Czym jest CRM?
Moduł CRM (ang. Customer Relationship Management) dostępny w linii Wapro Anywhere i programie Wapro Mag, to prosty w obsłudze mechanizm, który umożliwia rejestrację zadań oraz zarządzanie relacjami z klientem.
Moduł CRM został zaprojektowany w celu realizacji podstawowych funkcji związanych z procesem zarządzania relacjami między firmą a klientem.
Jak tworzyć zadania CRM?
Aby zarejestrować/stworzyć nowe zadanie CRM w Wapro Anywhere, należy przejść do okna modułu CRM i skorzystać z przycisku Dodaj
umieszczonego w lewym dolnym rogu okna jednej z trzech zakładek:
- Lista zadań,
- Tablica zadań,
- Kalendarz.
W niektórych miejscach programu, przykładowo na oknie Dokumenty handlowe, można zaznaczyć konkretny dokument, a następnie z menu prawego przycisku myszy wybrać opcję Dodaj zadanie CRM
- system automatycznie wygeneruje nowe zadanie. Podczas jego tworzenia system uzupełni również sekcję Opis numerem dokumentu, z którego zadanie zostało utworzone oraz, jeśli kontrahent ma przypisany domyślny kontakt, zostanie on powiązany z zadaniem CRM.
Warte odnotowania funcje w oknie tworzenia zadania CRM:
- Powiązanie zadania z kontaktem - aby powiązać zadanie z kontaktem z kartoteki klientów w module CRM, w zakładce Kontakty należy wybrać prawy przycisk myszy i skorzystać z opcji
Przydziel kontakt
. - Przypisanie pracownika - aby przypisać do zadania CRM odpowiedniego pracownika odpowiedzialnego za wykonanie zadania, w zakładce Pracownicy należy kliknąć prawy przycisk myszy i skorzystać z opcji
Przydziel pracownika
. - Oflagowanie zadania - opcja pozwala na sprawną identyfikację zadania w kalendarzu lub innym widoku. Aby oflagować/oznaczyć konkretne zadanie w module CRM, należy wybrać kolor w formularzu dodawania zadania.
- Przypomnienie o zadaniu - aby włączyć mechanizm przypominania o zadaniu w module CRM, należy przejść do menu
Admin | Konfiguracja użytkownika | CRM
i zaznaczyć opcję "Tak" dla Uruchomiony mechanizm przypominania - system będzie przypominać o zadaniu użytkownikowi do niego przypisanemu.
Dodatkowo, moduł CRM oferuje szereg filtrów i opcji drukowania, które umożliwiają syntetyczne spojrzenie na cały terminarz zadań. Użytkownik może wywołać filtry, klikając lewym przyciskiem myszy lub korzystając z klawisza funkcyjnego F8
. Dzięki nim można łatwo ograniczyć widoczność zadań do określonych kryteriów i uzyskać potrzebne informacje.
Typy zadań CRM
Typy zadań CRM można zdefiniować korzystając z menu Kartoteki | Typy zadań CRM
.
Użytkownik ma możliwość określenia dodatkowych klasyfikatorów zadań, co ułatwia grupowanie zadań i filtrację ich w oknie modułu CRM. Na liście domyślnie widoczne są predefiniowane zadania systemowe, a ponadto użytkownik ma możliwość dodania własnych zadań.
Użytkownik może również wskazać wybrane przez siebie zadanie jako domyślne, dzięki czemu nie będzie musiał każdorazowo wybierać rodzaju zadania podczas tworzenia go w module CRM.
Podczas definiowania zadania użytkownik może określić, czy dane zadanie jest etapowe czy też nie. Zadania nieetapowe mogą być rozłożone w czasie.
Kalendarz zadań
Wyjątkowo przydatną funkcją mechanizmu CRM jest kalendarz, umożliwiający graficzne rozplanowanie harmonogramu dnia, tygodnia bądź innego wybranego zakresu czasu. Kalendarz pozwala na przegląd zadań z perspektywy zakresu daty, ułatwia planowanie działań w poszczególnych okresach i pozwala szybko podejrzeć działania, jakie będą podejmowane przez pracowników.
Aby wywołać kalendarz należy kliknąć lewym przyciskiem myszy lub wybrać kombinację klawiszy Ctrl+K
.
Tablica zadań Kanban
Tablica zadań Kanban w mechanizmie CRM jest narzędziem, które umożliwia prezentację działań użytkownika lub użytkowników w różnych układach i perspektywach. Poniżej opisano sposoby wykorzystywania tablicy Kanban.
- Grupowanie zadań według ich statusu - umożliwia łatwą weryfikację, kto aktualnie zajmuje się jakimi zadaniami oraz jakie są postępy w realizacji.
- Rola operacyjna - użytkownik może samodzielnie zainicjować nowe zadania. Dostępne są dwie opcje rozpoczęcia tego procesu:
- korzystając z przycisku
Nowe zlecenie
znajdującego się na dole wybranej kolumny statusu; - z poziomu boksów prezentujących, ile zadań znajduje się w danym statusie (inicjują one zadania określonego typu).
- korzystając z przycisku
- Przenoszenie zadań pomiędzy poszczególnymi statusami poprzez mechanizm przeciągnij i upuść - wystarczy przytrzymać zadanie lewym przyciskiem myszy, przesunąć je do innej kolumny i upuścić, aby zmienić status zadania
- Szybki podgląd szczegółów zadania bez konieczności otwierania okna edycji - po przytrzymaniu przez chwilę kursora myszy na zadaniu, pojawi się dodatkowe okienko prezentujące szczegóły zadania.
Dzięki tablicy zadań Kanban w mechanizmie CRM, można w łatwy sposób organizować, śledzić i zarządzać swoimi zadaniami, zapewniając przejrzysty widok postępów w realizacji i podnosząc efektywność pracy.