenie.
Wybranie pozycji, inicjowane klawiszem [Enter]. Funkcja działa w przypadku, gdy kartoteka jest wywołana z poziomu formatki, do której ma być wprowadzona klasyfikacja środków trwałych.
Konwersja KŚT 2010 -> 2016 - przycisk widoczny w przypadku kiedy w kartotekach środków trwałych programu znajdują się pozycje sklasyfikowane jeszcze wg KŚT 2010, to znaczy kiedy wymagane jest wykonanie konwersji we wszystkich zarejestrowanych firmach i zatwierdzenie konwersji KŚT 2010 na 2016. Przycisk uruchamia dedykowane okno do przeprowadzenia konwersji klasyfikacji KŚT 2010 na KŚT 2016. Po zatwierdzeniu konwersji przycisk Konwersja KŚT 2010 -> 2016 znika i pojawia się przycisk Stawki.
Stawki - przycisk Stawki widoczny jest kiedy aktywna jest KŚT 2016. Po przyciśnięciu przycisku pojawia się okienko do dodawania do pozycji KŚT 2016 stawek amortyzacyjnych. Wiele z nich ma przypisane stawki zgodnie z ustawami podatkowymi a niektóre niestety nie. Jeżeli taką pozycję KŚT trzeba będzie przypisać do nowego składnika majątkowego, trzeba będzie uzupełnić również stawkę amortyzacji.
PodpowiedźDo jednej pozycji KŚT 2016 może być przypisanych kilka stawek amortyzacyjnych.
Zamknięcie okna klasyfikacji środków trwałych - klawiszem [Esc].
Formatka danych
Poniżej zamieszczono listę pól w formatce pozycji tabeli Składników Środka Trwałego. Wszystkie wartości są wprowadzane przez użytkownika.
- Nr klasyfikacji. Numer klasyfikacji środków trwałych zgodnie z odpowiednimi przepisami.
- Nazwa. Jak wyżej
- Stawka. Stawka amortyzacyjna wynikająca z klasyfikacji. Stawka będzie użyta przy wypełnianiu formatki z danymi środka trwałego.
Konwersja KŚT 2010 -> KŚT 2016
Jeżeli w momencie aktualizacji programu do wersji 8.30.0, najprawdopodobniej w kartotece środków trwałych znajdują się pozycje sklasyfikowane wg KŚT 2010 i należy przeprowadzić ich konwersję klasyfikacji z KŚT 2010 do KŚT 2016. Jeżeli w programie zarejestrowanych jest wiele firm, konwersja musi być przeprowadzona w każdej firmie. Wszystkie środki trwałe muszą być sklasyfikowane wg KŚT 2016 przed jej zatwierdzeniem. Dopiero proces zatwierdzenia konwersji spowoduje aktywowanie KŚT 2016 w programie.
Większość pozycji KŚT 2010 może zostać automatycznie skonwertowane na KŚT 2016, dotyczy to wszystkich pozycji mających jednoznaczne powiązania. Niestety niektóre pozycje KŚT 2010 zostały w KŚT 2016 rozbudowane i odpowiada im więcej niż jedna pozycja klasyfikacyjna. W takich przypadkach, środkom trwałym nowe pozycje KŚT muszą być przypisane ręcznie.
Do przeprowadzenia konwersji służy dedykowane okno Klasyfikacja Środków Trwałych - konwersja. Aby je uruchomić, wystarczy na oknie Klasyfikacja Środków Trwałych przycisnąć opisany wyżej przycisk Konwersja KŚT 2010 -> 2016. Najpierw na ekranie wyświetlony zostanie komunikat z informacją na temat konwersji a po jego zamknięciu wyżej wymienione okno:
Okno umożliwia przeprowadzenie konwersji kolejno we wszystkich zarejestrowanych w bazie danych firmach. Aby przeprowadzić konwersję w kolejnej firmie, wystarczy zmienić w górnej części okna wybraną firmę.
Konwersja KŚT 2010 -> KŚT 2016 dotyczy oczywiście tylko tych pozycji, które są powiązane ze składnikami majątku zarejestrowanymi w Kartotece Środków Trwałych. Program automatycznie przypisze większość pozycji, po zaznaczeniu opcji wyświetlania przypisane automatycznie do KŚT 2016, będą one wyświetlone na lewej górnej liście kolorem czarnym.
