Przejdź do głównej zawartości

Ceny w dokumentach magazynowych

Ceny w dokumentach magazynowych w programach linii Wapro Anywhere zależne są od rodzaju dokumentu.

Dokumenty przychodowe, takie jak PZ (przyjęcie zewnętrzne) i PW (przychód wewnętrzny), zazwyczaj wystawiane są w cenach zakupu.

Natomiast ceny do dokumentu WZ (wydanie zewnętrzne) można ustawić na dwa sposoby:

  • Z Cennika sprzedaży: jeżeli w kartotece grup cenowych kontrahentów zadeklarowano stosowanie konkretnego wariantu cenowego dla odbiorców i zdefiniowano w kartotece asortymentów odpowiedni zestaw cen sprzedaży, to domyślny wariant będzie proponowany w dokumencie WZ oraz na fakturze. W razie potrzeby, wariant ceny można zmienić z rozwijanej listy. W tym przypadku, kwota ceny nie podlega edycji.
  • Ręcznie: jeśli nie chcemy korzystać z Cennika sprzedaży, zaznaczamy opcję "Brak ceny preferowanej" w kartotece grup cenowych kontrahentów. W formatce dokumentu magazynowego i handlowego będą dostępne do edycji pola Cena netto i/lub Cena brutto. Program umożliwia wzajemne przeliczanie cen - wpisanie jednej z nich z podatkiem lub bez spowoduje obliczenie drugiej wartości. Program również ostrzega użytkownika, jeśli wprowadzona cena sprzedaży jest niższa niż cena zakupu, pod warunkiem, że odpowiednia opcja została włączona w konfiguracji.
Warto wiedzieć

Ostatecznie wybór sposobu ustalania cen w dokumencie WZ zależy od preferencji użytkownika i konfiguracji programu.

Dokumenty międzymagazynowe

Dokumenty MM w systemach Wapro są wystawiane w cenach zakupu. Program używa zasady zdejmowania ze stanu magazynowego, którą standardowo określa stwierdzenie FIFO - pierwsze weszło, pierwsze wyszło (ang. First-In, First-Out). Jest ona związana z mechanizmem identyfikacji dostaw. Cena towaru w dokumencie MM przypisana jest z Cennika zakupu, z uwzględnieniem wykorzystywanej dostawy. Jeśli wydawany towar pochodzi z kilku dostaw, program automatycznie tworzy kilka pozycji w dokumencie MM, przenosząc odpowiednie ceny. Użytkownik nie może modyfikować tych cen.

W przypadku gdy ceny sprzedaży towarów różnią się w magazynie docelowym i źródłowym, program może automatycznie zmienić je w magazynie docelowym. W najnowszej wersji programu dodano także funkcję umożliwiającą modyfikację cen i jednostek w dokumencie MM. Funkcja ta działa w trybie edycji dokumentu MP (magazynowego przyjęcia) lub MW (magazynowego wydania).

Zamówienia

Zamówienia do dostawcy w systemach Wapro są zazwyczaj wystawiane w cenach zakupu, natomiast zamówienia od odbiorcy w cenach sprzedaży, gdzie ceny pochodzą z Cennika Wapro Anywhere. Jednakże, nie oznacza to, że wariant cenowy musi być utrzymany na dokumencie handlowym w chwili realizacji.

W menu Admin | Konfiguracja firmy | Zamówienia znajduje się parametr Ceny na zamówieniu od odbiorcy przy realizacji, który określa, czy podczas realizacji zamówienia od odbiorcy należy przenosić na fakturę ceny z zamówienia (ceny umowne), czy też stosować domyślne ceny sprzedaży.

Warto wiedzieć

Należy zauważyć, że ceny nie zostaną zmienione, o ile w kartotece towarów nie ustawiono domyślnych cen sprzedaży dla poszczególnych artykułów.

Remanent i bilans otwarcia

Dokumenty remanentu oraz bilansu otwarcia mają na celu wyliczenie rzeczywistej wartości magazynu. Użytkownik może za ich pośrednictwem skorygować stan magazynu poprzez wykonanie operacji przychodu i rozchodu, wpływając tym samym na wartość magazynu.

Warto wiedzieć

Warto zaznaczyć, że bilans otwarcia stanowi specjalny rodzaj remanentu. Jego głównym celem jest skorygowanie wartości i ilości towarów, ale dodatkowo usuwa z systemu wszystkie dokumenty magazynowe i handlowe do dnia wykonania bilansu otwarcia (daty w systemie).

Z logiki dokumentów wynika, że pozycje w tych dokumentach obsługiwane są w cenach zakupu z konkretnych dostaw. Oznacza to, że towar w remanencie, jeśli pochodzi z różnych przychodów o różnych cenach, zostanie automatycznie rozbity na dostawy z uwzględnieniem, ile sztuk z konkretnej dostawy w konkretnej cenie wciąż znajduje się na magazynie.

Prezentowane stany magazynu uwzględniają również realizowane rozchody, które są obliczane zgodnie z wybranym przez daną firmę algorytmem FIFO/LIFO.