Jak korzystać z drzewa filtrów?
Drzewko filtrów można włączać i wyłączać w oknie przeglądarki, wciskając przycisk oznaczony ikoną: , znajdujący się w prawym górnym rogu okna.
Drzewka filtrów widoczne w oknach przeglądarek kartotek skojarzone są z zawartością danych wyświetlanych w oknie kartoteki. W każdej kartotece drzewka budowane są o typowe filtry charakterystyczne dla danej kartoteki.
Poza domyślnym drzewkiem filtra kartoteki, program umożliwia również definiowanie filtrów użytkownika. Przyciskając prawym klawiszem na dowolną gałąź drzewka filtrów, uruchomione zostanie menu kontekstowe, które pozwala tworzyć własne filtry na podstawie predefiniowanych filtrów składowych.
Po wybraniu filtra składowego, do drzewka zostanie dodana kolejna gałąź z domyślnie zdefiniowanymi podgałęziami. Po wybraniu jako filtra składowego na przykład opcji Stan rozliczenia, drzewko będzie wyglądać jak na poniższym przykładzie.
Tak zdefiniowane gałęzie drzewka filtrów można przemieszczać w obrębie drzewka, zmieniając ich kolejność. Wystarczy chwycić kursorem myszy główną gałąź predefiniowanego filtra i przemieścić ją w strukturze drzewka.
Gałęzie można przemieszczać:
- nie zmieniając hierarchii filtrów, zmieniając tylko ich kolejność;
- zagnieżdżając je w strukturze innych gałęzi.
Innym ciekawym rodzajem filtrów drzewka, są filtry dynamiczne, umożliwiające wpisywanie zakresów filtrowania. Poniżej przykład filtra dostępnego w kartotece dokumentów handlowych.
Po dodaniu do drzewka kolejno gałęzi Typ, a następnie do podgałęzi Faktura VAT podgałęzi predefiniowanego filtra Kwota netto, drzewko wyglądać będzie jak na powyższym przykładzie. Poniżej drzewka pojawiły się pola umożliwiające wpisanie zakresu filtrowanych danych.