Pozycje, które wymagają przypisania, na tej liście oznaczone są kolorem czerwonym. Na powyższym przykładzie widoczne są dwie takie pozycje o numerach '036' oraz '223'. Natomiast na prawej, górnej liście widoczne są 4 pozycje w KŚT 2016 odpowiadające pozycji '036' z KŚT 2010. Z kolei dolna, lewa lista prezentuje środki trwałe sklasyfikowane wg wybranego na górnej, liście numeru KŚT 2010 czyli w naszym przykładzie dwa środki sklasyfikowane jako KŚT 2010 = '036'.
Jeżeli środek trwały znajduje się na lewej, dolnej liście oznacza, że jego numer KŚT nie został jeszcze skonwertowany, jeżeli znajduje się na prawej, dolnej liście oznacza to, że numer został skonwertowany na KŚT 2016 a numer wskazany jest na prawej, górnej liście.
Aby przypisać środkowi trwałemu nowy numer KŚT należy zaznaczyć ten środek trwały na liście ŚT nieprzypisane do KŚT 2016 (lewa, dolna lista) a na liście Pozycje KŚT 2016 odpowiadające wybranej KŚT 2010 (prawa, górna lista) i przycisnąć przycisk prawej strzałki znajdujący się pomiędzy dolnymi listami lub użyć skrótu [Ctrl+P].
Środki trwałe można przypisywać grupowo do pozycji KŚT 2016, wystarczy zaznaczyć je na lewej, dolnej liście ŚT nieprzypisane do KŚT a następnie przycisnąć przycisk prawej strzałki znajdujący się pomiędzy dolnymi listami lub użyć skrótu [Ctrl+P].
Jeżeli drugi środek trwały podlega innej klasyfikacji w KŚT 2016, wystarczy na liście Pozycje KŚT 2016 odpowiadające wybranej KŚT 2010 (prawa, górna lista) wybrać nową klasyfikację a następnie przycisnąć przycisk prawej strzałki znajdujący się pomiędzy dolnymi listami lub użyć skrótu [Ctrl+P]. Na przykład:
Po skonwertowaniu wszystkich numerów KŚT 2010 na nowe KŚT 2016 wszystkie pozycje na liście Lista pozycji KŚT 2010 (lewa, górna lista) zmienią kolor na zielony. Na przykład:
Po skonwertowaniu wszystkich pozycji KŚT 2010 w jednej firmie programu należy zrobić to samo w pozostałych. W tym celu wystarczy kolejno zmieniać nazwy w polu wyboru firmy, w górnej części okna.
Po skonwertowaniu wszystkich pozycji KŚT, aby aktywować w programie KŚT 2016 należy zatwierdzić konwersję. W tym celu wystarczy przycisnąć przycisk Zatwierdź konwersję. Po zatwierdzeniu, w oknie Klasyfikacja Środków Trwałych pojawi się nowa klasyfikacja oraz w oknach składnika kartoteki Środki Trwałe, w polu Klasyfikacja pojawią się nowe numery klasyfikacyjne.
W jednych firmach taki proces konwersji może odbyć się całkowicie automatycznie a w innych będzie wymagać dłuższej pracy dlatego proces konwersji można wykonywać etapami, partiami przypisując nowe numery KŚT 2016. Okno konwersji można wielokrotnie otwierać i zamykać, wszystkie przypisania wykonane w między czasie zostaną zapisane. Na koniec zatwierdzić konwersję.
Program rejestruje zmiany KŚT dlatego istotne jest tylko aby konwersja została zatwierdzona przed wykonaniem pierwszych wydruków / zestawień w 2018 roku.
Historia KŚT
Program rejestruje historię zmian klasyfikacji KŚT środków trwałych. Dzieje się to zarówno w nowo uruchomionym programie, w którym aktywna jest już KŚT 2016 jak i w używanym od dłuższego czasu programie, w którym zatwierdzono konwersję KŚT 2010 na KŚT 2016 dla rejestrowanych środków trwałych z datą nabycia przed 1 stycznia 2018. Pomimo tego, że aktywna jest już KŚT 2016, na wydrukach zestawień za okresy wcześniejsze niż rok 2018 drukowana będzie klasyfikacja wg KŚT 2010.
Historia zmian KŚT dla każdego środka trwałego widoczna jest w oknie składnika majątku, po przyciśnięciu przycisku Historia KŚT. Na ekranie pojawi się małe okienko z historią, na przykład: