Ceny walutowe
Program umożliwia równoczesne operowanie dwoma rodzajami cenników: cennikiem złotówkowym i walutowym (w dowolnie wybranej walucie lub walutach). Ceny walutowe są skonstruowane w formie Cennika zakupu i Cennika sprzedaży, i powiązane są z funkcjami przeliczeń cenowych (narzuty i marże handlowe, upusty, itd.). Istnieje możliwość wyboru dowolnej waluty dla zarówno cennika zakupu, jak i sprzedaży.
Warto zaznaczyć, że cennik walutowy i cennik złotówkowy są całkowicie niezależne. Oznacza to, że ceny walutowe nie wynikają z automatycznego przeliczenia cen z cennika złotówkowego zgodnie z aktualnym kursem walut (i odwrotnie). Ceny walutowe mogą być ustalane w sposób dowolny, niezależnie od cen w złotówkach.
Jeśli planujemy korzystać z cen w walutach obcych, zaleca się najpierw zdefiniować w kartotece rubryk cenowych osobne rubryki dla cen walutowych. Dzięki temu zmiany cen w złotówkach nie będą automatycznie przenosiły się na ceny walutowe (i odwrotnie). Jest to szczególnie istotne, ponieważ stosując tę samą cenę, np. cenę detaliczną, i przełączając tylko między wariantem w złotówkach i walucie, będziemy zmuszeni do ciągłych korekt cen przy zmianie typu faktury z walutowej na rodzimą. Przypomnijmy, że na rynkach zagranicznych zazwyczaj stosujemy inne wartości marży, upustów itd. niż na rynku rodzimym. Dlatego wartości cen w walutach obcych powinny być dostosowane indywidualnie do potrzeb i warunków rynkowych za granicą.
Cennik walutowy zarówno dla zakupu, jak i sprzedaży tworzymy w kartotece artykułów w taki sam sposób, jak cennik złotówkowy.
Walutowa cena zakupu
W zakładce Jednostki i miary istnieje sekcja o nazwie Cennik (zakupu) w walucie obcej. Aby korzystać z tej opcji, należy zaznaczyć pole wyboru Waluta, co spowoduje aktywację pozostałych pól. Następnie należy wybrać odpowiedni kod waluty zakupu z dostępnego słownika walut. Po wyborze waluty, można wprowadzić walutową cenę zakupu (netto lub brutto).
Walutowa cena sprzedaży
Po wybraniu właściwej rubryki cenowej w sekcji Ceny sprzedaży, możemy otworzyć okno kalkulacji ceny, wciskając klawisz F2
. Okno to jest podzielone na dwie zakładki.
- Cena sprzedaży - znajdują się tu pola:
- Cena zakupu (jako punkt odniesienia),
- dostępne do edycji pola:
- Narzut,
- Marża,
- Cena sprzedaży netto i brutto.
W zależności od ustawień opcji Przeliczanie cen zakupu w menu Admin | Konfiguracja firmy | Artykuły
, program:
- zachowuje stałą wartość marży/narzutu i oblicza nową cenę sprzedaży, gdy zmienia się cena zakupu,
- wylicza bieżącą wartość marży/narzutu przy zachowaniu niezmienionej ceny sprzedaży.
Ten mechanizm działa zarówno dla cen złotówkowych, jak i cen walutowych.
Aby przeprowadzić kalkulację ceny walutowej należy przejść do zakładki Opcje walutowe
i wybrać, która z cen zakupu ma być podstawą kalkulacji ceny sprzedaży. Możliwe są dwie opcje obliczenia:
- Obliczaj ceny sprzedaży względem ceny bazowej (czyli ceny złotówkowej).
- Obliczaj ceny sprzedaży względem ceny walutowej.
Jeżeli wybieramy cenę walutową jako podstawę kalkulacji, należy:
- Zaznaczyć opcję Waluta.
- Wybrać odpowiedni międzynarodowy Kod waluty z dostępnego słownika walut.
- Podać Kurs waluty, który zostanie użyty do obliczeń.
- Ewentualnie można też wpisać tekst komentarza w polu Uwagi.
Po dokonaniu wyborów należy powrócić do zakładki Cena sprzedaży, gdzie można zobaczyć wynik kalkulacji i w razie potrzeby skorygować wartości pól. Mechanizmy przeliczeń działają tu w zwykły sposób, jak już wspomniano powyżej.
Aktualizacja walutowych cen sprzedaży
Wapro Anywhere wykorzystuje notowania walut do przeliczeń i aktualizacji cen towarów importowanych. Tabele kursów przechowywane są razem z kartoteką nazw walut obcych w menu Kartoteki | Kartoteki finansowe | Waluty
.
Po wybraniu funkcji Kursy bazowe — Ctrl+B
, użytkownik ma dostęp do aktualnych notowań lub notowań z dowolnego dnia w przeszłości i może według nich dokonywać przeliczeń. Włączenie opcji Przelicz ceny sprzedaży po aktualnych kursach, znajdującej się w dolnej części okna notowań bazowych, spowoduje aktualizację cen sprzedaży, które są wyrażone w walutach lub zależą od walutowej ceny zakupu.