Jak przeglądać analizy w programie Wapro Analizy za pomocą wbudowanej przeglądarki?
Do przeglądania analiz użytkownik nie potrzebuje programu MS Excel - analizy przetwarzane są bezpośrednio w programie Wapro Analizy. Służy do tego wbudowana przeglądarka danych, która może udostępniać przeglądanie danych na podstawie Analiz OLAP lub widoków analitycznych, czyli widoków SQL.
W momencie uruchamiania przeglądarki na podstawie danych z widoku analitycznego system sprawdza, ile wierszy zawiera analiza. Jeśli wykryte zostanie w analizie więcej niż 100 000 wierszy, system poinformuje użytkownika, że analiza może trwać długo ze względu na ilość danych.
Aby uruchomić przeglądarkę, należy na liście wskazać konkretną analizę, którą chcemy przeglądać, a następnie wybrać opcję Przeglądarka danych widoczną po prawej stronie w menu.
Po uruchomieniu pojawi się przeglądarka danych zaprezentowana na poniższym rysunku.
Przeglądarka posiada kilka zakładek - najważniejsza z nich to Panel pól oraz obszarów widoczny po środku ekranu po lewej stronie. Znajdują się w nim poszczególne pola, które użytkownik może za pomocą opcji Przesuń - upuść*
przenosić w poszczególne obszary widoczne poniżej lub w sekcje o nazwie Przeciągnij tutaj widoczne po prawej stronie (Pola filtrowania | Pola danych | Kolumny | Wiersze
). Mechanizm jest analogiczny do zasad działania tabeli przestawnej programu MS Excel, dlatego jeśli użytkownik zna ten mechanizm, nie powinien mieć problemu z pracą na nowej przeglądarce, z kolei Ci użytkownicy, którzy nie mieli z nim styczności szybko przekonają się do jego wygody i ergonomii.
Na dole przeglądarki użytkownik może automatycznie oglądać stworzoną analizę w postaci wykresu. Jego typ można zmienić na górze ekranu w sekcji Konfiguracja wykresu | Typ wykresu
. Dodatkowo użytkownik może określić, co będzie prezentowane jako opis etykiet na wykresie. Do dyspozycji są cztery rodzaje opisów:
- Argument - czyli argumenty,
- Values - czyli wartości,
- ArgumentAndValues - czyli argumenty i wartości,
- SeriesName - czyli nazwy serii danych.
Aby wykres zawierał tytuł należy go wprowadzi do pola Nazwa wykresu.
Za pomocą opcji Typ wykresu użytkownik może uruchomić zaawansowany kreator wykresu, pozwalający określić jego szczegółowe parametry.
Szczegółowy opis kreatora wykresów można znaleźć w sekcji Konfiguracja wykresu.
Użytkownik może opóźnić ładowanie danych do wykresu poprzez podanie interwału czasowego w polu Aktualizacja danych.
Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji opcje:
- Serie danych wg kolumn - opcja powoduje zmianę sposobu analizy poprzez zmianę serii danych.
- Pokaż wybrane pozycje z tabeli - opcja powoduje, że na wykresie prezentowane są tylko dane z aktualnie zaznaczonego fragmentu tabeli.
- Pokaż etykiety - opcja pozwala umieścić na wykresie etykiety danych. Jeśli jest ich za dużo wykres staje się nieczytelny, dlatego użytkownik może je wyłączyć.
- Pokaż wiersz "Suma końcowa" - opcja pozwala zdjąć z wykresu dane dotyczące wiersza "Podsumowanie".
- Pokaż kolumnę "Suma końcowa" - opcja pozwala zdjąć z wykresu dane dotyczące kolumny "Podsumowanie".
- Pokaż wiersz "Razem" - opcja pozwala z wykresu zdjąć dane dotyczące wiersza "Razem".
- Pokaż kolumnę "Razem" - opcja pozwala z wykresu zdjąć dane dotyczące kolumny "Razem".
Grupa Prezentacja danych pozwala wyświetlać dane wymiarów w sposób pełny. Oznacza to, że poszczególne atrybuty są wyświetlane jako oddzielne kolumny lub w sposób kompaktowy - wtedy dane są wyświetlane hierarchicznie, gdzie niższy poziom jest podpięty do wyższego poziomu.
Dzięki temu użytkownik może zwiększyć obszar roboczy tabeli.
Dla ułatwienia pracy użytkownik ma do dyspozycji możliwość zapisania bieżących ustawień (Zapisz konfigurację
) tak, że jeśli za jakiś czas uruchomi ponownie tę analizę, może ją odczytać (Odczyt konfiguracji
). Wszystkie pola, które użytkownik przeniósł do przeglądarki zostaną zapamiętane - łącznie z filtrami i układem danych. Domyślnie system, jeśli wykryje istnienie konfiguracji konkretnej analizy dla danego użytkownika, odczyta ją automatycznie przy uruchomieniu analizy.
Jeżeli system wykryje zapisaną analizę, a użytkownik dokona modyfikacji definicji analizy za pomocą opcji Popraw
, system usunie istniejące konfiguracje i uruchomi analizę w domyślnej konfiguracji.
Jeśli użytkownik wprowadzi konfigurację, a następnie spróbuje dokonać ponownego zapisu system poinformuje użytkownika o tym, że już istnieje konfiguracja i zapyta, czy na pewno chce ją nadpisać nowymi ustawieniami.
Aby zobaczyć jak wygląda przykładowa analiza, wykonaj następujące czynności:
- Umieść w sekcji Obszar wiersza pole
Rok - Kwartał - Miesiąc
. - Umieść w sekcji Obszar kolumny pole
Nazwa kategorii
. - Umieść w sekcji Obszar danych pole
Ilość
. - Upewnij się, że opcja Tylko wybrane pozycje nie jest zaznaczona - dzięki temu wykres będzie posiadał dane z całego przekroju.